Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Не станува збор овде кој колку и со што греел, и дали затоплува или не, тоа не можеме да го пресметаме кај секого различно, и субјективни предрасуди преовладуваат.
Ни требаше иниформно унифицирано тестирање кое се прави кај сите клими за да се споредат резултати. Резултатите на Хансолот не се лоши, просечни се, солидна топлотна пумпа за соодветна цена, дали 50.000 денари е соодветната цена, пак ќе напишам сами проценете.
Во врска со VIVAX от, aeri, aeci моделите особено 18ката се бомба по цена од 36.990 пфф.
Само не можам да најдам кој компресор носи 35aeri од vivax.
Најдов ова и не знам дали е овој компресор GMCC ASK89D53UEZ
Нека помогне некој.
Инаку ова најдов за нашата LOMO варијанта


Компресорот од ломо 12 всушност 09 е.
http://lh.airwell-res.com/sites/default/files/imported/Airwell/c42/p465/Service Manual HGD(009-012) V1.0 April-2012.pdf

Еуровент http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1489099650.pdf

Интересно е да се спомне, тоа што ломото кај нас 3.5 kw се продава со 9000 бту компресор, исто и хансолот.
Пример Airwell-от го носи ломо компресорот кај нас ама во 2.5kw единица. а 12 ката од Airwell от носи PANASONIC 5RS102ZJA21 компресор.


Истиот компресор од Lomo кај нас, моќниот 3.5kw го носи и Whirpool AMD 354 кој е всушност 2.5kw клима, кај Whirpool 3.5 kw клима носи
well, сами проверете.

5RS102ZJA21 Panasonic.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vlavot
Kompresorot za AERI ne ti e tocen ne pa drugite zaklucoci.
Golema razlika ima vo tezinite(citaj magnetite) upotrebeni vo kompresorite kaj AERI i LOMO
Lomoto ima RareEarth magneti a AERIto Feritni
Sporeduvate babi i zabi....toa na @mdeni mu e receno i na srpskiot forum, za nego VE=VEHZ.
18kata AERI so 13,5cc3 ne e Twin, a go praivte deka samo radi displacementot od 13,5cc3 e po performansi isto so Mitsubishito vo FH35Ve, sto e diletantsko tvrdenje, Twin kompresor i so 10cc3 ke go rasturi toj Singlot od 13,5cc na GMC.
Sporeduvate 2-stage so Singl, Twin so Singl, bogda cuva od vakvi.
Ako veke sporeduvate idite do kraj pa sporedete go Hansolot Nordik 18ka od 69000 so 12cc3 so FH35VE za 65000 i 14cc3 ;)
Ja kako vas ne se usuduvam da tolkuvam podatoci ako ne sum siguren vo nesto, ama slep da e covek ke primeti deka mnogu pogolem COP ima toj obicen Singl Rotary kompresor na GMMCC 3,95 od onoj twinot na Mitsubishi 140FRUMT so 3,15...razlikata e sto testot ne e ist kaj dvata, GMCC dava SEER60 test, a Mitsubishi ASHRAE, eve vie pojasnete ni sto e razlikata vo dvata testa posto ocigledno ubeduvate vo nesto procitano a pojma nemate sto znaci i kako se tolkuva.
Po brojkite iskaca deka AERI18 so GMCC ima pojak kompresor od MitsubishitoFH35....svasta.
Togas ste trebale i dvajcata AERI da si kupite a ne FH35VE neli ?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Не станува збор овде кој колку и со што греел, и дали затоплува или не, тоа не можеме да го пресметаме кај секого различно, и субјективни предрасуди преовладуваат.
Ни требаше иниформно унифицирано тестирање кое се прави кај сите клими за да се споредат резултати. Резултатите на Хансолот не се лоши, просечни се, солидна топлотна пумпа за соодветна цена, дали 50.000 денари е соодветната цена, пак ќе напишам сами проценете.
Во врска со VIVAX от, aeri, aeci моделите особено 18ката се бомба по цена од 36.990 пфф.
Само не можам да најдам кој компресор носи 35aeri од vivax.
Најдов ова и не знам дали е овој компресор GMCC ASK89D53UEZ
Нека помогне некој.
Инаку ова најдов за нашата LOMO варијанта


Компресорот од ломо 12 всушност 09 е.
http://lh.airwell-res.com/sites/default/files/imported/Airwell/c42/p465/Service Manual HGD(009-012) V1.0 April-2012.pdf

Еуровент http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1489099650.pdf

Интересно е да се спомне, тоа што ломото кај нас 3.5 kw се продава со 9000 бту компресор, исто и хансолот.
Пример Airwell-от го носи ломо компресорот кај нас ама во 2.5kw единица. а 12 ката од Airwell от носи PANASONIC 5RS102ZJA21 компресор.


Истиот компресор од Lomo кај нас, моќниот 3.5kw го носи и Whirpool AMD 354 кој е всушност 2.5kw клима, кај Whirpool 3.5 kw клима носи
well, сами проверете.

5RS102ZJA21 Panasonic.




Sent from my iPhone using Tapatalk
http://advancemedia.com.mk/index.php?route=product/product&path=104&product_id=1366&filter=55&sort=p.price&order=ASC&limit=100
Vivax AERI 18 (AESI, AEZI, AEVI, AEHI...)
GMCC
ASM135D23UFZ
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Neznam dali nekoj imal iskustvo so KOREL klima uredite jas licno koresitev pred vivax-ot edna on-off KOREL i bev prezadovolen modelot bese KSV-12-GR tolku bese tifka duri ja imam pustano i na -10 i nemase problem ni so bucava ni nisto imase dosta tifka rabota motorot kompresorot.
Steta sto ne bese inverter ja koristev 6 god i posle go zemav vivax-ot. za greenje inverter.
Neznam zosto nikoj ne gi uvezuva KOREL klimive jas ja imav zemeno od amc dali znae nekoj kade moze da se najdat KOREL klimive.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
vlavot
Не станува збор овде кој колку и со што греел, и дали затоплува или не, тоа не можеме да го пресметаме кај се
кого различно, и субјективни предрасуди преовладуваат.
Ни требаше иниформно унифицирано тестирање кое се прави кај сите клими за да се споредат резултати. Резултатите на Хансолот не се лоши, просечни се, солидна топлотна пумпа за соодветна цена, дали 50.000 денари е соодветната цена, пак ќе напишам сами проценете.



За да не преовладуват субјективни предрасуди (по мое корисничко искуство) изгуглај за мојата просечна клима со надворешна S3DNA1B/O и компресор C-6RZ110H1A купена 39990 па после пишувај!
Јас немам проблем со твоето пишување ама работата е да не заебеш некој друг со твоите тези!
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
vlavot
Не станува збор овде кој колку и со што греел, и дали затоплува или не, тоа не можеме да го пресметаме кај се
кого различно, и субјективни предрасуди преовладуваат.
Ни требаше иниформно унифицирано тестирање кое се прави кај сите клими за да се споредат резултати. Резултатите на Хансолот не се лоши, просечни се, солидна топлотна пумпа за соодветна цена, дали 50.000 денари е соодветната цена, пак ќе напишам сами проценете.



За да не преовладуват субјективни предрасуди (по мое корисничко искуство) изгуглај за мојата просечна клима со надворешна S3DNA1B/O и компресор C-6RZ110H1A купена 39990 па после пишувај!
Јас немам проблем со твоето пишување ама работата е да не заебеш некој друг со твоите тези!
Бидејќи ми пишуваат и овде и на it forumot, тешко следам. Инаку мојот пост е за Хансолот до -30 https://klimi.mk/product.php?id=133 кој е истата клима со Airwell која јас ја спомнав детално и со слики, и со спецификации и линкови каде може да се проверува кој колку сака и компресори и се.
Постот со еуровентот не е за твојот Хансол, туку за Хансолот кој се моментално продава кај нас.Пошто велиш дека јас можам да заебам некој со моите тези еве те молам посочи каде може да го најдам и купам твојот Хансол моментално за 39.000 денари, те молам потенцирај.

А ако ти сам си даваш рандом искуство за твојот Хансол кој не е истиот со оној јас кој го постирав во линкот, оној кој моментално се продава кај нас, кој кого сака да заебе?
И според тоа што имам прочитано новиот Хансолот кој јас го истражував, тој кој моментално се продава кај нас е појак од претходната генерација= најверојатно тој што ти го имаш. Шо значи уше послаби резултати ќе вади твојот.

Види ја контрадикторноста, давам податок за Хансол кој моментално се продава кај нас по цена од 50.000 денари, и ти реагираш на мојот пост со информација " како сме можеле да речеме дека Хансолот не чини, коа ти загреваш онолку квадрати со Хансолот" и на крајот испаѓа дека ти всушност даваш податок за Хансол кој не е ист со тој што јас го истражувам (уствари даваш неверодостоен податок, го оправдуваш Хансолот дека загрева онолку квадрати а уствари ти имаш друг Хансол дома), и велиш јас можам да заебам некој??? What gives man.

И целта ми беше мене, луѓето кои ќе купуваат клима, и коа даваат голема сума на пари да имаат претстава на што и колку моќност фрлаат пари, а не да се потпрат на рекла казала муабети од типот загревам ова она со ваква онаква клима троши онолку. Прочита ли некаде да напишам загревам ова она, со Osaka и вака онака.
Таквите информации се ирелевантни но сепак се добродојдени за градење на груба слика на уредот кој сака да се купи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Бидејќи ми пишуваат и овде и на it forumot, тешко следам. Инаку мојот пост е за Хансолот до -30 https://klimi.mk/product.php?id=133 кој е истата клима со Airwell која јас ја спомнав детално и со слики, и со спецификации и линкови каде може да се проверува кој колку сака и компресори и се.
Постот со еуровентот не е за твојот Хансол, туку за Хансолот кој се моментално продава кај нас.Пошто велиш дека јас можам да заебам некој со моите тези еве те молам посочи каде може да го најдам и купам твојот Хансол моментално за 39.000 денари, те молам потенцирај.

А ако ти сам си даваш рандом искуство за твојот Хансол кој не е истиот со оној јас кој го постирав во линкот, оној кој моментално се продава кај нас, кој кого сака да заебе?
И според тоа што имам прочитано новиот Хансолот кој јас го истражував, тој кој моментално се продава кај нас е појак од претходната генерација= најверојатно тој што ти го имаш. Шо значи уше послаби резултати ќе вади твојот.

Види ја контрадикторноста, давам податок за Хансол кој моментално се продава кај нас по цена од 50.000 денари, и ти реагираш на мојот пост со информација " како сме можеле да речеме дека Хансолот не чини, коа ти загреваш онолку квадрати со Хансолот" и на крајот испаѓа дека ти всушност даваш податок за Хансол кој не е ист со тој што јас го истражувам (уствари даваш неверодостоен податок, го оправдуваш Хансолот дека загрева онолку квадрати а уствари ти имаш друг Хансол дома), и велиш јас можам да заебам некој??? What gives man.

И целта ми беше мене, луѓето кои ќе купуваат клима, и коа даваат голема сума на пари да имаат претстава на што и колку моќност фрлаат пари, а не да се потпрат на рекла казала муабети од типот загревам ова она со ваква онаква клима троши онолку. Прочита ли некаде да напишам загревам ова она, со Osaka и вака онака.
Таквите информации се ирелевантни но сепак се добродојдени за градење на груба слика на уредот кој сака да се купи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hansol si e Hansol dali e do -20 ili -30 stepeni
Drugarti @mdeni mozese da ti kazi deka i Hansolot do -20 ima Eurovent procitaj malku ima informacii na forumot eve ti eurovent za Hansolot do -20
EV.jpg

A ti i drugarti @mdeni sirite samo dezinformacii deka Hansolot do -30 imal 9000Btu kompresor ama ne svakate deka toa e twin stage koj se karakterizira so pogolem kapacitet. i pak istoto Vie pak sirite dezinformacii 9000Btu bil pa bil.,mozebi e 9.6 cm3 po volumen ama pak Vie tvrdite 9000Btu e tocka I isforsiran e navodno po vas a ako e taka kako mozi da e posilen od Hansolot do -20.

@vlavot ova ti go napisa
А прашањето зашо не купив AERI, поради немање никакви податоци, сомнеж за квалитет и издржливост на компонентите на климата. Овде не се работи само да има гаранција, кој сака да се малтертира на -10 со расипан уред иако има гаранција. Ми беше потребно ултраекономична клима каде митцуто блеска со scop 5.1. И сакав Јапонски произведител (иако звучи арогантно).

E Sega da ti odgovoram na ova da vi bide jasno so @mdeni citate eurovent ama malce podetalno treba da procitajte kako vsusnost testira eurovent
fans.jpg
Ova e izvadok kako se testira na eurovent znaci tvoeto micubisi fh35ve e testirano na 792m3/h( micubisito nema Turbo fan) izduv za da go izvadi toj SCOP 5.1 pa Sega vidi kako bleska toj Scop od 5.1 a hansolot ( i za -20 i za -30)za koj tvrdite so mdeni deka imal slabi euroventti I se testirani na 650m3/h(do -20) i 670m3/h(-30)
Ama ne znaete deka ima uste edna brzina turbo 750m3/h koja moze da se koristi kolku sakas I kako sakas I ako so taa brzina na protok se testirale na eurovent rezultati ke bea poblisku do micubisito fh35ve. - a razlikata vo cenata e samo nekade okolu 18000den.- sitnica

Ti pustiv merenja od hansolot kolku trosi vo isti kvadrati kako micubisito sto ti go koristis hansolot trosi 310w I.so kolkav protok od 350m3/h - ti naglasiv za toa a micubisito fh35ve vadi po tebe 250w prosek na sat( brzina so koja go rabotis ne kaza) samo sto jas gream na povisoka temperatura. zosto na toa nisto ne iskomentira ili ne sjae bas nekako Scop od 5.1 nekako osven ako ne ja rabotite so mdeni na 792m3/h izduv sto vo 33 kvadrati ne se trpi sakal da priznaes ili ne.
Pozdrav
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@GT1 bravo za informacijava!!!

od ovie pravila na Eurovent za daljinskite i FanSpeed proizleguva deka Mitsubishi mnogu dobro gi poznava pravilata na Eurovent pa na daljniskoto od FH ne slucajno nema predvideno posebno kopce primer oznaceno kako Turbo za najgolemiot izduv, sto spored pravilnikov na Eurovent im dava za pravo da bide testiran na maximalniot izduv od 792m3/h sto sekako pri merenjata ke dade povisoki P(W) i COP od Hansolot ili konkurencijata.
Bidejki ja imam istata klima toa odprilike bi znacelo deka za da postignam SCOP=5,1 kako sto e na Energetskata nalepnica - Eurovent za FH35 klimata treba da mi e postojano vo 4ta brzina i da me mava so 792m3/h, da imam problem so provev i bucava a vnatresnata T da mi bide 20C :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Добро бе луѓе вие проверувате ли нешто пред да напишете?
Пак се навраќам на она, вакви постови ирелевантни од рекла казала, замисли ако дува на ова на она ќе биде блиску до митсуто.
И тоа е една од причините поради која не сакам да шпекулирам митсуто грее со волку волку троши.
Но Еве, кај мене е ставено 99% на аутофан, температура во собата од 20.5 до 24.5
Единствено чепкам температура на климата, па ако ја наместам на 24 оддржува околу 20+ степени, а на 27 оддржува 23.4+ степени. Генерално работи квајат, 1, или 2 ра. Ретко коа има голема разлика на температура уклучува 3 та. Ама еве сеа утринава отворив да се излофтира подесив 27 на Митсуто, и поради тоа што беше 15 степени во собата мислам дека се уклучи 4-та брзина еве за првпат.
Но ништо од ова не е релевантно и не можеме да споредуваме, бидејќи немаме исти исконтролирани услови, јас и ти немаме исти топлотни загуби.
Абре луѓе јас нема што да замислувам и да се надевам и да шпекулирам.
Еве шо вели user manual од Хансолот за Turbo
,
А Mitsubishi FH35VE има powerfull копче, еве шо вели

Ако exclusive speed for POWERFULL mode ви значи нешо ако не тоа е.
И сеа euroventot теситра кај Хансолот со помала брзина, кај Митсуто со поголема, па затоа не е веродостојно итн итн итн.
А најпатетичната работа од оваа конверзација е шо за GREE HANSOL не постои EUROVENT, морам да истражувам модели кои се најверојатно 99-100% исти, но fact of the matter is, дека 50.000 денари за уред без диплома и сертификат.

Тестот за претходниот ти е од YORK клима, едно е да има ист компресор, едно е електроника и софтвер, истото за AERI едно е компресор, едно е Carrier да ти изработи софтвер и електроника едно е VIVAX.
Освен Airwell кој јас го најдов каде се 99-100% истиот моментален Хансол кај нас, погледни ги service mаnual и на двата, електронските шеми им се исти. Затоа велам Euroventot на Хансолот е тоа што е.

И за крај еве ја математиката energosistem.com.mk/m-35-35-3
https://klimi.mk/product.php?id=133
63407-49990=13411
Никако не ми испаѓа 18.000
А ако целиш на тоа дека ќе добиеш попуст на Хансолот и ќе кошта 45.990, guess what, ќе добиеш и на Mitsuto и ќе кошта 60.500.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@vlavot kolku vreme ja imas klimava , 10dena ?
Ako dosega ne si go probal Powerfull dugmeto zemi probaj go za da ja uvidis ekskluzivnosta....No prethodno stavi ja na najgolemiot izduv 4ta crta(SuperHigh).
Ekskluzivitetot na Fanot vo Powerful modot ke te razocara....ako si vo 4ta brzina ke primetis deka bucavosta odnosno izduvot ke se namali vo Powerfull modot. Ti mozebi go imas probano Powerfull vo situacija koga prethodno si bil vo AutoFan(1va ili 2ra) pa si dobil subjektiven vpecatok deka izduvot e pojak vo Powerfull.
Brzinata na Fanot vo Powerfull mislam deka e ili 3ta brzina ili nekoja posebna brzina izmegju 3 i 4ta brzina (exkluzivna/posebna) no sekako e poslaba od 4tata brzina sto lesno se uviduva i bez merenje na izduvot zosto bucavosta osetno e pomala vo Powerfull od onaa vo 4ta brzina.
Togas se prasuvam, ako 4tava brzina ne se koristi nitu vo AutoFan nitu vo Powerfull za koj k* e stavena?? za SCOPot na Eurovent ?
И за крај еве ја математиката energosistem.com.mk/m-35-35-3
https://klimi.mk/product.php?id=133
63407-49990=13411
Никако не ми испаѓа 18.000
А ако целиш на тоа дека ќе добиеш попуст на Хансолот и ќе кошта 45.990, guess what, ќе добиеш и на Mitsuto и ќе кошта 60.500.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Mitsubishito(60.500) + WiFi(5000den) = 65000 :) (i pak e do -15 i bez greaci)
Guess what...Za 65k mozebi i Hansol18 od 69k se naogja, a taa gree i 100m2 kako sto imase eden tuka napisano ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Со 3kw на 2.16cop тоа е. Толку е силата на компресорот.

Да имаа еуровент Грее немаше вакви дискусии воопшто да постојат. :)

Ќе видиш бројки, ќе си расчиташ, ќе видиш цени и тоа е тоа. Само пошто нема мора на оваа рекла казала да се водиме.

Среќа влавот најде за да знаеме со што си имаме работа. Да не се опрчиме на невидено. :)
 
Член од
12 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки ми треба клима инвертер за салон 40 квадрати, нови пвц прозори и изолирани зидови. Дали оваа клима ќе се справи во најладно (-7до-20) ?? https://klimi.mk/product.php?id=103
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Со 3kw на 2.16cop тоа е. Толку е силата на компресорот.

Да имаа еуровент Грее немаше вакви дискусии воопшто да постојат. :)

Ќе видиш бројки, ќе си расчиташ, ќе видиш цени и тоа е тоа. Само пошто нема мора на оваа рекла казала да се водиме.

Среќа влавот најде за да знаеме со што си имаме работа. Да не се опрчиме на невидено. :)
Taka e druze, tolku e silata na kompresorot...ama taka e za tebe posto si kratok so informacii, subjektivno i od rakav ocenuvas (lupas) zosto imas kupeno Mitsubishi pa sve drugo ti e sranje i posto nemas podatoci za kompresorot na Hansolot 2-stage samo edno te isto laufas.
Sakas da zirnes u katalogov ? :)
komp.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
EUROVENT, за нештата да станат појасни. :) :) :)

Дечки ми треба клима инвертер за салон 40 квадрати, нови пвц прозори и изолирани зидови. Дали оваа клима ќе се справи во најладно (-7до-20) ?? https://klimi.mk/product.php?id=103
Не. Не ти треба клима која има 1000m3h издув. Барај некоја со помал издув.

Вака нешто:
https://klimi.mk/product.php?id=92
https://klimi.mk/product.php?id=221
https://klimi.mk/product.php?id=93
https://klimi.mk/product.php?id=217
https://klimi.mk/product.php?id=107
https://klimi.mk/product.php?id=146
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom