Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ама што значат бројките 16 или 18?
60m2 se seriozen prostor.Objasni dali e edna celina ili stan so izolacija ima -nema.Mnogu treba da ucis i premnogu da cits.Zato barem vaka ke ni ja olesnis rabotava pa da ti pomognime.Mnogu raboti osnovni ne ti se poznati -pomogni ni ta nas i nie ke ti pomognime tebe.
 
Член од
21 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima iskustvo so GEFF, organizacija za povrat na sredstva od A++ programa... (instalacija na parno, pvc...)??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Taa jas so ja imam vo tabelata na Toshiba ,sto ja imase pisuvase 3,6 kw.na -7,togaS nemase ni evrovent ni nisto.
Odamna beja tie vreminja.
...
Da ,od Bitola bev.I sati vo ovie 10 godini pod-10 se brojat na race,sem noknite.
Baraj vidi si kolku pisuva vo tabelata za TOSHIBA,suzumi 16. NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Ima i maksimum 4,25 na -7c .Za sekoj stepen ima i hominalna.i maksimalna
Malce ti go skrativ mislenjeto za da ti repliciram na Bitnoto.
U Bitola ispagja deka u poslednive 10godini kolku ja imas klimata nemalo koga navecer bilo -10 i vo red е тоа дека ти si spiel pa ne si osetil licno ama zidovite i prosstorot izgleda ti gi greel komsijata ili и зидовите спиеле и не се оладиле? Мислам дај ..

A deka ne si znael sto si kupil kazuva ova tvoe "soznanie" NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Тоа е максимумот како просек на 3часа и зашто се поклапа со измереното од Еуровент
maksimum 4,25 na -7 таа клима може да види samo na HighPower i toa trae 15min do max 20minuti toa ne e prosek od 3 casa kako prvo.
Има податок дека вади 3,93kw na -7 а не 4,245 за Сузуми16ката, 4,25невидела ни на HighOPower мерана на 15мин
Clipboard01.jpg

Tabelite na Toshiba se citaat vaka, toa sto e min e minimum, toa sto e Nominala e ustvari isto so Eurovent testot ili maximum, a toa sto e maximum e HighPower....podetalno imas objasnuvanje na 1300 strana na temava,
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Malce ti go skrativ mislenjeto za da ti repliciram na Bitnoto.
U Bitola ispagja deka u poslednive 10godini kolku ja imas klimata nemalo koga navecer bilo -10 i vo red е тоа дека ти si spiel pa ne si osetil licno ama zidovite i prosstorot izgleda ti gi greel komsijata ili и зидовите спиеле и не се оладиле? Мислам дај ..

A deka ne si znael sto si kupil kazuva ova tvoe "soznanie" NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Тоа е максимумот како просек на 3часа и зашто се поклапа со измереното од Еуровент
maksimum 4,25 na -7 таа клима може да види samo na HighPower i toa trae 15min do max 20minuti toa ne e prosek od 3 casa kako prvo.
Tabelite na Toshiba se citaat vaka, toa sto e min e minimum, toa sto e Nominala e ustvari isto so Eurovent testot ili maximum, a toa sto e maximum e HighPower....podetalno imas objasnuvanje na 1300 strana na temava,
Znam batka,znam,eeeeh pred tebe sum se opulil vo ovva rbota.Ne reba mene da me opismenuvas,uci i nadograduvajse,covek uci dodeka e ziv.
 
Член од
21 ноември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Decki najnova informacija. So ogled na toa sto klimata mislev da ja zemam pregu GEFF programata, zaedno so PVC proizori, mi spomenaa deka i pokraj toa sto dvata proizvodi imale certifikati vo GEFF (tehnicki povrat trebalo da se napravi za sekoj proizvod so sertifkat) povrat na klimi ne se pravel.
Utre ke treba da se informiral podetalno, a dotogas dokolku nekoj ima informacii za ova neka spodeli.
Kakvi prozori stavase, koja firma i proizvoditel???
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
dali moze nekoj da kazi zosto kaj nas mitsubishi LN 35 ILI 50 imaat oznaka VE a na nikoja druga stranska stranica ne postoi takva oznaka LN 35 VE. sekade se so oznaka VG VGHZ . i toj sto ima LN da vidi sto pisuva na negovata dali LN VE ILI VG
И јас се бунев за истово пред неколку месеци кога бирав :)

Одговорот: Затоа што закочените вработени кај увозникот (енергосистем) кога го додавале новиот модел LN на нивниот вебсајт одлучиле дека е најлесно да ги ископираат податоците од претходниот модел FH и само малку да ги прилагодат на новиот модел. Арно ги смениле првите букви ама вторите ги заборавиле :(

Овие па кутрите од клими.мк само ископирале пошо увозникот знае најточно нели?

И така покрај толку професионалци во нашата напатена државичка ние имаме модел што не постои....

Па и со години така стои никој не се замара да корегира...

Инаку моделите кои се продаваат се со VG на крајот наместо со VE.
Бар кај мене таков стигна ;)




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Komplicirani se tie oznaki, ne e lesno ni Mitsu da kupis, edno vreme se trolase deka imaat najtocni podatoci.
Sea ne se znae ni 3,5ka sto e ni 5.5ka....site se po 80 90k.
Автоматски споено мислење:


Prostorijata ti e SUTEREN!!
Te ostaviv da si kazes sto tocno prostorija grees vo Bitola ama ne go kaza toa iako veke go imas napisano na forumov deka si vo Suteren.
Taka da spored tebe , da Suzumi16 moze da gree 20m2 vo Bitola Tocno, a ke gree 40m2 samo ako se ukopani pod zemja kako vo tvojot slucaj, za sve ostalo nevazi.
Ako se soglasuvas tuka da sme pata-pata, vo sprotivno da ni go pokazes energetskiot elaborat.
Автоматски споено мислење:


U tabelata na Tigar4e ja nema Hisense a mu ja nudis...ne razbiram kakov si ti toa strucnjak(te zaebavam, razbiram mnogu dobro)...energetska ima li ovaaa Hisens i ProductFiche....nema Eurovent za vlez u tabelata na Tigar4e i odma e jasno deka nema da vleze na tabelata i da ja podbutnes....
A da si zemes edna takva Hajsens ti pa da ni kazes kako ke ja pomines zimata moze?
Nesto mnogu se sutkaras po forumov so glupi linkovi ama si nekoe prodavace koe od daleku sarmira kruzi kako kisa oko Kragujevca a ustvari od blisku nasankuva poedinci na glupi modeli za koj nikoj nikakvo iskustvo nema.
Od pocetokot gi sledam tvoive pisuvanja i soveti i bas ne si mi nekoja Faca sto moze da si dozvoli (kako Lepotanot sto si dozvoluva ama ne go esapi nikoj) da napise "moja preporaka" ti e ovaa ili onaa klima...koj si be ti alo
A zosto.tvoite preporaki bi bile merodavni. I ti si prodavace. Forsiras non stop eden brend ( u stvari pominal pokraj brend) kudis drugi brendovi. Tvojot sovet e vrv drugite se glupi. ??
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Kakvi prozori stavase, koja firma i proizvoditel???
Од бугарскиот Rollplast а ги зедов преку Квадар. Од Квадар сум презадоволен од монтажата како и од цената.
Јас одбрав пакет со три стакла (Low-E + флот + Low-E) + топол дистанцер а ме кошташе како да сум купил со две обични стакла и без топол дистанцер од некој од локалниве мајстори.

Ако сакаш број ќе ти пуштам во пп.

Иначе стаклопакетот тие е најважната работа, а кај нас тоа е тоа што го нема.
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
60m2 se seriozen prostor.Objasni dali e edna celina ili stan so izolacija ima -nema.Mnogu treba da ucis i premnogu da cits.Zato barem vaka ke ni ja olesnis rabotava pa da ti pomognime.Mnogu raboti osnovni ne ti se poznati -pomogni ni ta nas i nie ke ti pomognime tebe.
Да,тие 60m² се една целина,станот е прилично топол(гледа кон југ),изолација на ѕидови нема,пвц прозори има.Знам дека треба да учам и читам и затоа побарав мислење,доколку знаев немаше да прашам.Кои се подобри клими,дали Daikin ili Toshiba.За Toshiba-та се мислам помеѓу Shorai Edge od 5.5 kw 16ка и Daisekai 9 исто 5.5kw 13ka,или понуди ти твое мислење за некоја подобра клима.Поздрав и секое добро.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Eve kako rabotela cela nojk,najomrazenata klima na ovoj forum.! A vo praksa nikoj ne ukazal na problem so amber.!(inaku postavena na 22° fan medium,krilcata na sredina)
Pozz i ubav den.
Btw,zabiraviv onaa app,broadlink so ovaa econtrol razlicno pokazuvaat primer na taa zelenata e sekogas pomala potrosuvackata na 24h so 1kw,komparirano so ovaa e control sto e dal softver dali samata app zema poinaku podatoci ne znamnuredot e ist sp3s.
 

Attachments

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
КАКОВ МОДЕЛ НА КЛИМА Е ДОБАР ЗА ДОМАШНИ ПОТРЕБИ

МОИ ЛИЧНИ ИСКУСТВА И СОЗНАНИЈА

-- Да можеш да го ПЛАТИШ моделот, кој ќе биде точно димензиониран за просторот кој ќе го затоплуваш - ладиш.

-- Моделот да ја затоплува - лади просторијата во посакуваната температура, со варијации од 0,5 степени. Ова, да може да го постигнува 350 дена во годината.

-- Да може да се користи и ДЕЊЕ и НОЌЕ - да има доволно тивок режим на работа

-- Да работи долго без поправки, барем 15-20 год.

Ова го поседува Панасоник од 2004-та год.

IMG_20200709_102141.jpg

А моделот Митсубиши, е нов кај мене и ќе почекаме да го достигне последниот услов.
IMG_20200523_214828.jpg . IMG_20200517_084349.jpg
Овие модели, додека не ја достигнат зададената температура, работат со околу 700 вати во ладење и околу 900 вати во греење- Панасоник, а потоа после неколку часа, ја одржува прецизно температурата со околу 200 во ладење и околу 270 вати во греење.
Митсубиши-то работи поекономично, бидејќи е и фабрички таков модел, а и поставен е во помала просторија.
Да сум појасен, овие модели работат како што и очекувам од еден инвертер, да ја прилагоди неговата работа - потрошувачката на струја со голема ефикасност, према потреба на просторот.
Меѓутоа овие модели не се продаваат веќе.

Мои блиски роднини во, нивни , скоро идентични простори се затоплуваат со Гри Хансол 12-ка
20180418_123557.jpg

и Хјундаи 12-ка. И двете затоплуваат простор, стан од 60м2 , дневна и спална. Ориентиран Југо-Исток, добро изолиран, со многу застаклен надворешен ѕид. И двете си го затоплуваат просторот, но има поголема варијација на температурата, отколку со првите два модела. Хансолот е за класа потивок, има 5 брзини на дување, ( Хјундаи 3), поличен- изглед пластика, .... но беше и 150-на евра поскап. И двата модела најчесто работат со исклучување. Ќе се активира внатрешната, ќе дувне со топол воздух,, брзо ќе се угаси, и обично по подолг период, зависи од надворешната температура, се вклучува повторно со краткотрајно дување на топол воздух. И овие два модела не можат сега да се купат.
Бидејќи се работи за постари особи, нив воопшто не им смета како работат овие модели.
Тука сакам да го потенцирам различниот начин на доживување на греењето.
Некој сака да му ја одржува зададената топлина, без да ја слуша климата, да дува тивко со температура на воздухот кај крилцата на В.Е. од 30-33 степени, просто да заборави што го затоплува. Ова е посебно битно за во спални соби.
Друг сака да почуствува топол воздух од 40-45-50 степени и да знае дека нешто го грее.
Со моделите кои коштаат 27-35 000 ден., моментални цени, корисникот треба да очекува да направи некој компромис со квалитетот и конфорот.
Јас ЛИЧНО, за моделите околу 450-600€, би очекувал да ја одржуваат температурата на просторот со варијација од +-1 степен, со начин на работа вклучи-исклучи и да работат 10-12 години без поправки.

За дополнителни информации, слободно прашајте ме, не е можно се' да се објасни во едно пишување
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
КАКОВ МОДЕЛ НА КЛИМА Е ДОБАР ЗА ДОМАШНИ ПОТРЕБИ

МОИ ЛИЧНИ ИСКУСТВА И СОЗНАНИЈА

-- Да можеш да го ПЛАТИШ моделот, кој ќе биде точно димензиониран за просторот кој ќе го затоплуваш - ладиш.

-- Моделот да ја затоплува - лади просторијата во посакуваната температура, со варијации од 0,5 степени. Ова, да може да го постигнува 350 дена во годината.

-- Да може да се користи и ДЕЊЕ и НОЌЕ - да има доволно тивок режим на работа

-- Да работи долго без поправки, барем 15-20 год.

Ова го поседува Панасоник од 2004-та год.

Прегледај го приврзокот 275490

А моделот Митсубиши, е нов кај мене и ќе почекаме да го достигне последниот услов.
Прегледај го приврзокот 275491.Прегледај го приврзокот 275514
Овие модели, додека не ја достигнат зададената температура, работат со околу 700 вати во ладење и околу 900 вати во греење- Панасоник, а потоа после неколку часа, ја одржува прецизно температурата со околу 200 во ладење и околу 270 вати во греење.
Митсубиши-то работи поекономично, бидејќи е и фабрички таков модел, а и поставен е во помала просторија.
Да сум појасен, овие модели работат како што и очекувам од еден инвертер, да ја прилагоди неговата работа - потрошувачката на струја со голема ефикасност, према потреба на просторот.
Меѓутоа овие модели не се продаваат веќе.

Мои блиски роднини во, нивни , скоро идентични простори се затоплуваат со Гри Хансол 12-ка
Прегледај го приврзокот 275515

и Хјундаи 12-ка. И двете затоплуваат простор, стан од 60м2 , дневна и спална. Ориентиран Југо-Исток, добро изолиран, со многу застаклен надворешен ѕид. И двете си го затоплуваат просторот, но има поголема варијација на температурата, отколку со првите два модела. Хансолот е за класа потивок, има 5 брзини на дување, ( Хјундаи 3), поличен- изглед пластика, .... но беше и 150-на евра поскап. И двата модела најчесто работат со исклучување. Ќе се активира внатрешната, ќе дувне со топол воздух,, брзо ќе се угаси, и обично по подолг период, зависи од надворешната температура, се вклучува повторно со краткотрајно дување на топол воздух. И овие два модела не можат сега да се купат.
Бидејќи се работи за постари особи, нив воопшто не им смета како работат овие модели.
Тука сакам да го потенцирам различниот начин на доживување на греењето.
Некој сака да му ја одржува зададената топлина, без да ја слуша климата, да дува тивко со температура на воздухот кај крилцата на В.Е. од 30-33 степени, просто да заборави што го затоплува. Ова е посебно битно за во спални соби.
Друг сака да почуствува топол воздух од 40-45-50 степени и да знае дека нешто го грее.
Со моделите кои коштаат 27-35 000 ден., моментални цени, корисникот треба да очекува да направи некој компромис со квалитетот и конфорот.
Јас ЛИЧНО, за моделите околу 450-600€, би очекувал да ја одржуваат температурата на просторот со варијација од +-1 степен, со начин на работа вклучи-исклучи и да работат 10-12 години без поправки.

За дополнителни информации, слободно прашајте ме, не е можно се' да се објасни во едно пишување
Mitsuto kako rabiti na greenje on off .
I kolku mu e minimumot i vo koja brzina na fan go rabotis?
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Да,тие 60m² се една целина,станот е прилично топол(гледа кон југ),изолација на ѕидови нема,пвц прозори има.Знам дека треба да учам и читам и затоа побарав мислење,доколку знаев немаше да прашам.Кои се подобри клими,дали Daikin ili Toshiba.За Toshiba-та се мислам помеѓу Shorai Edge od 5.5 kw 16ка и Daisekai 9 исто 5.5kw 13ka,или понуди ти твое мислење за некоја подобра клима.Поздрав и секое добро.
Ако не разбираш најдобро повикај во станот некој што разбира.Ако температурата во станот на ова топло време без греење не паѓа под 20-21ц.можеби ќе успееш Зависи која температура ќе бараш во станот,не е исто 22ц.или 24ц.Дали ќе ти пречи протокот на воздух.Мое мислење све над 550m3 е прејако но и тоа зависи кај ти е поставена климата.Какви се температурите во твојот град
Не е исто да затоплуваш деловен простор и стан.Постави цртеж од просторот,кај ќе ти биде поставена климата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom