Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ова имаше логика кога инвертерите од нон-инвертерите или он-оф климите беа дупло, дури и повеќе од двапати поскапи .... денес многу се доближива со цените, на пример инвертер од Vivax ACP-09CH25AESI https://klimi.mk/product.php?id=121 чини помалку од 19К, не--инвертер од истата класа би чинел само 4-5.000 поевтино.... слично е со моделите на GREE, многу фалениот Чанги 2,5ка се нудеше (верувам сеуште) под 20,000 Денари, додека не-инвертер во понуда на ГРЕЕ од 9,000 БТУ нема 12,000бту те 3,6Кв чини скоро 17,000.... Од друга стана ми се чини дека кај повисоките класи (Toshiba Fuji, Mitsubishi, Daikin, Sharp, Sanyo York Carier) топлински пумпи веке и немаат во понуда не-инвертери!?
Да во право си - разликата во цените не е така голема
Но јас и да се цените наполно еднакви би одбрал обична клима без инвертер. Ќе наведам две прочини:
Причина 1. - поедноставна конструкција - помала можност за дефект
Причина 2. - по економична - во преодните периоди ( октомври, ноември март април ) обичната клима работи, на пример, 2 минути. а 5 или повеќе минути не работи. Климата со инвертер нон-стоп работи
Ова еуфорија за климите на инвертер се должи на две причини:
1. Ако не знаш шта је боље - узми шта је скупље - а луѓето не знаат во што е разликат па се држат кон оваа поговорка
2. И лажната пропаганда на продавачите дека само климите со инвертер можат да работат на ниски температури
Значи моја препорака е - клима без инвертер
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Sakam da prasam do onie koi ja rabotat ovaa rabota bidejki sakam da ja rabotam ovaa rabota imam 24 god. no nemam iskustvo lesno li e za svakanje za rabotenje. Kaj covekot sto prasav mi rece interesno e zanimlivo samo da se trudis samo mngo malku plata za pocetok mi ponudi dajte mi nekoj predlog :D
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Sakam da prasam do onie koi ja rabotat ovaa rabota bidejki sakam da ja rabotam ovaa rabota imam 24 god. no nemam iskustvo lesno li e za svakanje za rabotenje. Kaj covekot sto prasav mi rece interesno e zanimlivo samo da se trudis samo mngo malku plata za pocetok mi ponudi dajte mi nekoj predlog :D
Добро е што воопшто ти понудил плата :)

Ако не знаеш ништо, тогаш всушност ќе учиш занает од него и ем ќе ти даде знаење ем некоја паричка :)

Само дискусијава е за друга тема :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Причина 2. - по економична - во преодните периоди ( октомври, ноември март април ) обичната клима работи, на пример, 2 минути. а 5 или повеќе минути не работи. Климата со инвертер нон-стоп работи
Ова еуфорија за климите на инвертер се должи на две причини:
1. Ако не знаш шта је боље - узми шта је скупље - а луѓето не знаат во што е разликат па се држат кон оваа поговорка
2. И лажната пропаганда на продавачите дека само климите со инвертер можат да работат на ниски температури
Значи моја препорака е - клима без инвертер
а што правиме со ознаките за ефикасност. Како пример една клима со цена од 36.000 има ефикасност за ладење и греење од 2.93. А инвертер од иста продавница со цена од 35.000 има ефикасност од 3.13 односно 3.65. Од она што го пишувате (мотор, компресор, фреон и слични параметри) веројатно тоа не е пресудно за квалитетот, но дали тоа не е доволно во контекст на економичност да се одлучи за инвертер?
Инаку на линкот има ознаки за ефикасност и краток преглед на типови на клими, ако некому затребаат (дали важи само за Австралија, не знам). Најдолу имате линк за споредба на енергетска ефикасност на модели
http://www.energyrating.gov.au/products/space-heating-and-cooling/air-conditioners
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
И сега оние што земаа Change 2,5kW за истата цена пред пар месеци?? Лош потег, или ова т.н. Ломо еко врска нема :))
Lomo ECO e 12000btu za 19900den, za istite pari faleniot mu vivax na @Dr Zmigo e 9000btu....isto ama nije isto ;)
Ova mirisa kako bitka so ceni megju Gree i Vivax...ke vidime dali Vivax ke moze da odgovori na ovoj popust od Gree ne samo cenovno tuku i so kolicina i da ima na lager
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110

Kajgana Shop

На врв Bottom