Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
спарно е времето, без нервози многу, иде есента а со тоа и почеток на грејната сезона, јас ќе бидам прв со ИНФО од моите омилени GREE, ќе имате точни податоци колку трошат, колку топлина даваат и секако тој најважниот фактор COP ќе го пресметам да споредиме со другите клими што имаат еуро-сертификат
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.711
Поени од реакции
4.033
@macci
Izgleda samo tebe ne ti e jasno. Razmisli koja e podobra klima: onaa sto Tbiv e oznacena na -10C ili onaa sto e na Tbiv=-3C. Ova koga ce go razberes prejdi na vtoroto: koja e podobra klima ona sto na Tbiv dava povece ili pomalku Kw. Nemoj da brzas i skakas tuku poleka edno po edno. Od kaj se uveriv deka veruvas vo tie tabeli? Ednostavno: zatoa sto si se zaletal i si ja kupil taa klima veruvajci vo tie tabeli.
Vo pravo si podobro da zastaneme tuka so diskusijava, dodeka ne pocnam i jas da mesam kuroj, da ostane diskusijava na nekakvo kakvo takvo akademsko nivo.
Inace ova e prv forum na koj ucestvuvam i e dozvoleno da se koristat nepristojni zborovi.
@gti
Ne se malce neverojatni tuku se naucna fantastika. Znaci LG sam ja deklarira do -10 C i toa e vo red i e fer , a vamu pravi rsum na -15. Zosto ne e dobro da raboti na -15 C ako prizvoditelot samiot tvrdi deka e do -10C ce si doznaete sami koga ce si gi pustate vo zima.....
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
најсигурно решение е една квалитетна панелка барем од 2.5KW и да не те боли глава, таа и на +15 и на -15 си дава колку пишува, јас имам една и си ја чувам за секој случај :D
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@tzlatko
A zosto lg stava vrednosti za -15 ako e deklarirana do -10 na stariot katalogot ( 2014god)a na noviot ( 2016god) ima vrednosti samo do -10 a se raboti za istata nadvoresna.
A po karakteristikite na kompresorot od 10.2 cm3 10900bty cop 3.2 na ladenje ne e losa voopsto klimava na macci pa za parite sto ja kupi mislam odlicna e.
12 ka so 12 ka kompresor.[DOUBLEPOST=1472125403][/DOUBLEPOST]
спарно е времето, без нервози многу, иде есента а со тоа и почеток на грејната сезона, јас ќе бидам прв со ИНФО од моите омилени GREE, ќе имате точни податоци колку трошат, колку топлина даваат и секако тој најважниот фактор COP ќе го пресметам да споредиме со другите клими што имаат еуро-сертификат
Ne mozis da sporedvas tvojata Gree change vo Gevgelija ke bidi kakvo sto velat bugarite
Hyper inverter A+++/A+++:)
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Ua Lopovi

August 22 at 11:36pm ·
Деновиве, исклучените од БЕГ, добиваат писма со предлог за повторно вклучување во системот и со известување дека таквото греење е „најмалку двојно поисплатливо“. Како дополнителна придобивка е безплатното приклучување.
Еве една анализа за алтернативно затоплување со клима уред:
За стан од 60 м2 доволен е еден клима уред од 3,5 кw а кој троши 1 кw/час. Цената на струјатa заедно до ДДВ е 6,56 денари скапа и 3,28 денари ефтина за еден кw.
Oд 15-30 октомври и 1-15 април климата да работи по 5 саати само на скапа струја ќе потроши= 30 денови х 5 саати х 6,56 ден.=984 денари.
Во останатиот период да работи по 16 часови на ден (колку работи и БЕГ). Од 1 ноември до 1 април, 5 месеци или 150 денови= 5 месеци х 30 денови х 16 часови = 2400 часови. Од тоа на скапа струја 1850 и ефтина 550 часови. ( ефтината струја е секој ден по 1 час плус сите недели по цел ден).
1850 часови х 6,56 денари = 12.136 денари
550 часови х 3,28 денари = 1.804 денари
Се' заедно за една сезона еден стан од 60 м2 би потрошил: 984 + 12.136 +1.804 = 14.924 денари.
Цената која ја нуди БЕГ со најновото поефтинување е 38,09 денари/ м2 , или за стан од 60 м2 би била: 60 м2 х 38,09 денари х 12 месеци = 27.424,.80 денари. што е скоро двојно поскапо од греењето со клима уред.
Ако се земе во предвид дека новите клима уреди со инвертер трошат барем 10% помалку струја разликата би била уште поголема. А да не зборуваме за тоа што алтернативното греење обезбедува да не го греете целиот стан кога не ви треба и да го исклучите кога сте на пат или на зимски годишен одмор, што се дополнителни заштеди.
Бидејки БЕГ најдува дека е двојно поефтин, еве му прилика да ја демантира горната анализа.
Здружението „НО ПАСАРН“ им сугерира на исклучените да не се приклучуваат а тие што сеуште користат парно веднаш да се исклучат ако сакаат да се греат двојно поефтино

OВОј текст го најдов на фејсбук и го постирам будејќи содржи пресметка колку чини затоплување на
клима
https://www.facebook.com/UaLopovi/
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со една клима од 3,5 kw нема шанси да загрееш 60 м2, зависно од распоредот минимум 7kw или 2 клими од 3,5 kw.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Не се согласувам со твоето мислење
Ако климата работи нон-стоп без проблем ќе затоплува 60 м2
Еден мој пријател има обично парно на струја со греач од 1,5 киловати. Воопшто не го исклучува и затоплува цел стан од 55 м2. Само не го гаси ниту дење ниту ноќе.
Со клима 3,5 киловати можете да загревате и до 90 м2 и повеќе, само не ја гасете
Нема потреба климите да се гасат. Тие си имаат термостат и сама ќе се угаси кога ќе ја постигне бараната температура.
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Со 1,5 kw дека ќе загрееш 60 м2 е приказна за мали деца.Исто и со клима од 3,5 kw дека ќе загрева 90 м2.
Може до 15-16 C°...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со 1,5 kw дека ќе загрееш 60 м2 е приказна за мали деца.Исто и со клима од 3,5 kw дека ќе загрева 90 м2.
Може до 15-16 C°...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
1,5 киловати нон стоп значи за 24 часа - 24*1,5 = 36 киловатчаови дневно
за еден месец тоа значи 36 * 30 дена = 1080 киловатчасови месечно
Ова не е малку. Пролистајте низ форумов дали ќе најдете некој кој се затоплува со клима, а троши 1000 киловатчасови месечно.
Ова се факти, а она што го велите Вие се „ приказни за мали деца “
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
1,5 киловати нон стоп значи за 24 часа - 24*1,5 = 36 киловатчаови дневно
за еден месец тоа значи 36 * 30 дена = 1080 киловатчасови месечно
Ова не е малку. Пролистајте низ форумов дали ќе најдете некој кој се затоплува со клима, а троши 1000 киловатчасови месечно.
Ова се факти, а она што го велите Вие се „ приказни за мали деца “
Se slagam samo edna mana ima tuka, 3,5ka klima za da trosi 1Kw ili pojse treba da se forsira 24casa na maximum da fercera t.e na 100%....ili u prevod masta ke i se izvadi i brzo ke i dojde krajot....kolku pari tolku muzika....zatoa bolje 2 klimi sto ke trosat po 500W ama ke rabotat na 50% taka podolgo ke traat klimite.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Se slagam samo edna mana ima tuka, 3,5ka klima za da trosi 1Kw ili pojse treba da se forsira 24casa na maximum da fercera t.e na 100%....ili u prevod masta ke i se izvadi i brzo ke i dojde krajot....kolku pari tolku muzika....zatoa bolje 2 klimi sto ke trosat po 500W ama ke rabotat na 50% taka podolgo ke traat klimite.
Jaс живеам кај Зелен пазар, Зградата во која е мојот стан е стара со старомоден распоред и јас имам три клими. Во соседство има кули од Градскиот ѕид. Бидејќи комшиите ме знаат и ме прашуваат што да прават.
Становите во Градскиот ѕид се од преку 80 квадрати. Имаат голема дневна, трпезарија и кујна се споено. Плус имаат две спални и купатило + посебно ВЦ и шпајз.
Мој совет е една клима во дневната со неа покриваат околу 50 м2. А во спалните или уште клими или радијаторче или калолифер и слично. И добро е. Сите кои ставиле така се задоволни.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Jaс живеам кај Зелен пазар, Зградата во која е мојот стан е стара со старомоден распоред и јас имам три клими. Во соседство има кули од Градскиот ѕид. Бидејќи комшиите ме знаат и ме прашуваат што да прават.
Становите во Градскиот ѕид се од преку 80 квадрати. Имаат голема дневна, трпезарија и кујна се споено. Плус имаат две спални и купатило + посебно ВЦ и шпајз.
Мој совет е една клима во дневната со неа покриваат околу 50 м2. А во спалните или уште клими или радијаторче или калолифер и слично. И добро е. Сите кои ставиле така се задоволни.
Gi znam tie stanovi od GZ, imam i ziveeno nekolku godini vo takov trosoben...cevkite od parnoto idat po vertikala vo site sobi, znaci i vo spalnite i dodatno se great na smetka na komsiite sto seuste se prikluceni na parno ;) Zatoa mozda i moze da teraat so 3,5ka vo 80m2 ama sepak fakt e deka kradat toplina od komsiite pa i prikaskata so 3,5kata vo 80m2 e nerealna.
Vo tie stanovi glaven problem e sto tie sto gi imaat renovirano stanovite koj kako si sakal si dodaval rebra, pa kaj nekoi e pretoplo i otvaraat i prozori a kaj nekoi duri i ladno. Imase ednostavna solucija za toa i PDF za nekoja magisterksa ili doktorat bese :) Posle kalorimetarot pocnuva instalacijata od zgradata a zavrsuva taa na Toplifikacija, tamu da se stavi eden ventil so motor koj prema T senzor postaven vo eden kontrolen stan(primer na 6kat) ke go namaluva protokot ako T vo stanot e postignata. Toa e najedonostaven nacin da gi namalat smetkite za parno bez trosok za drug tip greenje. Ama mora i site stanovi da imaat ist broj na rebra/radijatori a tamu e pasabozuk koj kako sakal menuval i dodaval radijatori i rebra a smetkata ja delat socijalisticki i zaednicki.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Gi znam tie stanovi od GZ, imam i ziveeno nekolku godini vo takov trosoben...cevkite od parnoto idat po vertikala vo site sobi, znaci i vo spalnite i dodatno se great na smetka na komsiite sto seuste se prikluceni na parno ;) Zatoa mozda i moze da teraat so 3,5ka vo 80m2 ama sepak fakt e deka kradat toplina od komsiite pa i prikaskata so 3,5kata vo 80m2 e nerealna.
Vo tie stanovi glaven problem e sto tie sto gi imaat renovirano stanovite koj kako si sakal si dodaval rebra, pa kaj nekoi e pretoplo i otvaraat i prozori a kaj nekoi duri i ladno. Imase ednostavna solucija za toa i PDF za nekoja magisterksa ili doktorat bese :) Posle kalorimetarot pocnuva instalacijata od zgradata a zavrsuva taa na Toplifikacija, tamu da se stavi eden ventil so motor koj prema T senzor postaven vo eden kontrolen stan(primer na 6kat) ke go namaluva protokot ako T vo stanot e postignata. Toa e najedonostaven nacin da gi namalat smetkite za parno bez trosok za drug tip greenje. Ama mora i site stanovi da imaat ist broj na rebra/radijatori a tamu e pasabozuk koj kako sakal menuval i dodaval radijatori i rebra a smetkata ja delat socijalisticki i zaednicki.
Извини што најдирекно ќе ти кажам но твоето тврдење дека „ исклучените „ dodatno se great na smetka na komsiite sto seuste se prikluceni na parno “ _ СЕ ГЛУПОСТИ
На овој Форум постои цела тема за Топлификација и за криминалот на најцрните организирани криминалци - хохштаплерите од Топлификација и сега ти ми го велиш ова и тоа мене.
Еве како најцрните организирани криминалци - хохштаплерите од Топлификација го објаснија она што ти сега го тврдиш
upload_2016-8-26_11-8-14.png

Ова се глупости. Во темата за Топлификација тоа е опширно објаснето. Но ти очигледно не си ја читал тема. Затоа прочитај физика за седмо оделение да видиш дека тоа така не е и не може да биде така
А советите за „ намалување за сметките за парно “ ти се без основа, бидејќи ти очигледно не знаеш како Топлификација краде
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Кога во долната просторија гори печката на дрва, ходникот, скалите и собата над таа просторија делумно се загреваат од оџакот кој минува низ нив. Топлина се пренесува и кај соседите.
Се' заедно за една сезона еден стан од 60 м2 би потрошил: 984 + 12.136 +1.804 = 14.924 денари.
Вакви пресметки треба во пракса без соседи кои се греат и цевки од парно, пожелно без подрум. Во индивидуална куќа, за сите простории греење како со централно парно, со 15.000 денари за една сезона е нереална пресметка затоа што излегува 6 летни месеци само со бојлер на ефтина и шпорет од поголеми потрошувачи да се еднакви на скоро 6 зимски месеци скоро нон стоп греење. Не знам како е со инвертерите ама не ми се верува дека се до толку штедливи. Башка чудно ми е ова со квадратурата, киловатите и функционалноста на домот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom