Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Све Курто до Мурто се Сакато и Шуто се собрало на форумов абе само глупост до глупост направија оти климиве се незнам што и оти овие рогативе се попаметни од инжинерите .Па мерат колку троши струја климава по цел ден,па што мерите ви пишува Сурковци само не знаете да прочитате, или нормално била 22степени абе вие сте ептен економични или луди нормална температура е од 27-28степени да седите како луѓе без ѕиври,една техничка р
абота нема освен Рекла- Казала
Ти да седиш на 27-28 степени, шут еден.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Пријатели разликата од 24 до 27 е огромна за човек а ако седиш со ѕиврите и со волнен еелек и волнени чорапи како стариве бабички може, инаку никој не може да ме убеди оти 22-23 степени е нормална температура ни 24 .Немој ни да јадете 3 пати може и 1 еднаш сурковци
Автоматски споено мислење:

Drzi voda ova ama edino ako bila bez kutija cuvana inace kako, a ne veruvam deka primetile posto da primetele ke ja isperele no pak ke kazam ako bila bez kutija.
Автоматски споено мислење:


A kako bez fiskalna ti ja prodale cim si ja platil vo gotovo, bez fiskalna potesko ke ti ide dokazuvanjeto...

Uste od 1990 pocnala da ja zema toshiba ke ispadne samo imeto e ostanato za i toa da go snema vo idnina


Oooo ne sum znael pak kaj ste be japanci ustavri toshiba pd 2016 ke bide pod kineska kompanika naredni 40 godini ccc pa sto ne kazuvate vaka naturalizirana japanka a ustvari celo vreme e kineskina do 2036 a do togas ako im trgne i tie 20posto ke gi prodadat.neka odgovorat tie sto forsiraat japapanki kako e ova mozno da ne znaele a istvari celo vreme znaat tie clenovi samo prodazba na forumov gledaat zemi japansko toa kutroto kinesko zolto bebe e

Po ova sto gleam ti prodale kineska klima so kancelarii vo japan, proizvedena vo thailand i research centarot ime garant veke vo kina..


Ubavo su pisuva za cetrvtata tocka koja im bila vo plan gledam i kaj nas na forumov odlicno e uhodana i spored textot veke ne e toa sto bila profit na prvi mesto....

Ova ti e isto kako samsung sto ja kupi harman pred nekolku godini epa crown i jbl ne se veke sto bea sea se tapa jonson nit dobri pojacala pravat veke nit dbx procesori a od zvucnici ostanaa samo slusalki posto toa denes se prodava akg e pod samsung sto ide na pazar toa pravat koj trend e deneska toa go napravile vcera....
Автоматски споено мислење:

Моето мислење оти стоела некаде во магацин под некое железо стреа и ја фатило вода па затоа ти е таква инаку отвори ја ако нема корозија никаде тоа е е оти ако сакале да го сокријат оваа зар не можеле ке ја исперат ке се исуши и чао пријатно ке приметиш на кукаво лето.
Сакав да кажам оти сум работел во магацин и многу работи откако ке ги фати вода-влага кутијата веке не изгледа добро и многу муштерии не сакаат да го земат производот,.. па се вади тааа кутија и се става нова. Како кога ке купи некој клима ја носат монтерите ја монтираат и ја земаат кутијата картон во истата кутија се пакува старата што ја фатило некоја вода и блага .Многу едноставно
Автоматски споено мислење:

А за другово како прво во Австрија и Германија се има ама германци нема се се доселеници и затоа е ваквиот однос ,како второ ова за harman моше да важи повекето за амерички фирми не за јапонските инаку те прашувам тебе и сите други;
Се се произведува во Кина па како може едена клима или тв или мн.систем јапонски да чини повеке од чисто кинескиот бренд кога и двата се произведуваат во иста држава
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Uff demek standardot ni e na nivo ili preku nivo.

Si ja zgresil temata tuka naslovot pisuva ekonomicno...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Епа меѓу 24 шо кажвиш ти и 27-28 шо кажвит тој е разлика како небо и земја.
Сеа зависи, дали 27-28 зададена од далечинско, или 27-28 на 5 метри од климата....

Ако сакаш да ти е 28С во најдалечниот ќош од собата ... тогаш тоа греење нити ќе биде најекономично нити удобро со оглед на тоа дека ќе биде 30+ околу климата а такви темепратури во Август месец немаме подома.....
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Пријатели разликата од 24 до 27 е огромна за човек а ако седиш со ѕиврите и со волнен еелек и волнени чорапи како стариве бабички може, инаку никој не може да ме убеди оти 22-23 степени е нормална температура ни 24 .Немој ни да јадете 3 пати може и 1 еднаш сурковци
KАДЕ БЕШЕ 11 ГОД (е темава) ДА НЕ ПРОСВЕТЛИШ!? ;)
Види вака, јас климата ја мразам од дното на душата, ама за ладење, за греење не... и летно време ја уклучувам исклучиво ако надвор е 40 а во собата ми е 26-27*Ц... и тоа сет на висока т 25-26*Ц и на мал издув и многу кратко... еве ќе ти кажам зошто! Вака како тебе старите мои со ТА печка 5ка во 20м2 соба...а јас како мал тогаш со нив, ја сетираа на 25*Ц а термостатот со кабел поврзан со ТА го ставаа далеку од печката на прозор кој беше стар фуреше студенило во термостатот и во собата 27-8 постојано на кратки ракави да седиш, но се случи со мене иако постојано врз ТА на мермерот (имаше мермер озгора) ставаа или поширок сад со вода или влажни текстил крпи (такви беа овлажувачите на воздух во 70-80тите)... ништо не помогна, ја по*бав слузницата, добив deviatio septum девијација... и од тогаш проблеми со носот, кога затнат кога главоболки... и тн и тн. сето од премногу сув и превисока температура во собата... Отвори на интернет имаш за тоа прочитај што велат доктори и не ја прави истата грешка ако имаш мали деца! Свеста сега е поголема, па се оди на чување на здравјето повеќе отколку пред половина век... тоа се случи кај мене, затоа денес бегам од клими како ѓаол... Казна ми е кога морам да одам во Рамстор каде летно време е 18*Ц... реков едвај да ја уклучувам климата летно време (кратко)
Да не бидам погрешно разбран мене исто не ми се прифатливи и оние кои сетираат на 21-22-23*Ц, за да добијат степен помалку... не, јас сетирам на 24 или 25 да добијам на подот 20-21 на 50см 21-22 на метро 23-24*Ц...а ноќе сет на 22-23! Неколку пати на форумов се објви листа на колку степени “живеат“ живеат зиме, по разни меридијани низ Светов... ме мрзи да ја барам но интересно за тебе би била да ја видиш. Ако добро се сеќавам:
Најтопли домови (разбирливо) имаат во Русија 24-25*Ц реков развирливо бидејки 80-90% од Русија е проклето ладно а 80-90% немаат воопшто, или добра изолација и квалитетни прозори со изо-стакло, па таму ко ќе отвориш да пролуфтираш за 10 мин од 25 паѓа на 15! Врата ко ќе отвори некој за да влезе паѓа т. за неколку степени.. затоа греат на 24-5*Ц... Американците исто на висока т. 24 мислам, па и таму без југот Невада Њу Мексико Флорида Луизијана, Калифорнија... сето друго е студено од Езерата па скоро до Сиетл... лани фати леден бран со т. до -40 скоро до Луизијана! Но најинтересно ќе биде за тебе да погледнеш на кои температури живеат во земји кои имаат месечни приходи 3-5,000 Евра како Шведска Норге Финска ... на кои не им е никаков трошок за греење од 100-150Евра (онолку колку таму кошта кило кашкавал)... нема да кажам колку степени е нивната животна средина зиме, те на колку ги греат становите (мислам околу 20*Ц)... и да е рамномерна таа т. по цел стан, по наши критериуми малку е!
Потражи на нет... 27*C е премногу и тоа како може да ја оштети слузницата на носот! Таа температура не е здрава како што за нас не е ни 20 (која е ОК кога нема никој во просторијата, да се одржува т. или за спиење)... еве еден линк на темата ма да претеруваат со препорака за спиење на 18*Ц, но стои за висока температура при греење (сум го прочитал многу пати) не е со цел заштеда на енергијата туку во зачувување на здравјето ... https://www.alo.rs/zenske-price/nazdravlje/pretopljavanje-kuce-narusava-zdravlje-evo-koje-tegobe-uzrokuje-i-koja-je-preporucena-sobna-temperatura/269925/vest па ти сега види.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Informiraj se poubavo, sto spaga pod home appliance i koj del e koj na Toshiba pa tresi zeleni. a tvoite galicki od komunisticka partija na Kina koj gi poseduva znaes ??
Zasto zeleni koga ubavo si pisuva samo tosteri za tebe spaga pod home appliance.... i na oficijalnata nivna strana si pisuva deka i hvac e pod midea a na drugite linkovi uste 2004 ako ne gresam se formira gmmc kade sto gi iskoristuvaat nivnite patenti.kako i da e stvarno ke ispadne samo nalepnica deka e rabotava i cenata ma stara slava si stoi sto im odgovara posto eve jad neznaev deka gi kupile midea do vcera da me pradase ke ti recev japonski se toshiba a galickive se znae drzavna kineska firma from china and made in china....
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Kazi strelco uste vi idat galickite bez freon i zapusen ventil pa se ebavate po garazi da gi sredite. Isto me interesira poso si expert za limarija, kako po hotelive vo strusko top ste se pokazale, nadaleku ve bie glas.
Автоматски споено мислење:



Zasto ne se obratis do inspekcii ako mislis deka si vo pravo. Ili tuka nikoj ne te znae pa ke napahas. Znaes dek mozes i kontra efekt da dobies za lazni objavi.
Автоматски споено мислење:



Ti go resi problemot ili ke ja vrakas klimata. Isto imas inspekcii kako pogorniot slucaj i baraj ja pravdata. Ako si vo pravo duri i ke zarabotis. Ako ne....A na forumov ke imas od se po nesto a najmnogu botovi i prodavaci na klimi.
Vidi vaka za da se odi vo inspekcija treba proizvodot da ne raboti, a ovaa raboti (po mene ok) sega za sega takada nemam bas argumenti za toa. A ti ocigledno go teras muabetot deka klimata e tolku falicna sto treba da odam vo inspekcija, a jas samo sakav logicno objasnuvanje sekako so dokaz deka vo ponatamosniot dolgogodisen period klimata ke raboti kako i sega.
Dali sega sum pojasen ???? Lithium?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Zasto zeleni koga ubavo si pisuva samo tosteri za tebe spaga pod home appliance.... i na oficijalnata nivna strana si pisuva deka i hvac e pod midea a na drugite linkovi uste 2004 ako ne gresam se formira gmmc kade sto gi iskoristuvaat nivnite patenti.kako i da e stvarno ke ispadne samo nalepnica deka e rabotava i cenata ma stara slava si stoi sto im odgovara posto eve jad neznaev deka gi kupile midea do vcera da me pradase ke ti recev japonski se toshiba a galickive se znae drzavna kineska firma from china and made in china....
Ем ти објаснија и пак си тераш по твоето! Hvac и home appliences прво не се исти дивизии! Второ тераат џоинт-венчр и стварно ме мрзи да ти објаснувам што е тоа... Не ми е јасно само на која "официјална" страна си ги читаш работиве?!
Ќе ти речам само дека ако успееш да одмрсиш кој кого поседува и со какви удели,ќе те викнат да бидеш "Волкот" на Вол Стрит ;)
Carrier Midea NA,Toshiba Carrier SA,Midea group,Carrier United Technologies,MDA,GMCC, итн,итн... Преку 150 вакви joint-ventures!
Затоа не филозофирај за работи што не ги разбираш ;)
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Овој викенд бев на гости кај старите и еве повторно да напишам нешто за климата Hisense TQ 35xeoeg. Бидејки немам мерачи освен еден за Т тука во Скопје(не го зедов) не би можел да пишувам аргументитрано освен само како корисничко искуство кое го имам. Климата мене ми се многу бендисува,топол издув во сите фанови,тивка внатрешна -надворешна,моментално реагира при вклучување/исклучување на Ifeel бидејки кај вн.единица е една Т(ѕид надворешен) а кај даљинскиот друга Т(на 3-4метри) и бидејки има разлика менува Т на издув итн. Климата е одлична за загревање,прв пат да ми е пријатно за престој,немаше дефрост додека бев таму сабота/недела ама гледам и кај други членови се суви надворешните овие два дена.
Автоматски споено мислење:

Јапанецо го браните како свое :),
Истиот текст преведен,јас како што читам Тошиба е купена со се партали.

ЈУРИ МАСУДА и ТАКАШИ КАВАКАМИ, писатели на штабот на Никеи15 јануари 2019 12:22 ЈСТ
ТОКИО / Гуангжу - Бизнисот со апарати за домаќинство што Тошиба го растовари како губитник на пари во 2016 година сега покажува знаци на кам-бек под групата Мидеа, бидејќи ги користи продажните канали на своите нови кинески родители низ Азија.
Бизнисот со апарати во Тошиба "е важна компонента во глобализацијата на Мидеа. Ние сакаме да го претвориме во водечки светски производител на апарати", рече Фанг Хонгбо, претседател и претседател на Мидеа.
Апаратите на Тошиба исчезнаа од кинеските полици во 2015 година поради слабата продажба. Тие се вратија една година подоцна преку малопродажната мрежа на Мидеа, која го купи бизнисот со апарати на Toshiba, Toshiba Lifestyle Products & Services.

„Ова е популарен производ што ја користи напредната технологија на Toshiba“, вели продавачка во продавница за апарати „Мидеа“ во јужниот кинески град Гуангжу. Среде полиците на производите на Мидеа стојат микробрановите печки од марката Тошиба, од кои најскапиот чини 12.999 јуани (1.922 американски долари) - околу двапати поскапо од неговиот еквивалент на Мидеа.
Мидеа е големо присуство на пазарот на апарати, генерира продажба од околу 240 милијарди јуани во фискалната 2017 година. Но, нејзината основна постава се состои од ефтини производи ограничени на основни карактеристики. Компанијата работи на придвижување на пазарот и го позиционираше брендот Toshiba како свој врв на линијата.
Под Мидеа, Toshiba Lifestyle го забрзува своето ширење во странство. Мидеа планира да отвори нова фабрика во западна Индија веќе во 2020 година и локално ќе произведува и продава производи од марката Тошиба, како машини за перење и микробранови печки, означувајќи го враќањето на марката по излезот од 2012 година. Во зависност од побарувачката, други предмети како фрижидери може да се додадат во смесата. Инвестиции од над 1,8 милијарди долари се очекуваат во следните пет години.
Toshiba Lifestyle исто така го култивира целиот пазар во Југоисточна Азија, вклучително и места како Камбоџа и Мјанмар. Покрај користењето на сопствените фабрики во Тајланд и Кина, Toshiba Lifestyle набавува производи од Мидеа според оригинален договор за производител на опрема.
Во втората половина на 2018 година, Toshiba пушти на продажба повеќе од 30 нови артикли во Тајланд, вклучително и фрижидери каде замрзнувачот е од едната страна, вид што малку се гледа во Јапонија.
Кога начинот на живот на Toshiba беше под Тошиба, тоа никогаш не беше повеќе од една поделба на поголема инженерска компанија. Кога заработката замавнувала кај родителот, таа не добила доволно пари за развој на производот, паѓајќи во циклус каде станува помалку конкурентна.
Но, откако беше купена од „Мидеа“, „Тошиба Лајфстајл“ започна да добива доволно средства за развој на производи што ги задоволуваат потребите на пазарот, велат раководителите на компанијата. Целта сега е да се користи маркетинг мрежата на Мидеа за да се зголеми делот од продажбата во странство во Toshiba Lifestyle на 50% од сегашното ниво од околу 30% до 2020 година.
Заработката се опоравува бидејќи приходите на Toshiba Lifestyle скокнаа за повеќе од 50% од фискалната 2015 година на 250 милијарди јени (2,3 милијарди долари) во календарот 2017 година. Компанијата веројатно минатата година се врати во црно дури и без мерки за преструктуирање како отпуштања. Се чини дека потезите за намалување на трошоците, како што се производството во кинеските погони на Мидеа и набавката на заеднички делови, имаа позитивно влијание.
Другите јапонски брендови оживеани под кинески родители вклучуваат бизнис со бела техника на Санио Електрик, кој се врати во профитабилноста неколку години откако беше продаден на групацијата Хаиер во 2012 година.

[/URL]
Под Мидеа Toshiba Lifestyle во некои делови од светот продава и клими
[/URL]
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Dobre dojdovte vo China klub.
Koj saka so nalepnica ke si plati duplo.
Aj so sreka.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Овој викенд бев на гости кај старите и еве повторно да напишам нешто за климата Hisense TQ 35xeoeg. Бидејки немам мерачи освен еден за Т тука во Скопје(не го зедов) не би можел да пишувам аргументитрано освен само како корисничко искуство кое го имам. Климата мене ми се многу бендисува,топол издув во сите фанови,тивка внатрешна -надворешна,моментално реагира при вклучување/исклучување на Ifeel бидејки кај вн.единица е една Т(ѕид надворешен) а кај даљинскиот друга Т(на 3-4метри) и бидејки има разлика менува Т на издув итн. Климата е одлична за загревање,прв пат да ми е пријатно за престој,немаше дефрост додека бев таму сабота/недела ама гледам и кај други членови се суви надворешните овие два дена.
Автоматски споено мислење:

Јапанецо го браните како свое :),
Истиот текст преведен,јас како што читам Тошиба е купена со се партали.

ЈУРИ МАСУДА и ТАКАШИ КАВАКАМИ, писатели на штабот на Никеи15 јануари 2019 12:22 ЈСТ
ТОКИО / Гуангжу - Бизнисот со апарати за домаќинство што Тошиба го растовари како губитник на пари во 2016 година сега покажува знаци на кам-бек под групата Мидеа, бидејќи ги користи продажните канали на своите нови кинески родители низ Азија.
Бизнисот со апарати во Тошиба "е важна компонента во глобализацијата на Мидеа. Ние сакаме да го претвориме во водечки светски производител на апарати", рече Фанг Хонгбо, претседател и претседател на Мидеа.
Апаратите на Тошиба исчезнаа од кинеските полици во 2015 година поради слабата продажба. Тие се вратија една година подоцна преку малопродажната мрежа на Мидеа, која го купи бизнисот со апарати на Toshiba, Toshiba Lifestyle Products & Services.

„Ова е популарен производ што ја користи напредната технологија на Toshiba“, вели продавачка во продавница за апарати „Мидеа“ во јужниот кинески град Гуангжу. Среде полиците на производите на Мидеа стојат микробрановите печки од марката Тошиба, од кои најскапиот чини 12.999 јуани (1.922 американски долари) - околу двапати поскапо од неговиот еквивалент на Мидеа.
Мидеа е големо присуство на пазарот на апарати, генерира продажба од околу 240 милијарди јуани во фискалната 2017 година. Но, нејзината основна постава се состои од ефтини производи ограничени на основни карактеристики. Компанијата работи на придвижување на пазарот и го позиционираше брендот Toshiba како свој врв на линијата.
Под Мидеа, Toshiba Lifestyle го забрзува своето ширење во странство. Мидеа планира да отвори нова фабрика во западна Индија веќе во 2020 година и локално ќе произведува и продава производи од марката Тошиба, како машини за перење и микробранови печки, означувајќи го враќањето на марката по излезот од 2012 година. Во зависност од побарувачката, други предмети како фрижидери може да се додадат во смесата. Инвестиции од над 1,8 милијарди долари се очекуваат во следните пет години.
Toshiba Lifestyle исто така го култивира целиот пазар во Југоисточна Азија, вклучително и места како Камбоџа и Мјанмар. Покрај користењето на сопствените фабрики во Тајланд и Кина, Toshiba Lifestyle набавува производи од Мидеа според оригинален договор за производител на опрема.
Во втората половина на 2018 година, Toshiba пушти на продажба повеќе од 30 нови артикли во Тајланд, вклучително и фрижидери каде замрзнувачот е од едната страна, вид што малку се гледа во Јапонија.
Кога начинот на живот на Toshiba беше под Тошиба, тоа никогаш не беше повеќе од една поделба на поголема инженерска компанија. Кога заработката замавнувала кај родителот, таа не добила доволно пари за развој на производот, паѓајќи во циклус каде станува помалку конкурентна.
Но, откако беше купена од „Мидеа“, „Тошиба Лајфстајл“ започна да добива доволно средства за развој на производи што ги задоволуваат потребите на пазарот, велат раководителите на компанијата. Целта сега е да се користи маркетинг мрежата на Мидеа за да се зголеми делот од продажбата во странство во Toshiba Lifestyle на 50% од сегашното ниво од околу 30% до 2020 година.
Заработката се опоравува бидејќи приходите на Toshiba Lifestyle скокнаа за повеќе од 50% од фискалната 2015 година на 250 милијарди јени (2,3 милијарди долари) во календарот 2017 година. Компанијата веројатно минатата година се врати во црно дури и без мерки за преструктуирање како отпуштања. Се чини дека потезите за намалување на трошоците, како што се производството во кинеските погони на Мидеа и набавката на заеднички делови, имаа позитивно влијание.
Другите јапонски брендови оживеани под кинески родители вклучуваат бизнис со бела техника на Санио Електрик, кој се врати во профитабилноста неколку години откако беше продаден на групацијата Хаиер во 2012 година.

[/URL]
Под Мидеа Toshiba Lifestyle во некои делови од светот продава и клими
[/URL]
Само да дополнам дека Sanyo дивизијата за компресори и клими е купена од Матсушита Електрик(читај Панасоник ;)). Другото се стои! Глобализација :)
Автоматски споено мислење:

Dobre dojdovte vo China klub.
Koj saka so nalepnica ke si plati duplo.
Aj so sreka.
Ваууу какво просветлување :facepalm:
Ти не си ја чул приказната за "Лисицата и киселото грозје"? Ја има во учебник по психологија за IV-та ;)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Само да дополнам дека Sanyo дивизијата за компресори и клими е купена од Матсушита Електрик(читај Панасоник ;)). Другото се стои! Глобализација :)
Автоматски споено мислење:


Ваууу какво просветлување :facepalm:
Ти не си ја чул приказната за "Лисицата и киселото грозје"? Ја има во учебник по психологија за IV-та ;)
Veruvaj vo prikaski za mali deca
 

Kajgana Shop

На врв Bottom