Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Ništo napamet ne pišuvam, preprošla nedela za vreme koga mene mi beše nedostapen 3-4 člena si postirale. Poradi ova i go počnav muabetov .... znači nekomu e dostapen nekomu ne e!
Ova verojatno bilo slucajot za golem broj od clenovite, taka sto ne e deka nekoi mozele nekoi ne mozele :D
Celata recenica vika deka verojatno golem del od clenovite ne mozele da pristapat a ne deka poedinci bile "kazneti".
Ne bese celta da kazam deka ti kazuvas nesto sto ne e vistina, naprotiv deka mnozinstvoto go imale istiot problem kako i ti

Pak ke kazam verojatno nesto trgnalo na levo za vreme na nadgradbata/odrzuvanjeto pa zatoa i se javil problemot. Cesto se ima slucuvano primer da kaj mene ne e dostapen forumot a vo mkd clenovi da go gledaat bez problem (ova e poradi razlikite vo nasocuvanje na internet soobrakajot).
Na prasanjeto dali tvojot internet provajder (Telekom kako sto pisa) moze da imal uloga vo problemot bi ti rekol NE. Ama moze da ima uloga kade serverot/serverite na kajgana se hostirani i provajderot sto oni go koristat da ne ja prijavil navremeno novata adresa na ostatokot od internetot.

 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
@tzlatko kako ja rabotis tundrata? Potocno me interesira dali e ok auto modot? Dali na odrzuvanje na auto preferira poniski ili znae nepotrebno da zalaufa na visoki brzini?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko kako ja rabotis tundrata? Potocno me interesira dali e ok auto modot? Dali na odrzuvanje na auto preferira poniski ili znae nepotrebno da zalaufa na visoki brzini?
Beskorisen e na greenje nad +8C nadvorešna T, nema skoro razlika od prva brzina, toa znači neupotreblivo.
Isklučivo koristam vtora i treta fiksna brzina.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
408
Кој го имаше поврзано апаратчето од али со клима, smart ir remote, со тв се поврза а со климата не може?
Moze i so klima, mene toa me spasi od neprakticnoto daljinsko. Jasno, treba da ima kakov/takov pogled kon klimata.Teraj spored upatstvoto, za detalite veke ne se sekavam.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Ništo napamet ne pišuvam, preprošla nedela za vreme koga mene mi beše nedostapen 3-4 člena si postirale. Poradi ova i go počnav muabetov .... znači nekomu e dostapen nekomu ne e!
Јас помислив дека сум баниран нешто :toe:
Од вторник/среда, па се до недела, пет дена ми даваше “503 грешка”.
Дури и од букмарк на Сафари ми го снема икончето…
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Moze i so klima, mene toa me spasi od neprakticnoto daljinsko. Jasno, treba da ima kakov/takov pogled kon klimata.Teraj spored upatstvoto, za detalite veke ne se sekavam.
Прво бара да најдеш марка на климата, да го приближиш далинското, да натиснеш ОН за поврзување.
Не секогаш али кликне како поврзана и ја смени на ладенње да работи и толку, а потоа ништо друго не работи. Морам да ја гасам па палам.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Тоа за секој модел на клима е различно изгледа....
Треба да има апликацијата некоја поддржка за да симнеш сет со интрускции за твојот бренд+модел на клима.

За останатите уреди е веројатно едноставно со функција Learn да го научиш/зачуваш сигналот од оригиналното далечинско...
Ама кај климите може да е малку зезнато, пошто се праќа цел сет од инструкции а не само една инструкција.....

Пример, кликаш на + на далечинско за да зголемиш температура, ама сигналот праќа и дека е во мод Греење и со која Фан брзина и слични команди....
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Некој тука да му стигна втора сметка од ЕВН за годинава?
Ме интересира да провери дал стои новата ставка со 200ки тоа новиот надомест за пристап....

За на викендица ми излезе втората сметка и ја нема таа ставка и сумата е пак 184мкд само за уличното како порано без потрошени kw.
А во претходната ја имаше и платив 420мкд...
Ако знаат што прават... или пу пу неважи пошо избори се ближат?

Прегледај го приврзокот 406844

Прегледај го приврзокот 406846
Имаше изјава дека за само за втората сметка ќе нема 200 ден, веројатно имало реакции ... нема логика да во отчитана зона 15.12 до 15.01 да плаќаш 200 ден, а пола месец е од лани ... така ако ги собериш сите месеци ќе испадне 13 месеци по 200 ден за 2024 ...
Автоматски споено мислење:

некој да каже цена за демонтажа и повторна монтажа на друга локација за 3,5-ка клима инвертер?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
znaci na plus osum na min ti vrti ne stava vtora brzina iako nema postignato barana temp? Taka te raazbrav. A na poladno kako e?
Baš taka, raboti po nekakva vremenska šema, počnuva so treta za kratko pa vtora i ostanuva 90% od vremeto vo prva brzina i taka vo krug pri sekoj on/off. Isto i na pod 8C, na minusni T ne sum ni probal, togaš po moe i nema potreba od auto mod. Očigledno e deka auto mod e samo za slikanje kaj ovoj model.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Baš taka, raboti po nekakva vremenska šema, počnuva so treta za kratko pa vtora i ostanuva 90% od vremeto vo prva brzina i taka vo krug pri sekoj on/off. Isto i na pod 8C, na minusni T ne sum ni probal, togaš po moe i nema potreba od auto mod. Očigledno e deka auto mod e samo za slikanje kaj ovoj model.
znaci moralno e na fiksna da se tera :)

ima 4 brzini kako sto vidov po net? Nemozev da najdam protok na vozduh za sekoja brzina imas takvo info?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ima 3+1 na tivok mod, stvarno e nečujna i neupotrebliva za greenje isto kako i prva brzina, no na ladenje se odlični.....
Vo treta potokot e 550m3/h ima na net, imam i jas nekade.....
Bitno e što nadvorešniot ventilator ima 3 brzini na vrtenje od toa direktno zavisi efikasnosta i ekonomičnosta na rabota na klimata.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
Тоа за секој модел на клима е различно изгледа....
Треба да има апликацијата некоја поддржка за да симнеш сет со интрускции за твојот бренд+модел на клима.

За останатите уреди е веројатно едноставно со функција Learn да го научиш/зачуваш сигналот од оригиналното далечинско...
Ама кај климите може да е малку зезнато, пошто се праќа цел сет од инструкции а не само една инструкција.....

Пример, кликаш на + на далечинско за да зголемиш температура, ама сигналот праќа и дека е во мод Греење и со која Фан брзина и слични команди....
Не може да се симнува додатно има Diy опција за сам да ги меморираш копчињата. Обично откако меморирав одма после тоа ја менував температурата, али потоа се по старо не бива.

Ептен сложено ова , а баш ми беше највеке за климата
Сондите уште ги нема од али
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Некој тука да му стигна втора сметка од ЕВН за годинава?
Ме интересира да провери дал стои новата ставка со 200ки тоа новиот надомест за пристап....

За на викендица ми излезе втората сметка и ја нема таа ставка и сумата е пак 184мкд само за уличното како порано без потрошени kw.
А во претходната ја имаше и платив 420мкд...
Ако знаат што прават... или пу пу неважи пошо избори се ближат?

Прегледај го приврзокот 406844

Прегледај го приврзокот 406846
Poveli Zlatko,

Ne te zaboraviv samo nemashe faktura do sega :)

Ovoj mesec nema pristap (zatoa shto go lupnaa vo Januari za Dekemvriskata smetka. Ama od sledniot mesec kje si rendaat 200 denari plus redovno. Odnosno ne 200 tuku 236 so ddv.

(prosta matematika milion broila po pola evro, pola milionche dzglap nazad vo budzet, ova za onie 18% ddv na gluposta shto ja stavija zboram)

Screenshot 2024-02-20 at 17.23.12.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom