Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Прати му промо попуст во ПП.
Да не ни правиш смешки тука..
Дај му ти понуда ако си писмен, и да биде ефикасно а ефтино на дрва. На Еуровент види па пиши што си прочитал
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
А како ти вака “писмено” му препорача ТП?
Човекот си побара камин на дрва!

-Или ја барам мало градско количе што троши малку, ама ти на плацот имаш Спринтер со 9 седишта што мораш да го продадеш… па ќе ме убедуваш колку работа ќе ми заврши..?!?

Едит: у реду е што продавате и што така си го вадите лебот..!
Ама малку осет и скрупули ви фалат!
Уствари не малку, туку многу!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
А како ти вака “писмено” му препорача ТП?
Човекот си побара камин на дрва!

-Или ја барам мало градско количе што троши малку, ама ти на плацот имаш Спринтер со 9 седишта што мораш да го продадеш… па ќе ме убедуваш колку работа ќе ми заврши..?!?

Едит: у реду е што продавате и што така си го вадите лебот..!
Ама малку осет и скрупули ви фалат!
Уствари не малку, туку многу!
Poglupa sporedba jok.
Drva na druga tema, tuka ekonomicno greenje.
Ubavo mu preporaca Strelec, covekov mozebi ne ni cul deka postoi tpolinska vodzuh-voda.
Ti odma letas, samo nesto da se istrese.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.920
На прв спрат сум, не е тешко и дрва да се.
Економична ли е топлинската? Не знам како функционира, искрено.
Под топлинска пумпа тука се мисли инвертер уред, со други зборови малку усовршена клима.

во зависност од просторот што го имаш и како ти е изолиран станот, па и температурата што ја сакаш дома клима може да биде (и треба да биде поекономична од греење на дрва), ама па никогаш нема да осетиш топлина како што би осетил со дрвата.

на прв спрат си, други податоци за станот пример на каде гледа (исток,запад,север…), дали е понова или постара градба? Каков тип на фасада имаш? Какви прозори?
Чим гледаш да идеш на дрва претпоставувам е постар стан, без парно во него.

исто колкава почетна инвестиција сакаш да имаш.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Zemi si Toplinska Pumpa poeftino ke te fati
Investicija najmalce 10.000 evra I koga ke pocne da trosi nevazi energetska klasa?
Автоматски споено мислење:

Ova sto se prodava kaj Nas e se samo TP ne e energetska klasa A+++ samo na 30C za se drugo da ne zborime !
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Investicija najmalce 10.000 evra I koga ke pocne da trosi nevazi energetska klasa?
Автоматски споено мислење:

Ova sto se prodava kaj Nas e se samo TP ne e energetska klasa A+++ samo na 30C za se drugo da ne zborime !
Hahahaha, kako gi treses ovie 10’000 Evra, pa za 70m2.
Realnosta e druga, ama kontras ili “strucnjak “ kako tebe sto drugo moze da kaze.
Ne e poveke od Eur 5000, zapomni go toa.
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60
Hahahaha, kako gi treses ovie 10’000 Evra, pa za 70m2.
Realnosta e druga, ama kontras ili “strucnjak “ kako tebe sto drugo moze da kaze.
Ne e poveke od Eur 5000, zapomni go toa.
Malce e 5000 evra ? Za 70 m2 ? Spored tebe djabe pari ama toa e 10% od investicija na gradba plus dopolnitelnite trosoci ama ti izgleda Ili si serviser Ili prodavac pa ne gi razbiras ovie raboti !10000 evra e za najmogu 5 godini so sto nadminuva I do 25% od investicija za gradba a garancija kolku ima ? od 3 do 5 najmnogu ! So toa sto ako ne funcionira kriva ti e sekoj !
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
376
Поени од реакции
527
Malce e 5000 evra ? Za 70 m2 ? Spored tebe djabe pari ama toa e 10% od investicija na gradba plus dopolnitelnite trosoci ama ti izgleda Ili si serviser Ili prodavac pa ne gi razbiras ovie raboti !10000 evra e za najmogu 5 godini so sto nadminuva I do 25% od investicija za gradba a garancija kolku ima ? od 3 do 5 najmnogu ! So toa sto ako ne funcionira kriva ti e sekoj !



I so bide sega zemaa li bris od AC znae li se tocno izvoro na zaraza ?
 
Член од
8 март 2023
Мислења
87
Поени од реакции
60

I so bide sega zemaa li bris od AC znae li se tocno izvoro na zaraza ?
[/QUOTE
I so bide sega zemaa li bris od AC znae li se tocno izvoro na zaraza ?
Ne e ubavo vaka sto se smeete na potrosuvaci !!!
Автоматски споено мислење:

I so bide sega zemaa li bris od AC znae li se tocno izvoro na zaraza ?
Ne e ubavo da se smeete vaka Cinicno na Potrosuvaci!!!
 
Член од
9 февруари 2023
Мислења
115
Поени од реакции
279
Moje je misljenje da covek nece da pogresi ni sa kaminom na drva ako mu se svidja takav nacin grejanja. A ovo sto neki opet spominju Eurovent i preve neki cirkus sa tim ..... da li inverter bez Euroventa, da li kamin na drva, sve je to isto.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Moje je misljenje da covek nece da pogresi ni sa kaminom na drva ako mu se svidja takav nacin grejanja. A ovo sto neki opet spominju Eurovent i preve neki cirkus sa tim ..... da li inverter bez Euroventa, da li kamin na drva, sve je to isto.
Ne e, prasaj vo Srbija definicija za “sve je to isto”….hahahaha
Автоматски споено мислење:

Malce e 5000 evra ? Za 70 m2 ? Spored tebe djabe pari ama toa e 10% od investicija na gradba plus dopolnitelnite trosoci ama ti izgleda Ili si serviser Ili prodavac pa ne gi razbiras ovie raboti !10000 evra e za najmogu 5 godini so sto nadminuva I do 25% od investicija za gradba a garancija kolku ima ? od 3 do 5 najmnogu ! So toa sto ako ne funcionira kriva ti e sekoj !
Kolku si za zalenje ne si svesen, so komentarive selski.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Moje je misljenje da covek nece da pogresi ni sa kaminom na drva ako mu se svidja takav nacin grejanja. A ovo sto neki opet spominju Eurovent i preve neki cirkus sa tim ..... da li inverter bez Euroventa, da li kamin na drva, sve je to isto.
Не ја спамирај темава со глупости!

@bul_dozer нешто кратко напиша, а и треба цела тема, ТП е наука сама по себе..!
Има каде, кога и како да се инсталира ТП, и е баш господски начин на греење!
Ама кошта! И кошта превише оти не е само пумпата, туку за неа треба и посебен систем и добро изолиран објект, и се! Само еден деаератор со магнетен филтер кошта 400-500€ или колку една клима…

За мали објекти не е исплатлива ама баш никако!

@Sv B оди да продаваш марули со твоево знаење и “убедувачки вештини”!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.437
Поени од реакции
2.725
Не ја спамирај темава со глупости!

@bul_dozer нешто кратко напиша, а и треба цела тема, ТП е наука сама по себе..!
Има каде, кога и како да се инсталира ТП, и е баш господски начин на греење!
Ама кошта! И кошта превише оти не е само пумпата, туку за неа треба и посебен систем и добро изолиран објект, и се! Само еден деаератор со магнетен филтер кошта 400-500€ или колку една клима…

За мали објекти не е исплатлива ама баш никако!

@Sv B оди да продаваш марули со твоево знаење и “убедувачки вештини”!
Isplatliva e za sekakvi objekti, nezavisno od goleminata…..perfektna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom