Најекономично греење и ладење

Член од
19 септември 2022
Мислења
235
Поени од реакции
319
Toj so go izmislil kineskoto solarno alal da mu e. Poefikasna rabota nema. Zimata so malko sonce ima 50stepeni. I koga nema sonce so greac go zagrevas kolku ti treba. Ovaa so zaleduvanjeto ako e dobro izolirano nema maka. Od 10te godini edinstveno sto imam smeneto e sonda koja se rasipa. Steta sto togas ne staviv 200 litri tuku 150 i sega veke ne stiga pa go punam 3 4 pati na den.
Значи кај тебе е со една цевка за полнење и празнење. Можело да биди со две цевки посебно за ладна вода посебно за топла.
Иначе има посебна тема за ова на форумов
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Toj so go izmislil kineskoto solarno alal da mu e. Poefikasna rabota nema. Zimata so malko sonce ima 50stepeni. I koga nema sonce so greac go zagrevas kolku ti treba. Ovaa so zaleduvanjeto ako e dobro izolirano nema maka. Od 10te godini edinstveno sto imam smeneto e sonda koja se rasipa. Steta sto togas ne staviv 200 litri tuku 150 i sega veke ne stiga pa go punam 3 4 pati na den.
Na kolku vreme solarniot bojler se cisti od bigor ?

I koja e razlikata od vakov do vakov solaren bojler




Prviot e zatvoren sistem a vtoriot otvoren ili ?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
134
Поени од реакции
166
Na kolku vreme solarniot bojler se cisti od bigor ?

I koja e razlikata od vakov do vakov solaren bojler




Prviot e zatvoren sistem a vtoriot otvoren ili ?
И двата се отворен систем. Мојот отворен систем го чистев после 6 години. 1/4 беше бигор.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.720
Поени од реакции
4.051
И двата се отворен систем. Мојот отворен систем го чистев после 6 години. 1/4 беше бигор.
Sepak mislam deka niz vakumskite cevki strui glikol, znači zatvoren e sistemot i e pod PRITISOK, cevkite se site vo edna sobirnica koja e vnatre vo bojlerot koj e vo otvoren sistem i taa praktično e greačot koj ja gree vodata...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
536
Поени од реакции
851
Конечно некој што се разбира од проблематикава.
И велиш рамниот панел треба да се покрива ако не си подолго време дома?
Нема шанси да правам такви егзибиции.
Единствена причина што размислував за рамен панел е тоа што сакав да ги искористам бојлерите што веќе ги имам. Стари бојлери се но квалитетни од прохром.
Али сепак можеби е можно да се стави цел бојлер на кров и да се искористат цевките и потоа некако да се комбинира со постоечките бојлери?
Ај ќе ставам некоја слика кажи твое мислење, што ти би направил.
Цевките се пуштени право низ вентилацијата ама мајсторот вели не биле добри пошо биле наменети за подно.
Прегледај го приврзокот 419483Прегледај го приврзокот 419485
Прегледај го приврзокот 419486
Прегледај го приврзокот 419487
Немаш потреба од користење на овие бојлери,стави си соларно со вакумски цевки со бојлер и уживај,а за другово ќе ти треба,пумпа,вентил,сензор за температура кој ќе отвара на одредена температура на водата во соларното за да ја донесе во твојот бојлер,..немаш потреба да комплицирање.
-Колку е поедноставна некоја работа е толку подобра..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Хах и со соларните системи е слична ситуацијата како и кај климите....

Јас имам исто со 2 внатрешни бојлери и 25м долга бакарна инсталација полна со антифриз до панел на кров, со автоматика за 2 бојлери, пумпа и експанзионен лонец.
Инвестиција од 1200еур во 2011та година, со веќе постоечки бојлери.
Инсталацијата е со една автоматика и еден Еуротерм панел со капацитет од 150литри поврзан на 2 бојлери по 80л.

Од тогаш направен е само еден сервис на 9та година кога е сменет антифризот и 2та вентили кои беа почнати да капат (чинеше 6000денари).

Кога соодветно ќе го димензионираш, немаш потреба од грижи, иако како што ти спомнале автоматиката ја нуди опцијата за "Holiday Mode" за да се заштити од штета и навечер ја врти пумпата да го подизлади бојлерот (тоа во превод значи на евтина струја ќе потроши дополнително некои 5kw maxx во тие 10 дена додека не си тука.... груба пресметка пошо пумпата троши 50w/h кога работи)

На вклучување бојлер заборавам од Април до крај Октомври... иако во тие 4-5 зимски месеци системот сепак ја подгрева водата до кај 2-30сетина степени.... сепак мора да се припушти на струја.
Летно време највисоко што сум го видел бојлерот (понискиот од двата) да загрее е 70С...
Математика кога ќе ми се врати инвестицијата.... и дали воопшто.... не сум правел.... не ни планирам да правам... удобноста на користењето ми е доволна и сум задоволен!

Пријатели што имаат од другите системи, најчесто се жалеле на проблеми со притисокот, секогаш различно колку повеќе вода во бојлерот горе подобро, ама често се случува да е пола празен или при крај па да се цеди топлата вода а ладната грга па мандорење попушти намали додека подесиш температура за да се пикнеш под туш.... недај боже да треба да менуваш одпосле.....
Пумпите кои се користеле за дополнување притисок прегорувале често ради жешката вода... али као не биле скапи, по 1500денари ги земаат чинам...
Зимно време ако заборавиш да пуштиш греач за заштита и ти пукне доводната цефка имаш проблем...
Летно време ако си на одмор кога ќе прегрее добиваш локомотива на кров пошо немаш "Holiday Mode".
Ако пукне/се скрши цефка имаш поплава на кров, цефките не биле скапи и лесно се заменувале ако не ти е страв да се пентериш на кров...

За греење на водата доста ги фалат, дури и зимно време.... така да веројатно тој дизајн е поефективен!
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
63
Поени од реакции
53
Decki zdr. Me interesira mislenje za inverter 3.5 kw. Budzet do 30000+3000 za nesto ako sum na granica na odluka da ili ne i sekako montaza.
Kvadratura 30-40m2 vo zavisnost kolku vrati se otvoreni. Solidno izolirana kuka. So PVC prozorci.
Se raboti za Skopje cisto radi lokacija
Nekoi predlozi od vas i sekako so iskustva bi bilo pozelno(ne e uslov).
Pretezno bi se koristel za ladenje i malku vo preodni periodi za zagrevanje.
Pozz
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.194
Поени од реакции
5.107
Decki zdr. Me interesira mislenje za inverter 3.5 kw. Budzet do 30000+3000 za nesto ako sum na granica na odluka da ili ne i sekako montaza.
Kvadratura 30-40m2 vo zavisnost kolku vrati se otvoreni. Solidno izolirana kuka. So PVC prozorci.
Se raboti za Skopje cisto radi lokacija
Nekoi predlozi od vas i sekako so iskustva bi bilo pozelno(ne e uslov).
Pretezno bi se koristel za ladenje i malku vo preodni periodi za zagrevanje.
Pozz
Za taa kvadratura so solidna izolacija i PVC prozori ovoj model

 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.434
Поени од реакции
2.721
Decki zdr. Me interesira mislenje za inverter 3.5 kw. Budzet do 30000+3000 za nesto ako sum na granica na odluka da ili ne i sekako montaza.
Kvadratura 30-40m2 vo zavisnost kolku vrati se otvoreni. Solidno izolirana kuka. So PVC prozorci.
Se raboti za Skopje cisto radi lokacija
Nekoi predlozi od vas i sekako so iskustva bi bilo pozelno(ne e uslov).
Pretezno bi se koristel za ladenje i malku vo preodni periodi za zagrevanje.
Pozz
Vo momentov ponudata na Gree e najprifatliva, 10 GODINI NEUSLOVENA GARANCIJA.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom