Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Прашај точно на што дава гаранција, дали на елктроника дали на резервоарот и слично...
Еве тука прочитај под Dugotrajnost kotlova i opreme
Mešni ventil je ujedno i uslov za garanciju od 5 godina na vodene delove kotla, dok je garancija na elektro uređaje 2 godine.
http://www.kepo.rs/proizvodni-program/kotlovi-na-pelet/
Прашав викаат дека не зависи од мешен вентил гаранцијата инаку толку е. А за набавка и инсталација на таков вентил треба да прашам парнаџија и продавница...за максот гледав незнам колку чини и дали воопшто го има кај нас. Треба да земам дигитален термостат денес па ќе видам што друго имаат. Неинтегрирани дигитални вентили се окулу 2000ден парче некако многу ми изгледа...да видам потршувачка прво една сезона па после ќе пресметам дали ми се исплати...идната година ќе се одлучам.Тоа е...
 
Последно уредено:

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Јас будала 850 евра за клима се спружив... купи си две три вакви зима нема да видиш :) Добро, има некој будала што ќе купи вакво „ѓаолско вражуле“?

 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Tocno taka jas vo komsii imam primer komsikata ima fuego espana 15 god ja koristi osven 2 pati hemisko cistenje nikakov defekt nema do sega odlico i ladi i gree iako ne e inverter nema gajle ni na -15°C mbogu e zadovolna od kvalitetot na klimata
Da, ama tie lapaat po 2kw i pojke na saat. Predviduvam deka e od onie 5.5kw poso tie najvece gi ima. Poeftino so termopecka ke pomines.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Da, ama tie lapaat po 2kw i pojke na saat. Predviduvam deka e od onie 5.5kw poso tie najvece gi ima. Poeftino so termopecka ke pomines.
3.5 kw e ne e 5.5kw moze lapa po 2 kw mada mislam deka 3.5kw najveke moze 1.5kw da povlece neznam tocno ama prezadovolna e 15 god ja ima komsikava klimata ko da e vcera zemena duva toplo zime nema gajle[DOUBLEPOST=1507903114][/DOUBLEPOST]
Ti to ozbiljno.. :D Ja budala ja dadov mojata na kiradzikata...
Najozbilno dzver klima i jas vikam kako gree ama nema gajle
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Drugar imase takva fuego 5.5kw koga e ladnicko gree poslabo npr od dobar inverter 3.5kw a trosi troduplo. Pa drugarov ja sitna i si zema nekoj carrier inverter i mesecnite smetki za struja mu se prepoloveni, baska i podobro mu gree novata klima koga nadvor e pod 0. Po negova matematika novata klima sama mu se isplatila uste prvata godina so poniskite smetki za struja.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
збориш за потрошувачка а забораи изгледа која квадратура ке ја грее он а која ти, може ке е поекономично со инвертори али...
додека вие сите у дневна ке дремете они ке си го прчат секој у своја соба
викаш удобност бааап едно копче стискаш само, али тоа што те млати константно ветер и не е баш занемарливо, мене барем ми ја нарушува комфорноста само што слушам дека дува
Јас имам две клими за ~70-тина м2 стан, и единствено во најмалата соба (работната) е отприлика пар степени поладно од другите соби. Си „го прчам“ во која соба сакам... :)

тоа што те млати константно ветер и не е баш занемарливо, мене барем ми ја нарушува комфорноста само што слушам дека дува
Извесно не разбираш, ти зборуваш за обични сплит (on-off) систем клими. Tие работат со гласно и јако дување, исклучување, и пак вклучување со гласно и јако дување.

Инвертор клими, правилно димензионирани за просторот, не ги слушаш кога работат. Освен ако не си греел, и тогаш ги пушташ од негреено да го загреат просторот... Тогаш работат побучно некое кратко време за побрзо да се постигне зададената темература. Но во останатите 99% од времето на користење, кога инвертор климата ДОГРЕВА, тогаш ниту ќе осетиш дување (освен непосредно блиску до самата клима), ниту ќе слушнеш дека дува.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Drugar imase takva fuego 5.5kw koga e ladnicko gree poslabo npr od dobar inverter 3.5kw a trosi troduplo. Pa drugarov ja sitna i si zema nekoj carrier inverter i mesecnite smetki za struja mu se prepoloveni, baska i podobro mu gree novata klima koga nadvor e pod 0. Po negova matematika novata klima sama mu se isplatila uste prvata godina so poniskite smetki za struja.
Tocno inverter klimite se NAJEKONOMICNI za greenje
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Еве и јас да се пофалам,наместена е уште една fujutsu клима, модел FUJITSU 12 LMCE модел 2017 да топли салон од 35 квадрати.Впечаток екстра....Прегледај го приврзокот 178840 Прегледај го приврзокот 178841 Прегледај го приврзокот 178841
Од каде ја зеде и колку ја плати, ако не е тајна?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Од каде ја зеде и колку ја плати, ако не е тајна?
Ја зедов од Hidro set ,цена за овој модел е 42000 + 4800 ден монтажа. Јас сум екстра задоволен и од овој LMCE модел, а пред 5 години зедов fujitsu leca серија. За мене нема зима со оваа клима.Грее како луда и на - 20 надворешна.Бидејќи е проверено добра се одлучив пак за fujitsu.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Te prasaa kolku si ja platil a za redovna sekoj moze da prasa....moze li fiskalnata da ja vidime so 42.000 ? ;)
Redovna cena naLMCE vo Srbija e 36.500den ili 595evra (70.990dinara)
http://www.klime.rs/inverter-klime/fujitsu-klima-uredjaj-asyg12lmce
Srbijacena.jpg

Nema servisno za LMCE (barem jas nenajdov)....navodno e zamena za LMCA samo so podrug dizajn na vnatresnata.
Inaku ako e nadvoresnata ista so LMCA kompresorot vo LMCA e so ProductKod 9332603002 ili ASM89D10UFZ a od slikava mozete da zabelezite Hercaza maximalna do 120Hz
9AGF05365 vo LMCA 12.jpg
FrequencyLMCA12.jpg
koja e do maksimum zavrtena na 120Hz (str.5) pri greenje kaj ovoj model za da pokaze silni podatoci za Design na Eurovent od ogromni 3,5KW no zatoa maliot SCOP od 4.0 prosleden so potrosuvacka srazmerna na visokite obrtai na kompresorot rezultira so ogromni 1225Kw/h. Sekako i nema garancija podolga od 2-3god ;)
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Дај некои факти друже, аргументи. Овој кажа, оној кажа... Ништо лично, ама тоа не се аргументи. Во држави како Германија и Шведска масовно се грејат со клима уреди, изгледа не знаат дека е штетно?
Малку ме немаше последниве 4-5 дена гледам сте се распишале и другаров побара факти, па зашто јас спомнуваш Шведска за пример мислам дека како човек кој студирал таму и ги искусил нивните зими и начини на загревање може малку да ти го поправи твојот заклучок.
Греење со клима во Шведска НЕМА. Крај на дискусијата секоја пештера што ја имаат во било која вукојебина од нејзината територија ( а голема е шведска немај гајле ) им е гасифицирана. Користат клими да, ама не толку како што ти го промовираш или сакаш да го прикажеш тоа и најчесто им се догревање на делови во кој им е вграден радијатор помал од тоа што требало.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Запознат си со енергетската политика на Шведска?
Јас не бев, додека не проверив. Ни за Македонија не би се осудил да прејудицирам, замисли студент да биде потстанар во населба Железара - извесно ќе заклучи дека цела Македонија се грее на централно парно греење...

Гледај @wiksa тоа е проблемов на дискусијава. Од сите страни идат луѓе со многу различни мислења, ама со многу малку аргументи, и сите некако се отпорни на прифаќање посочените факти.

Ти зборуваш дека цела Шведска е гасифицирана, ама такви како @Nekojx се „уверени“ дека природен гас е лузерска енергетска политика каква нас не ни треба. Дали така им рекле во партија, или можеби се природно глупи - не знам. Постот на кој ми реплицираш, се однесува на трет дискутант кој е „уверен“ дека греење со клими било штетно по здравје.
Како што реков, многу различни мислења, ама малку аргументи.

Јас секако се согласувам дека гасификација на Скопје и другите градови е најпаметна и неопходна енергетска политика. Но во меѓувреме, и на местата каде нема да може да се донесе гас, повеќе од добро решение се топлотните пумпи (во кои спаѓаат и клима уредите).


Греење со клима во Шведска НЕМА. Крај на дискусијата секоја пештера што ја имаат во било која вукојебина од нејзината територија ( а голема е шведска немај гајле ) им е гасифицирана. Користат клими да, ама не толку како што ти го промовираш или сакаш да го прикажеш тоа и најчесто им се догревање на делови во кој им е вграден радијатор помал од тоа што требало.
Oва подолу ти е од Mälardalen Универзитетот (референците и изворите се наведнеи на крајот од трудот):
http://www.idt.mdh.se/kurser/ct3340/ht12/MINICONFERENCE/FinalPapers/ircse12_submission_6.pdf

Всушност Шведска е лидер во светот, по употреба на топлотни пумпи:

ABSTRACT
The use of ground-sourced heat pumps as main heating sys-
tems has increased in Sweden in the last fifteen years to the
point that it is the country with the highest amount of GSHP

in Europe. The main reason heat pumps are chosen by many
households is due to their expected economic savings value
and tax-excemption schemes available in the country for the
use of this technology.



upload_2017-10-16_20-43-12.png
 
Член од
6 октомври 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Панасоник тврди дека нивните инвертори со nanoe филтер, на пример PANASONIC CS/CU - E12QKE ефикасно чисти pm2.5 честички:
http://www.panasonic.com/global/corporate/technology-design/technology/nanoe.html
https://www.panasonic.com/in/consumer/home-appliances/air-conditioner/features-explanation/unique-air-purifying-system-nanoe-g.html
https://aircon.panasonic.com/consumer/single_split/aero/features/nanoe-g/airborne.html
Тогаш за нашите градови, ова треба да е битна карактеристика при изборот на инвертер (освен ако некој сака да купи посебен скап уред за филтрирање на воздух).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom