Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
da ne me svatis pogresno moze gresam pred nekoj den gleav nekoe klipce sto go imase postirano i bash kade sto e klimata vo taa soba predpostavuvam deka za nejze vikas deka e 29m2 mene bar na klipot mi izgleda za najveke 18, pak ke recam moze sum greska no jas grejam 5.5m * 6m e 33m2 i nekako mnogu pogolema mi izgleda od tvojata, bar na klipot ne izgleda deka e tolkava za biro, dushek, masa regal i ne mi teknuva dvosed ili trosed imase.... i da se pozezame malce tie sto ja mereja od vnatre ja mereja "korisna povrshina" ili 29 e sose nadvoreshnite zidovi i hodnikot heheh

eve go klipceto


na 9.05

regalot sto e vo sirina na sobata da e 3.6metra posto ti e od kraj do kraj i staj na toa uste 10 15cm lufta znaci 3.75 e shiroka i da e 5metra dolga toa e 18.75m2
ili posto e max siroka 3.75m i spored foteljite vo toj prostor ke sobere 6 takvi po 90cm edna toa e 5.4m ama ne e poveke od 6m dolga sobata odnosno 3.75x5.4 toa e 20.25m2 pak nekako ne mi izgleda na 29m2 ;)

Само собата е 22m2
Ама вратата кон салонот од ~7m2 не ја затворам, воопшто..... па затоа ги пишувам како 29м2.

Од салонот лево и десно имам уште 2 соби, спална и трпезарија со куња.... па кога и тие врати се отворени иди 65m2.
A скрос право во салончето има и WC од 3.5м2 ама тоа го отворам 2 пати неделно за раат бричење ;)

Цел спрат е 68м2 по елаборат... ваљда тоа е корисната површина не надворешната сосе ѕидови.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492

Само собата е 22m2
Ама вратата кон салонот од ~7m2 не ја затворам, воопшто..... па затоа ги пишувам како 29м2.

Од салонот лево и десно имам уште 2 соби, спална и трпезарија со куња.... па кога и тие врати се отворени иди 65m2.
A скрос право во салончето има и WC од 3.5м2 ама тоа го отворам 2 пати неделно за раат бричење ;)

Цел спрат е 68м2 по елаборат... ваљда тоа е корисната површина не надворешната сосе ѕидови.
taka veke moze :) deka vikase 29 zatoa mi dojde cudno a sve nekako ne mi izgleda na tolku i blisku sum presmetal spored mebelot :pos::pos:a treba da e vnatresna dela elaborat se pravi po vnatresna korisna povrshina...sala bese sose zidovite

dolzinata za 5cm ke sum ja pogodel spored foteljite haha
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
gledaj potrosuvackata t. na protokot vozduh i nadvoresnata t.
За споредба на уред со уред - тоа е битното....
Просторот е секаде различен.... никогаш нема да го погодиш ист освен ако не се две клими една до друга монтирани па да ги тестираш истовремено и да ги споредуваш.
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
21
За споредба на уред со уред - тоа е битното....
Просторот е секаде различен.... никогаш нема да го погодиш ист освен ако не се две клими една до друга монтирани па да ги тестираш истовремено и да ги споредуваш.
take e be druze mnogu e ednostavno da se razbere ama na nekoi na temava toa ne im odgovara pa baraat racki da se navrat
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Pa ovie od Gree vikaat deka Amber ne prai defrost, ne mu treba oti e mnogu mokjna klima defrost prai ednash godishno u avgust koga si na odmor.

Inace taka PUKA I mojot Gree Hansol MALI DECA PLASHI i posle na bajacka treba da gi nosish.
Автоматски споено мислење:

Ugasil kompresorot I samo led displejot raboti na tie 530w
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Kako se vozdishna mislis se rasipala sleden pat koga ke pravi defrost kreni go kapakot i trgni gi filtrite i ke ti stane jasno zasto puka i pocekaj da zavrshi koga ke svrti ventilatorot ke vidis kako instanto ke se stopi mrazot i ke se pretvori vo parea.a da ne ja cekas vidi vo manuelot kako bese da mu zadades defrost sam da ne ja cekas.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ова како кај мене да е снимено. Разликата е што кај мене не е Амбер туку U Crown. Истиот принцип. На 800W исклучува.
Автоматски споено мислење:

Се најде некој да бара перманентен бан за оној што открива како (овој првиов) манипулира со фотографии.
Ете, и тоа се случува.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523

Само собата е 22m2
Ама вратата кон салонот од ~7m2 не ја затворам, воопшто..... па затоа ги пишувам како 29м2.

Од салонот лево и десно имам уште 2 соби, спална и трпезарија со куња.... па кога и тие врати се отворени иди 65m2.
A скрос право во салончето има и WC од 3.5м2 ама тоа го отворам 2 пати неделно за раат бричење ;)

Цел спрат е 68м2 по елаборат... ваљда тоа е корисната површина не надворешната сосе ѕидови.

Manulac a zosto ne kazes deka i Lifto ne go grees gledam ubavi sliki imas vo lift slikan, sigurno i patokazi imas nakade da ode topliot vazduh e samo ne znam dali i semafori imas postaveno :popce: ajde ocekuvame edno video so defrost da videme batkata kolku :drk: ke se isprazni.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Golema greska se pravi sto lugeto sto citaat a neznaat mislat deka so edna jaka klima od edna soba ke se great drugite. Za nekoe po kvalitetno greenje samo multisplit ili klimi vo sekoja soba mu e majkata.( smeta duvanjeto na maksimum na klimata)
Za 2000evra ( tocna cena neznam)edno multisplitce od Gree so tri vnatresni i ke si greete 3 sobi poekonomicno od kolku tri klimi.-tuka ss dobiva golem twin kompresor( znaci tivka nadvoresna) tri eev ,750w min razdelen na tri vnatresni.
Gledam ima multispit i od tadiran

Koj sto ima poveke pari neka kupuva multi od daikin toshiba mitsu ic nesporam.Na koj kolku mu e cebot dlabok.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
13
последните неколку страни се изначитав муабет за попредок.Ајде уште еднаш да прашам тука до некоја добра душа која има одлично познавање за клими да предложи инвертер3.5 до кај 25-27.000денара.Има ли некој таков да ми посочи добра клима за тие пари?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Golema greska se pravi sto lugeto sto citaat a neznaat mislat deka so edna jaka klima od edna soba ke se great drugite. Za nekoe po kvalitetno greenje samo multisplit ili klimi vo sekoja soba mu e majkata.( smeta duvanjeto na maksimum na klimata)
Za 2000evra ( tocna cena neznam)edno multisplitce od Gree so tri vnatresni i ke si greete 3 sobi poekonomicno od kolku tri klimi.-tuka ss dobiva golem twin kompresor tri eev ,750w min razdelen na tri vnatresni.
Gledam ima multispit i od tadiran

Koj sto ima poveke pari neka kupuva multi od daikin toshiba mitsu ic nesporam.Na koj kolku mu e cebot dlabok.
Za brendovite voopsto ne se slozuvam, ama za muabetot si potpolno vo pravo. Klima ured e lokalen ured, samo za vo prostorijata kade sto se montira. A mestenja vo hodnici vo pretprostorii pa ke duvala niz edna preku druga preku treta soba pa krivini pa regali pa plafoni spusteni pa itn...... Ova se edni od najcestite greski pri izbor na klima ured i negova mestopolozba.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
последните неколку страни се изначитав муабет за попредок.Ајде уште еднаш да прашам тука до некоја добра душа која има одлично познавање за клими да предложи инвертер3.5 до кај 25-27.000денара.Има ли некој таков да ми посочи добра клима за тие пари?


За таа цена, Хајер Тундра е пофалена од многу корисници.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207

Eve primer miltisplit od vivaks i toa so.15cm3 twin ama problem e sto kaj novite modeli podocna vivaks ima samo single rotari kompresor koj @Strelec mu ga najde na clenov( pak da frlate so kamenja po nego) kolku zatopluva a kolku malce trosi.
Jas licno se mislev togas zaGree multisplit 24ka so tri vnatresni r410 so 23cm3 twinkompresor ama nemav dovolno paru.
Screenshot_20201204-121028.jpg Screenshot_20201204-121154.jpg Screenshot_20201204-121102.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom