Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Прво споредбава не ви чини и на двајцата!
Едната(лн35) е 3.5ка,Амберот(како сакаш врти) е чиста 5.5ка.
Едната(митсуто) кошта 72-73 бона,другата 50 бона.
Копот ќе биде секогаш на страна на помалата!
И дури и @Strelec да е во право(а тоа видео не е првпат оспорувано) пак излегува дека Нордик и тоа бабачко еден од 5.5кв едвај да тепа една помала 3.5ка и тоа тек на -7ц!
Сега некој ќе се јави и ќе рече дека ЛН35 е најврниот модел што кошта 80 карти,а Амберот само 50,и пак ќе се вртиме во круг.
Круши и јаболка.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Панелка Cop - 7 = 1.00. (3000 денари)
Амбер Cop -7 = 2.5. (50000 денари)
Ln Cop - 7 = 3.25. (70000 денари)

Сега ја гледаш разликата помеѓу сите три споредби? Гледаш дека се зафркна со сликите и дека е подобро никакво видео повеќе за Амберот да не постираш? Се ќе излезе на виделина.
Za koj amber COP e 2.5...za toj od 50.000 li?
Testot e ovde
A be za ova se ide zatvor be alo...da jades trici kontra podatoci od Kineski Gigant treba mnogu dobar advokat da imas i da mozes da go platis
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Прво споредбава не ви чини и на двајцата!
Едната(лн35) е 3.5ка,Амберот(како сакаш врти) е чиста 5.5ка.
Едната(митсуто) кошта 72-73 бона,другата 50 бона.
Копот ќе биде секогаш на страна на помалата!
И дури и @Strelec да е во право(а тоа видео не е првпат оспорувано) пак излегува дека Нордик и тоа бабачко еден од 5.5кв едвај да тепа една помала 3.5ка и тоа тек на -7ц!
Сега некој ќе се јави и ќе рече дека ЛН35 е најврниот модел што кошта 80 карти,а Амберот само 50,и пак ќе се вртиме во круг.
Круши и јаболка.
80000 e belata 90000 se vo boja a tek 5kata e 120000 den vo boja ili 105obicna bela odnosno 70000 za oficijalna 5.5 amber kako i da se vrti skoro duplo se vo cena "za 3.5ka" a dali se duplo pojaki ? ili duplo poekonomicni a isto kako niv da se jaki. ne se ni ednoto ni drugoto, kako i da e sekoj si znae sto si kupuva so zdravje neka si go koristi, vaka uste edno 500 strani ke se verglaat sega....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ne moze da drzi konstatno maksimalna potrosuvacka bilo koja klima treba usisot da e konstantno nizok( kako na eurovent sto e 20stepeni)
Ili vo sobata da e podolgo vreme negreano.
Или да отвориш прозор ако сакаш ете максимум да фатиш 10-15 минути... и да го споделиш така?

Еве Мицу-то LN35.... 15+ мин тераше вака изјачано со давање ~7kw...
Јас 10 мин снимив од нога (рамото ме заболе од раката у вис држење) ама морав за на Стрелчо да му пратам да си види со очината :)


Од Grafana графикот може да се види дека покасно таа вечер пак кренало нагоре до 2kw потрошна и веројатно ~7kw топлина.

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прво споредбава не ви чини и на двајцата!
Едната(лн35) е 3.5ка,Амберот(како сакаш врти) е чиста 5.5ка.
Едната(митсуто) кошта 72-73 бона,другата 50 бона.
Копот ќе биде секогаш на страна на помалата!
И дури и @Strelec да е во право(а тоа видео не е првпат оспорувано) пак излегува дека Нордик и тоа бабачко еден од 5.5кв едвај да тепа една помала 3.5ка и тоа тек на -7ц!
Сега некој ќе се јави и ќе рече дека ЛН35 е најврниот модел што кошта 80 карти,а Амберот само 50,и пак ќе се вртиме во круг.
Круши и јаболка.
Точно Така после 3години секоја чест дека разбравме дека Амбер12 со 800м3 издув,што иде до 7200w на греење, машина што може да повлече 2600w се перформанси за 5.5ка....и тоа јака 5.5ка за 50к со Бивалентна на -15
само од PowerInputot 2600 е јасно, 1500/1600w e инпутот кај 3.5ките
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.652
Za koj amber COP e 2.5...za toj od 50.000 li?
Testot e ovde
A be za ova se ide zatvor be alo...da jades trici kontra podatoci od Kineski Gigant treba mnogu dobar advokat da imas i da mozes da go platis
Гледај, јас ќе те цитирам тебе, зошто ти кажав оти сам си ги јадеш триците.
Vo prvite 6minuti max izmeren izduv e 52,6C pri 800m3/h .....800x1,2x(52,6-26)/3600=7.09kw
A na krajot matematika so 58C na izduv pri 730m3/h e... 730x1,2x(58-28)/3600=7.3kw
Овие пресметки се од тебе лично, не се од мене направени.
Ти вадиш 7кв топлина со 2.7кв струја.
Удри математика овде, подели и ќе го најдеш cop 2.5 - 2.6.

Што бараш сега пдф документи кога споредуваме домашни услови.
Ти кажав, колку повеќе снимаш толку полошо е, може сега да ги активираш ботовите за да спамираат и ова сето да замине 10 страници уназад, ама тоа што го напиша ќе стои.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
6.3kw neli e po fabrika spec od kade sea ~7kw, povke e do 6 za da e do 7 treba da e 6.8 od fabrika pa da pises ~7kw, ili smeni software da vrti pojako :D
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Точно Така после 3години секоја чест дека разбравме дека Амбер12 со 800м3 издув,што иде до 7200w на греење, машина што може да повлече 2600w се перформанси за 5.5ка....
само од PowerInputot 2600 е јасно, 1500/1600w e инпутот кај 3.5ките
Ме мрзи сега да барам колку пати сум напишал до сега дека Амбер 12 е 5.5ка! Си стои на форумов...
80000 e belata 90000 se vo boja a tek 5kata e 120000 den vo boja ili 105obicna bela odnosno 70000 za oficijalna 5.5 amber kako i da se vrti skoro duplo se vo cena "za 3.5ka" a dali se duplo pojaki ? ili duplo poekonomicni a isto kako niv da se jaki. ne se ni ednoto ni drugoto, kako i da e sekoj si znae sto si kupuva so zdravje neka si go koristi, vaka uste edno 500 strani ke se verglaat sega....
Муабетов ме потсеќа на една епизода од Top Gear кај што тестираа(тркаа) Бугати Вејрон со незнам што беше(некој Конизег веројатно)!
И на крај Џереми Кларксон во негов стил(типичен сув енглески хумор) му вика на Ричард Хамонд:
-И што докажавме сега?! Дека најбрзата кола на светот... е најбрза кола на светот. :ROFLMAO:
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
80k e каталошки, ама за во готово се добива добар попуст и иди за ~70k
Летоска беше и официлјално на понуда за 72k, имам споделено линк тука побарајте мои постари постови.

Точно Така после 3години секоја чест дека разбравме дека Амбер12 со 800м3 издув,што иде до 7200w на греење, машина што може да повлече 2600w се перформанси за 5.5ка....и тоа јака 5.5ка за 50к со Бивалентна на -15
само од PowerInputot 2600 е јасно, 1500/1600w e инпутот кај 3.5ките
Тогаш мојава LN35 што е, и таа е јака 5.5ка?
Еве со мои очи ја гледам иссилена на МАКС на -7 наворешна влече над 2kw и ако ги броиме тоа пиковите од по 20 секунди (како во видеото од Амберот) и мојава дава 7kw топлина!!!

6.3kw neli e po fabrika spec od kade sea ~7kw, povke e do 6 za da e do 7 treba da e 6.8 od fabrika pa da pises ~7kw, ili smeni software da vrti pojako :D
Е ајдде де друже... како... и за потрошна никаде не пишува 2kw дека може да тргне...
Софтвер не сменив, ама отворив врата кон изладена спална ;)
Ѕвериште од клима е!!!
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Гледај, јас ќе те цитирам тебе, зошто ти кажав оти сам си ги јадеш триците.


Овие пресметки се од тебе лично, не се од мене направени.
Ти вадиш 7кв топлина со 2.7кв струја.
Удри математика овде, подели и ќе го најдеш cop 2.5 - 2.6.

Што бараш сега пдф документи кога споредуваме домашни услови.
Ти кажав, колку повеќе снимаш толку полошо е, може сега да ги активираш ботовите за да спамираат и ова сето да замине 10 страници уназад, ама тоа што го напиша ќе стои.
Amber09 ima 2.33 COP na -7 na finskiot test, na -15 ima 2.00 COP. Amber12 moze da ima samo polos COP posto e ist hardverot.
https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Гледај, јас ќе те цитирам тебе, зошто ти кажав оти сам си ги јадеш триците.


Овие пресметки се од тебе лично, не се од мене направени.
Ти вадиш 7кв топлина со 2.7кв струја.
Удри математика овде, подели и ќе го најдеш cop 2.5 - 2.6.

Што бараш сега пдф документи кога споредуваме домашни услови.
Ти кажав, колку повеќе снимаш толку полошо е, може сега да ги активираш ботовите за да спамираат и ова сето да замине 10 страници уназад, ама тоа што го напиша ќе стои.
Значи пак ке те прашам
Напиша дека ЦОП е 2.5 а овде пишува 3.33 што значи дека лажеш у старт...а за лажење има лек.
Панелка Cop - 7 = 1.00. (3000 денари)
Амбер Cop -7 = 2.5. (50000 денари)
Ln Cop - 7 = 3.25. (70000 денари)

Сега ја гледаш разликата помеѓу сите три споредби? Гледаш дека се зафркна со сликите и дека е подобро никакво видео повеќе за Амберот да не постираш? Се ќе излезе на виделина.
И пак прашање....дали ти се сметаш силен да го негираш овој документ ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
80k e каталошки, ама за во готово се добива добар попуст и иди за ~70k
Летоска беше и официлјално на понуда за 72k, имам споделено линк тука побарајте мои постари постови.


Тогаш мојава LN35 што е, и таа е јака 5.5ка?
Еве со мои очи ја гледам иссилена на МАКС на -7 наворешна влече над 2kw и ако ги броиме тоа пиковите од по 20 секунди (како во видеото од Амберот) и мојава дава 7kw топлина!!!


Е ајдде де друже... како... и за потрошна никаде не пишува 2kw дека може да тргне...
Ѕвериште од клима е!!!
Твојата си е 3.5ка и тоа меѓу најдобрите! (Да не се лажеме,за тие пари и други марки имаат ѕверови).
Амберот е 5.5ка ама со Пдизајн на 3.5ка во ладна зона. Поинаку и неможе да биде нордик!
Разликата ете убаво се гледа кај нас во умерена накај топла зона,каде твојата модулира убаво,со висок коп,а Амберот пали-гаси.
Во Финска резултатот би бил на страна на Амберот затоа што и за таква зона е штелуван! Митсуто ќе почне драстично да губи капацитет и коп под -10,а Амберот ќе тера и на -25.
Како што реков,круши и јаболка споредувате.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.652
Значи пак ке те прашам
Напиша дека ЦОП е 2.5 а овде пишува 3.33 што значи дека лажеш у старт...а за лажење има лек.

И пак прашање....дали ти се сметаш силен да го негираш овој документ ?
Ме за - бо - ле за тие документи од лабаратории и сајтови што бог знае од каде ги наоѓаш. Може да го разбереш тоа или не.
Ти и Златко снимивте видеа на -7.
Твојата изваде COP 2.5 - 6 од Златко 3.25.
Толку.

Биди еднаш маж и признај му на човекот дека те победи.

И фудбалерине на тренинг можат да дадат 5 голови, во натпревар можи 0.

Честитај му на Златко и да ја завршиме оваа споредба.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Прво споредбава не ви чини и на двајцата!
Едната(лн35) е 3.5ка,Амберот(како сакаш врти) е чиста 5.5ка.
Едната(митсуто) кошта 72-73 бона,другата 50 бона.
Копот ќе биде секогаш на страна на помалата!
И дури и @Strelec да е во право(а тоа видео не е првпат оспорувано) пак излегува дека Нордик и тоа бабачко еден од 5.5кв едвај да тепа една помала 3.5ка и тоа тек на -7ц!
Сега некој ќе се јави и ќе рече дека ЛН35 е најврниот модел што кошта 80 карти,а Амберот само 50,и пак ќе се вртиме во круг.
Круши и јаболка.
Tacno
Автоматски споено мислење:

Значи пак ке те прашам
Напиша дека ЦОП е 2.5 а овде пишува 3.33 што значи дека лажеш у старт...а за лажење има лек.

И пак прашање....дали ти се сметаш силен да го негираш овој документ ?
SAM SEBE UBIJA si praish
Автоматски споено мислење:

Твојата си е 3.5ка и тоа меѓу најдобрите! (Да не се лажеме,за тие пари и други марки имаат ѕверови).
Амберот е 5.5ка ама со Пдизајн на 3.5ка во ладна зона. Поинаку и неможе да биде нордик!
Разликата ете убаво се гледа кај нас во умерена накај топла зона,каде твојата модулира убаво,со висок коп,а Амберот пали-гаси.
Во Финска резултатот би бил на страна на Амберот затоа што и за таква зона е штелуван! Митсуто ќе почне драстично да губи капацитет и коп под -10,а Амберот ќе тера и на -25.
Како што реков,круши и јаболка споредувате.
Shto ke tera na - 25
Haha Abe sedi na klima ke se greesh na --25.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ме мрзи сега да барам колку пати сум напишал до сега дека Амбер 12 е 5.5ка! Си стои на форумов...

Муабетов ме потсеќа на една епизода од Top Gear кај што тестираа(тркаа) Бугати Вејрон со незнам што беше(некој Конизег веројатно)!
И на крај Џереми Кларксон во негов стил(типичен сув енглески хумор) му вика на Ричард Хамонд:
-И што докажавме сега?! Дека најбрзата кола на светот... е најбрза кола на светот. :ROFLMAO:
toa e toj muabet ;)
Автоматски споено мислење:

80k e каталошки, ама за во готово се добива добар попуст и иди за ~70k
Летоска беше и официлјално на понуда за 72k, имам споделено линк тука побарајте мои постари постови.


Тогаш мојава LN35 што е, и таа е јака 5.5ка?
Еве со мои очи ја гледам иссилена на МАКС на -7 наворешна влече над 2kw и ако ги броиме тоа пиковите од по 20 секунди (како во видеото од Амберот) и мојава дава 7kw топлина!!!


Е ајдде де друже... како... и за потрошна никаде не пишува 2kw дека може да тргне...
Софтвер не сменив, ама отворив врата кон изладена спална ;)
Ѕвериште од клима е!!!
vidi vaka ima luge sto nejkat da se cenkaat cenite gi pisav preporacana maloprodazna a toa deka moze i za 55 da se zeme vo toa siguren sum, a cudno zasto krijat max potrosnja vo specifikacija deka moze da te iznenadi prijatno heheheh inace top 3 3.5kw zverovi na greenje se bar za mene po sledniov redosled Ururu sarara, Amber , Nocria X .........kako sakas dali po snaga ili sto ponizok minus i povisoka toplina predadeno;)


eve ti za tvojata interesen dokument



9.9amperi max moze da povlece znaci kolku ti e jaka strujata 2300 2400w max taka da treba osven vratata od spalna i vratata od friziderot da ja otvoris :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom