Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Здраво некој ве молам да ми помогни Наместив Vivax Клима денеска но кога ќе ја пуштам да грее се отвара пластиката од климата слегува до долу малку се подкрева но не дува зошто е ова вака некој ве молам да ме посоветува ?
Iskluci ja od dalecinskoto i od steker neka pomine 15-tina minuti potoa vkluci ja vo steker izvadi gi bateriite od dalecinskoto posle 5 minuti vrati gi bateriite vo dalecinskoto stisni na MODE Heat FAN SPEED treta brzina 25°C pocekaj nekolku minuti ke pocne da duva

( so gasenjeto od steker se restarira klimatizerot isto i dalecinskoto so vadenje na bateriite se restarira )

Stavi sliki od Vnatresnata i Nadvoresnata edinica kako e montirana ima li minimum 3 metri bakarni cevki od Vnatresnata do Nadvoresnata Edinica ?

Dali Vnatresnata Edinica e odalecena 10 do 15 cm do plafonot vo prostorijata ?

Dali bakarnite cevki se bandazirani so bela PVC bandaz traka i dali pred prvoto vklucuvanje na klimatizerot go vakumiraa klimatizererot so vakum pumpa ?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
230
Поени од реакции
186
Decki koja petka e pandan na tundrata cena/performansi? Se javiv vo energija tek za dva meseca ke dobijat…
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
Razlicni oznaki so sajtot od energija? Koja e sto e? Koj imase od ovde vakva?
Isti se dvete so toa sto ednata ima Self Clean Samocistenje a drugata nema

Mislam i @tzlatko objasnuvase za ova ?


Eve Eurovent od dvata modela


AS50TDDHRA-CLC/1U50MEGFRA


AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Иде
Isti se dvete so toa sto ednata ima Self Clean Samocistenje a drugata nema

Mislam i @tzlatko objasnuvase za ova ?


Eve Eurovent od dvata modela


AS50TDDHRA-CLC/1U50MEGFRA


AS50TDDHRA-THC/1U50MEMFRA-C
Da te prasam....od ovie sifrive MI SE ZAMATI UMOT....koja e ovde nadvoresna a koja e vnatresna edinica moze da ni kazes?
И да биде брз одговор не да чекаш да ти пишат од Тетово
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
koja e ovde nadvoresna a koja e vnatresna edinica moze da ni kazes?
Ovie se modelite na nadvoresnata edinica

1U50MEGFRA

1U50MEMFRA-C


Ovie se modelite na vnatresnata edinica

AS50TDDHRA-CLC

AS50TDDHRA-THC


Razlikata e vo Self Clean Samocistenje edniot model ima Self Clean drugiot ne se drugo e isto i Eurovent-ot na dvata modela e isti
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.128
Поени од реакции
4.942
@најубав што има друго саглам за овие пари?
Osven Haier Tundra i eden od ovie modeli









 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
zimovo poleka poleka popushta (da ne recham dojde prolet denovive) pa da sumirame rezultati od dekemvri i januari

kukjata od ponedelnik do petok se odrzuva na 15C so iskluchok na spalnata kade drzam 17C za polesno da mi stopli za vikend za spienje na 20C. za vikend cela kukja kaj shto gream e 19C ~ 20C za da mi e na potkrovje 12C i da mozam da rabotam gradeznichki raboti da ne mi studi.

istrosheno do sega 45 vrekji peleti i 2693den struja ili suma sumarum 15430 denari, a gream grubo okolu 80 kvadrati na prizemje 30kvadrati garaza vo suteren kaj shto e parniot kotel i 7 kvadrati kupatilo isto vo suteren.

potkrovjeto ne e izolirano a nema ni spushten tavan ni koshuljica pa furi od stranite kaj shto e opshifkata i od pod vratite na terasa. zdravje na prolet da se stavi izolacija i na tavanot pa slednoto zimo ochekuvam so istava potroshuvachka i gore na potkrovje da bide okolu 20C (ili da namalam potroshuvachka)

me chesha krastata i gore da fuknam barem 2 klimi 3.5kw sekoja (optimalno kje e so 3) ama imam ushte mnogu raboti za plakjanje i nekako ne mi se frlaat 1000 evra vo momentov. zdravje na esen ako naleta nekoj ubav popust i ako ostanat pari do togash :D
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
zimovo poleka poleka popushta (da ne recham dojde prolet denovive) pa da sumirame rezultati od dekemvri i januari

kukjata od ponedelnik do petok se odrzuva na 15C so iskluchok na spalnata kade drzam 17C za polesno da mi stopli za vikend za spienje na 20C. za vikend cela kukja kaj shto gream e 19C ~ 20C za da mi e na potkrovje 12C i da mozam da rabotam gradeznichki raboti da ne mi studi.

istrosheno do sega 45 vrekji peleti i 2693den struja ili suma sumarum 15430 denari, a gream grubo okolu 80 kvadrati na prizemje 30kvadrati garaza vo suteren kaj shto e parniot kotel i 7 kvadrati kupatilo isto vo suteren.

potkrovjeto ne e izolirano a nema ni spushten tavan ni koshuljica pa furi od stranite kaj shto e opshifkata i od pod vratite na terasa. zdravje na prolet da se stavi izolacija i na tavanot pa slednoto zimo ochekuvam so istava potroshuvachka i gore na potkrovje da bide okolu 20C (ili da namalam potroshuvachka)

me chesha krastata i gore da fuknam barem 2 klimi 3.5kw sekoja (optimalno kje e so 3) ama imam ushte mnogu raboti za plakjanje i nekako ne mi se frlaat 1000 evra vo momentov. zdravje na esen ako naleta nekoj ubav popust i ako ostanat pari do togash :D
Doprava e zimata.Za edna nedela uste eden laden bran
-15 do -20c,a mozi i sneg do kaj 30cm.
Imalo na 7mi april 2003godina -19c Bitola i 60cm sneg.
La Ninjo doprava,tuku da e sovreme ot kolku da gi zafrkni ovoskite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom