Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Kako i sekogas kaj Vivax, 12k se prodava kako 18k.... 590m3/h...katastrofa.
Што па има врска издувот со греењето на климата?!?
Плус оваа е на р32 и има 34.7кг надворешна ,спрема вашата 12ка на р410 и 33кг! Што значи дека мало морген ќе бидат исти!

Дали ќе биде подобра од вашата 18ка незнам, ама да ја правите 3.5ка ни оди ни стои! Ни самите не верувате во тоа што го пишувате...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Што па има врска издувот со греењето на климата?!?
Плус оваа е на р32 и има 34.7кг надворешна ,спрема вашата 12ка на р410 и 33кг! Што значи дека мало морген ќе бидат исти!

Дали ќе биде подобра од вашата 18ка незнам, ама да ја правите 3.5ка ни оди ни стои! Ни самите не верувате во тоа што го пишувате...

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Господ знае веќе што се не, се продава кај нас...
Или па ознаките се карма-каша(стандард кај Грее)!
На сајт кај нив си е се во ред, на клими.мк е кашата...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Што па има врска издувот со греењето на климата?!?
Плус оваа е на р32 и има 34.7кг надворешна ,спрема вашата 12ка на р410 и 33кг! Што значи дека мало морген ќе бидат исти!

Дали ќе биде подобра од вашата 18ка незнам, ама да ја правите 3.5ка ни оди ни стои! Ни самите не верувате во тоа што го пишувате...
Citaj ubavo, pa posle letaj....
 
Член од
1 април 2020
Мислења
142
Поени од реакции
836
Да се уфрлам како падобранец во темата за мислење околу затоплување со панелки/печки на струја, како е најисплатливо да се изведе процесот?

Станува збор за 3 собен стан под кирија, и автоматски секакви поголеми инвестиции паѓаат во вода, затоа што сопственикот не е во игра.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
За монтажи од типот "Сам свој мајстор" никој нема да ви даде гаранција.

Тоа е исто како да купиш нова кола и не ја сервисираш во овластен сервис а бараш да и важи гаранција :kuracc:

Климата не е Телевизор уштекај го во струја и работи, полупроизвод е зависен од монтажата со услови...мин должина на цевки, вакумирање, конденз решен итн итн.
Само грее не даваат гаранција,оти една фирма ги увазува а друга ги монтира и таа дава гаранција а не увозникот(Барем јас добив таков впечаток )
-А се оваа е вака бидејќи ако си незадоволен од климата,и сакаш да ја вратиш да не ти ги вратат парите за монтажа со образложение оти друга фирма ги монтира
-А монтажата е 7500денари на 18000бту
-Со тоа ти ќе се откажеш оти не си луд да ти пропаднат 7500 а тие може да те прават и понатака Мајмун со лажни и невистинити параметри (Модулација)
-Инаку Енергија,Хидро сет,и повеќето сериозни фирми ти дозволуваат сопствена монтажа и ти важи,гаранцијата а доколку дојде до дефект се пристапува кон вештачење дали климата е прописно поставена
-Со тие финти на пазар Буразеру
Автоматски споено мислење:

Се прашувам дали воопшто има овде некој нормален, или све е лудило и зависност од препирање...
Енергетски пасош за купување на клима,абе дали вие сте нормални,малите деца се попаметни од вас,
Незнаете да дадете прост одговор на просто прашање .. :tapp:
Ебави таквите експерти(Тртомудачи)
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Каде може да се купат квалитетни буфери за надворешната единица?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Само грее не даваат гаранција,оти една фирма ги увазува а друга ги монтира и таа дава гаранција а не увозникот(Барем јас добив таков впечаток )
-А се оваа е вака бидејќи ако си незадоволен од климата,и сакаш да ја вратиш да не ти ги вратат парите за монтажа со образложение оти друга фирма ги монтира
-А монтажата е 7500денари на 18000бту
-Со тоа ти ќе се откажеш оти не си луд да ти пропаднат 7500 а тие може да те прават и понатака Мајмун со лажни и невистинити параметри (Модулација)
-Инаку Енергија,Хидро сет,и повеќето сериозни фирми ти дозволуваат сопствена монтажа и ти важи,гаранцијата а доколку дојде до дефект се пристапува кон вештачење дали климата е прописно поставена
-Со тие финти на пазар Буразеру
Автоматски споено мислење:

Се прашувам дали воопшто има овде некој нормален, или све е лудило и зависност од препирање...
Енергетски пасош за купување на клима,абе дали вие сте нормални,малите деца се попаметни од вас,
Незнаете да дадете прост одговор на просто прашање .. :tapp:
Ебави таквите експерти(Тртомудачи)
Sto gluposti ke se iznacita covek od tebe, nevidena rabota.
Idi montiraj klimi za 2 piva i uzivaj... od taka nareceni "pametnjakovici" preku takvo mi e.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Sto gluposti ke se iznacita covek od tebe, nevidena rabota.
Idi montiraj klimi za 2 piva i uzivaj... od taka nareceni "pametnjakovici" preku takvo mi e.
Незнам за каква глупост зборуваш,за твојата ако е ок,
За глупоста и малоумноста твоја кога на дедово кој сакаше климите да ти ги подари ти на кераму ...
Автоматски споено мислење:

Керка му
Автоматски споено мислење:

Второ за двете пива ти ги давам на тебе,оти јас не пијам Алхохол
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
E pa zaridi toa da ne se utne rabotata,postoi toj EUROVENT kade sekoj sto saka da si go meri ,izvolte neka si go meri.
Tamu i Jako ,i Konta i Miroslav se na isto nivo,so ist arsin na merka za site.
Pa eurovent ti upravo to i
" mjeri " Pdesign,seer , scop , po EN14511, EN14825, isto kao i proizvodjač
, dakle po EU direktivi , i sadrzaj toga imaš na Energy label , koja daje informacije za kupovinu...

Glavna stvar ti je da moraš da znaš toplotne gubitke prostora...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Незнам за каква глупост зборуваш,за твојата ако е ок,
За глупоста и малоумноста твоја кога на дедово кој сакаше климите да ти ги подари ти на кераму ...
Автоматски споено мислење:

Керка му
Автоматски споено мислење:

Второ за двете пива ти ги давам на тебе,оти јас не пијам Алхохол
Vreme e da pocnes.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Да се уфрлам како падобранец во темата за мислење околу затоплување со панелки/печки на струја, како е најисплатливо да се изведе процесот?

Станува збор за 3 собен стан под кирија, и автоматски секакви поголеми инвестиции паѓаат во вода, затоа што сопственикот не е во игра.
So polovni termoakomulacioni pecki,naevtino ke go zagrees prostorot na elektricna energija.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
I zaklucok od poveketo izneseni mislenja poslednive nekolku dena za sekoj iden kupuvac ako saka da ima sigurnost deka dobiva toa sto plaka da bara inverter ured sto ima EUROVENT i megju nekolku uredi sto gi namislil i imaat EUROVENT da si odberi sto najmnogu mu odgovara po efikasnost na uredot i koj ima najgolema vrednost prema cenata ,se sto nema EUROVENT sertifikat e dobro da se zaobikoli .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom