Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Купив еден обичен мерач ама изгледа се зафркнав. Не можам да ја уклучам климата зошто тоа металното цевче смета. Личи на заземјување.... Или што и да е.... Ќе мора да купувам нов мерач без такво.... Прегледај го приврзокот 275410м....?
Најди таков утикач(ако има некаде тука да се купи), и напарај си мал продолжен со шуко каков ти одговара на климата.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ваљда не смеам да користам дополнителен приклучок на тоа? Или нема врска?

Квалитетен продолжен, не е по правилата, ама функционира без проблем, кај мене 16 години. Само пази на кој штекер ти е ставено, треба на шуко и ако е 12-ка сама на тој штекер доволно е 3х1,5, ако и други 3х2,5 и пази која моќност уклучуваш
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
dali moze nekoj da kazi zosto kaj nas mitsubishi LN 35 ILI 50 imaat oznaka VE a na nikoja druga stranska stranica ne postoi takva oznaka LN 35 VE. sekade se so oznaka VG VGHZ . i toj sto ima LN da vidi sto pisuva na negovata dali LN VE ILI VG
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
dali moze nekoj da kazi zosto kaj nas mitsubishi LN 35 ILI 50 imaat oznaka VE a na nikoja druga stranska stranica ne postoi takva oznaka LN 35 VE. sekade se so oznaka VG VGHZ . i toj sto ima LN da vidi sto pisuva na negovata dali LN VE ILI VG
Komplicirani se tie oznaki, ne e lesno ni Mitsu da kupis, edno vreme se trolase deka imaat najtocni podatoci.
Sea ne se znae ni 3,5ka sto e ni 5.5ka....site se po 80 90k.
Автоматски споено мислење:

Taa jas so ja imam vo tabelata na Toshiba ,sto ja imase pisuvase 3,6 kw.na -7,togaS nemase ni evrovent ni nisto.
Odamna beja tie vreminja.Posto si ziveam jas i si ja poznavam prostorijata, ne veruvas deka sam si napraviv energetski pasos na mojava prostorija.Koj znaj sam ke si napravi,vrz dolgogodisno iskustvo.
Pa jas i ne se grejam na - 15,spijam koga e temperaturata -15,i nemam videno emperatura -15,noke e.A TOSIBATA si ja ostavam si topli taa.Iko ke se razbudam toplo. Zavetno mesto,a -10,imm.
Da ,od Bitola bev.I sati vo ovie 10 godini pod-10 se brojat na race,sem noknite.
Baraj vidi si kolku pisuva vo tabelata za TOSHIBA,suzumi 16. NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Ima i maksimum 4,25 na -7c .Za sekoj stepen ima i hominalna.i maksimalna
Prostorijata ti e SUTEREN!!
Te ostaviv da si kazes sto tocno prostorija grees vo Bitola ama ne go kaza toa iako veke go imas napisano na forumov deka si vo Suteren.
Taka da spored tebe , da Suzumi16 moze da gree 20m2 vo Bitola Tocno, a ke gree 40m2 samo ako se ukopani pod zemja kako vo tvojot slucaj, za sve ostalo nevazi.
Ako se soglasuvas tuka da sme pata-pata, vo sprotivno da ni go pokazes energetskiot elaborat.
Автоматски споено мислење:

Погледај ја табелата од "" tigar4e ""
Избери од таму нешто. Одреди си ги приоритети-те, према нив избери.
Јас и Хајсенс Енерџи би ја погледнал

U tabelata na Tigar4e ja nema Hisense a mu ja nudis...ne razbiram kakov si ti toa strucnjak(te zaebavam, razbiram mnogu dobro)...energetska ima li ovaaa Hisens i ProductFiche....nema Eurovent za vlez u tabelata na Tigar4e i odma e jasno deka nema da vleze na tabelata i da ja podbutnes....
A da si zemes edna takva Hajsens ti pa da ni kazes kako ke ja pomines zimata moze?
Nesto mnogu se sutkaras po forumov so glupi linkovi ama si nekoe prodavace koe od daleku sarmira kruzi kako kisa oko Kragujevca a ustvari od blisku nasankuva poedinci na glupi modeli za koj nikoj nikakvo iskustvo nema.
Od pocetokot gi sledam tvoive pisuvanja i soveti i bas ne si mi nekoja Faca sto moze da si dozvoli (kako Lepotanot sto si dozvoluva ama ne go esapi nikoj) da napise "moja preporaka" ti e ovaa ili onaa klima...koj si be ti alo
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво.Ќе ве молам за мала помош.Ми треба клима за загревање и ладење на простор (дел од стан) од 60m².Се мислам помеѓу Toshiba ili Daikin и двете се 5.5kw,и што е тоа клима 16ка или 18ка,што означуваат тие бројки?Фала ви.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Купив еден обичен мерач ама изгледа се зафркнав. Не можам да ја уклучам климата зошто тоа металното цевче смета. Личи на заземјување.... Или што и да е.... Ќе мора да купувам нов мерач без такво.... Прегледај го приврзокот 275410м....?
Bar za vecer da go probas
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Здраво.Ќе ве молам за мала помош.Ми треба клима за загревање и ладење на простор (дел од стан) од 60m².Се мислам помеѓу Toshiba ili Daikin и двете се 5.5kw,и што е тоа клима 16ка или 18ка,што означуваат тие бројки?Фала ви.
Ако 16 и 18 делено на 3,41 е исто онда купи си ја било која
A @Коста Сениор може да ти објасни по табелата што ја читал и студирал на Тигар4е дали е тие 16 и 18 се само на +7 а на -7 се друга прикаска
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Ама што значат бројките 16 или 18?
Значат 16 deka e 16000бту и 18 deka e 18000бту BTU=BritishTermalUnit koe vo Wati se presmetuva ako se podeli so 3,41
Само што тие вредности 16 и 18 важат само на +7C надворешна температура....и сите бараме колку им е снагата на -7 и пониски температури каде БТУ или Watite им е доста помала па пример од 16ка станува 11ка и од 18ка станува 14ка
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
1
Значат 16 deka e 16000бту и 18 deka e 18000бту BTU=BritishTermalUnit koe vo Wati se presmetuva ako se podeli so 3,41
Само што тие вредности 16 и 18 важат само на +7C надворешна температура....и сите бараме колку им е снагата на -7 и пониски температури каде БТУ или Watite им е доста помала па пример од 16ка станува 11ка и од 18ка станува 14ка
Значи не играат голема важност во затоплувањето на домот.Фала ти.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Komplicirani se tie oznaki, ne e lesno ni Mitsu da kupis, edno vreme se trolase deka imaat najtocni podatoci.
Sea ne se znae ni 3,5ka sto e ni 5.5ka....site se po 80 90k.
Автоматски споено мислење:


Prostorijata ti e SUTEREN!!
Te ostaviv da si kazes sto tocno prostorija grees vo Bitola ama ne go kaza toa iako veke go imas napisano na forumov deka si vo Suteren.
Taka da spored tebe , da Suzumi16 moze da gree 20m2 vo Bitola Tocno, a ke gree 40m2 samo ako se ukopani pod zemja kako vo tvojot slucaj, za sve ostalo nevazi.
Ako se soglasuvas tuka da sme pata-pata, vo sprotivno da ni go pokazes energetskiot elaborat.
Автоматски споено мислење:


U tabelata na Tigar4e ja nema Hisense a mu ja nudis...ne razbiram kakov si ti toa strucnjak(te zaebavam, razbiram mnogu dobro)...energetska ima li ovaaa Hisens i ProductFiche....nema Eurovent za vlez u tabelata na Tigar4e i odma e jasno deka nema da vleze na tabelata i da ja podbutnes....
A da si zemes edna takva Hajsens ti pa da ni kazes kako ke ja pomines zimata moze?
Nesto mnogu se sutkaras po forumov so glupi linkovi ama si nekoe prodavace koe od daleku sarmira kruzi kako kisa oko Kragujevca a ustvari od blisku nasankuva poedinci na glupi modeli za koj nikoj nikakvo iskustvo nema.
Od pocetokot gi sledam tvoive pisuvanja i soveti i bas ne si mi nekoja Faca sto moze da si dozvoli (kako Lepotanot sto si dozvoluva ama ne go esapi nikoj) da napise "moja preporaka" ti e ovaa ili onaa klima...koj si be ti alo
E pa gledas imam daeno 40 m2 ,a batko energetski se presmetuva vo m3,100 m3 ili 35w na m3 na -10.Znaci ubavo sum se izrazil,a i porano kazano imam so izolacija znajs kakva ,8 cm nadvoresna od stiropol,a dali sum vkopan ili ne toa e njmalce vazno,bitno gi znajs toplonite zagubi na prostorot.
Vazno ti davam dovolen podatok.
Ti kazuvam pod -10 stepeni ne se grjam,spijam,ama ko ke stanam ,vo prostorot mi e 22c.
Eve taka uspesno se grejam 1o zima.
A ti vo poslednite 3650 denovi vidi,kolku sati imalo vo Bitola izmereni pod -10,ama da se pomegu 7h-do 24h.
Ke ti stane pojasno ako pocnis da gi sobiras satite,ako vids deka nema poveke deka ne se ni 1%.
Najladna godina od kako ja imam klimava bila zimata 2016/17 godina,i bez problemi ja pominav.
I samiot znajs deka najgolemiot problem kaj klimite e defrostot,i okolu 0c so maglivo-vlazno vreme.A T0SHIBATA nema problem so defrostite.Kolku e poladno vremeto taa uste poubo gree.
Ima uste eden kup raboti,vazni za pravilno greene,ama gi kazuvam ovie.
Pak ke ti napomnam.
Vo nase vreme nemase evrovent(makedinski) eurovent -stranski.
Tosiba imase tabeli koj javno bea dostapni na gugl,za sekoj model so go prodava,Engineering dada book.
Drugi firmi ne beja transparentni.Taa veli vaka.Ovaa SUZUMI 16 e 5,5kw ama na 7,i koga ke padne temperaturata taa go gubi kapacitetot .E kolku go gubi.E eve ti tabela gledaj si kolku go gubi.
E sega jas SI znam kolku mi treba i takva si kupiv.
E aj kazimi ti mene dali sega napamet sum izbral klima?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Купив еден обичен мерач ама изгледа се зафркнав. Не можам да ја уклучам климата зошто тоа металното цевче смета. Личи на заземјување.... Или што и да е.... Ќе мора да купувам нов мерач без такво.... Прегледај го приврзокот 275410м....?
Врати го,ако имаш фискална

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom