Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Fala za odgovorot.
So tolku mala potrosuvacka ne se ni zamaram. Ako se razmisli logicki mozebi e i poekonomicno, ako nadvor temperaturata e -17 togas tie greaci ke "napravat" nadvoresnata edinica da se osekja kako za -5 (karikiram) so sto bi bilo poefikasno i mnogu poekonomicno rabotenjeto na vnatresnata edinica. Kako i da e mislam deka e mn dobra rabota
Нордик најголемата глупост,од клима за во Македонија,тоа ти е како за во Ирак да земеш клима со греење, ќе видиш потоа никаква модулација,на потопло,а и богами сеа кога ќе ја слушаат цената на струјата за дупло од една кутија цигари ќе помине на 300 денари,
Секој јапанец грее до -20
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako smetas deka e korisno klimata da ima greaci togas zosto kupi INVERTER Haier Tundra bez greaci ?
Bi ja kupil ušte poveće da ima greači.
Ako se razmisli logicki mozebi e i poekonomicno, ako nadvor temperaturata e -17 togas tie greaci ke "napravat" nadvoresnata edinica da se osekja kako za -5 (karikiram) so sto bi bilo poefikasno i mnogu poekonomicno rabotenjeto na vnatresnata edinica.
Ova nema nikakva vrska. Greačot od 75W nema da go zagree izmenuvačot ni za 1000 del od stepenot, a ne za celi 12 C. Od kade samo vakva logika na razmisluvanje?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Fala za odgovorot.
So tolku mala potrosuvacka ne se ni zamaram. Ako se razmisli logicki mozebi e i poekonomicno, ako nadvor temperaturata e -17 togas tie greaci ke "napravat" nadvoresnata edinica da se osekja kako za -5 (karikiram) so sto bi bilo poefikasno i mnogu poekonomicno rabotenjeto na vnatresnata edinica. Kako i da e mislam deka e mn dobra rabota
Greska
Klimata e so SCOP 4.0 ili A+ klasa prosecna klima....ti moze si zaklucil deka malku trosi ama ja toa bas i ne go gledam, zasto klimava ne e ni A++ a ni A+++ za da bide ExtremeSave :D....i tie A+ edvaj gi vadi so isporacani 3,1Kw...ili da razberes na racun na pomala toplina dobiva povisoka klasa....4,2kw nema da ti dade so A+ ama i nema da te zatopli, bara grealka od 1kw
A kolku isporacuva moze da vidis ovde...Мушмули malce trosi ako ja stavis vo 45m2, nema ni da zgree 45...koga bi isporacala poveke od ovie 3.1kw togas klasata nema da bide A+ nego ke bide klasa A B ili C.
18kata.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Greska
Klimata e so SCOP 4.0 ili A+ klasa prosecna klima....ti moze si zaklucil deka malku trosi ama ja toa bas i ne go gledam, zasto klimava ne e ni A++ a ni A+++ za da bide ExtremeSave :D....i tie A+ edvaj gi vadi so isporacani 3,1Kw...ili da razberes na racun na pomala toplina dobiva povisoka klasa....4,2kw nema da ti dade so A+ ama i nema da te zatopli, bara grealka od 1kw
A kolku isporacuva moze da vidis ovde...Мушмули malce trosi ako ja stavis vo 45m2, nema ni da zgree 45...koga bi isporacala poveke od ovie 3.1kw togas klasata nema da bide A+ nego ke bide klasa A B ili C.
Прегледај го приврзокот 310620
I saa sakas da kazas mojta 18ka aeri nema.da me stople u najladnata zima u 35kvadrwti?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
I saa sakas da kazas mojta 18ka aeri nema.da me stople u najladnata zima u 35kvadrwti?
Zavisi kolku m2 toplinski zagubi imas i na koj minus mislis da se grees so nea...kako sto mozes da primetis mesas toplina vo KW so m2 povrsina.... mernite edinici vi se slabata tocka.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Zavisi kolku m2 toplinski zagubi imas i na koj minus...kako sto mozes da primetis mesas KW so m2 mernite edinici vi se slaba strana
Jas tie edinici nogo ne me interesirat i toa sto go objasnuvate ovde zagubi. Ednostavno da kazam soba do 35m2 so fasada za perenje so voda, so aluminumski prozori, 2 strani sredno izolirano(1dzid lepe so.dr kuka dr 1 dzid i taka i taka) ke me stople na ovie maked zimi ili ne?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Jas tie edinici nogo ne me interesirat i toa sto go objasnuvate ovde zagubi. Ednostavno da kazam soba do 35m2 so fasada za perenje so voda, so aluminumski prozori, 2 strani sredno izolirano(1dzid lepe so.dr kuka dr 1 dzid i taka i taka) ke me stople na ovie maked zimi ili ne?
Batica mozi ke te stopli ama ima edno ali ako ima struja zimovo .....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Jas tie edinici nogo ne me interesirat i toa sto go objasnuvate ovde zagubi. Ednostavno da kazam soba do 35m2 so fasada za perenje so voda, so aluminumski prozori, 2 strani sredno izolirano(1dzid lepe so.dr kuka dr 1 dzid i taka i taka) ke me stople na ovie maked zimi ili ne?
Pa tebe koa nisto ne te interesirat sto pa nie bi gubele vreme so tebe ko sve si znaes.
Objasnuvanjeto e generalno da se nauci nesto pa sam da si cita sekoj.
Si kupil kao 5.5ka sto na greenje ne dava 5,5kw na minusni temp, ako si mislel deka ke imas visak 2KW vo 35 kvadrati malo sutra so toj model.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Pa tebe koa nisto ne te interesirat sto pa nie bi gubele vreme so tebe ko sve si znaes.
Si kupil 5.5ka sto na greenje ne dava 5,5kw na minus ako si mislel deka ke imas visak KW za 35 kvadrati.
Znaci ne gi razbiram.tie gubitoci tie brojki tuku sakam ednostavwn osgovor od tebe i drugi iskusni so podobro se zapoznaeni so realnata situacija dali ke moze ili ne da me stopli vivaks aeri 18ka. Dali moze koga nadvor e 0 stepeni da me stopli.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Znaci ne gi razbiram.tie gubitoci tie brojki tuku sakam ednostavwn osgovor od tebe i drugi iskusni so podobro se zapoznaeni so realnata situacija dali ke moze ili ne da me stopli vivaks aeri 18ka. Dali moze koga nadvor e 0 stepeni da me stopli.
Epa razberi ednas za sekogas, treba da zaes kolku ti se toplinskite zagubi po m2 za da znaes kakva klima da kupis....
Toa se tie EU pravila, EU zakoni, i EU standardi da za svojot dom PRVO znaes kolku toplinski zagubi imas....neracunale vo EU za onie banana drzavi sto za domot ne im dale kolkavi toplinski zagubi imaat, dali e energetski efikasen objektot ili ne, dali e kvadratot 1200 ili 1400eu bez ili so izolacija ke te zanima sigurno ako kupuvas stan
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Znaci ne gi razbiram.tie gubitoci tie brojki tuku sakam ednostavwn osgovor od tebe i drugi iskusni so podobro se zapoznaeni so realnata situacija dali ke moze ili ne da me stopli vivaks aeri 18ka. Dali moze koga nadvor e 0 stepeni da me stopli.

Ke te stopli ama potrosuvackata ke bide golema ke raboti okolu 1600w bratot moj imase aeri 5.5 kw 2 godini se greese i ova leto ja smeni so Tossot 7kw prekrasna klima ke ispadne ovoj model a i ubavo modulira koga bese malku poladno trosese 800w se nadeva deka 1000w ke mu trosi vo ladnite zimski denovi.
A vivax aeri 5.5 nadvoreana edinica e mnohu bucna vo zimskiot period trose okolu 1600w vo 50 kvadrata.
Ja izvadi i sega mu stoi vo podrum taka.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ke te stopli ama potrosuvackata ke bide golema ke raboti okolu 1600w bratot moj imase aeri 5.5 kw 2 godini se greese i ova leto ja smeni so Tossot 7kw prekrasna klima ke ispadne ovoj model a i ubavo modulira koga bese malku poladno trosese 800w se nadeva deka 1000w ke mu trosi vo ladnite zimski denovi.
A vivax aeri 5.5 nadvoreana edinica e mnohu bucna vo zimskiot period trose okolu 1600w vo 50 kvadrata.
Ja izvadi i sega mu stoi vo podrum taka.
Vivax AERI18 si ima specifikacija od Prodavacot i si pisuva kolku moze da isporaca na nekoja minimalna temperatura za nekoja si tamu klimatska zona, koj cital ke znae na koja temperatura ova se odnesuva i toa istoto vazi za bilo koja klima i brend. Kazano e 200 puti kako se cita ovakov dokument i nema prostor da se povtoruvame. Toj sto cita reklami vo kvadraturi i m2 namesto kw treba debelo da si ja poznava izolacijata ili da e totalno laik da nasedne na m2.
Konkretno Vivax AERI18 moze da isporaca 3,5kw toa ne e 5,5ka za 60m2 ako toa bese prasanjeto. za 60m2 da toplis so ovoj model treba da imas 20cm stiropor na fasada. Znaci nepostoi klima za kvadratura u m2, u m2 tepisoni i laminat moze da kupuvate na m2. Ovde KW se baraat
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom