Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
425
Vo pravo si, no i @riker e vo pravo zatoa što ako monterot voopšto i nema vakuum pumpa pa makar nesoodvetna, plus vakumira na vreme a ne na podpritisok, togaš e toj dno dna, podobro begaj od takov će ti napravo ušte pogolem zulum!
Автоматски споено мислење:


1. Toa što imaš merak toa kupi si. Neznam od kade ti e ova so prašinava, ama vo najmala raka e smešno, ne treba voopšto toa da te sekira.
2. Za vakuumiranjevo dobi odgovor.
Почитуван tzlatko (ова почитуван не е само од куртоазија, туку и врз основа на моето мислење за тебе откако ги прочитав тие 200-300 страни овде). ова за Mitsu Heavy го прочитав на повеќе странски сајтови каде се споредува со Mitsu Електрик. Оценките за Mitsu Heavy се секаде врвни за квалитет, ефикасност и сл., освен за одржувањето кое е поскапо и бара редовност, а поради збиените компоненти со мал меѓупростор кај компресорот. Па со оглед да кај мене би бил изложен на прометна улица, ми станува битно.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Почитуван tzlatko (ова почитуван не е само од куртоазија, туку и врз основа на моето мислење за тебе откако ги прочитав тие 200-300 страни овде). ова за Mitsu Heavy го прочитав на повеќе странски сајтови каде се споредува со Mitsu Електрик. Оценките за Mitsu Heavy се секаде врвни за квалитет, ефикасност и сл., освен за одржувањето кое е поскапо и бара редовност, а поради збиените компоненти со мал меѓупростор кај компресорот. Па со оглед да кај мене би бил изложен на прометна улица, ми станува битно.
Eve malo pojasnuvanje:
Desno od izmenuvačot na dnoto od kutijata e smesten kompresorot koj e vo edna celina so separatorot za maslo i freon. Koga se gleda od napred toa e po širina otprilika 1/4, po visina kompresorot zavzema okolu 1/3 od prostorot. Vaka e otprilika kaj site klimi.
Nad izoliraniot kompresor ima dovolno prostor za elektronikata pod kapakot na kutijata, četirikrakiot ventil, EEV ili kapilari, dva tri senzora i snop bakarni cevčinja. I da se zbieni što e bitno, nikoj toa ne go čisti od prašina koja i onaka nema tamu da stiga bidejći ne i dava ventilatorot koj ja faća i taloži na saćeto.
Za tebe e pogolema opasnost smogot koj kako crnila će gi napađa lamelite od izmenuvačot. No toa e normalno za bilo kakva klima, no ne se sekiraj kondenzatot vo zima si go čisti ova.
Zatoa kupi si toa što ti pravi ćef.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
425
И кога сме веќе тука, да се пофалам дека ја имам најдобрата клима овде:vozbud:. Вирпул он/оф 2.5, работи 24/7 барем 10 месеци во годината. И така веќе 22 година, лани прв пат сервис-дополнување на фреон, надворешниот дел никогаш отваран, внатрешниот само достапните филтри. Е годинава збрлави, ја поправаа нешто електрониката, сменија кондензатор, и пак тера ОК, ама ми се чини крајот и е блиску. Во спалната Панасоник 3,5, стара 15-тина год., грее ко луда ама не е на ниво на оваа првата. Такви веќе изгледа не прават, како и се друго од техника.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.952
Поени од реакции
6.156
Od tehnicki aspekt si vo pravo, nema muabet za toa. Problemot e so ziveeme kade so ziveeme i ne znaeme kako e tretiran uredot pri transport, magacini, mozebi e nekade montiran prethodno a kupuvacot ne znae....
..
Да тука се согласувам со тебе се зависи и од тоа како ќе ти биде донесен производот и од каде ќе го купиш.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
И кога сме веќе тука, да се пофалам дека ја имам најдобрата клима овде:vozbud:. Вирпул он/оф 2.5, работи 24/7 барем 10 месеци во годината. И така веќе 22 година, лани прв пат сервис-дополнување на фреон, надворешниот дел никогаш отваран, внатрешниот само достапните филтри. Е годинава збрлави, ја поправаа нешто електрониката, сменија кондензатор, и пак тера ОК, ама ми се чини крајот и е блиску. Во спалната Панасоник 3,5, стара 15-тина год., грее ко луда ама не е на ниво на оваа првата. Такви веќе изгледа не прават, како и се друго од техника.
Stavi sliki od Dalecinskoto Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica na Whirlpool klimata da vidime civo proizvodstvo e ( oem koj ja proizveduva taa Whirlpool klima )
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Некој да не знае од каде може да се купи мотор за внатрешната единица.
За haier клима.
Почна да испушта звуци отиден е еден од лагерите сигурно.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.219
Поени од реакции
3.610
Некој да не знае од каде може да се купи мотор за внатрешната единица.
За haier клима.
Почна да испушта звуци отиден е еден од лагерите сигурно.
Motor..???? Vikni servis za haier smeni si lageri....
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
425
Stavi sliki od Dalecinskoto Vnatresnata i Nadvoresnata Edinica na Whirlpool klimata da vidime civo proizvodstvo e ( oem koj ja proizveduva taa Whirlpool klima )
Ne znam kolku sega ti pomaga koj ja proizvel, (kinesko nema niedno strafce toa sigurno, vo 2000 g. tie nemaa ni za niv) ama dovolno kazuva na pr. daljinsko.jpg nadvoresna.jpg vnatre. WHIRLPOOL.jpg tezinata na nadvoresnata e 32,5 kg i toa za 2.5-ka. Inaku spored upatsto modelot e KFR 25, so R22 freon jasno, a kompresor od Matshusita. Vo prilog slikite.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Некој да не знае од каде може да се купи мотор за внатрешната единица.
За haier клима.
Почна да испушта звуци отиден е еден од лагерите сигурно.
Eve korisni videa kako se menuva motorot na turbinata i kako lager na motorot.....
Zamjena motora na inverter klima uređaju (unutrašnja jedinica) - YouTube
Reparacija motora inverter klima uređaja (unutrašnja jedinica) - YouTube
Kako da izvrsite popravku motora unutrasnje jedinice - YouTube
Inače vredi da se kaže deka motorot na eden poznanik korisnik na LG inverter star 3 godini go plati 7000 den, a da se kupi samo lager na EBAY e 2 evra.
Vo prašanje e tkn elektro erozija poradi indukcija i strada kontaktnata površina među topčinjata i prstenot na ležištata iako e kvalitetno samoto ležište, pri što se pojavuva zvuk.
Lek e keramički ležišta ili oklopuvanje na ležištata,
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
Ne znam kolku sega ti pomaga koj ja proizvel, (kinesko nema niedno strafce toa sigurno, vo 2000 g. tie nemaa ni za niv) ama dovolno kazuva na pr. Прегледај го приврзокот 363040Прегледај го приврзокот 363041Прегледај го приврзокот 363042tezinata na nadvoresnata e 32,5 kg i toa za 2.5-ka. Inaku spored upatsto modelot e KFR 25, so R22 freon jasno, a kompresor od Matshusita. Vo prilog slikite.
Dali na dalecinskoto ( od zadnata strana ) ima sifra koj model e ?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
326
Поени од реакции
425
Dali na dalecinskoto ( od zadnata strana ) ima sifra koj model e ?
Еве сликаод позадината на даљинското, ништо посебнонема, освен некој П/Н. Колку што разбрав, Вирпул во Индија има голема фабрика за клими. viber_image_2023-01-21_14-39-05-295.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
Еве сликаод позадината на даљинското, ништо посебнонема, освен некој П/Н. Колку што разбрав, Вирпул во Индија има голема фабрика за клими.Прегледај го приврзокот 363159
Najverojatno tvojata Whirlpool klima e oem Mitsubishi ili Panasonic eve go Dalecinskoto ( slika od internet )



Inaku Whirlpool ne proizveduva klimatizeri tuku se oem brend na klimatizeri Momentalno Whirlpool se proizveduva vo Hisense
 
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Дечки, клима 12ка on-of(стара 15+), ноќва, 23 јануари у 3 саатот да работи on-of на 65 квадрата, веројатно мометумот климатски е нешто сериозно за жал, 22+ е моментално внатре.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.949
Дечки, клима 12ка on-of(стара 15+), ноќва, 23 јануари у 3 саатот да работи on-of на 65 квадрата, веројатно мометумот климатски е нешто сериозно за жал, 22+ е моментално внатре.
Koj model brend na on-off klimatizer imas ?

( stavi Fotografii od Vnatresnata Nadvoresnata Edinica i Dalecinsko )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom