Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Мааната е на лажниот попуст, што го нудите по темава (иста цена како пред есен што се продаваше) а не зошто не било поевтино. Џабе пробуваш да се извлечеш и дискусијата да ја однесеш во друг правец. Поздрав :icon_lol:
Mozi @klimi.mk da ti odgovori na ova prasanje podobro toj gi prodava I ima uvid vo cenite koga kolku bile.
Inace I ovaa klima bese kolku sto pametam pred nekoe vreme 25 karti sega namalena e.
https://klimi.mk/product.php?id=182
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Za greenje na 25m2 i po potreba uste 10 m2 so prosecna izolacija,se mislam megu Lomo LCLH 3.5 I Amber 3.5 koj e nov model i nepoznat,koj model bi mi go preporacale.Cenite im se priblizno isti koga bi stavil i na Lomoto Wi Fi opcija.
Amberot so Seer 8.5 i SCOP 4.4 I na R32 7 brzini na fan, wi fi,podesuvanje na difuzerot levo desno na dalecinskoto toa e nesto Hansolot vo oprema e.sega za 25 kvadrati e odlicna a za 35 kvadrati ako imas dobra izolacija toa ti si znaes. a za cenata e odlicna bez konkurencija.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Utre najaveno zatopluvanje pa dobra sansa za da se iscistat filtrite :)
Ovaa nedela bese dobar test za potencijalot na klimite osobeno vcera vecer zasto retkost e da bide -15C so okolu 40% vlaznost, normalno e mnogu posuvo na tie T..
Monitoringov na poslednive najladni i najteski 4 dena mi dava prosecna potrosuvacka od 1.73kW/h koja izgleda visoka ama cenam deka ne e so ogled na prostorot i izlozenosta koj go zagreva i sum zadovolen zasto uspea da zadrzi zadovolitelno topla vnatresna T od 23-24C (24/7 zadadena 25 ponekad 26C) bez nekoe silno duvanje da bide prisutno konstantno odnosno udobno gi shalta brzinite i duvanjeto e toplo..znaci ostanuva pofalbata od potoploto a eve sega i na najladnoto za autofan-ot . Ona sto ne mi se svigja (ama nemozam da go kritikuvam zasto gore dole si e navedeno vo servisnite kniski i databook-ovi) e toa sto koga ke padne nadvor T negde pod -5C pravi 4-5minuten defrost na sekoi 50min koj i ne e tolku nepodnosliv ako ti tekne kolku si plakjal koga si se greel na struja so elektricno kotle :)
Da spodelam edno momentalno merenje od ponedelnikot:
Mon9jan17_22.15hOutT~ -8°C RH~50%.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Теслата ке ја менам за Горење 18,некој искуство со овие клими?
Nemoj gorenje
Jas imav loso iskustvo so 3.5 kw,imase ploca i elektronika od turska firma.

@Vedar,kolku bese vlaznosta vo najladnite denovi pred ovoj den so 40℅vlaznost?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Оваа GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D пред еден месец нели беше 21.990, па попуст на 19.990, а сега демек попуст од 27.990 на 19.990
Кога ја имаше оваа цена 27.990? :rolleyes:

Прегледај го приврзокот 163350
Цело лето беше 27990ден,
Септември имаше акција 19990
Ноември и декември 21990
Распродажба сега 19990

Постојат повеќе записи може да се провери ова.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Цело лето беше 27990ден,
Септември имаше акција 19990
Ноември и декември 21990
Распродажба сега 19990

Постојат повеќе записи може да се провери ова.
значи членот е во право се врши класична измама постапка која според закон е казнива.

Што е тоа што треба да го знаеме кога купуваме на распродажба или попуст?
1. Зошто еден производ се става на распродажба? Вообичаено, доколку производот е сезонски, доколку е со изминување на рокот или од комерцијални причини.

2. Како е правилно да се изрази распродажбата во износ или во процент? Распродажбата, односно намалувањето на цените, може да биде изразено или во износ или во процент, а притоа цените треба да бидат реални и вистинити.

3. Распродажбата треба да се означи Означувањето може да се направи на еден од следниве начини:
• Новата цена се наведува покрај видливо прецртаната претходна цена;
• Со наведување на зборовите ,,нова цена‘‘ и ,,стара цена‘‘;
Со наведување на % на намалување на цената и наведување на новата цена покрај видливо прецртаната претходна цена;
• Со наведување на процентот на одобреното намалување за секој одделен производ или услуга или за секоја наведена категорија производи или услуги.
Како претходна цена се смета цената која трговецот ја применувал 30 дена пред отпочнувањето на распродажбата на производите.

линк до целосниот текст за попустите http://opm.org.mk/new/wp-content/uploads/2010/12/Rasprodazba na proizvodi2.pdf

што во овој случај не е испочитувано ако цената во декември била погоре посочената.

Не дека заземам старна за или против брендот ама и јас почнувам веќе да чуствувам одбивност спрема истиот поради вакви работи кои не се ни деловни ни човечки!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Kazi ti sto baras ke ti najdeme nekoja solucija....a kako da ne se tera majtap koga na najeftiniot inverter mu bara mana sto ne bil i poeftin....pojse pari u kafana ke ispie za razlikata u cena, golem stojko 22000 bila pa sega e 19900. Ko da si go zeznal za 100.000evra mu e prikaskava....nek se gree na panelka pa neka stedi.
Koe iskustvo baras ? Da ti pokazeme na merac kolku trosi i na izduv kolku dava dur si pratis Fudbal ke ti se zavrsi li rabota?
Eve sea samo pocekaj odma ke izmerime ;)
Izvadi mu nekoj od tvoite dijagrami ;)
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
значи членот е во право се врши класична измама постапка која според закон е казнива.

Што е тоа што треба да го знаеме кога купуваме на распродажба или попуст?
1. Зошто еден производ се става на распродажба? Вообичаено, доколку производот е сезонски, доколку е со изминување на рокот или од комерцијални причини.

2. Како е правилно да се изрази распродажбата во износ или во процент? Распродажбата, односно намалувањето на цените, може да биде изразено или во износ или во процент, а притоа цените треба да бидат реални и вистинити.

3. Распродажбата треба да се означи Означувањето може да се направи на еден од следниве начини:
• Новата цена се наведува покрај видливо прецртаната претходна цена;
• Со наведување на зборовите ,,нова цена‘‘ и ,,стара цена‘‘;
Со наведување на % на намалување на цената и наведување на новата цена покрај видливо прецртаната претходна цена;
• Со наведување на процентот на одобреното намалување за секој одделен производ или услуга или за секоја наведена категорија производи или услуги.
Како претходна цена се смета цената која трговецот ја применувал 30 дена пред отпочнувањето на распродажбата на производите.

линк до целосниот текст за попустите http://opm.org.mk/new/wp-content/uploads/2010/12/Rasprodazba na proizvodi2.pdf

што во овој случај не е испочитувано ако цената во декември била погоре посочената.

Не дека заземам старна за или против брендот ама и јас почнувам веќе да чуствувам одбивност спрема истиот поради вакви работи кои не се ни деловни ни човечки!
1. Да крај на сезона е за инвертер клими, се прават нарачки и планови за летна сезона каде најпродавани се обични климатизери. Воедно и самиот пиша ВООБИЧЕНО е не задолжително. Секој има прави да направи попуст и да го означи како таков бидејќи реално и е на попуст. Прашај ги оние кој ја купиле по повисока цена. Цената не била 19990 па да се додади само прешкртаната бројка. Може има 10 000 клими на лагер па нема да се продадат па се прави попуст и распродажба. Тука НИКАДЕ нема измама.

2. Цената е реална и не е лажна, никаде нема инвертер клима со 5г гаранција и wifi за 19990ден, не се продаваат за 10 000 на пазарот па да се прави филм дека 19990 е цена на попуст.

3. попустот не е во % туку со точна сума и не се донесува на цел асортиман туку на неколку производи. Воедно НИКАДЕ не се фура со големи реклами и знаци % или огромни букви распродажби и попусти каде се форсира дека климата е намалена од 27990 на 19990 освен на на тој еден сајт каде поради системот кој е програмиран да ја прикажува најстарата цена на призводот кој е внесен како прешкртана безразлика која е и од кога е па дури и да се покачи цената ( што е скоро и реткост ). Ова може да се земе како ЗАБЕЛЕШКА која треба да се исправи во програмскиот дел на сајтот ама далеку е од КЛАСИЧНА ИЗМАМА и слично како што сакаш да го претставиш.

Никаква намера нема за измами и манипулации, очигледно некој повеќе се грижи да трола и да претстави нешто како манипулација наместо да се увиди попустот кој го добива, најверојатно бидејќи му смета ниската цена поради лични интереси па од цело сено се фаќа за една сламка.

На самиот пост кој го цитираш се гледа дека не се крие ништо туку напротив точно е означено кој период која цена бил клима уредот. Воедно на интернет има историја и може да се виде секаде како и што се движело, не се бришат постови и стари цени за да нема историја и докази.

Ако барате класични измами потсоберете каталози и цени од нептун и сет и увидете се во измамата.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Toshiba Suzumi+16 koja mi sluzi za zagrevanje na okolu 50m2 (onie koi me sledat , kuka so termopan prozori , bez izolacija osven eden nadvoresen zid izoliran od vnatre so gips katrton i 10cm staklena volna. Gore ima ploca i tavan, dole podrum koj ne se gree. Klimata korektno raboti do -5C, a posle toa moram da nosam dopolnitelno greenje.
Vo Septemvri (pred 4-5 meseci), nadvoresnata edinica na klimata e premestena od prvicno zakacena na zid visoko 3m, na udar od sekakvi nadvoresni vlijanija, premestena e pod terasa koja e dlaboka i so dve strani vovlecena vo samata kuka, a i dolzinata na vnatr. do nadvor. edinica e zgolemena od 1.5-2.0 metra na segasni okolu 4.5m.
So ova premestuvanje dobiv znacitelno podobro greenje so toa sto sega klimata korektno bez nikakvo dogrevanje na istiot prostor raboti do cca -10,-12C, so potopol izduv od prethodno (no daleku od toj na Vivax Gexi) i so pomalku defrosti.
Sakam da kazam deka so ovie dva parametri se zgolemil topl. kapacitet na samata klima, kade jas mislam deka samata mesto polozba na klimata i te kako vlijae vrz rabotata na istata.
I da naglasam deka grejacite sto gi ima Vivaxot mnogu dobro si ja odigraa ulogata vo ovie ladno denovi, sto kaj toshibata 9koja gi nema) se e okovano vo mraz (mislam okolu klimata i na istekot na kondenzatot), a so toa i mozebi imame pocesti i podolgi defrosti.
Taka da mislam deka grejac na tacna i te kako pomaga, nasproti mislenjata ma m,nogu strucnjaci deka ako trebalo japancive bi stavile.
I ne e seedno da odam sekoj den so cekan da go raskrsuvamn mrazot okolu klimata.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
1. Да крај на сезона е за инвертер клими, се прават нарачки и планови за летна сезона каде најпродавани се обични климатизери. Воедно и самиот пиша ВООБИЧЕНО е не задолжително. Секој има прави да направи попуст и да го означи како таков бидејќи реално и е на попуст. Прашај ги оние кој ја купиле по повисока цена. Цената не била 19990 па да се додади само прешкртаната бројка. Може има 10 000 клими на лагер па нема да се продадат па се прави попуст и распродажба. Тука НИКАДЕ нема измама.

2. Цената е реална и не е лажна, никаде нема инвертер клима со 5г гаранција и wifi за 19990ден, не се продаваат за 10 000 на пазарот па да се прави филм дека 19990 е цена на попуст.

3. попустот не е во % туку со точна сума и не се донесува на цел асортиман туку на неколку производи. Воедно НИКАДЕ не се фура со големи реклами и знаци % или огромни букви распродажби и попусти каде се форсира дека климата е намалена од 27990 на 19990 освен на на тој еден сајт каде поради системот кој е програмиран да ја прикажува најстарата цена на призводот кој е внесен како прешкртана безразлика која е и од кога е па дури и да се покачи цената ( што е скоро и реткост ). Ова може да се земе како ЗАБЕЛЕШКА која треба да се исправи во програмскиот дел на сајтот ама далеку е од КЛАСИЧНА ИЗМАМА и слично како што сакаш да го претставиш.

Никаква намера нема за измами и манипулации, очигледно некој повеќе се грижи да трола и да претстави нешто како манипулација наместо да се увиди попустот кој го добива, најверојатно бидејќи му смета ниската цена поради лични интереси па од цело сено се фаќа за една сламка.

На самиот пост кој го цитираш се гледа дека не се крие ништо туку напротив точно е означено кој период која цена бил клима уредот. Воедно на интернет има историја и може да се виде секаде како и што се движело, не се бришат постови и стари цени за да нема историја и докази.

Ако барате класични измами потсоберете каталози и цени од нептун и сет и увидете се во измамата.
ќе направам нешто што несакам ама ајде ќе влезам во непотребна расправа:
текстот е цитат од брошурата која е наведена на линкот,
друго целата замерка ми беше за тоа дека како што напиша во првоит цитат цената во декември 30 дена претходно била околу 22к а не 20к а на сајтот стои 28К што е претпоставувам ненамерна ( но наведува на поголем попуст отколку што реално ќе добие купувачот и спротивно на закон ) грешка, ама ако ти дојдат од инспекција нема да имаат разбирање како мене туку оп неколку иљадарки во евра.
А тоа дека другите не се подобри 100% си во право и не оправдувам никој со такви активности.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
I da naglasam deka grejacite sto gi ima Vivaxot mnogu dobro si ja odigraa ulogata vo ovie ladno denovi, sto kaj toshibata 9koja gi nema) se e okovano vo mraz (mislam okolu klimata i na istekot na kondenzatot), a so toa i mozebi imame pocesti i podolgi defrosti.
Taka da mislam deka grejac na tacna i te kako pomaga, nasproti mislenjata ma m,nogu strucnjaci deka ako trebalo japancive bi stavile.
I ne e seedno da odam sekoj den so cekan da go raskrsuvamn mrazot okolu klimata.
Не би се сложил во целост со изнесеното.Можеби за некои клими важи ова.Дајкинот откако е наместен од крајот на октомври не сум ја видел побелена надворешната, дури ни на овие минусни температури , а нема грејач.Класичен дефрост (да рика вода од него)го немам приметено да направи , одвреме навреме прави т.н. суви дефрости, надворешната е секогаш сува.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не би се сложил во целост со изнесеното.Можеби за некои клими важи ова.Дајкинот откако е наместен од крајот на октомври не сум ја видел побелена надворешната, дури ни на овие минусни температури , а нема грејач.Класичен дефрост (да рика вода од него)го немам приметено да направи , одвреме навреме прави т.н. суви дефрости, надворешната е секогаш сува.
Ne ti odi vo Defrost zatoa sto ti e predymenzionirana klimata ne raboti optereteno.[DOUBLEPOST=1484298151][/DOUBLEPOST]
ќе направам нешто што несакам ама ајде ќе влезам во непотребна расправа:
текстот е цитат од брошурата која е наведена на линкот,
друго целата замерка ми беше за тоа дека како што напиша во првоит цитат цената во декември 30 дена претходно била околу 22к а не 20к а на сајтот стои 28К што е претпоставувам ненамерна ( но наведува на поголем попуст отколку што реално ќе добие купувачот и спротивно на закон ) грешка, ама ако ти дојдат од инспекција нема да имаат разбирање како мене туку оп неколку иљадарки во евра.
А тоа дека другите не се подобри 100% си во право и не оправдувам никој со такви активности.
Po cenite sto se objaveni so popustite na Gree najbitno po mene e sto sega toj sto se misli klima da kupuva mu e dobrodojden sekoj popust i moze da si kupi klima po uste popovolna cena Kako eden Amber R32 za 30 karti Ili najosnoven Lomo eco za 20 karti Ili top klima kako Hansolot za 46 karti.
Cenite se odlicni za toj sto mu treba inverter zavisnost od potrebata I cebot.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Ne ti odi vo Defrost zatoa sto ti e predymenzionirana klimata ne raboti optereteno
Тоа што работи неоптеретено може дабиде само позитивно никако обратно. @vedar има иста ваква, неговата е оптимално димензионирана. @vedar aко можеш сподели како е кај тебе.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ne ti odi vo Defrost zatoa sto ti e predymenzionirana klimata ne raboti optereteno.[DOUBLEPOST=1484298151][/DOUBLEPOST]
Po cenite sto se objaveni so popustite na Gree najbitno po mene e sto sega toj sto se misli klima da kupuva mu e dobrodojden sekoj popust i moze da si kupi klima po uste popovolna cena Kako eden Amber R32 za 30 karti Ili najosnoven Lomo eco za 20 karti Ili top klima kako Hansolot za 46 karti.
Cenite se odlicni za toj sto mu treba inverter zavisnost od potrebata I cebot.
Pozdrav
висината на цената не беше спорна може уредот да вреди и многу повеќе!само се надоврзав на констатацијата на еден од членовите дека цената била една а не друга (бројките не се битни),што некој кој не прати цени може да го наведе дека има поголем попуст.
А и да бидеме реални 30% ПОПУСТ од реални 8-9000 ден. на уред во МК е мисловна именка.
 
Член од
29 ноември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
3
Amberot so Seer 8.5 i SCOP 4.4 I na R32 7 brzini na fan, wi fi,podesuvanje na difuzerot levo desno na dalecinskoto toa e nesto Hansolot vo oprema e.sega za 25 kvadrati e odlicna a za 35 kvadrati ako imas dobra izolacija toa ti si znaes. a za cenata e odlicna bez konkurencija.
Se slozuvam so tebe GT1,no dilemata ja imam samo okolu toa kako bi gi podnel Amber-ot ovie niski temperaturi od -20C,a verojatno nema greaci na kompresor i tacna!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom