Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
Mozebi e najdobar izbor ovoj tvojot model no mislam deka so dva ventilatori e vnatresnata edinica sto e 70tina wati ,da ne samo go vrti vozduhot so taa potrosuvacka , cisto za proverka samo na opcija fan kolku trosi?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Raboti samo gorniot ventilator na ladenje ( doduše ima opcija i dvata da rabotat). Vo nikoj slučaj turbinite ne trošat 70 W, poveće od 5-6W po turbina vo najtivkata brzina e mnogu, nadvorešniot motor e dosta pogolem no i toj ne e poveće og 30 W. Vidi ne sum glup so elektronika se srećavam cel život, do prozor mi e, kompresorot si vrti, vnatre ladi super so tie 90 W.....
 

HSM

Член од
22 мај 2024
Мислења
27
Поени од реакции
35
Nema nisto za falenje, bas e za zalenje, sto na vakvo postolje se montira chiller od 63 kw.
Neka otvorat upastvo i da procitat kakvo treba da e postoljeto za takov tip na chiller.
Proizviditelot isto taka bi se smeel da go vidi ova.
Gledaj te si go vasiot Brand I promocijata za mislenje ne ste mnogu sto I kako drugite Brendovi rabotat I ne se zamaraat so Vas!!!
Автоматски споено мислење:

Nema nisto za falenje, bas e za zalenje, sto na vakvo postolje se montira chiller od 63 kw.
Neka otvorat upastvo i da procitat kakvo treba da e postoljeto za takov tip na chiller.
Proizviditelot isto taka bi se smeel da go vidi ova.
Pusti da vidime kako vie gi montirate !!!
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
497
Поени од реакции
1.132
Raboti samo gorniot ventilator na ladenje ( doduše ima opcija i dvata da rabotat). Vo nikoj slučaj turbinite ne trošat 70 W, poveće od 5-6W po turbina vo najtivkata brzina e mnogu, nadvorešniot motor e dosta pogolem no i toj ne e poveće og 30 W. Vidi ne sum glup so elektronika se srećavam cel život, do prozor mi e, kompresorot si vrti, vnatre ladi super so tie 90 W.....
Togas sekoja cest za modelot ,dolgo da te sluzi pa ke citame na greenje slednava zima kako ke se pokazi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
233
Поени од реакции
317
Да прашам за соларно загревање на вода, некој да сподели искуство.
Колку што знам има два типа на соларно, оние што се со цел бојлер на покрив со цевки епрувети и втор тип со рамен панел.
Кај првите предност е што не треба бојлер во купатило него бојлерот е на покрив и побрзо загреваат затоа што сонцето дирекно ја грее водата. Мана им е тоа што во зима постои опасност од мрзнење. Незнам дали функционираат на слободен пад или треба пумпа да ја врти водата но како и да е овој тип отпаѓа кај мене затоа што веќе имам бојлери со внатрешна спирала со приклучок од страна и цевки спроведени до таван.
Значи вториот тип со рамен панел мана е тоа што послабо грее (барем јас така мислам) поради тоа што сонцето прво го грее антифризот кој потоа пумпата го врти и ја загрева водата. Меѓутоа се елиминира опасноста од мрзнење.
Викнав мајстор пред некој ден да ми кажи мислење и проценка колку ќе кошта.
Прво мајсторот не ги бендиса цевките заради тоа што се пластични и наводно биле за подно греење. Тука требало бакарни цевки меѓутоа ајде да не копаме повторно ќе ставиме бакарни цевки најгоре кои потоа ќе се поврзат на пластичните.
За панел рече ќе ставиме две 2ки пошто за два бојлери. Една пумпа една електроника со избирање на приоритет, еден од бојлерите ќе биде приоритетен...
И се убаво звучи се додека не дојдовме до тема несакани последици од прегревање. Што ако не сум дома и системот прегрее?
Мајсторот вели ќе го подесиш системот на holiday, преку ден ќе грее навечер ќе лади. Во најлош случај ќе го фрли антифризот горе на кров и пумпата ќе се расипи (n)
Или ако не си дома подолго време да го испуштиш антифризот...

Се мислам дали воопшто да инсталирам вакво нешто или да продолжам на струја.
Што ако тој вентил што го исфрла антифризот затаи, ќе експлодира бојлерот.
Што ако снема струја па пумпата не врти а антифризот загрева? ...
Некој ако има искуство добредојдено е :icon_lol:
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
Да прашам за соларно загревање на вода, некој да сподели искуство.
Колку што знам има два типа на соларно, оние што се со цел бојлер на покрив со цевки епрувети и втор тип со рамен панел.
Кај првите предност е што не треба бојлер во купатило него бојлерот е на покрив и побрзо загреваат затоа што сонцето дирекно ја грее водата. Мана им е тоа што во зима постои опасност од мрзнење. Незнам дали функционираат на слободен пад или треба пумпа да ја врти водата но како и да е овој тип отпаѓа кај мене затоа што веќе имам бојлери со внатрешна спирала со приклучок од страна и цевки спроведени до таван.
Значи вториот тип со рамен панел мана е тоа што послабо грее (барем јас така мислам) поради тоа што сонцето прво го грее антифризот кој потоа пумпата го врти и ја загрева водата. Меѓутоа се елиминира опасноста од мрзнење.
Викнав мајстор пред некој ден да ми кажи мислење и проценка колку ќе кошта.
Прво мајсторот не ги бендиса цевките заради тоа што се пластични и наводно биле за подно греење. Тука требало бакарни цевки меѓутоа ајде да не копаме повторно ќе ставиме бакарни цевки најгоре кои потоа ќе се поврзат на пластичните.
За панел рече ќе ставиме две 2ки пошто за два бојлери. Една пумпа една електроника со избирање на приоритет, еден од бојлерите ќе биде приоритетен...
И се убаво звучи се додека не дојдовме до тема несакани последици од прегревање. Што ако не сум дома и системот прегрее?
Мајсторот вели ќе го подесиш системот на holiday, преку ден ќе грее навечер ќе лади. Во најлош случај ќе го фрли антифризот горе на кров и пумпата ќе се расипи (n)
Или ако не си дома подолго време да го испуштиш антифризот...

Се мислам дали воопшто да инсталирам вакво нешто или да продолжам на струја.
Што ако тој вентил што го исфрла антифризот затаи, ќе експлодира бојлерот.
Што ако снема струја па пумпата не врти а антифризот загрева? ...
Некој ако има искуство добредојдено е :icon_lol:
1.Baraj drug majstor, nekoj što dava garancija deka sistemot će raboti vo site uslovi i scenarija. Možam da se kladam deka ovoj ne izdava fiskalna smetka, bez nea UJP nema ni da razgovara ako nešto se sluči.
2.Siguren sum deka postoi nekoj što gi rešava site tvoi mnogu umesni prašanja i dilemi, sepak greenje voda na sončeva energija e apsolvirana tehnologija mnogu odamna vo Mk...
Jas ne možam da pomognam so drug sovet, živeam vo zgrada kade ne može ni da se razmisluva za vakvi sistemi i nikogaš ne me zainteresirala ovaa tehnologija.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.421
Поени од реакции
4.911
2.Siguren sum deka postoi nekoj što gi rešava site tvoi mnogu umesni prašanja i dilemi, sepak greenje voda na sončeva energija e apsolvirana tehnologija mnogu odamna vo Mk...
Jas ne možam da pomognam so drug sovet, živeam vo zgrada kade ne može ni da se razmisluva za vakvi sistemi i nikogaš ne me zainteresirala ovaa tehnologija.
Не солам памет ама од радозналост морам да прашам, зашто да нема можност ни да се размислува?

како пример ќе ја наведам Шведска (океј де тука у принцип не се живее со менталитетот да му умре на комшијата козата) ама имаш многу згради по готово од ново изградените кои имаат сончеви панели за комбинирано греење или пак само за производство и продажба на ел. Енергија

Бенефитот од тоа се слева на сметка на куќен совет и така имаш помали давачки на месечно ниво за одржување на објектот и исплата на кредитите.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
Не солам памет ама од радозналост морам да прашам, зашто да нема можност ни да се размислува?

како пример ќе ја наведам Шведска (океј де тука у принцип не се живее со менталитетот да му умре на комшијата козата) ама имаш многу згради по готово од ново изградените кои имаат сончеви панели за комбинирано греење или пак само за производство и продажба на ел. Енергија

Бенефитот од тоа се слева на сметка на куќен совет и така имаш помали давачки на месечно ниво за одржување на објектот и исплата на кредитите.
Ako zgradata ima 6 kata i 18 stana i vo osnova 250 m2 kako misliš deka će zagreeš bar 2-3 m3 voda na den i da ja distribuiraš do sekoj stan, zemajći vo obzir deka edinstveno mesto za bilo kakvi paneli e nad pokrivot na zgradata????
Sosema drugo e novogradba i široka a niska zgrada.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.421
Поени од реакции
4.911
Ako zgradata ima 6 kata i 18 stana i vo osnova 250 m2 kako misliš deka će zagreeš bar 2-3 m3 voda na den i da ja distribuiraš do sekoj stan, zemajći vo obzir deka edinstveno mesto za bilo kakvi paneli e nad pokrivot na zgradata????
Sosema drugo e novogradba i široka a niska zgrada.
Постот го почнав со не солам памет прашувам од радозналост.

друго е што новиве згради што ги гледам низ Гетеборг и кај мене во Фалкенберг се претежно 3 до 5 спрата каде што имаш два стана по спрат.

како они го извеле се тоа не сум стручен да ти кажам, коментирам што гледам тука и прашувам зашто некој во МКД не би пробал нешто слично

и да напоменам не можам да ти потврдам дали се користат за производство на ел како што пишав или за некој комби систем.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Да прашам за соларно загревање на вода, некој да сподели искуство.
Колку што знам има два типа на соларно, оние што се со цел бојлер на покрив со цевки епрувети и втор тип со рамен панел.
Кај првите предност е што не треба бојлер во купатило него бојлерот е на покрив и побрзо загреваат затоа што сонцето дирекно ја грее водата. Мана им е тоа што во зима постои опасност од мрзнење. Незнам дали функционираат на слободен пад или треба пумпа да ја врти водата но како и да е овој тип отпаѓа кај мене затоа што веќе имам бојлери со внатрешна спирала со приклучок од страна и цевки спроведени до таван.
Значи вториот тип со рамен панел мана е тоа што послабо грее (барем јас така мислам) поради тоа што сонцето прво го грее антифризот кој потоа пумпата го врти и ја загрева водата. Меѓутоа се елиминира опасноста од мрзнење.
Викнав мајстор пред некој ден да ми кажи мислење и проценка колку ќе кошта.
Прво мајсторот не ги бендиса цевките заради тоа што се пластични и наводно биле за подно греење. Тука требало бакарни цевки меѓутоа ајде да не копаме повторно ќе ставиме бакарни цевки најгоре кои потоа ќе се поврзат на пластичните.
За панел рече ќе ставиме две 2ки пошто за два бојлери. Една пумпа една електроника со избирање на приоритет, еден од бојлерите ќе биде приоритетен...
И се убаво звучи се додека не дојдовме до тема несакани последици од прегревање. Што ако не сум дома и системот прегрее?
Мајсторот вели ќе го подесиш системот на holiday, преку ден ќе грее навечер ќе лади. Во најлош случај ќе го фрли антифризот горе на кров и пумпата ќе се расипи (n)
Или ако не си дома подолго време да го испуштиш антифризот...

Се мислам дали воопшто да инсталирам вакво нешто или да продолжам на струја.
Што ако тој вентил што го исфрла антифризот затаи, ќе експлодира бојлерот.
Што ако снема струја па пумпата не врти а антифризот загрева? ...
Некој ако има искуство добредојдено е :icon_lol:
1.Со цел бојлер и цевки не мрзне никогаш и на -20 степени,тоа те излажале
2.Ефикасноста на овој систем е за 100% поголема од рамниот панел
3.Имаш топла вода (за туширање)од Февруари до крајот на Ноември..
4.И преку зимата на минусни температури имаш врела вода за туширање доколку има сонце
5.Притисокот зависи од висината на кровот во однос на купатилото,од цевките и мајсторот што ќе го монтира, но може и плус пумпа да се постави за притисок,при што кога ќе пуштиш топла вода се пали и пумпата(на проток е)
6.повраток на средства за 4-5години во зависност од употреба-по член во домаќинство
7.Одржување,нема,Прегревање нема,Дефекти нема..
Монтираш и чао пријатно..
8.Топлата вода во надворешниот Бољер ја држи доста долго и преку цела ноќ на минусни температури..
8.Гаранција 7-10години предвиден век на траење 20години
Против рамен панел
1.Цена неколку пати поскапа..
2.Ефикасност многу помала
3.Топла вода од Мај до Октомври(за туширање)
4.Се Прегрева,и кога не си тука пожелно е да се покрива..
5.Антифриз и пумпи,разменувачи..
6.П0враток на средства многу долго..ако не и никогаш
Битна работа кај соларното со цевки и Бојлер е на кое треба да внимаваш е
-Дебелината на лимот на Бољерот
-Изолација на Бољерот
Иако сега сите се скоро со слични технички карактеристи .
-За притисокот
-Зависи од мајсторот каде ќе го постави и колку кривини ќе имаш,под кој агол,и дебелината на цевките..
-Подобро е цевкки за парно Алумил пласт оти се прави со нив благи нагиби,наместо ПВЦ цевки каде се ставаат колена за вртење..и затоа потоа немаш притисок....и добра изолација на цевките и нема мрзнење ако се пуштени од внатре..
-притисокот се решава и со малку поголем Бојлер во литража,пример ако треба 230л зимаш 300..што секогаш е подобро оти никогаш доста од топла вода,и од 230лит Бојлер на располагање ти се 200 литри оти остатокот е во цевките..на бојлерот..
Автоматски споено мислење:

И само да додадам Соларното со цевки и Бојлер е кинески изум и е во се подобар од европскиот со рамни панели..Буквално во се од цена,перфоманси.едноставност на употреба и монтажа,
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
Moze kje zvuchi smeshno ama me kopka @ROBERT 11, na shto se drzi bojlerot? nekako mi e strav da stavam bojler gore koga gi gledam rogovite na pokrivot 10x10cm. megju niv napikano tervol 20cm i gips isto nosat tie. ako padne i sneg nekoe zimo zarem kje dodrzat tamu kaj shto e bojlerot oti toj samiot e 200i kusur kila koga e poln so voda
Автоматски споено мислење:

 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.719
Поени од реакции
4.050
1.Со цел бојлер и цевки не мрзне никогаш и на -20 степени,тоа те излажале
2.Ефикасноста на овој систем е за 100% поголема од рамниот панел
3.Имаш топла вода (за туширање)од Февруари до крајот на Ноември..
4.И преку зимата на минусни температури имаш врела вода за туширање доколку има сонце
5.Притисокот зависи од висината на кровот во однос на купатилото,од цевките и мајсторот што ќе го монтира, но може и плус пумпа да се постави за притисок,при што кога ќе пуштиш топла вода се пали и пумпата(на проток е)
6.повраток на средства за 4-5години во зависност од употреба-по член во домаќинство
7.Одржување,нема,Прегревање нема,Дефекти нема..
Монтираш и чао пријатно..
8.Топлата вода во надворешниот Бољер ја држи доста долго и преку цела ноќ на минусни температури..
8.Гаранција 7-10години предвиден век на траење 20години
Против рамен панел
1.Цена неколку пати поскапа..
2.Ефикасност многу помала
3.Топла вода од Мај до Октомври(за туширање)
4.Се Прегрева,и кога не си тука пожелно е да се покрива..
5.Антифриз и пумпи,разменувачи..
6.П0враток на средства многу долго..ако не и никогаш
Битна работа кај соларното со цевки и Бојлер е на кое треба да внимаваш е
-Дебелината на лимот на Бољерот
-Изолација на Бољерот
Иако сега сите се скоро со слични технички карактеристи .
-За притисокот
-Зависи од мајсторот каде ќе го постави и колку кривини ќе имаш,под кој агол,и дебелината на цевките..
-Подобро е цевкки за парно Алумил пласт оти се прави со нив благи нагиби,наместо ПВЦ цевки каде се ставаат колена за вртење..и затоа потоа немаш притисок....и добра изолација на цевките и нема мрзнење ако се пуштени од внатре..
-притисокот се решава и со малку поголем Бојлер во литража,пример ако треба 230л зимаш 300..што секогаш е подобро оти никогаш доста од топла вода,и од 230лит Бојлер на располагање ти се 200 литри оти остатокот е во цевките..на бојлерот..
Автоматски споено мислење:

И само да додадам Соларното со цевки и Бојлер е кинески изум и е во се подобар од европскиот со рамни панели..Буквално во се од цена,перфоманси.едноставност на употреба и монтажа,
Sekoja čest na odgovorot, so golemo zadovolstvo go isčitav.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Moze kje zvuchi smeshno ama me kopka @ROBERT 11, na shto se drzi bojlerot? nekako mi e strav da stavam bojler gore koga gi gledam rogovite na pokrivot 10x10cm. megju niv napikano tervol 20cm i gips isto nosat tie. ako padne i sneg nekoe zimo zarem kje dodrzat tamu kaj shto e bojlerot oti toj samiot e 200i kusur kila koga e poln so voda
Автоматски споено мислење:
Тој се штрафи на гредите од кровот..и тоа се поставува на билото од кровот и се штрафи на четири места ,а тоа значи на 4греди,плус испод него се става и железен профил-шипка железна која лежи на ќерамидите,и на тие две железни шипки се штрафат со штрафови во гредите...Така ако ја распоредиш тежината која паѓа на железните профили ...а тие лежат врз керамиди те и се долги околу 1м и се заштрафени за гредите..Немаш гајле..
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
233
Поени од реакции
317
1.Со цел бојлер и цевки не мрзне никогаш и на -20 степени,тоа те излажале
2.Ефикасноста на овој систем е за 100% поголема од рамниот панел
3.Имаш топла вода (за туширање)од Февруари до крајот на Ноември..
4.И преку зимата на минусни температури имаш врела вода за туширање доколку има сонце
5.Притисокот зависи од висината на кровот во однос на купатилото,од цевките и мајсторот што ќе го монтира, но може и плус пумпа да се постави за притисок,при што кога ќе пуштиш топла вода се пали и пумпата(на проток е)
6.повраток на средства за 4-5години во зависност од употреба-по член во домаќинство
7.Одржување,нема,Прегревање нема,Дефекти нема..
Монтираш и чао пријатно..
8.Топлата вода во надворешниот Бољер ја држи доста долго и преку цела ноќ на минусни температури..
8.Гаранција 7-10години предвиден век на траење 20години
Против рамен панел
1.Цена неколку пати поскапа..
2.Ефикасност многу помала
3.Топла вода од Мај до Октомври(за туширање)
4.Се Прегрева,и кога не си тука пожелно е да се покрива..
5.Антифриз и пумпи,разменувачи..
6.П0враток на средства многу долго..ако не и никогаш
Битна работа кај соларното со цевки и Бојлер е на кое треба да внимаваш е
-Дебелината на лимот на Бољерот
-Изолација на Бољерот
Иако сега сите се скоро со слични технички карактеристи .
-За притисокот
-Зависи од мајсторот каде ќе го постави и колку кривини ќе имаш,под кој агол,и дебелината на цевките..
-Подобро е цевкки за парно Алумил пласт оти се прави со нив благи нагиби,наместо ПВЦ цевки каде се ставаат колена за вртење..и затоа потоа немаш притисок....и добра изолација на цевките и нема мрзнење ако се пуштени од внатре..
-притисокот се решава и со малку поголем Бојлер во литража,пример ако треба 230л зимаш 300..што секогаш е подобро оти никогаш доста од топла вода,и од 230лит Бојлер на располагање ти се 200 литри оти остатокот е во цевките..на бојлерот..
Автоматски споено мислење:

И само да додадам Соларното со цевки и Бојлер е кинески изум и е во се подобар од европскиот со рамни панели..Буквално во се од цена,перфоманси.едноставност на употреба и монтажа,
Конечно некој што се разбира од проблематикава.
И велиш рамниот панел треба да се покрива ако не си подолго време дома?
Нема шанси да правам такви егзибиции.
Единствена причина што размислував за рамен панел е тоа што сакав да ги искористам бојлерите што веќе ги имам. Стари бојлери се но квалитетни од прохром.
Али сепак можеби е можно да се стави цел бојлер на кров и да се искористат цевките и потоа некако да се комбинира со постоечките бојлери?
Ај ќе ставам некоја слика кажи твое мислење, што ти би направил.
Цевките се пуштени право низ вентилацијата ама мајсторот вели не биле добри пошо биле наменети за подно.
Messenger_creation_3be2710c-713e-4d47-beb2-3ba6d1ee50fa.jpeg Messenger_creation_b5a49ff1-4226-45d3-a894-a3f48017b601.jpeg
Messenger_creation_73141f55-1a4d-45f8-af22-6bfab2917561.jpeg
Messenger_creation_be27ab85-566f-4638-8685-e72c45370118.jpeg
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.002
Поени од реакции
6.318
Toj so go izmislil kineskoto solarno alal da mu e. Poefikasna rabota nema. Zimata so malko sonce ima 50stepeni. I koga nema sonce so greac go zagrevas kolku ti treba. Ovaa so zaleduvanjeto ako e dobro izolirano nema maka. Od 10te godini edinstveno sto imam smeneto e sonda koja se rasipa. Steta sto togas ne staviv 200 litri tuku 150 i sega veke ne stiga pa go punam 3 4 pati na den.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom