Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Едни ебиветри ојдоа други дојдоа... http://skopjeinfo.mk/grad-skopje-objavi-nov-povik-subvencionira-kupuvanje-pechki-na-peleti
Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје (домаќинствата) за користење обновливи извори на енергија за затоплување на своите домови, кои минимално ги загадуваат воздухот и почвата и не влијаат врз климатските промени, на жителите коишто ќе купат печки на пелети од денот на објавување на Јавниот повик, а заклучно со 22.11.2017 година, ќе им обезбеди поврат на средства во висина од 70%, но не повеќе од 30.000 денари со вклучен персонален данок на доход.
Никако да им текне да субвенционираат греење со топлотни пумпи (воздух, вода-вода ) било кој вид!.... Нетреба субвенции во пари плаќање на 60%, туку едноставно данокот да го сведат (како ИТ опремата, детска храна) на 5% и царината, како вели клими.мк дека е од 15 сведи ја на 5% или еден период од 2-3 год на нула!... доволно би било! Па фино лепо да си одиме кај јужниот сосед и си купиме за 300 Еура квалитетен уред или за 500-600 Јапонски LUCA пр! ;).... ма било каде! И кај нашиве импортери во тој сл. зошто да не!?.... Секако ранливите категории кои се греат на ќумба која загадува како 5 автобуси субвенционирај ги до 80% или купи им 5,ка или две 3,5ки... ама забрани во радиус од СК 5-6 км (од Центар).... БТ, ПП, ТЕ, КУ на 3-4 км било каков оџак да дими ... и спаси не од големо загадување кое го има само во грејната сезона!
Treba subvencioniranje na klima uredi inverteri i toplotni pumpi!
A ne pecki na peleti.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
262
Поени од реакции
127
@C&H EVO пишал прв пост, редно е да му се посака добре дојде на форумов, а потоа да се коментира, спори и тн. По можност со издржани коментари.

Дополнување

Да си го кажам моето мислење. Не се согласувам, напротив, подното греење е едно од поквалитетните решенија. Нема бучава, топлината доаѓа од доле (идеално), но не е евтино.
Сакам да ставам ел подно греење на нов стан во изградба,па да прашам неколку прашања,пошто ептен сум тапа со тоа,досега на дрва се греев

Валјда не се грее само подот како што вели членот погоре,освен подното не сакам др да се користи накнадно

Ке биде ли доволно,станот гледа на јужна страна,од др три, горе и доле се соседи?

Колку време треба да достигне собна темп 22/23 степени откако ке се вклучи?

Цена по кв.метар вкупно со материјали и работна рака,?

Потрошувачка? На едно место прочитав 150w*квадратура*0.4 (некојси коеф.)


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
да не заборавеме на 17% разликата во цена стави 15% царина и 18% ддв. ама пак неможе 10год разлика да споредуваш многу други елементи се исто променети.
DDV vi se vrakja neli ?
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Вчера монтирана Gree Хансол 12 засега е супер простор од 35-36 метри квадратни со просечна изолација го грее без некој проблем ама и надвор е доста топло ќе видиме како ќе се покажи на поладно време. Досега се греев на камин на дрва па мораше цепење, редење и носење на дрвата од подрум до каминот па чадело враќало па истурај пепел вака сега притискаш едно дугме и толку :). Единствена мана е тоа што надворешната единица ми се чини дека е доста бучна или па јас не сум навикнат на таква бука.
Во главно во обичен работен ден ќе ја користиме поручек од 15-16 часот до кај 1 или 2 навечер прашање како е најекономично да се остава додека нема никој дома на 18-19 степени ? Мислам дека не е добро да се исклучи целосно или грешам ? Исто како е најдобро да дува перката на која брзина или да ја оставам на Auto.
Со здравје да ја работиш...Би требало да го грее твојот простор,кај мене истата грее 31м2...Остави другите што зборуваат особено не @Klima ured, ако си земел 3.5 клима Вивакс аери(аеци) тогаш дефинитивно ќе си погрешел,го зборувам ова бидејки ја имам и таа вивакс клима и зборувам од искуство...
Самиот ќе видиш зимата како ќе го грее твојот простор, самиот најдобро ќе увидиш дали ти е потребен дополнителен извор на греење..
Btw останатите членови не би требало веднаш да даваат негативни коментари за било кој уред(без разлика дали е Грее), а истиот го немаат видено (искусено) како работи, доаѓа нов член вика"купив таква и таква клима" а Вие одма не чини требала поголема?! Дали не се ставате во ист кош со оној кој вообичаено го напаѓате за слични работи?!
Поздрав
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Со здравје да ја работиш...Би требало да го грее твојот простор,кај мене истата грее 31м2...Остави другите што зборуваат особено не @Klima ured, ако си земел 3.5 клима Вивакс аери(аеци) тогаш дефинитивно ќе си погрешел,го зборувам ова бидејки ја имам и таа вивакс клима и зборувам од искуство...
Самиот ќе видиш зимата како ќе го грее твојот простор, самиот најдобро ќе увидиш дали ти е потребен дополнителен извор на греење..
Btw останатите членови не би требало веднаш да даваат негативни коментари за било кој уред(без разлика дали е Грее), а истиот го немаат видено (искусено) како работи, доаѓа нов член вика"купив таква и таква клима" а Вие одма не чини требала поголема?! Дали не се ставате во ист кош со оној кој вообичаено го напаѓате за слични работи?!
Поздрав
Jas ne rekov zosto zemal gree tuku rekov deka 3.5kw klima e mala za 36m2 prosecno izoriran prostor koga ke dojdat jaki minusni temperaturi samiot korisnik na klimata ke si go vooci toa
A za vivax aeri i da zemal vivax 3.5kw pak bi bila mala pak bi trebal 5.5kw aeri da zeme
Neznam zosto tolku se palite i imate protiv vivax nitu sum mu rekol na covekot da zeme vivax ni nisto

Jas imam vivax i sum zadovolen da imam pari ke zemam MITSUBISHI.

No iako imam zemeno vivax nemam zgreseno do sega e top klimata
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Koga se zboruva za prostor bitno e dali e kuka ili stan,nezavisno od izolacijata, vo kuka bi trebalo klimata da e predimenzionirana za da moze da te zgree i na -20, imam poznanici koi great stan so povrsina kako mojata i na -20 so 3.5 ama top izolacija a vo kuka do kaj -5 stepeni potoa paneli ili drva.[DOUBLEPOST=1510759138][/DOUBLEPOST]Za oktomvri smetka 2400 den tuka e vklucena klimata povremeno panel vo spalna sushara za vikendi, za smetka od lani 3800 den, sega sto e dali e potoplo od lani dali bidejki gream pomala povrsina od lani cel dneven i 1 spalna ,2 e zatvorena dali bidejki stavav extra izolacija na tavan ili se kombinirano ne znam tocno. Ke vidime so narednite smetki.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Братко жал ми е што ќе те разочарам но како што и сам можеш да видиш овде на форумов под економично греење се подразбира само ако климата ти е грее или може и да не е грее но барем да поставиш линк од соодветна страна е потребно за да добиеш одговор и внимание,
еве за пример пиши линк со клима од клими.мк одма ќе ти стасаат еден куп пофалби и предлози не дека климите од странава се нешто лоши или се посебно добри но за жал тука така функционираме,
жал ми е што вака директно ти го плеснувам во лице тебе и на поддржувачите и на грее лобито овде присутни но јебига факт е тука тоа,
мој совет ќе ти биде ако си видел дека некој од членовите според тебе е пообјективен пиши му приватна порака и побарај мислење, така ќе може на раат да си поразговарате и да си донесеш правилна и исправна одлука за која нема да жалиш после
 
Член од
2 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
35
@dastan. Ako se odnesuva komentarot tvoj na moeto prasanje za Samsungot i jas go uvidov toa sto ti go velis i tocno e,mozi trebase da prasam za nekoja gree.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Mislam teka treba da se zabrani da komentiraat tie sto go favoriziraat kineskiot gree
Togas ke ima kvalitetna diskusija i soveti a sega ne
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Kolega @dastan rucna malce.. Bilo koj ako malce istrazi za Samsung klimite na ovoj ili sosednite forumi odma ke doznae deka za greenje nikoj ne gi preporacuva i tuka poveke lezi pricinata otkolku vo ova sto ti go pisa...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Kolega @dastan rucna malce.. Bilo koj ako malce istrazi za Samsung klimite na ovoj ili sosednite forumi odma ke doznae deka za greenje nikoj ne gi preporacuva i tuka poveke lezi pricinata otkolku vo ova sto ti go pisa...
@rusrus ако ова некој му го кажеше на човекот одма немаше да си помисли така како што си помисли, а јас си кажав што мислев па понатаму кој како си сака негово си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom