Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Koga se pravi presmetka za greenje se stavaat izolacija,prozori,tip na gradba? E posle gradeznicite ne znaele znaele onie prodavacite na Maruli so Vecerno!Abe ednas treba covek da zgresi I da vi veruva
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Isplatliva e za sekakvi objekti, nezavisno od goleminata…..perfektna.
Да, да… во 70 квадрати, кај да е до 2057год ќе се исплати сама себе! …а може и заштеда ќе направи :rolleyes:

П.С. само да прашам.. ти беше тој што урлаше дека темава била за “најекономично греење”?!
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Od 10 do 20 godini najmalce pa da pocnes od 0 a garancija do vrata tie trosoci nikoj ne gi presmetuva?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Да, да… во 70 квадрати, кај да е до 2057год ќе се исплати сама себе! …а може и заштеда ќе направи :rolleyes:

П.С. само да прашам.. ти беше тој што урлаше дека темава била за “најекономично греење”?!
Tesko e so luge sto drva im se zakon da se razberes.
Da bese taka kako sto zboruvas,ke ziveevme uste vo pesteri, i ke jadevme sto ke ulovevme denes.
Zalno….za tebe.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Еве лепи @SvB да се посмееме малку што проба да му увалиш на човекот…

За 70 и нешто квадрата, му треба(груба пресметка):
-5 фенкојлери и еден регистер =2500€
-цефки, филтри, вентили, инсталација =2000-2500€
-8kw пумпа колку ви е? 3500€?!?
Испод 8к не е доле, па не знам што да прави!

За што?
Исто/слично може да добие со три клими од по 500€! (Без греење во бања)
Или фенкојлњрите нешто многу поудобни да не се?!
Треба да цртам, или јасно е зошто не е исплатлива таа ТП на мал објект!

Ако рикне тп, ојдоа 3 бона во ветер! Ако рикне клима, ќе рикне само една, па за 500€ нема нешто посебно криво да ти биде..
Непотребни компликации, исталации со вода?! За што?
Па поарно пет 2.5ки парапетни да ставиш, ист комфор за помалку пари..

Седнете сега со шефот, разглобете математики, и врати се да пишеш кај сум во грешка. Може?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Под топлинска пумпа тука се мисли инвертер уред, со други зборови малку усовршена клима.

во зависност од просторот што го имаш и како ти е изолиран станот, па и температурата што ја сакаш дома клима може да биде (и треба да биде поекономична од греење на дрва), ама па никогаш нема да осетиш топлина како што би осетил со дрвата.

на прв спрат си, други податоци за станот пример на каде гледа (исток,запад,север…), дали е понова или постара градба? Каков тип на фасада имаш? Какви прозори?
Чим гледаш да идеш на дрва претпоставувам е постар стан, без парно во него.

исто колкава почетна инвестиција сакаш да имаш.
Фала на одговорот.
Живеам во станот 4 и пол години (ориентација југ/запад, т.е цел ден сонце), и добра дограма имам, фасада не баш (стара зграда е).
Досега се греевме на еден камин од Сетек (ST марка), добар е, брзо загрева, не чади, ко за дневна (30м2) е топ, но ко за цел стан - слаба работа. И многу брзо лади, а и не е баш економичен. Пример цел пренатрупан со дрво даб, максимум 2.5, 3 саати држи жар.

Значи некој камин ко за цел стан, поекономичен пред се.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Фала на одговорот.
Живеам во станот 4 и пол години (ориентација југ/запад, т.е цел ден сонце), и добра дограма имам, фасада не баш (стара зграда е).
Досега се греевме на еден камин од Сетек (ST марка), добар е, брзо загрева, не чади, ко за дневна (30м2) е топ, но ко за цел стан - слаба работа. И многу брзо лади, а и не е баш економичен. Пример цел пренатрупан со дрво даб, максимум 2.5, 3 саати држи жар.

Значи некој камин ко за цел стан, поекономичен пред се.
Нема економичен, неекономичен! Дрвото има толкава калориска моќност.
Претпоставувам и ова што го имаш и го нарекуваш камин, е некаква трајно-жареча печка! Инаку нема шанса ни толку да држи жар.
За цел стан, ти треба уште појако и поголемо нешто! Да видиш по огласи Краљица печи евентуално?!
Алфаплам, Весо, има и други, ама за 70+м2 толкава јачина… бар јас не сум видел.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Еве лепи @SvB да се посмееме малку што проба да му увалиш на човекот…

За 70 и нешто квадрата, му треба(груба пресметка):
-5 фенкојлери и еден регистер =2500€
-цефки, филтри, вентили, инсталација =2000-2500€
-8kw пумпа колку ви е? 3500€?!?
Испод 8к не е доле, па не знам што да прави!

За што?
Исто/слично може да добие со три клими од по 500€! (Без греење во бања)
Или фенкојлњрите нешто многу поудобни да не се?!
Треба да цртам, или јасно е зошто не е исплатлива таа ТП на мал објект!

Ако рикне тп, ојдоа 3 бона во ветер! Ако рикне клима, ќе рикне само една, па за 500€ нема нешто посебно криво да ти биде..
Непотребни компликации, исталации со вода?! За што?
Па поарно пет 2.5ки парапетни да ставиш, ист комфор за помалку пари..

Седнете сега со шефот, разглобете математики, и врати се да пишеш кај сум во грешка. Може?
Daleku si od matematikite,
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Знам дека не ти оди математика сам.
Затоа и реков ќе ве почекам до вечер со шефот заедно да седнете да ги решите задачите ;)
Za tebe se odnesuva, daleku si od matematikite, duri i opremata za TP.
Ama tolku ti e znaenjeto, stom preporacuvas FCU. Zalno
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Isplatliv e GREE za sekakvi objekti, nezavisno od goleminata…..perfekten e.
Ете те поправив.
Фала на одговорот.
Живеам во станот 4 и пол години (ориентација југ/запад, т.е цел ден сонце), и добра дограма имам, фасада не баш (стара зграда е).
Досега се греевме на еден камин од Сетек (ST марка), добар е, брзо загрева, не чади, ко за дневна (30м2) е топ, но ко за цел стан - слаба работа. И многу брзо лади, а и не е баш економичен. Пример цел пренатрупан со дрво даб, максимум 2.5, 3 саати држи жар.

Значи некој камин ко за цел стан, поекономичен пред се.
не знам што да ти кажам за камин и дрва, ама реално гледано тој простор би требало лесно да го згрееш со две инвертер клими. Претпоставувам дека потрошувачката на струја би ти била како да си потрошил околу 8-9м2 дрва во една грејна сезона.
Ако тоа е добра потрошувачка можеш да размислуваш на промена кон инвертер, ако ти е многу барај друго решение.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Za tebe se odnesuva, daleku si od matematikite, duri i opremata za TP.
Ama tolku ti e znaenjeto, stom preporacuvas FCU. Zalno
Жално е што вие препорачувате ТП на радијатори, каде веќе има инсталација, и уште потрагично каде и нема, а треба да се прави…
Радијатор=/=ТП

Ама додека има офци, ќе има и волна!
И ич не ги жалам тие што се з@ебале така!
Требало прво да се запрашаат што е тоа FCU(што така ко демек “стручно” го нарече), и зошто е уопшто измислена таа скаламерија…
Па ќе им било јасно дека ТП грее на 30ц.

На 50-60ц колку и е COP-от? 1.35? 1.50?
Животниот век? Буката?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Жално е што вие препорачувате ТП на радијатори, каде веќе има инсталација, и уште потрагично каде и нема, а треба да се прави…
Радијатор=/=ТП

Ама додека има офци, ќе има и волна!
И ич не ги жалам тие што се з@ебале така!
Требало прво да се запрашаат што е тоа FCU(што така ко демек “стручно” го нарече), и зошто е уопшто измислена таа скаламерија…
Па ќе им било јасно дека ТП грее на 30ц.

На 50-60ц колку и е COP-от? 1.35? 1.50?
Животниот век? Буката?
Prasaj gi tie sto koristat pa posle tresi zeleni, lugeto se preporodija i se prezadovolni od komforot i smetkite, zatoa mukla….hahaha…i bez nervoza….hahaha
Автоматски споено мислење:

Ете те поправив.

не знам што да ти кажам за камин и дрва, ама реално гледано тој простор би требало лесно да го згрееш со две инвертер клими. Претпоставувам дека потрошувачката на струја би ти била како да си потрошил околу 8-9м2 дрва во една грејна сезона.
Ако тоа е добра потрошувачка можеш да размислуваш на промена кон инвертер, ако ти е многу барај друго решение.
Dobro sto me podseti, Gree vo monentov ima najdobra ponuda za TP, sekoja cest za No.1, dosta bese sisanje so japankive.
Bravo za GREE
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Prasaj gi tie sto koristat pa posle tresi zeleni, lugeto se preporodija i se prezadovolni od komforot i smetkite, zatoa mukla….hahaha…i bez nervoza….hahaha
Автоматски споено мислење:


Dobro sto me podseti, Gree vo monentov ima najdobra ponuda za TP, sekoja cest za No.1, dosta bese sisanje so japankive.
Bravo za GREE
Се препородија да, цела заштеда правнуците ќе им ја користат ако здравје издржи пумпата до тогаш.
ТП со воден систем и фенкојлери/радијатори се одлични за буџетот. Ама на ЕВН не на тој што инсталирал.

кажи ми кога планирате да пуштите промоции за ТП со готвач за ориз или air fryer како што правевте коа ги пробивавте климите да знам да не се заебам да купам пак баш пред таква страшна промоција.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom