Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Izgorevme site komplet,
4 cleno semejstvo so 2 maloletni deca, pod 800~ 1000kw/h,mnogu tesko pogotovo nadvor od Sk!
Автоматски споено мислење:


I koja e fintava sto ke bide citajnevo na 35 denovi.!? Neli evn ima, obvrska 1,godisno da poramnuva kwh, nese site broila so bezicna komunikacija.,
+povtorno ima nejasnotija so cinejneto na cenata kw/h nad odreden prag/blok, primer do
210kwh x x(cena)
Od 211kwh.x (druga povisoka cena)
Posle 421kwh. X uste povisoka cena. Ili ke se mnozat site kwh so toj blok kade, Si zavrsil 35 tiot den,?
Vaka ke ima 4 ceni za skapa tarifa? Vo fakturata
Ај да почекаме официјално да видиме како ќе биде! Премногу дезинформации и патки до сега имаше…
А воопшто не се согласувам со твојата констатација(да не речам жалење), дека “сите изгоревме”! Се некако како да забораваш дека овие тарифи се само за скапа струја!? Па ја знам семејства со две деца што го буткаат месецот со 200-250кв се на се!
Како дојде до тој заклучок дека 800-1000кв само во скапа струја се малку или нормално?? Па таа потрошња и до сега беше/е незамислива за многу семејства!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Ај да почекаме официјално да видиме како ќе биде! Премногу дезинформации и патки до сега имаше…
А воопшто не се согласувам со твојата констатација(да не речам жалење), дека “сите изгоревме”! Се некако како да забораваш дека овие тарифи се само за скапа струја!? Па ја знам семејства со две деца што го буткаат месецот со 200-250кв се на се!
Како дојде до тој заклучок дека 800-1000кв само во скапа струја се малку или нормално?? Па таа потрошња и до сега беше/е незамислива за многу семејства!
Ne zaebavaj vo zima ovaa potrosuvacka od 630 kw ke ja pomines bez problem vo kuka ako se grees na klima. A ovaa 250kw na 4 cleno semejstvo izgleda samo vo nedela se bajnat i oklucuvat peralna a rubite gi susat na kamino ili termo pecka sto ja polnat na eftina.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ај да почекаме официјално да видиме како ќе биде! Премногу дезинформации и патки до сега имаше…
А воопшто не се согласувам со твојата констатација(да не речам жалење), дека “сите изгоревме”! Се некако како да забораваш дека овие тарифи се само за скапа струја!? Па ја знам семејства со две деца што го буткаат месецот со 200-250кв се на се!
Како дојде до тој заклучок дека 800-1000кв само во скапа струја се малку или нормално?? Па таа потрошња и до сега беше/е незамислива за многу семејства!
800/1000kw/h, vkupno ne pisav samo na skapa deka po 800 se pravat, a toa deka ima semejstva koi sto teraat so 250 kwh, cel mesec? (malo sutra)
Poveli vidi kako e srbija kw/h po blokovi...
Автоматски споено мислење:

Ne zaebavaj vo zima ovaa potrosuvacka od 630 kw ke ja pomines bez problem vo kuka ako se grees na klima. A ovaa 250kw na 4 cleno semejstvo izgleda samo vo nedela se bajnat i oklucuvat peralna a rubite gi susat na kamino ili termo pecka sto ja polnat na eftina.
Toa sakav da objasnam...
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
@ts01 @nik1
Со вашиве коментари само откривте колку егоцентрично размислувате, а можеби и уште потрагично… колку немате допир со реалноста!
И не ми е ad hominem да ве нападнам, но секој ден гледам луѓе што со 18000 врзуваат крај со крај, праќаат деца на училиште со лепчиња(ака сендвичи) од дома и се трудат да (пре-)живеат! И да! Избањати се, чисти! Можеби дури и повеќе од некои што сушари имаат по дома!

Да не попувам, на сите ни е јасно што е муабетот!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
@ts01 @nik1
Со вашиве коментари само откривте колку егоцентрично размислувате, а можеби и уште потрагично… колку немате допир со реалноста!
И не ми е ad hominem да ве нападнам, но секој ден гледам луѓе што со 18000 врзуваат крај со крај, праќаат деца на училиште со лепчиња(ака сендвичи) од дома и се трудат да (пре-)живеат! И да! Избањати се, чисти! Можеби дури и повеќе од некои што сушари имаат по дома!

Да не попувам, на сите ни е јасно што е муабетот!
Vidi site sme razlicni, rabotava nee za popuvajne, ama nee i realno nekoj sto vrzuva kraj so kraj so 300€ (na minimalna plata) neka mu dadat nego 500kwh po poniska cena, od 500do 1500 regularna cena i nad 1500kwh neka plajka x2 od skapata tarifa..nema tuka nisto popuvajne, vidija srpskata tarifa Zelena, PlavaCrvena.!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Pokraj maliot raspon od blok 1 do blok 4,tuka golema misterija e promenata na fakturirajne od 30 na-35 denovi..? Tuka ima nesto mn, cudno 99,99% sum siguren deka nekoja '' izmama ili caka vo naplatata ke se pravi''
Ajde koj e po upaten malce da prodiskutirame ova do krajot na mesecot ke bide tema. Br1
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ах бе Стрелчо…
Обична машина за сечење на бетон! Градежниве компании(-чки) ги имаат.
Јас баш пред месец дена купував дијамантско камче за сателитот, сечев(и сам си местев) бекатон во дворот. Ако имаш добар сателит и време(и живци) сам можеш да исечеш што сакаш!
Само не ми се свиѓа идејата да се укопуваат црева во плочата. Тие што местат подно, го местат врз веќе постоечка плоча(стиропор за изолација) и кошулица врз цревата! Така и е правилно!
Едит:плоча и кошулица се два различни појмови!
и ќе ја уништи цела кошулица за брзо време ќе испука,а за прашината ќе ја извади на свети никад,и на крај за што...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
и ќе ја уништи цела кошулица за брзо време ќе испука,а за прашината ќе ја извади на свети никад,и на крај за што...
Генерално и мене не ми се допаѓа тој систем со сечење на кошулица! Се знае како се прави… под кошулица!
Pokraj maliot raspon od blok 1 do blok 4,tuka golema misterija e promenata na fakturirajne od 30 na-35 denovi..? Tuka ima nesto mn, cudno 99,99% sum siguren deka nekoja '' izmama ili caka vo naplatata ke se pravi''
Ajde koj e po upaten malce da prodiskutirame ova do krajot na mesecot ke bide tema. Br1
Веќе и сам не знам која верзија е ова. Затоа и реков да почекаме, да видиме крајно како ќе биде. Само шпекулации до сега, те вака ќе било, те нака…
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
35 dena mislam im e zasto se tocno 5 sedmici pa se 5 nedeli(koga e cel den eftina) pa polesno e za presmetka 30dena x 15casa skapa tarifa. Samo glasno razmisluvam...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom