Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
ОК Ајнштајн, сеа трк отвори фирма за продавање Нео клими и стани безобразно богат!
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не мислев никој да навредам со тој позајмениот пост да се разбереме немам јас ништо против инверторите напротив сакам и јас еден да си земам ама здравје понатака
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
не мислев никој да навредам со тој позајмениот пост да се разбереме немам јас ништо против инверторите напротив сакам и јас еден да си земам ама здравје понатака
Знам дека не сакаш да навредиш никој но начинот на кој го даваш твојот заклучок базиран на тој надворешен пост само по себе делува глупаво, непромислено и навредувачки не само за нас туку и за тебе.
Ќе прашаш зошто ... епа затоа што такви избрзани реакции како твојата кои се базирааат само на еден единствен пронајден податок се нерелевантни и страмота е да се изнесуваат во оваа тема каде пто искуствата од многу други шленови тука го кажуваат спротивното!!
Еве на пример кај мене не работи климата на таков начин на кој што ти го прикажа преземено од некој друг-надворешен форум.
Плус да беше малку по внимателен и да не избрзуваше со донесување заклучоци ке заприметеше дека човекот од твојот пост вика (куќата нема никаква изолација и има невероватно големи загуби на топлина) па и од таму се гледа зошто неговата клима троши толку многу.
На пример кај мене со одлична изолација се однесува сосема спротивно просторијата има многу мали топлотни загуби (од 01 часот при 23 степени до 08 часот изутрина кога климата не работи температурата во просторијата едвај паѓа испод 20 степени)
Додека работи температура постигнува релативно брзо па одтаму и многу често работи на минимум 300- 400 вати.
Инаку просторијата е 40м2 а климата е Toshiba Daiseikai 16000btu.
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Carrier gold x power cenata vo Energia ja spustile od 49000 na 43000den. Obicno cenite na klimive, pagjaat ovoj period od godinata, ili.. ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Carrier gold x power cenata vo Energia ja spustile od 49000 na 43000den. Obicno cenite na klimive, pagjaat ovoj period od godinata, ili.. ?
Еве ги цените постирани тука во октомври, за која мислиш дека е намалена сега ? и тогаш била 43000 со попуст(ако уште важи попустот)
 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
9
Поени од реакции
6
Тој ценовник, сега првпат го гледам. Денес првпат видов на маркетконект за овој модел по таа цена од 43000ден. Мислам не сум се јавил во Енергија да ги прашувам за цениве.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Знам дека не сакаш да навредиш никој но начинот на кој го даваш твојот заклучок базиран на тој надворешен пост само по себе делува глупаво, непромислено и навредувачки не само за нас туку и за тебе.
Извини што се мешам, ама не гледаш дека типот трола?

Прва реакција ќе ми беше да му објаснам и јас (како се мери и што се мери), но после се сетив дека тоа веќе го направив во неколку наврати. Да беше дојден да научи нешто, друг муабет ќе правеше (макар да не се согласува). Типот е очигледен трол.
Така да мал совет од мене: не се замарај со овој, освен ако не сакаш да му фаќаш сеир. ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Плус да беше малку по внимателен и да не избрзуваше со донесување заклучоци ке заприметеше дека човекот од твојот пост вика (куќата нема никаква изолација и има невероватно големи загуби на топлина) па и од таму се гледа зошто неговата клима троши толку многу.
На пример кај мене со одлична изолација се однесува сосема спротивно просторијата има многу мали топлотни загуби (од 01 часот при 23 степени до 08 часот изутрина кога климата не работи температурата во просторијата едвај паѓа испод 20 степени)
Додека работи температура постигнува релативно брзо па одтаму и многу често работи на минимум 300- 400 вати.
Инаку просторијата е 40м2 а климата е Toshiba Daiseikai 16000btu.
се убаво тоа што викаш ама ретки се тие куќи со таква изолација еве мојата нема ама баш никаква изолација зимно време гасиш греење за саат два кочан ладно паѓа на 10с летно е обратно пак ако исклучиш ладењето дига на +30 значи кое фајде ќе го имам јас од тој скап инвертер што колку и да е ефикасен нема да може да ги надмине губитоците на топлина.А г-не Vanlok ако мислиш дека тролам на темава скокај ги моите постови нема потреба да коментираш или пак жали се на администраторите нека ме банираат
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Тој ценовник, сега првпат го гледам. Денес првпат видов на маркетконект за овој модел по таа цена од 43000ден. Мислам не сум се јавил во Енергија да ги прашувам за цениве.
Carrier gold x power ne e veke toa sto beshe stariot model namalen e kapacitetot na greenje od 4.2 na 3.5 kw zatoa ne se isplati da se zima
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Pozdrav
Ve citam ste zapnale za toa klimite koja kakva ,kolku trosi ,
jas razbiram deka e najkomotno so klima , no neli e praksa sekoj Januari strujata za 10% nagore em vo start 700 evra najmalku za kvalitetna.
Citav mnogu malku za greenje na peleti na forumof i neznam nekako nezainteresiranost,
pa sakav da cujam vasi mislenja za ovaa opcija, barem za Skopje mi izgleda najprifatliva.
Pozdrav pa se nadevam na vasi mislenja .a posle sleduva...:icon_lol:(y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Citav mnogu malku za greenje na peleti na forumof i neznam nekako nezainteresiranost
Не е дека се нема пишувано за пелети, треба да пробаш со опцијата преберување внатре во темава.
Но на кратко, еве како стојат работите. Печките (со или без котли) се прескапи, имаат електроника која ретко кој просечен монтер знае правилно да ја подеси (многу параметри, и дефинитивно треба накнадни прилагодувања, а нив ги мрзи да доаѓаат повеќе пати)... Потоа самите пелети имаат шпекулантска цена, некои врсти знаат да бидат многу неквалитетни и да прават штета на самата печка, после треба чистења и сервиси, плус секоја промена на други пелети значи повторно подесување на електрониката на печките.

Згора на се, цената на печките е дефинитивно пренапумпана, материјалот и работната рака за нив не коштаат ни 20% (пре би рекол накај 10%) од крајната цена. Кога би биле дупло поевтини, друг муабет би бил.
Се на се мислам дека не се исплатат. Не само тоа, туку и не е дека окулу нив нема ич работа. Да, помалку работа од греење со дрва, но пак си има: ложење, фрлање пепел, чистење, итн итн.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Site koi nameravaat da se grejat na klimi treba da znaat deka ako edna klima za greenje kosta 700-800evra, taa vsusnost i e poeftina, bidejki treba da go zemat vo obzir faktot deka i ako bi se greele na drugo (drva, nafta ...), sekako bi kupile (bar 90% od nas imame klima za ladenje) klima koja e za ladenje, a taa najeftinata e okolu 25000den (bar taka vidov vo tehnomarket), i suma sumarum so doplata od okolu 300-400 evra dobivas mnogu poveke moznosti.
--- надополнето: 12 декември 2013 во 07:54 ---
Site koi nameravaat da se grejat na klimi treba da znaat deka ako edna klima za greenje kosta 700-800evra, taa vsusnost i e poeftina, bidejki treba da go zemat vo obzir faktot deka i ako bi se greele na drugo (drva, nafta ...), sekako bi kupile (bar 90% od nas imame klima za ladenje) klima koja e za ladenje, a taa najeftinata e okolu 25000den (bar taka vidov vo tehnomarket), i suma sumarum so doplata od okolu 300-400 evra dobivas mnogu poveke moznosti.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pozdrav
Ve citam ste zapnale za toa klimite koja kakva ,kolku trosi ,
jas razbiram deka e najkomotno so klima , no neli e praksa sekoj Januari strujata za 10% nagore em vo start 700 evra najmalku za kvalitetna.
Citav mnogu malku za greenje na peleti na forumof i neznam nekako nezainteresiranost,
pa sakav da cujam vasi mislenja za ovaa opcija, barem za Skopje mi izgleda najprifatliva.
Pozdrav pa se nadevam na vasi mislenja .a posle sleduva...:icon_lol:(y)
Skapo se faka greenje na peleti. So inverter e poeftino.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@ohrid ti toa nudis nesto? ako imas nesto pusti na postensko sandace

@vanlok da te informiram deka mojata gree change klima sega raboti kako treba a i ne bi imalo razlog da bide poinaku bidejci se smenija od Zorba. Prvo probaja so termistorot sto e na isparivacot na vnatresnata da go smenat ama odnapred se znaese deka nema da dade rezultat bidejci jas go izmeriv izvadeniot i dvata novi sto oni gi donesoja i imaja na taa sobna 18° okolu 27K ili vo ladna voda imaja okolu 130K otpor. Togas odlucija celosna promena na vnatresnata i po nivna predpostavka mozno e da ima problem ventilatorot vo vnatresnata sto stvarno sega se gleda so novata ima izduv prilicno jak vo odnos na starata. Znaci nemalo dobar izduv i najverojatno vracala preladen freon i zatoa mrznela podebelata cevka. Sega ova nemozam da go testiram zatoa sto ako ja pustam na ladenje postignuva za 1min 16c i normalno gasi, ama ona sto mozam da primetam e deka sega duva jako i toa prilicno topol vozduh, na moe merenje okolu 54c. Pazi ducanot e 13 mk2 ama e stvarno zeznat za zagrevanje, ima visok tavan ima celosno staklo od ednata strana i zid od drugata strana istocna koja sonce nikogas ne go faca, taka da ako pogledam unazad za ovie 10 godini jas ne uspeav da go pregream ducanot ni so grejalici, radijatori pa cak ne i so plinska pecka, taka da i ovaa klima najvise od 9-17h postignuva 21c. Moze treba da go proveram i termometarot bidejci doadjaat vcera maz i zena i zenata vika aj ce te pocekam nadvor pretoplo mi e vnatre :). Od Zorba se interesiraja narednite dva dena kao raboti i odlucivmo ako gi navede pat ili koga ce zemam Hansol od niv da ja spustime vnatresnata podolu zatoa sto stvarno e previsoko i zatoa gresi, za da zagream 21c mora da ja podesam na 27c a ona ocituva deka ima 26-28c se zaradi visinata. Od Zorba rekoja za tebe Goki se sto sakas :)

E sega ce pocnem nov red za Zorba i se nadevam deka nema da prekrsam nekoe pravilo na forumov, znaci resavanjeto na mojot problem so klimata se razvlece so meseci i toa najpovece poradi mojata pasivnost i kolku tolku rabotenje na klimata. Da ne se lazeme, ako klimata ne rabotese voopsto ce dojdeja sigurno naredniot den. Vaka, mene bar mi ladese do 24-23c sto indirektno mi go socuva zdravjeto znaci ne mozev nepotrebo da spustam temperaturi do 18c :), sprotivno na toa oni bea prezafateni, i mi rekoja tia sto se monteri servisi ne pravat pa taka samo ostanuvalo na toa tie da dojdat. Eden period vo avgust i nemaja na lager gree change plus i jas na odmor bev 15 dena. Septemvri i oktovri ne ni imase potreba od klima pa ne se ni javuvav, taka da dojde oktomvri i potrebata za greenje i se sluci toa sto se sluci odnosno ja zamenija. Zorba se izvinija za kasnenjeto i po moje prasanje za Hansoli za doma za 3 sobi (ne odednas :), etapno soba po soba), mi dadoja uslovi kakvi na brat sto ne se davaat, znaci praksa za na rati nemaat da se razbereme a mene mi rekoja sam da odlucim na kolku rati ce platam i plus drugi povolnosti koi nema da gi komentiram ;) ,taka da na kraj jas sum zadovolen od niv, koj ima namera da kupuva Gree klima od Zorba toplo vi gi preporacuvam, ako vi treba niven broj pustete mi pp, a zdravje po nova godina ce ja zemam i prvata Hansol od niv.
Ima dve Vivax Gexi (Gree Hansol) vo komsii kaj mene vo edna oblozuvalnica, vlegov cisto da vidam kako rabotat vnatre, a nadvoresnite edinici jas potivko i postalozeno rabotenje nemam videno i cueno, taka da 5+
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Гок, се е добро што добро ќе се заврши. Важно е дека ти си задоволен.
(зошто не го спуштиш плафонот, ако нема некои регулации за висината на плафон во дуќан)


Во меѓувреме на вестите: денес во Гевгелија се очекуваат 15с дневна температура. После ни е чудно што таму банкротираа сите продавачи на инвертор клими! ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom