Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Kaj mene taa bese stavena vo dupla kvadratura od tvojata so 2 nadoresni zida sendvic zid bez stiropor izolacija, dokaj -8 ili -10 dobro greese, na poniski T imam dogrevano....ama kaj tebe sigurno ke brka rabota i na poniski T, pomala kvadratura imas, inaku deklarirana e da raboti do -20 na greenje.
дури сега ме стави во мисла виваксот гледам има греачи на компресор и кондензатор со што претпоставувам ќе оди помалку во дефрост мод и + е Wi-Fi ready така да ќе може да се регулира од дистанца, е сега деклариран е до -15 и немам поим каков компресор носи... има сигурно и други работи што влијаат а што мене не ми се познати...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
дури сега ме стави во мисла виваксот гледам има греачи на компресор и кондензатор со што претпоставувам ќе оди помалку во дефрост мод и + е Wi-Fi ready така да ќе може да се регулира од дистанца, е сега деклариран е до -15 и немам поим каков компресор носи... има сигурно и други работи што влијаат а што мене не ми се познати...
Ti pustiv informacii na poraka....glej gore desno kaj plikoto crvena zastavicka kaj sto imas[DOUBLEPOST=1472327241][/DOUBLEPOST]
( ако се сеќава, а тоа го учеше во осмо оделени, односот на плоштините е к- на квадрат)
Ова за мене ли го напиша ?
Ај ти потсети се површина на правоаголник како се пресметува, или зидовите не ги рачунаме за да ти одговара пресметката како што ти сакаш ?
Со сета почит кон твоите години ама ни ја не сум пилиштар ;)
Еве да ти помогнам да се потсетиш на deltaT и како иде топлото од комшијата кон собите што ти и тие исклучените не ги греат ни денски не па навечер
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако те разбрав ти тврдиш дека становите на исклучените се затоплуваат од цевките кои поминуваат и тоа го поврзуваш и правиш аналогија со поминување на оџаци.
Формулите немаат некое значење за мене. Долги години греење со различни горива и извори ми велат дека е така. А до исти заклучок дошле и луѓе стручни за проблематиката
Слично важи и за цевките. На Техничкиот Универзитет во Рига дошле до сличен заклучок. Дури земале предвид и загуби на топлина според локација на станот и топлина од цевките каде добивката според нив е 4.1- 22.5%, зависно од температурната разлика на носачот на топлина и внатрешниот воздух и дијаметарот на цевките.
http://ac.els-cdn.com/S1876610215007031/1-s2.0-S1876610215007031-main.pdf?_tid=55f2f686-6c9a-11e6-9976-00000aab0f27&acdnat=1472332260_07a540c191b4c06db10f8e565d82fd7a
Така да, доколку во еден стан твојата пресметка е 15.000, во друг или во куќа е сосем поинаку. Не земајќи предвид функционалноста на загревање на повеќе простории со само 1 грејно тело.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ne znam sto e tolku nejasno. Bar prirodnite nauki se egzaktni nauki.

Dve tela koi imaat razlicna temperatura imaat i razlicna vnatresna energija, odnosno teloto so povisoka temp. ima pogolema energija. Energijata ke preoga od teloto so povisoka energija kon teloto so poniska energija do izednacuvanje odnosno do toplinska ramnoteza (termodinamicka ramnoteza)

Taka da ista e prikaznata so cevkite, so stanovite koi se pozicionirani gore, dole, levo desno do nasite stanovi,dali tie stanovi se grejat ili ne, dali sme najgore najdole, vo kuka ili ne vo kuka, kolku e nadvor ladno itn itn itn...........
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Strelec
Јас кој сум исклучен, кој не се греам ни денски па ни навечер, кој протестирам против Владата, кој сум најлош од сите лоши, ти благодарам што ме “ потсети на deltaT и како иде топлото од комшијата кон собите што ти и тие исклучените не ги греат ни денски не па навечер “
Ти благодарам што со помош на ју-туб ми покажа формули за да ги знам во иднина.
@Sass
И јас не знам што е тука нејасно
Јас сум исклучен од Топлификација
Се греам на струја, со клима и температурата во станот е 26 степени
Топлификација ги затоплува проклучените на 20 степени
Но пратениците од власта тврдат дека јас сум добивал топлина од Топлификација
@Lurtz
Ти велиш дека за тебе „ Формулите немаат некое значење за мене “
Јас не напишав ниту една формула
Јас ти објаснив со зборови во што е проблемот
Ти ми прати еден текст, кој е преполн со формули и кој вопшто не се однесува на исклучување туку се анализира што ќе се постигне ако наместо плаќање по м2 се воведат распределители
Тој текст завршува се резиме дека некој ќе може да штеди и да ги намали сметките од 5 до 15%
Тоа никаква врска нема со муабетов
Ние зборуваме за криминалот со парното во Скопје
Јас сум исклучен и мојот стан е затоплен на температура повисока одколку што се затоплени становите кои ги грее Топлификација
И од тие станови, не може никако да прејде топлина на мојот стан
Никогаш топлина не поминува од пониска на повисока температура
А тоа што ова го тврдат пратениците од власта - тоа е нивни проблем. Секој може да мисли што сака. А знаеме зошто мислат така
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
@Strelec
Јас кој сум исклучен, кој не се греам ни денски па ни навечер, кој протестирам против Владата, кој сум најлош од сите лоши, ти благодарам што ме “ потсети на deltaT и како иде топлото од комшијата кон собите што ти и тие исклучените не ги греат ни денски не па навечер “
Ти благодарам што со помош на ју-туб ми покажа формули за да ги знам во иднина.
@Sass
И јас не знам што е тука нејасно
Јас сум исклучен од Топлификација
Се греам на струја, со клима и температурата во станот е 26 степени
Топлификација ги затоплува проклучените на 20 степени
Но пратениците од власта тврдат дека јас сум добивал топлина од Топлификација
@Lurtz
Ти велиш дека за тебе „ Формулите немаат некое значење за мене “
Јас не напишав ниту една формула
Јас ти објаснив со зборови во што е проблемот
Ти ми прати еден текст, кој е преполн со формули и кој вопшто не се однесува на исклучување туку се анализира што ќе се постигне ако наместо плаќање по м2 се воведат распределители
Тој текст завршува се резиме дека некој ќе може да штеди и да ги намали сметките од 5 до 15%
Тоа никаква врска нема со муабетов
Ние зборуваме за криминалот со парното во Скопје
Јас сум исклучен и мојот стан е затоплен на температура повисока одколку што се затоплени становите кои ги грее Топлификација
И од тие станови, не може никако да прејде топлина на мојот стан
Никогаш топлина не поминува од пониска на повисока температура
А тоа што ова го тврдат пратениците од власта - тоа е нивни проблем. Секој може да мисли што сака. А знаеме зошто мислат така
Зашто мешаш политика во греењето? Јас живеам во Бутел, во изолирана куќа со ПВЦ прозори. Ајде да ја мериме температурата во соба во која нема греење кај мене и кај тебе(ама да има цевки вертикала)! Абе да ти пукне курот од вакви, грујо е крив што има зимо, а зајо е крив што има лето!

Друго десет е дали ти имаш право да бараш кирија од нив затоа што цевките ти поминуваат низ соба.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Зашто мешаш политика во греењето? Јас живеам во Бутел, во изолирана куќа со ПВЦ прозори. Ајде да ја мериме температурата во соба во која нема греење кај мене и кај тебе(ама да има цевки вертикала)! Абе да ти пукне курот од вакви, грујо е крив што има зимо, а зајо е крив што има лето!

Друго десет е дали ти имаш право да бараш кирија од нив затоа што цевките ти поминуваат низ соба.
Jaс не мешам политика - туку политиката, конкретно Владата се вмеша во ова. Никој не ја тераше Владата да се меша во парното. Таа нема ниту надлежност над парното, но се меша. Владата и врвот на владеачката партија е на страната на БЕГ - Топлификација
Парно има и во Железара. Во Железара исклучените од парно не плаќаат ништо. Ова власта го донесоа само за БЕГ-Топлификација
Повели дојди кога сакаш. Ќе ми бидеш драг гостин
Но едно е сосема сигурно. Топлината никогаш не поминува од студено на топло тело
Власта нека вика колку сака и што сака но никогаш од стан кој е загреан на 19 степени, нема да премине топлина на мојот стан загреан на 26 степени. Никогаш Никогаш и Никогаш
А власта нека вика дека тие многу ја сакале Македонија и дека биле патриоти. Топлина никогаш не поминува од постудено на потопло
Повели дојди во сабота на протест да викаме долу Влада!
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
До оние поупатените за GREE, имам една нејаснотија. Заинтересиран сум за Ломото, бев во Греемак (позади Буњаковец) и ми дадоа еден лист со основните спецификации. За моделот GWH12QC-K3DNB4G (3.5kw) капацитет на ладење е наведен 3.500W (600-3960), а капацитет на греење 3.400W (600-3800). Зашто ова е единствениот модел каде капацитетот на греење е помал од оној на ладење.

Од друга страна, на еден service manual од британска веб страна на Gree, за истиот модел, наведени се истите вредности како и во спецификациите од листот од нашиве, само кај heating capacity е наведено 3670W (600-5130).

Дали може да се работи за печатна грешка кај нашиве бидејќи таквите вредности за капацитет за греење да се помали од оние за ладење до сега не сум сретнал. А ова кај британсково имаат логика.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Добро, барем од моја страна доволно замарање со Бег Мег во темава. Ја следев затоа што сакав да земам инвертер (а поим немам од инвертери) па ме интересираше прво дали навистина се така економични во однос на другите грејни тела на струја и второ кои марки отприлика. Излегува дека се многу поекономични од било кој друг начин на греење на струја досега.
Таа дилема е решена. Уште да најдам на темава, може негде е пишувано, дали е исплатливо и греење и цена на уред на 2 мали простории од по 9 м2 и висина 2.8 со мултисплит систем или со по една помала панелка.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Најдобро ти е да земеш 2 панелки од по 1 kw или 1,5 kw во зависност од изолацијата, на која страна гледаат, куќа или стан, спрат итн.
Инвертер посебно мулти сплит не ти се исплати ( голема инвестиција, а горе доле тука ќе биде со потрошувачката ) панелките од 24 часа нека работат 12....тоа е како да трошат по 500 w односно 750 w на час....климата треба повеќе часа да работи а и она ќе троши во просек од 400 до 800 w.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Добро, барем од моја страна доволно замарање со Бег Мег во темава. Ја следев затоа што сакав да земам инвертер (а поим немам од инвертери) па ме интересираше прво дали навистина се така економични во однос на другите грејни тела на струја и второ кои марки отприлика. Излегува дека се многу поекономични од било кој друг начин на греење на струја досега.
Таа дилема е решена. Уште да најдам на темава, може негде е пишувано, дали е исплатливо и греење и цена на уред на 2 мали простории од по 9 м2 и висина 2.8 со мултисплит систем или со по една помала панелка.
Користење на клима за затоплување е три пати поекономично од било кој друг уред. Моја препорака е да земеш за двете простори по една најмала клима од 2,5 киловати. Не мора да биде инвертер, може да биде и сосема обична клима. Јас повеќе пати сум пишувал дека обичните клими и ефтините клими ќе ви свршат исто работа како и скапите инвертери.
Мој предлог е две обични клими од 2,5 киловати, на пример ваква
http://www.technomarket.com.mk/products/09151111/tesla-tc32h3-12410b
Една ваква клима чини 14 000 денари
Но прошетај по дуќаниве верувам ќе најдеш и поефтино.
Прашај колку пари ќе чини монтажата и колку даваат гаранција
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
И ако фати -10 C° што правиме со обичните клими?


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Обичните клими работат исто како и инверторите
Јас имам три обични клими и на најниска температура на која работеа досега беше минус 22. Работеа без проблеми. Тоа е опишано и на овој форум, да не барам страна
Разликта помеѓу клима со инвертер и без инвертер (обична ) нема врска со надворешната температура
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
До оние поупатените за GREE, имам една нејаснотија. Заинтересиран сум за Ломото, бев во Греемак (позади Буњаковец) и ми дадоа еден лист со основните спецификации. За моделот GWH12QC-K3DNB4G (3.5kw) капацитет на ладење е наведен 3.500W (600-3960), а капацитет на греење 3.400W (600-3800). Зашто ова е единствениот модел каде капацитетот на греење е помал од оној на ладење.

Од друга страна, на еден service manual од британска веб страна на Gree, за истиот модел, наведени се истите вредности како и во спецификациите од листот од нашиве, само кај heating capacity е наведено 3670W (600-5130).

Дали може да се работи за печатна грешка кај нашиве бидејќи таквите вредности за капацитет за греење да се помали од оние за ладење до сега не сум сретнал. А ова кај британсково имаат логика.
Eve ja specifikacijata sto e tuka postirana od Gree.mk za LOMO LCLH so oznaki GWH12QC-K3DNA1G<LCLH> (nadvoresna) i (vnatresna) GWH12QC-K3DNB4G/I...stojat istite vrednosti sto gi sporeduvas so Britanskata odnosno greenje 3670(600-5130).
3400(600-3800) na greenje e za drug model, Lomo ECONOMIC GWH12QB-K3DNxxx koj e dosta poeftin model.
Na edno mesto ako gi sakas tuka ima dokumentacija za dvata modela Luxury(LCLH) i ECOnomic
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Претпоставував дека е така, но сепак да си потврдам. Фала на одговор, Стрелец. Иначе у ова флаеров или брошурчево, грешно им е испечатено така да ако заборавам јас, нека им сугерира некој ако има контакт...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom