Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.530
Поени од реакции
10.016
Пријателе како прво немаш основни познавања од здравствените закони за човековото здравје а тоа е затоа што само читаш а не користиш глава како прво синуси и сите тие болести,и слаб имунитет не се добиваат од висока температура и сув воздух туку од нелуфтирање и недостаток на чист воздух,вода,и неквалитетна исхрана,оти се луфтира многу малку и не може да влезе доволно чист воздух а тоа е смрт затоа што сите отрови кога дишеме одат во воздухот а да не зборувам за тоа што готвиме и потоа го дишеме и сеа се прашувам како овие рогативе велат абе ја ја пуштам климата во Октомври а ја гасам во април па како луфтираш пријателе оти не е луфтирање 10 мин и затварај падна температурата туку многу повеке освен кога надвоор е -10,и луфтирање после секое готвење или добар аспиратор (скап и мокен) кој никој го нема оти сите рогати и шути мислат дека тоа е луксуз,второ има студии(пописи) преку кои се покажува колку се богати лугето асе гледа и преку температурата на која го загреваат својот дом ,Инаку во скандинавските земји брат работата е отвори врата и 100евра затвори и 200евра па затоа гледам оти сите возат Мерцедеси оти со тој стандард не е проблем и сите живееат во замоци во овие земји со 2500 евра не можеш да опстанеш ако не работат дваицата,А има и студии кои велат оти најдобра температура е 18степени па пробај на 18 степени оти тоа е најздраво,Работата ти е та Глуп ебе Збуњеног,а зошто не е нормална 23 затоа што тоа го зборува телото и целата хемија и немам време сеа за овва оти е многу долго ,а оние што велат оти се гушат на повеке па значи оти во лето на 36 степени ке цркнат ама не умираат.
Автоматски споено мислење:

Тоа ти Македонска работа сака да земе ама да не даде (да бидам малку покултурен) не постои поефтино а поквалитетно тоа постои само во главите на неразумните -тоа е техника на продажба инаку со тоа се занимавам повеке од 20год и еве ја логиката на која сите молчите Сурковци
пр. клима произведена во кина 30000 и клима од друг бренд произведена во кина 60000 во сто е разликата
секако со иста мокност
Пет реферати напиша на форумов и уште незнам што сакаш да кажеш? o_O
Дај пробај појасно! Точка еден јас мислам ова и ова! Точка два мислам дека треба...! Точка три...!
Вака сакам речам незнам кажам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Инаку во скандинавските земји брат работата е отвори врата и 100евра затвори и 200евра па затоа гледам оти сите возат Мерцедеси оти со тој стандард не е проблем и сите живееат во замоци во овие земји со 2500 евра не можеш да опстанеш ако не работат дваицата
Зафатен човек си те разбирам, ама би ценел ако имаш повеќе инфо за скандинавските земји доста привлечни ми личат
Не ме интересира здравствен аспект и температури повеќе сум заинтересиран за ова отвори затвори врата
Фала
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Да само што потрошувачката е преголема. Хансолот според просторот кој го грее не би требало да има поголема потрошувачка од 0,5KW. Просекот од околку 0,75KW e едноставно преголем. Со груба претпоствка дека Хансолот троши 0,3KW над она што би требало според спецификациите имаш 0,3(KW)*24(h)*30(дена)*6(месеци)*5,5(ден/KW)=7.128ден.
За 3 години заштедуваш над 20.000 ден само од електрична енергија. За три години ја заштедуваш разликата до квалитетна јапонска клима.

Иначе јас мислам дека Хансолот е најлошата клима од Грее. Јас за тест го имам загревано просторот кој требаше да се грее Хансолот со панелка од 2,5KW на максимум и за неколку часа ја креваше температурата на над 27 степени, а Хансолот одржуваше 23 степени со потроувачка од 1 до 1,3KW, практично со СОР од максимум 2.

Иначе парадоксално ама најверојатно очајните перформанси на Грее ќе излезат најдобра реклама за квалитетните јапонски клими, само треба да помине време. А процесот е започнат.
По тебе која е горна граница,колку треба да чини клима за да грее 17-18 кв просторија?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Да само што потрошувачката е преголема. Хансолот според просторот кој го грее не би требало да има поголема потрошувачка од 0,5KW. Просекот од околку 0,75KW e едноставно преголем. Со груба претпоствка дека Хансолот троши 0,3KW над она што би требало според спецификациите имаш 0,3(KW)*24(h)*30(дена)*6(месеци)*5,5(ден/KW)=7.128ден.
За 3 години заштедуваш над 20.000 ден само од електрична енергија. За три години ја заштедуваш разликата до квалитетна јапонска клима.

Иначе јас мислам дека Хансолот е најлошата клима од Грее. Јас за тест го имам загревано просторот кој требаше да се грее Хансолот со панелка од 2,5KW на максимум и за неколку часа ја креваше температурата на над 27 степени, а Хансолот одржуваше 23 степени со потроувачка од 1 до 1,3KW, практично со СОР од максимум 2.

Иначе парадоксално ама најверојатно очајните перформанси на Грее ќе излезат најдобра реклама за квалитетните јапонски клими, само треба да помине време. А процесот е започнат.
Kaj tebe ima tolku paradoksi, da ni sam nemozes da se snajdes.
Hansolot go prodade li? Ili uste ne go davas?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Kaj tebe ima tolku paradoksi, da ni sam nemozes da se snajdes.
Hansolot go prodade li? Ili uste ne go davas?
Баш кај мене нема парадокси. Што не ти е јасно во секој момент може да ти објаснам.
Иначе Хансолот го давам ама не за без пари. 20.000 е цената. Ако си заинтересиран пиши ми во порака.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Сурко само кажувам логика (директно и јасно)без математика или остали глупости,а ти може и на 18цтепени да се грееш оти така велат експертите тоа е најздраво а форумов ти е Еден против сите и сите за никаде
ко што пишав и покрај твојот речник уше еднаш ке пишам.... намали то пасењето оФци летно време со кожувче можеби зимото нема толку да го ложиш пампурот.шо друго да кажам за таков...... како тебе
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
По тебе која е горна граница,колку треба да чини клима за да грее 17-18 кв просторија?
Зависи.

Секоја клима која може да загрее со потрошувачка од околку 450W и да даде околку 2,5KW на -7 е добра. Дури и најевтините 3,5 клими би требало да ги исполнат овие вредности. На пример и Хаиер Тундра од 23,000 би требало да биде ОК, доколку работи по спецификации.

Пример, кај Златко просторот во кој што престојува родителот е 17м2. Ако ѕидовите се цигла од 25цм, нема изолација, има ПВЦ и има таван кој не е од трска тополтните загуби, од искуство, се околку 5,2W за 1 м2 за 1 степен разлика. Јужна страна, лепенки надврешни ѕидови, готвење и слично, носат тополни добитоци и ја намалкуваат потребната топлина. Кај него за целиот простор за еден степен разлика има потреби од 17*5,2=72,8W. Еве да заокружиме на 75W.

Дневните температури варираат од 0 до кај 10 степени. Еве да земеме 5 степени како просек. Внатре грее на 25. Разликата е 20 степени од надворешната и внатрешната. Потребната топлина е 20*75=1500W.

На овие температури COP би требало да е од 3,5 кај послабите клими до кај 4,5 кај подобрите.

Во неговиот случај просечната потрошувачка не требало да биде поголема од 428W, еве да заокружиме на 450W.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Баш кај мене нема парадокси. Што не ти е јасно во секој момент може да ти објаснам.
Иначе Хансолот го давам ама не за без пари. 20.000 е цената. Ако си заинтересиран пиши ми во порака.
Многу бараш. Мене еден бот за U Crown 12 ми понуди толку. 2 месеци користена. :(
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Зависи.

Секоја клима која може да загрее со потрошувачка од околку 450W и да даде околку 2,5KW на -7 е добра. Дури и најевтините 3,5 клими би требало да ги исполнат овие вредности. На пример и Хаиер Тундра од 23,000 би требало да биде ОК, доколку работи по спецификации.

Пример, кај Златко просторот во кој што престојува родителот е 17м2. Ако ѕидовите се цигла од 25цм, нема изолација, има ПВЦ и има таван кој не е од трска тополтните загуби, од искуство, се околку 5,2W за 1 м2 за 1 степен разлика. Јужна страна, лепенки надврешни ѕидови, готвење и слично, носат тополни добитоци и ја намалкуваат потребната топлина. Кај него за целиот простор за еден степен разлика има потреби од 17*5,2=72,8W. Еве да заокружиме на 75W.

Дневните температури варираат од 0 до кај 10 степени. Еве да земеме 5 степени како просек. Внатре грее на 25. Разликата е 20 степени од надворешната и внатрешната. Потребната топлина е 20*75=1500W.

На овие температури COP би требало да е од 3,5 кај послабите клими до кај 4,5 кај подобрите.

Во неговиот случај просечната потрошувачка не требало да биде поголема од 428W, еве да заокружиме на 450W.
Ова се погоре е во ред,на ова мислев

*За 3 години заштедуваш над 20.000 ден само од електрична енергија. За три години ја заштедуваш разликата до квалитетна јапонска клима.*
Да напишеше да вложи во изолација ке беше во ред,тогаш и потрошувачката ке паднеше,ама да ги даде за поскапа клима оти била јапанска не ми фака памет.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
не ќе е лошо да има оглас кој што сака да продава клими
сега од кога ставија инвертер некои ги продаваат старите он оф за 3000-3500 ден
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Многу бараш. Мене еден бот за U Crown 12 ми понуди толку. 2 месеци користена. :(
Па Хансолот и У-Краунот последно се продаваа по слична цена колку што се сеќавам. Служена е само неколку месеци.

Јас сигурно нема да ја дадам ни за 12-13.000 а сум ја платил над 40.000. Секако ја користиме како скапа и преплатена греалица за октомври и ноември кога нема потреба од сериозно греење и температурите се над 10 степени.

Иначе мене ми понудија 6.000. Толку вредела. Можеби и стварно толку вреди. Е сега што бевме добри за стрижење кога ги купувавме.....

Ќе ја чувам да ме потстува уште еднаш да си немам работа вакви фалш произвоводи и брендови како Грее. Најмногу ми е криво што и Мицубиши СФ35 можев да ја земам за само 2-3.000 плус, после попусти.

Иначе во Бугарија новиот У-Краун 3,5 со R32 фреон и PDesignH од мизерни 3KW и А++ е 1800 лева или околку 55.000 ден. Ако не се лажам некои овдека ја платија и над 70.000.

Ова се погоре е во ред,на ова мислев

*За 3 години заштедуваш над 20.000 ден само од електрична енергија. За три години ја заштедуваш разликата до квалитетна јапонска клима.*
Да напишеше да вложи во изолација ке беше во ред,тогаш и потрошувачката ке паднеше,ама да ги даде за поскапа клима оти била јапанска не ми фака памет.
Доколку се правилно димензионирани и доколку вистински го испорачуваат тоа што е на хартија не би требало има има голема разлика во потрошувачката.

Јапонците се генерално објективни. Тоа што е на хартија тоа и го добиваш. Пример Тошиба јавно ги објавува податоците, и секој може да види дека се очајни за греење и секоја клима на греење е за една големина помала од декларираната. Така на пример, ако сакаш 3,5 односно 12ка во стварноста треба да гледаш 16ка.

Кај кинезите хартија трпи се. Проблем е кога едно се пишува а друго се испорачува, што е мое, а и искуство на многумина со Грее а по се изгледа и Хаиер, барем кај климите кои се продаваат кај нас.

Проблемот е што ова тешко да се согледа веднаш. Златко иницијано беше задоволен со потрошувачката на Хансолот, а тек сега ја гледа нелогичноста во потрошувачката (иста потрошувачка а Мицубишито грее 3 пати поголема површина).

Втората работа е во квалитетот. Замисли фрлаш 20-25.000 за клима и срикува неколку месеци по истекот на гаранцијата.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Па Хансолот и У-Краунот последно се продаваа по слична цена колку што се сеќавам. Служена е само неколку месеци.

Јас сигурно нема да ја дадам ни за 12-13.000 а сум ја платил над 40.000. Секако ја користиме како скапа и преплатена греалица за октомври и ноември кога нема потреба од сериозно греење и температурите се над 10 степени.

Иначе мене ми понудија 6.000. Толку вредела. Можеби и стварно толку вреди. Е сега што бевме добри за стрижење кога ги купувавме.....

Ќе ја чувам да ме потстува уште еднаш да си немам работа вакви фалш произвоводи и брендови како Грее. Најмногу ми е криво што и Мицубиши СФ35 можев да ја земам за само 2-3.000 плус, после попусти.

Иначе во Бугарија новиот У-Краун 3,5 со R32 фреон и PDesignH од мизерни 3KW и А++ е 1800 лева или околку 55.000 ден. Ако не се лажам некои овдека ја платија и над 70.000.



Доколку се правилно димензионирани и доколку вистински го испорачуваат тоа што е на хартија не би требало има има голема разлика во потрошувачката.

Јапонците се генерално објективни. Тоа што е на хартија тоа и го добиваш. Пример Тошиба јавно ги објавува податоците, и секој може да види дека се очајни за греење и секоја клима на греење е за една големина помала од декларираната. Така на пример, ако сакаш 3,5 односно 12ка во стварноста треба да гледаш 16ка.

Кај кинезите хартија трпи се. Проблем е кога едно се пишува а друго се испорачува, што е мое, а и искуство на многумина со Грее а по се изгледа и Хаиер, барем кај климите кои се продаваат кај нас.

Проблемот е што ова тешко да се согледа веднаш. Златко иницијано беше задоволен со потрошувачката на Хансолот, а тек сега ја гледа нелогичноста во потрошувачката (иста потрошувачка а Мицубишито грее 3 пати поголема површина).

Втората работа е во квалитетот. Замисли фрлаш 20-25.000 за клима и срикува неколку месеци по истекот на гаранцијата.
Trebase da ja platis 60000, malce ti naplatile.
Zemi izoliraj ja kolibata, ne da prodavas demagogii.
Od vakvi kako tebe lugeto se lazat, ama dibro e sto znaat so koj si imaat rabota. Mislam na tie sto bas te poznavaat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom