Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Само глумците ги препозна во постот!? И не очекував повеќе![DOUBLEPOST=1475877466][/DOUBLEPOST]
Види јас препознав многу и не планирав да влегувам во дискусија ама кога ме навлече:

1. Споредуваш популарност на глумци со продадени клима уреди. Првен за да бидеш фан не инвеститаш пари туку симпатии кон одредена личност, за да бидеш еден од напродаваните бредндови симпатиите играа многу мала улога, тука е битен соодносот на цена/перформанси бидејќи даваш пари! Немој да мешаш баби и жаби

2. За тоа дека GREE и DAIKIN соработуваат и развиваат е факт потврден од самите нив на МНОГУ нивоа, и DAIKIN и GREE се гордејат на својата соработка. Ако GREE се кинеско ѓубре тогаш и DAIKIN се исто инаку зошто DAIKIN би соработувале со нив и би им доделиле улога да произуведуваат компоненти за нив.

3. Правиш споредба на копирање на некој noname компании за коли и заедничка инвестиција и развој на DAIKIN и GREE ? Немој такви работи. Кина е 10-11 поголема од јапонија со поголем број на фирми, жители итн.. Нормално дека има и идиоти и дека на купче се поголем број од идитиоите во Јапонија ама темата не е кој какви идиоти има туку конкретна споредба на клима уред со клима уред. Споредбата на држави и нации е за во друга тема, не е коректно да дeградираш некој бренд само затоа што е од Кина или да величеме некој само затоа што е од Јанпонија.

4. Самиот велиш дека се битни сите тие параметри на проток, фреон, тежина, економичност итн но набитен дел бил квалитетот. Ок имај послаба клима за повеќе пари па греј се помалку ама подолго. Или сакаш да кажеш дека GREE немаат квалитет? Јас пак ке поставам еден факт само, гаранција на GREE 5год во МК, гаранција на DAIKIN 3год vo MK, ако се толку квалитетни за 100 години зошто не нудат гарација од 10-20 години ? Не им веруваат на своите производи ? Со твојот пост ги направи GREE најлошиот производ од делот на климатизација а DAIKIN најквалитетниот а реалноста воопшто не е таква бидејќи разликите во квалитет се мали а разликите во цена големи.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 октомври 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Napisi tacnu oznaku vanjske jedinice ali svako slovo i broj koji sadrzi oznaka.U neke modele Midea 18 BTU koristi dobre Toshiba twin kompresore.Taj model ima naziv " iplus ", ,to je nesto ovako ili ne.

http://www.hjj.dk/Files/Images/HJJ/subpage/Produkter/Carrier/2015 (02) Service Manual for Residential (09-22K).pdf
http://billial.al/wp-content/uploads/2016/02/carrier-rlc-2015_eng.pdf
Carrier Iplus Inverter 42QHC018DS (twin rottary)
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
^
Што значи оваа гаранција 1 + 4 години?
После првата година потребно е да се направи редовен сервис ( проверка контрола и слично ) и се продолжува гаранцијата за дополнителни 4 години.

Кај VIVAX на пример е 3год ( 1+1+1 ) односно после секоја година е потребен сервис.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Carrier Iplus Inverter 42QHC018DS (twin rottary)
Coekot 2 pati te prasuva za nadvoresna edinica, ti pak mu odgovaras so 42QHC018DS, a 42QHC018DS e oznaka na vnatresna edinica i vo nea kompresor nema. Kako za zensko sto tolku znae sto kupuva na krajot i ke si kupis twin u vnatresna, ;)[DOUBLEPOST=1475927846][/DOUBLEPOST]
Тоа значи ќе дојде сервисер:
Ахам, да да, добро, супер дува. 800 денари молам.

Sent from my EVA using Tapatalk
Daikin taka napraviva kaj tebe?
ili i ti ke se pridruzis na onie vidovitite sto sekogas imaat komentar za Gree a nemat nivna klima ;)
Moze samo da ti e krivo sto tvojata 2godisna garancija za Daikinot istekuva za nepoln mesec ;)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 октомври 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Coekot 2 pati te prasuva za nadvoresna edinica, ti pak mu odgovaras so 42QHC018DS, a 42QHC018DS e oznaka na vnatresna edinica i vo nea kompresor nema. Kako za zensko sto tolku znae sto kupuva na krajot i ke si kupis twin u vnatresna, ;)[DOUBLEPOST=1475927846][/DOUBLEPOST]
Daikin taka napraviva kaj tebe?
ili i ti ke se pridruzis na onie vidovitite sto sekogas imaat komentar za Gree a nemat nivna klima ;)
Moze samo da ti e krivo sto tvojata 2godisna garancija za Daikinot istekuva za nepoln mesec ;)
Друже тебе чорапите ти се мокри или не разбираш добро, па јас да се разбирав до толку немаше да барам совет од форумов, многу знам што е тоа надворешна или внатрешна, не ме зезај жити се...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Друже тебе чорапите ти се мокри или не разбираш добро, па јас да се разбирав до толку немаше да барам совет од форумов, многу знам што е тоа надворешна или внатрешна, не ме зезај жити се...
:)
Ovie gi navede
1.Haier Tundra 18 (5 Kw) - 39.999 ден
2.Carrier Iplus (5 Kw) - 51.790 ден
3.Gree Hansol (3.5 Kw) - 49.990 ден
4.Gree Hansol (5 Kw) - 61.990 ден
Moj predlog (edna nova ke dodadam)
1. Gree Lomo 5,5KW LCLH (49990)
2. 3.Gree Hansol (3.5 Kw) - 49.990 ден
3. 4.Gree Hansol (5 Kw) - 61.990 ден....ova ke ti bide prejako
4. 2.Carrier Iplus (5 Kw) - 51.790 ден
5. 1.Haier Tundra 18 (5 Kw) - 39.999 ден
I taa pod 1 a i pod 2 ke ti zavrsat rabota, за просторија од 40-45 м2 , изолирана од надвор со 5 стиропор и нови прозори 6 комори со 4 сезонско стакло...so ovaa izolacija sto ja imas ja bi idel so Hansol 3,5KW, 2-stage kompresor, ja so 3,5ka greev lani skoro cel stan od 70m2 80% od zimata, bez stiropor na fasada i aluminiumski prozori sto slabo dihtuvaat.
Lomoto nema WiFi, Hansolot ima, ako ti e bitno WiFi to.... a vrsi rabota
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Никој никогаш не бил баниран затоа што бил искрен и споделувал искуства. Ама за вакви провокации без потреба, да. Ајде, одмори една недела од форумов.
Ај еден предлог !
Или отворете тема Најекономично греење со клими GREE , па фурајте како знаете . Оваа оставете ја ваква , може во отсуство на 2-3 члена ќе се појави и друг предлог за економично греење а и дискусијата ќе легне малку . Овака верувајте испаѓа дегутантно однесувањето на некои членови и на модераторот на темата . Првите со недолично однесување , вториот со банирање на сите кои ќе им најдат замерка на првите. Дојде дотаму што и топиккастерот почна да добива чврги .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ај еден предлог !
Или отворете тема Најекономично греење со клими GREE , па фурајте како знаете . Оваа оставете ја ваква , може во отсуство на 2-3 члена ќе се појави и друг предлог за економично греење а и дискусијата ќе легне малку . Овака верувајте испаѓа дегутантно однесувањето на некои членови и на модераторот на темата . Првите со недолично однесување , вториот со банирање на сите кои ќе им најдат замерка на првите. Дојде дотаму што и топиккастерот почна да добива чврги .
Ako ne ti e jasno i ne si go svatil pisuvanoto so stranici nanazad, da nemase vakvi trolaci (kako tebe i ostali) nemase ni da se zbori za Gree....ili ako si tolku bre ti umen napraj si tema "Trolanje kontra GREE" pa trolaj tamu...za promena predlozi be nesto na devojcevo sto klima da zeme za taa cena, ama i drzi se do toa!!! i koga ke dojde ladno ako ja zafrknes..preku tase od vakvi sto znaat da napisat kontra a nemaat nisto ZA.
Aj da te vidime so predlog za klima ti imas? Ili ostana bez zborovi ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ako ne ti e jasno, da nema vakvi trolaci (kako tebei ostali) nema ni da se zbori za Gree....ili ako si tolku bre ti umen napraj si tema "Trolanje kontra GREE" pa trolaj tamu...za promena predlozi be nesto na devojcevo sto klima da zeme za taa cena, ama i drzi se do toa!!! i koga ke dojde ladno ako ja zafrknes..preku tase od vakvi sto znaat da napisat kontra a nemaat nisto ZA.
Aj da te vidime so predlog za klima ti imas? Ili ostana bez zborovi ?
Малечок , јас тебе со бре , море и тролач не ти се обратив ! А кој си ја има мувата на капата , се гледа ! Јас имам само корисничко искуство за две клими Panasonic и Daikin . Кога беше прашање за Daikin-от си кажав мое искуство . Не можам да давам предлози и да коментирам за нешто што не знам . И една молба , број до 10 пред да се сипеш на некого . Не се понашај како да сте го купиле форумот , со една реклама , срамота е !
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Edna od poeftinite inverter klimi Favorit za 20000den.
Nadvoresnata i vnatresnata na koj drug brend ve potseka?
P.s.Mojata on off bese so mitsu. motor
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Брендот кој го увезувам јас , во светски рамки е петпати по бренд од GREE и од VIVAX ама ако стварно имате 0 дефекти браво , немам зборови !
SAmo ne kaza koj bend go uvezuvas....mali ;)
Kazi i ish sea na muvata na kapata :D[DOUBLEPOST=1475937301][/DOUBLEPOST]
И јас од пред 2 години имам Даикин 3.5 kw (FT(R)XN35LV1B9 ) , што знам не е лош пошто го користам само во преоден период . Сепак кај мене е куќа и само со клима тешко . Единствено што е за забелешка е бучноста на надворешната единица !
Fala na informacija....kupi si Gree sledniot pat :D
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
SAmo ne kaza koj bend go uvezuvas....mali ;)
Kazi i ish sea na muvata na kapata :D[DOUBLEPOST=1475937301][/DOUBLEPOST]
Fala na informacija....kupi si Gree sledniot pat :D
НЕ УВЕЗУВАМ КЛИМИ , диши слободно !
А за Gree , стварно мислев да купам и на синот му предлагав да земе 2 бидејки сега решава со што ќе се грее , ама после ваквиот ваш настап овде , последна клима да е на светот нема да ја купам .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
НЕ УВЕЗУВАМ КЛИМИ , диши слободно !
А за Gree , стварно мислев да купам и на синот му предлагав да земе 2 бидејки сега решава со што ќе се грее , ама после ваквиот ваш настап овде , последна клима да е на светот нема да ја купам .
НЕ УВЕЗУВАМ КЛИМИ
Ako se podobri od Gree i Vivax sto uvezuvas???....doiskazi se, ne si go napisal ona "Брендот кој го увезувам јас" badijala, ne sme glupi tolku.
I ja nikoj ne vrzuvam za vrat da kupi Gree, koj saka sto saka neka kupi, ide zima pa ke vidime koj sto kupil i kako ke mu se potrefi....a jas na moeto si stojam deka ke gi zagree dobro, i so Hansol i so Lomo LCLH. Ti so prodavas i zad sto stois kako garant da cueme?
p.s. I ja na sinot nema da mu kupam od toa sto ti go uvezuvas a nemas muda da go kazes....pre vivax ke mu zemam nego od toa tvoeto.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom