Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
E kolku e sega tretmanot za hemisko cistenje sekoja godina i podmackuvanje?
I dali vleguva vo tretmanot na baci raka hemisko cistenje,ili baci raka e edno i ne vleguva hemisko cistenje,pa baska cena baci raka,baska cena hemisko.
Suma sumarum kolku doaga se vkupno,za da vazi garancijata.
Ili sekoja godina se kacuva cenata poradi zgolemeni trosoci normalno.
Druze eden srch ke te otkrie deka ti tvojata niednas ja nemas isprano ni za pari(ne pa za gratis od servis)a i nemas garancija na Japanecov garant posto ti e istecena posle 2god.
A za delovi moze i da ti sredime....pisi porace koga ke ti zatreba Alibaba:)
Nevleguva perenje kola u garancija ni za kola od 100k ne pa za klima....moze u tvoe maalo vakvi prikaski ti proiagjaat ama ovde tesko
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Druze eden srch ke te otkrie deka ti tvojata niednas ja nemas isprano ni za pari(ne pa za gratis od servis)a i nemas garancija na Japanecov garant posto ti e istecena posle 2god.
A za delovi moze i da ti sredime....pisi porace koga ke ti zatreba Alibaba:)
Nevleguva perenje kola u garancija ni za kola od 100k ne pa za klima....moze u tvoe maalo vakvi prikaski ti proiagjaat ama ovde tesko
Mozi japanecov e Grcki pa ima 7 godini bezuslovna garancija,od kaj znajs deka nema.
Vo Grcija e 7 godini Toshibata,prover si.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
212
Поени од реакции
287
Druze eden srch ke te otkrie deka ti tvojata niednas ja nemas isprano ni za pari(ne pa za gratis od servis)a i nemas garancija na Japanecov garant posto ti e istecena posle 2god.
A za delovi moze i da ti sredime....pisi porace koga ke ti zatreba Alibaba:)
Nevleguva perenje kola u garancija ni za kola od 100k ne pa za klima....moze u tvoe maalo vakvi prikaski ti proiagjaat ama ovde tesko
Поради вакви работи ви бегаат муштерии.
Те прашува човеков колку кошта хемиско чистење и можеш да му дадеш директен одговор, толку и толку кошта...
Малце треба однос продавач - муштерија не само навреди
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
282
Mozi japanecov e Grcki pa ima 7 godini bezuslovna garancija,od kaj znajs deka nema.
Vo Grcija e 7 godini Toshibata,prover si.
Bss od grcka ima nula denovi bezuslovna garancija, ili dojdoa monteri od grcija da ti ja montiraat. Ova baci raka so go vikas , e prodolzuvanje na garancija vo slucaj na defekt , nikade ne pisuva deka hemisko ke ti pravat na klimata,
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Bss od grcka ima nula denovi bezuslovna garancija, ili dojdoa monteri od grcija da ti ja montiraat. Ova baci raka so go vikas , e prodolzuvanje na garancija vo slucaj na defekt , nikade ne pisuva deka hemisko ke ti pravat na klimata,
Oti da ne ,mozi megunarodna garancija,imam i Nikon fotoaparat kupeno,vazi megunarodna garancija,plus za tukasna cena na kinez si kupuvas grcki japanec.Na vremeto Japoncite vadea megunarodni garancii,a i germanskite proizvodi go imaa toa.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@filipinec ти сигурно оноа прскањето на филтрите со растворен омекшивач за алишта што го прават кога заверуваат гаранција го мешаш со хемиско чистење...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
@Strelec колку е сега безусловната гаранција на Gree клима ако не ја продолжуваш со годишен сервис?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Oti da ne ,mozi megunarodna garancija,imam i Nikon fotoaparat kupeno,vazi megunarodna garancija,plus za tukasna cena na kinez si kupuvas grcki japanec.Na vremeto Japoncite vadea megunarodni garancii,a i germanskite proizvodi go imaa toa.
Ima raboti na koi moze da izdade megjunarodna garancija, ama na niv nemas nekoi pravila koi treba da se zapazat HINT: pravilna instalacija i prevzemanje odgovornost dokolku istata ne e pravilna.
Sekoja cest kako gi izramni klimi so foto aparat, sto e sledno imam i saat budilnik od pazarce kupeno japonski e mozam baterii niz cel svet da mu najdam?

Apple izdava megjunarodna garancija za svoite uredi bez razlika dali imas smetka ili ne. Od denot koga ke go aktiviras proizvodot imas 1 godina.
Garmin izdava megjunardna garancija ama vo nea ne e se pokrieno od lokalniot servis za nekoi raboti moras pak da odis preku servisot od kade e kupen.
Nikon/Canon/Fujifilm i skoro site sto prodavaat foto oprema garancijata im vazi vo mnogu zemji

Ama ako ne uspea da procitas megju redovi, da ti olesnam stanuva zbor za elektronika koja nit e zavisna od montaza nit pa e komplicirana za upotreba. Taa klima od Grcka bez monteri koi se odobreni od niv za montaza ima garancija se dedeka ne ja izvadis od kutijata i ja montiras na dzid.
Автоматски споено мислење:

@Strelec колку е сега безусловната гаранција на Gree клима ако не ја продолжуваш со годишен сервис?
Posledno bese 1 godina, da imase nekoja promena ke se potepaa tuka da se pofalat.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@filipinec ти сигурно оноа прскањето на филтрите со растворен омекшивач за алишта што го прават кога заверуваат гаранција го мешаш со хемиско чистење...
Kako popot sto vrvi i baci raka zema toa e 1500 denari.Niti prska so bosilekot niti nisto.Za prskanje ili hemisko baska pari.Neli na coekot na IT forumot mu baraja 1500 denari samo za prodolzuvanje,a ako saka da ja poprska co bosilekot toa bile drugi nadlezni.
Ima raboti na koi moze da izdade megjunarodna garancija, ama na niv nemas nekoi pravila koi treba da se zapazat HINT: pravilna instalacija i prevzemanje odgovornost dokolku istata ne e pravilna.
Sekoja cest kako gi izramni klimi so foto aparat, sto e sledno imam i saat budilnik od pazarce kupeno japonski e mozam baterii niz cel svet da mu najdam?

Apple izdava megjunarodna garancija za svoite uredi bez razlika dali imas smetka ili ne. Od denot koga ke go aktiviras proizvodot imas 1 godina.
Garmin izdava megjunardna garancija ama vo nea ne e se pokrieno od lokalniot servis za nekoi raboti moras pak da odis preku servisot od kade e kupen.
Nikon/Canon/Fujifilm i skoro site sto prodavaat foto oprema garancijata im vazi vo mnogu zemji

Ama ako ne uspea da procitas megju redovi, da ti olesnam stanuva zbor za elektronika koja nit e zavisna od montaza nit pa e komplicirana za upotreba. Taa klima od Grcka bez monteri koi se odobreni od niv za montaza ima garancija se dedeka ne ja izvadis od kutijata i ja montiras na dzid.
Автоматски споено мислење:


Posledno bese 1 godina, da imase nekoja promena ke se potepaa tuka da se pofalat.
Abe vazela ne vazela,ne mi se dava po 1500 denari sekoja godina.So i fali na prvana Toshiba eve istera 13 zimi.
Ako se pogodi arno,ama eve vtora zima turka novava.
A so deka ke ja zemam od tuka ke imam tri godini bezuslovna na Toshiba.
Sega nekogas treba i rizik.Ima deloj Grcija ili na Ali ,ama sepak e poispitana marka.
Ako sakas od tuka 30% poskapo.Toa e toa.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
padna odluka, kje se zema AEMIS-ot od PAKOM direks (za 20.000mkd shto e cena na ST-to vo setek). i onaka kje sluzi 90% samo za ladenje i eventualno da pritopli vo oktomvri ili vo mart/april. sega kje chekame 10tina dena da stignat taze topli od furna so novata pratka oti vo momentov gi nema na lager.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Ako imas 30m2 dnevna vo segasniot stan kolku vkupno m2 e stanot sto go greese so edna 3.5ka?
Kako sto ni opisa se selis vo nov stan so izolacija dnevna 20m2 plus 2 spalni okolu 70m2.
Koga ke se preselis vo noviot stan koj ke bide SO IZOLACIJA ke ti se prepolovi smetkata a ke grees i pogolem prostor.
Sega imas dobra Akcija od 33.999 na samo 26.999 GREE FAIRY 3.81kw so Eurovent Sertifikat klima do -25 , dve vakvi zemi si dur e na promocija edna vo dnevna i drugata vo spalna i nemas gajle.
sega go gream stanot , t.e. 30m2 dnevnata so 3.5 gree lomo..
novata dnevna e20m2, da .so izolacija.
definitivno ce se prepolovi..se nadevam.
a za montiranje na vtora nadvoresna edinica - ne mozam. vece ja zavrsile fasadata, taka da samo edna nadvoresna edinica moze. zaradi toa edinstven izbor mi e multi split..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
padna odluka, kje se zema AEMIS-ot od PAKOM direks (za 20.000mkd shto e cena na ST-to vo setek). i onaka kje sluzi 90% samo za ladenje i eventualno da pritopli vo oktomvri ili vo mart/april. sega kje chekame 10tina dena da stignat taze topli od furna so novata pratka oti vo momentov gi nema na lager.
Ajde ubav ksmetot da i e.
Ti kazaa kolku ima garancija.Navistina e pet godini ili 3 bezuslovna co 2 doplata.
Ili pak 5 godini bezuslovna.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Ajde ubav ksmetot da i e.
Ti kazaa kolku ima garancija.Navistina e pet godini ili 3 bezuslovna co 2 doplata.
Ili pak 5 godini bezuslovna.
Fala!

Niti prashav niti me interesirashe dali kje e so doplata garancijata ili ne. Ako ne se rasipe prvite godina - dve nema da se rasipe ni slednite 3-4 povekje od sigurno. Garancija od 5 godini lichno mene nishto ne mi znachi. Zoshto? Zatoa shto rabotite ili nechinat od start (fabrichka greshka, oshtetuvanje pri transport) ili teraat 10tina godini bez problem. Ne deka kje tera 3 i kje se rasipe kako da e so tajmer.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Некој тука да му стигна втора сметка од ЕВН за годинава?
Ме интересира да провери дал стои новата ставка со 200ки тоа новиот надомест за пристап....

За на викендица ми излезе втората сметка и ја нема таа ставка и сумата е пак 184мкд само за уличното како порано без потрошени kw.
А во претходната ја имаше и платив 420мкд...
Ако знаат што прават... или пу пу неважи пошо избори се ближат?

Screenshot 2024-02-14 at 15.25.01.png

Screenshot 2024-02-14 at 15.28.58.png
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
i jas toa chekam da vidam :)

kaj da e za kukjata vo sopishte kje dojde smetka obichno pred 20ti stiga i e so rok na plakjanje do 5-6ti sledniot mesec, a merat preiod od 12ti do 12ti drugiot mesec.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom