Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Ах бе Стрелчо…
Обична машина за сечење на бетон! Градежниве компании(-чки) ги имаат.
Јас баш пред месец дена купував дијамантско камче за сателитот, сечев(и сам си местев) бекатон во дворот. Ако имаш добар сателит и време(и живци) сам можеш да исечеш што сакаш!
Само не ми се свиѓа идејата да се укопуваат црева во плочата. Тие што местат подно, го местат врз веќе постоечка плоча(стиропор за изолација) и кошулица врз цревата! Така и е правилно!
Едит:плоча и кошулица се два различни појмови!
За кошулица и прашав, и на видеата сечат кошулица а не бетонски плочи и вака може дасе стави подно на веќе постоечка кошулица при реновирање што е супер.
Кај мене паркетот е за менување и при реновирање би ставил подно на овој начин. Врз плочата веќе има ставено стиропор и над тоа кошулица (претпоставувам 10цм) па паркет. Значи треба некој саглам дијамантски сателит-секач да направи канали од 2цм зацевките од подното ама да не ја направи сол кошулицата пошто таа е ронлива, цемент е не е бетон ко бетонска плоча.
Многу прецизно и чисто ги прават каналиве. Видеово е од пред 5год значи не е нешто ново.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
За кошулица и прашав, и на видеата сечат кошулица а не бетонски плочи и вака може дасе стави подно на веќе постоечка кошулица при реновирање што е супер.
Кај мене паркетот е за менување и при реновирање би ставил подно на овој начин. Врз плочата веќе има ставено стиропор и над тоа кошулица (претпоставувам 10цм) па паркет. Значи треба некој саглам дијамантски сателит-секач да направи канали од 2цм зацевките од подното ама да не ја направи сол кошулицата пошто таа е ронлива, цемент е не е бетон ко бетонска плоча.
Многу прецизно и чисто ги прават каналиве. Видеово е од пред 5год значи не е нешто ново.
Mene dr me interesire kolko sto znam se grees na klimi pa me interesire na sto ke go povrzas podnoto sto ke go napravis?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Mene dr me interesire kolko sto znam se grees na klimi pa me interesire na sto ke go povrzas podnoto sto ke go napravis?
Станот е изведен со радијатори и котел на струја. Подно би ставил во дневната кујна трпезарија и мало ходниче некои 40м2. Здравје и во купатилата, само спалните би ги оставил на радијатори, со ребра се и може да ги проширам со овие 40/50ребра што ке ги извадам од дневната и ходниците.
Припрема за Топлинска пумпа сакам да направам, подното би идело на 35ц радијаторите 40-45ц.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
UPDATE

Vcera imalo update na gree+ aplikacijata sega e proveruvam si funkcionira i dobro e otcituva temperaturata vo prostorijata sega e proveruvam i OK si e
Dobar noviot Update vaka nekako posredeno izgleda, po funkcionalno, povejke prakticno i pregledno..
 

Attachments

Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
За кошулица и прашав, и на видеата сечат кошулица а не бетонски плочи и вака може дасе стави подно на веќе постоечка кошулица при реновирање што е супер.
Кај мене паркетот е за менување и при реновирање би ставил подно на овој начин. Врз плочата веќе има ставено стиропор и над тоа кошулица (претпоставувам 10цм) па паркет. Значи треба некој саглам дијамантски сателит-секач да направи канали од 2цм зацевките од подното ама да не ја направи сол кошулицата пошто таа е ронлива, цемент е не е бетон ко бетонска плоча.
Многу прецизно и чисто ги прават каналиве. Видеово е од пред 5год значи не е нешто ново.
Така може, така и се прави.
Инаку ова е баш најобична машина за сечење бетон! Нека не те буни тоа цревото, тоа е само за собирање прашина. А дали е бетон или малтер, нејзе не и мења ништо… на 13-14000 обртаи работи, и сигурно нема да распука кошулицата од неа! Едино што камчињата мислам идат до пола цол максимум, а тебе ти треба еден цол ширина. Тоа е малце заебано… ама па можда и имаат такви камчиња кај нас(не знам).
У секој случај не е скапа операција да си платиш, да ти дојдат.
Е сега за озгора, ако примаш совет…
Никако дрво? (Не прашуј од кај знам :rolleyes:)
Само плочки, ама го заборавив името треба да прашам како се викаше материјалот. На изглед и допир е како мермер, ама самата плочка е многу лесна и порозна… Специјално само за тоа се наменети, и идат во 1цм дебелина.
П.С.ако те интересира, ќе прашам.
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Совет за избор на клима уред (до 400е)
Се работи за дневна просторија од 27м2, ми треба клима уред највеќе за ЛАДЕЊЕ, а за греење ќе се употребува само кога нема парно, а тоа е околу еден месец во текот на годината.
Но не би знаел дали ќе се грееме вечно на парно, така да се двоумам.
Да ми помогнете дали да гледам обичен on/off уред или инвертер исклучиво, што е и поекономично секако..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Совет за избор на клима уред (до 400е)
Се работи за дневна просторија од 27м2, ми треба клима уред највеќе за ЛАДЕЊЕ, а за греење ќе се употребува само кога нема парно, а тоа е околу еден месец во текот на годината.
Но не би знаел дали ќе се грееме вечно на парно, така да се двоумам.
Да ми помогнете дали да гледам обичен on/off уред или инвертер исклучиво, што е и поекономично секако..
Inverter, koj on-off.! Poekonomicno 5 pati od on off inverter ke se spusti na 200w,on off ke tera so 1200w, celo vreme....
Do 400€,otvori klimi mk limitiraj do taa suma i ke vidis sto ke ti ponudi...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Inverter, koj on-off.! Poekonomicno 5 pati od on off inverter ke se spusti na 200w,on off ke tera so 1200w, celo vreme....
Do 400€,otvori klimi mk limitiraj do taa suma i ke vidis sto ke ti ponudi...
Ај прескокнав да одговорам, знам дека сите инвертер ќе му препорачате, па и 2022 сме…
Ама да му препорачаш со вакви аргументи…:facepalm:
Се надевам дека се зафркаваше и дека не го мислеше ова озбилно :rolleyes:

@DEVIN зимај најефтино што ти е, а ако треба на нешто да обрнеш внимание, тоа е климата да ти ја монтираат саглам мајстори и утре да имаш сервис за неа! До тие пари секоја ќе ти заврши и повеќе од одлична работа за твоите барања, а и сите се исти до втора децимала;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Inverter, koj on-off.! Poekonomicno 5 pati od on off inverter ke se spusti na 200w,on off ke tera so 1200w, celo vreme....
Do 400€,otvori klimi mk limitiraj do taa suma i ke vidis sto ke ti ponudi...
Čista dezinformacija. Plus po tvoe 1200:200=6 pati, on- off normalno deka se pali gasi na postignatata i namestenata T. Potrošuvačkata e skoro pa ista, no ladenjeto na inverter e ona vistinskoto, neprimetno bidejći nema struenja od preladen vozduh. Inverter sekako....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Ај прескокнав да одговорам, знам дека сите инвертер ќе му препорачате, па и 2022 сме…
Ама да му препорачаш со вакви аргументи…:facepalm:
Се надевам дека се зафркаваше и дека не го мислеше ова озбилно :rolleyes:

@DEVIN зимај најефтино што ти е, а ако треба на нешто да обрнеш внимание, тоа е климата да ти ја монтираат саглам мајстори и утре да имаш сервис за неа! До тие пари секоја ќе ти заврши и повеќе од одлична работа за твоите барања, а и сите се исти до втора децимала;)
Pa normalno deka se zafrkavam, i toj nasol kaj da se krsti, so bezvezni prasajna, pa i za 400€da bidi misli 2018sme.

Tuku gledajte go papavme site blok1 do 210kw/h, blok2 do 420,pa blok 3 do 630, i blok 4 nad 630kw/h + se suska deka ke odi cenava najmalce za +10%.....
Kese vratime vo kameno vreme.!
Автоматски споено мислење:

Čista dezinformacija. Plus po tvoe 1200:200=6 pati, on- off normalno deka se pali gasi na postignatata i namestenata T. Potrošuvačkata e skoro pa ista, no ladenjeto na inverter e ona vistinskoto, neprimetno bidejći nema struenja od preladen vozduh. Inverter sekako....
Odgovorot bese za meze samo, cisto da vidam kolku ke ste skokotlivi....
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Совет за избор на клима уред (до 400е)
Се работи за дневна просторија од 27м2, ми треба клима уред највеќе за ЛАДЕЊЕ, а за греење ќе се употребува само кога нема парно, а тоа е околу еден месец во текот на годината.
Но не би знаел дали ќе се грееме вечно на парно, така да се двоумам.
Да ми помогнете дали да гледам обичен on/off уред или инвертер исклучиво, што е и поекономично секако..
Za do 400 evra ovaa klima

 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Izgorevme site komplet,
4 cleno semejstvo so 2 maloletni deca, pod 800~ 1000kw/h,mnogu tesko pogotovo nadvor od Sk!
Автоматски споено мислење:

И најбитното на 35 дена ќе се чита броилото , како што разбрав.
I koja e fintava sto ke bide citajnevo na 35 denovi.!? Neli evn ima, obvrska 1,godisno da poramnuva kwh, nese site broila so bezicna komunikacija.,
+povtorno ima nejasnotija so cinejneto na cenata kw/h nad odreden prag/blok, primer do
210kwh x x(cena)
Od 211kwh.x (druga povisoka cena)
Posle 421kwh. X uste povisoka cena. Ili ke se mnozat site kwh so toj blok kade, Si zavrsil 35 tiot den,?
Vaka ke ima 4 ceni za skapa tarifa? Vo fakturata
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Izgorevme site komplet,
4 cleno semejstvo so 2 maloletni deca, pod 800~ 1000kw/h,mnogu tesko pogotovo nadvor od Sk!
Автоматски споено мислење:


I koja e fintava sto ke bide citajnevo na 35 denovi.!? Neli evn ima, obvrska 1,godisno da poramnuva kwh, nese site broila so bezicna komunikacija.,
+povtorno ima nejasnotija so cinejneto na cenata kw/h nad odreden prag/blok, primer do
210kwh x x(cena)
Od 211kwh.x (druga povisoka cena)
Posle 421kwh. X uste povisoka cena. Ili ke se mnozat site kwh so toj blok kade, Si zavrsil 35 tiot den,?
Vaka ke ima 4 ceni za skapa tarifa? Vo fakturata
Место на година, ќе биде на 35 дена законски. И ретко каде има безжични броила. Предност за побрзо читање е што се во сандаче. Кај мене секој месец го мерат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom