Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Некој да каже искоство со тошиба климите, минтреба за 25 квадрати, се мислам измеѓу тошиба и вивакс, секако тошивата е 39000 вивакс 26000 . Тошиба како погоденидали се добри има ли некој да пише искуство
кој модели на тошиба и вивакс се поточно?
ако не ти се проблем парите тошиба е пологично решение.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Овде има убави работи, разни видови на матерјали и премази на испарувачи !!


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А зосто пак нордик клима да одберам за умерена клима.
A sto vikas za Daisekai NDR so 2-stage kompresor, kolku bi dal za model so vvakov kompresor vgraduvan vo postarite Daisekai verzii, i dali mislis deka ponovite verzii vredat 100k vo odnos na ovie ?

Slednite sliki-izvadoci-skrinshotovi se od Istrazuvanjeto na Inzenjerite na Toshiba objaveni vo dokumentov na Perdue:
Photo4.jpg Photo2.jpg

Photo1.jpg
Photo3.jpg
Photo5.jpg
+30% zgolemena Efikasnost vo odnos na standard kompresor sto i da e toa standard :icon_lol: , koga Teshiba toa go tvrdi valjda treba da im se veruva na nivnite inzinjeri:bravobe:

Analiza na forum 2014ta, ili 10god podocna od istrazuvajeto na Toshiba...kaj nas verovatno 2024 ili podocna bi se izvel zakljucok kolku vredi toj tip na kompresor nebitno koja marka/brend go vgraduva, ama da sporeduvate Panasonic so khm Standard tjest singl-rotary i Amber na 2-stage epten ve definira kako laici na temava.
2-Stage ili Dual-Stage sveedno e Tehnologija , toa ne e nitu brend nitu firma i tuka treba da se pravi razlika.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2015
Мислења
378
Поени од реакции
169
До кај се Амбер 5,5kw ќе дојдат во старава година?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
A sto vikas za Daisekai NDR so 2-stage kompresor, kolku bi dal za model so vvakov kompresor vgraduvan vo postarite Daisekai verzii, i dali mislis deka ponovite verzii vredat 100k vo odnos na ovie ?

Slednite sliki-izvadoci-skrinshotovi se od Istrazuvanjeto na Inzenjerite na Toshiba objaveni vo dokumentov na Perdue:
Прегледај го приврзокот 275083Прегледај го приврзокот 275081

Прегледај го приврзокот 275080
Прегледај го приврзокот 275082
Прегледај го приврзокот 275097
+30% Efikasnost na kompresor koga Teshiba toa go tvrdi valjda treba da im se veruva na nivnite inzinjeri.

Analiza na forum 2014ta, ili 10god podocna od istrazuvajeto na Toshiba...kaj nas verovatno 2024 ili podocna bi se izvel zakljucok kolku vredi toj tip na kompresor nebitno koja marka/brend go vgraduva, ama da sporeduvate Panasonic so singl-rotary i Amber na 2-stage epten ve definira kako laici na temava.
2-Stage ili Dual-Stage sveedno e Tehnologija , toa ne e nitu brend nitu firma i tuka treba da se pravi razlika.
Seto ova e vo red,kako so go velis ti,ama softverot na noriska klima e namesten za nordiski uslovi i efikasen e vo nordiski uslovi.
Vo nasava umerena zona kade greeme 6 meseci i kade 90% od satite se nad 0c nordiskiot softver e ne efikasen.
Nordiskiot softver startuva so pogolem minim,i po ne efikasen poslab COP,i celo vreme go namaluva kako paga temereturata,za da ja oddrzi mokta na snagata go namaluva COP.
Softverot za umerena klimatska cona e obraten.Toj startuva so pogolem COP ,i kako pagaaat temperaturite COP(zboruvam za Te sibata) go drzi,po cena na kapacitetot.Znasi softverot za umerena zona e poekonomicen i poprilagodliv za M A K E D O N I JA .
Eve konkretno za kaj mene dom da zemime.
40m2
Toplotni gubitoci na -10 3,5kw
Racunaj za 10 godini kolku sati sum imal,pod -10 ,a da gi odbieme noknite sati,koga i ne mi e bitno kolku ke topli togas klimata,pa makar i da ja namali temperaturata so 1c,od zadadena(makar sto nema da se namali)
Ni samiot ne znam zosto bi mi koristel,toj NORDIC model.
Jas sum siguren deka obisniot Daisekai pomalce ke mi potrosi el.energija od kolku Nordic Daisekai.
A ako zboruvame za cenata,na Daisekaj,ene go vo KLIMI MK,e poevtin 76000 .Duri poke go cenm stariot DAISEKAI 8,odkolku noviot.Posnazen kompresor 150cm2(babacko)kompresorciste,na niski Hz ke si predi.
Pa mozi ke izlezi i Daisekai X,pa ke ja spustat cenata na IX,pa ke zavsat subvenciite ,pa uste ke ja spustat.
Zivotot mora da ide ,da sme zdravi i zivi.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Seto ova e vo red,kako so go velis ti,ama softverot na noriska klima e namesten za nordiski uslovi i efikasen e vo nordiski uslovi.
Vo nasava umerena zona kade greeme 6 meseci i kade 90% od satite se nad 0c nordiskiot softver e ne efikasen.
Nordiskiot softver startuva so pogolem minim,i po ne efikasen poslab COP,i celo vreme go namaluva kako paga temereturata,za da ja oddrzi mokta na snagata go namaluva COP.
Softverot za umerena klimatska cona e obraten.Toj startuva so pogolem COP ,i kako pagaaat temperaturite COP(zboruvam za Te sibata) go drzi,po cena na kapacitetot.Znasi softverot za umerena zona e poekonomicen i poprilagodliv za M A K E D O N I JA .
Eve konkretno za kaj mene dom da zemime.
40m2
Toplotni gubitoci na -10 3,5kw
Racunaj za 10 godini kolku sati sum imal,pod -10 ,a da gi odbieme noknite sati,koga i ne mi e bitno kolku ke topli togas klimata,pa makar i da ja namali temperaturata so 1c,od zadadena(makar sto nema da se namali)
Ni samiot ne znam zosto bi mi koristel,toj NORDIC model.
Jas sum siguren deka obisniot Daisekai pomalce ke mi potrosi el.energija od kolku Nordic Daisekai.
A ako zboruvame za cenata,na Daisekaj,ene go vo KLIMI MK,e poevtin 76000 .Duri poke go cenm stariot DAISEKAI 8,odkolku noviot.Posnazen kompresor 150cm2(babacko)kompresorciste,na niski Hz ke si predi.
Pa mozi ke izlezi i Daisekai X,pa ke ja spustat cenata na IX,pa ke zavsat subvenciite ,pa uste ke ja spustat.
Zivotot mora da ide ,da sme zdravi i zivi.
Mislam deka si mnogu vo pravo. Muabetov za Nordic mi e kako kumbinjata daj mi neka ima neka puka, od poveke ne boli glava itn itn. Umetnosta e vo odrzuvanje snaga precizno i rabotenje so nizok minimum.
Pa videte go mesec Noemvri, garantiram deka 90% inverteri na pazarov rabotat ON OFF i denje i nokje. I greaci lupaat vo tacnata i vrtat ventilatori bez kontrola.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Seto ova e vo red,kako so go velis ti,ama softverot na noriska klima e namesten za nordiski uslovi i efikasen e vo nordiski uslovi.
Vo nasava umerena zona kade greeme 6 meseci i kade 90% od satite se nad 0c nordiskiot softver e ne efikasen.
Nordiskiot softver startuva so pogolem minim,i po ne efikasen poslab COP,i celo vreme go namaluva kako paga temereturata,za da ja oddrzi mokta na snagata go namaluva COP.
Softverot za umerena klimatska cona e obraten.Toj startuva so pogolem COP ,i kako pagaaat temperaturite COP(zboruvam za Te sibata) go drzi,po cena na kapacitetot.Znasi softverot za umerena zona e poekonomicen i poprilagodliv za M A K E D O N I JA .
E dojdovme do bitnoto ...softverot kade toa e namesten ?
Aj objasni kako e namesten...toa samo za Toshiba e namesten ili i za Mitsui i cel Event....objasnuvas nekoi raboti koi sum gi kazal ama ne gi razbras...i te cekam da me prosvetlis.
Ja ne te razbiram kao toa softverot e nemesten....kako toa e namesten...i za kogo?
A ni baterijava ne razbira ama ti go lajknal postot....od dvajcata eden valjda eden razbira i neka objasni
Klima so Pdesignh od 5kw na -22 kolku treba da dade na 3saati test na Eurovent i dobie Enegrestska
Istata na -7 ima da prede so 30% od snagata vo Test Mode....sto ne vi e jasno...ako na -15 moze da izvqadam 4kw na -7 ima da gi isprdi 7kw posto procentite3 za greenje se tie, tablica u % kolku se zagubite na -7 i -15 dosega ke najdevte ako ste se fatile da diskutirate
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
E dojdovme do bitnoto ...softverot kade toa e namesten ?
Aj objasni kako e namesten...toa samo za Toshiba e namesten ili i za Mitsui cel Event....objasnuvas nekoi raboti koi sum gi kazal ama ne si gi razbral....i te cekam da me prosvetlis.
Ja ne te razbiram kao toa softverot e nenamesten....kako toa e namesten...i za kogo?
A ni baterijava ne razbira ama ti go lajknal postot....od dvajcata eden valjda razbira i neka objasni
Prvo za da razberes treba da citas knigi i trudovi (sto gledam si pocnal nesto) a ne beli meracinja i katalozi. Natpisot e totalno OK za Nordic klimi, so toa sto Nordic kaj site skoro e samo plus greac na tacna, koj razbral razbral, koj kupil kupil. Ama ne e ni toa poentata. Golem opseg na kapacitet pogotovo niska snaga i precizna modulacija e toa e toa za nasi uslovi. Temperaturnite fluktuacii vo Makedonija na dnevno nivo se golemi a ne pa.celo zimo ili godina. Plus i slabo izolirani objekti (maltarana kuka i debel.zid so dva reda cigla) e daleku od izolacija. Toa ti e recept za golemi promeni sto treba bilo.koj ured da sovlada.
E za toa e like na postot a ti.mnogu me interesira sto razbra od trudot sto.go postiras i sto zaklucok si donel
Toa ti e isto Tesla inzener da ima trud za Tesla novite heat pump vo kolite. Sto mislis sto ke bide najdobro ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Prvo za da razberes treba da citas knigi i trudovi (sto gledam si pocnal nesto) a ne beli meracinja i katalozi. Natpisot e totalno OK za Nordic klimi, so toa sto Nordic kaj site skoro e samo plus greac na tacna, koj razbral razbral, koj kupil kupil. Ama ne e ni toa poentata. Golem opseg na kapacitet pogotovo niska snaga i precizna modulacija e toa e toa za nasi uslovi. Temperaturnite fluktuacii vo Makedonija na dnevno nivo se golemi a ne pa.celo zimo ili godina. Plus i slabo izolirani objekti (maltarana kuka i debel.zid so dva reda cigla) e daleku od izolacija. Toa ti e recept za golemi promeni sto treba bilo.koj ured da sovlada.
E za toa e like na postot a ti.mnogu me interesira sto razbra od trudot sto.go postiras i sto zaklucok si donel
Toa ti e isto Tesla inzener da ima trud za Tesla novite heat pump vo kolite. Sto mislis sto ke bide najdobro ??
Greac na tacna nema veze so Nordic Energetska od Event i 2-stage kompresori
Tie klimi so grejacot se deklarirani do koja nadovresna temperatura? Gledas deka pazat kako da nevlezat vo ladna zona koja bara greenje i na -22

I doagjame na bitnoto
AKo objektot koj sto go gradi nekoj... ili saka da kupi stan koj ima zagubi od 5kw
5kw na koja nadvoredsna e prasanjeto?
Na -7, na -10, na -15 na koja temperatura nadvoresna da presmetame koi se toplinskite zagubi vo m2?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
E dojdovme do bitnoto ...softverot kade toa e namesten ?
Aj objasni kako e namesten...toa samo za Toshiba e namesten ili i za Mitsui i cel Event....objasnuvas nekoi raboti koi sum gi kazal ama ne gi razbras...i te cekam da me prosvetlis.
Ja ne te razbiram kao toa softverot e nemesten....kako toa e namesten...i za kogo?
A ni baterijava ne razbira ama ti go lajknal postot....od dvajcata eden valjda eden razbira i neka objasni
Klima so Pdesignh od 5kw na -22 kolku treba da dade na 3saati test na Eurovent i dobie Enegrestska
Istata na -7 ima da prede so 30% od snagata vo Test Mode....sto ne vi e jasno...ako na -15 moze da izvqadam 4kw na -7 ima da gi isprdi 7kw posto procentite3 za greenje se tie, tablica u % kolku se zagubite na -7 i -15 dosega ke najdevte ako ste se fatile da diskutirate
E dobro de ajde vaka.
Vo prostorijava imam SUZUMI 16.
Kazimi ti ubedime deka ke bidam poveke stoplen so toj amberot.
Ubedime deka pomalce ke potrosm el.energija,so toj amberot.Nemoj da mi se nerviras.Toj mozi dava i 7 kw energija,ete ti veruvam,ama so COP 2,ILI KOP 1 NA -30.Ama mene ne mi treba,mene mi treba 3,5 na -10 co povisok COP.
Ama sakam da mi trosi 250 w so kop 6 da mi dade 1,5 kw toplina vo prostorijata.
Go mozi toa AMBER .
Ne mozi
blagodaram ,ne mi trba AMBER.
Na toj so mi treba nek si kupi,jas taka razmisluvam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
E dobro de ajde vaka.
Vo prostorijava imam SUZUMI 16.
Kazimi ti ubedime deka ke bidam poveke stoplen so toj amberot.
Ubedime deka pomalce ke potrosm el.energija,so toj amberot.Nemoj da mi se nerviras.Toj mozi dava i 7 kw energija,ete ti veruvam,ama so COP 2,ILI KOP 1 NA -30.Ama mene ne mi treba,mene mi treba 3,5 na -10 co povisok COP.
Ama sakam da mi trosi 250 w so kop 6 da mi dade 1,5 kw toplina vo prostorijata.
Go mozi toa AMBER .
Ne mozi
blagodaram ,ne mi trba AMBER.
Na toj so mi treba nek si kupi,jas taka razmisluvam.
Prostorijava sto ja grees nebitno koja klima ja imas ima X nepoznati toplinski zagubi koi se merat vo Kw a ne vo m2(Preporacana).
Ti u start neznaes kolku X Kw zagubi imas u prostorot, ili ukratko nemas energetska za stanot - kukjata.(ZA toa se vadi Energetski elabporat)
E sea....ti si mislam vo Bitola, i se prasuvam kako moze Suzumi16 so edvaj 3.3kw na -7 moze da topli 40m2 na -15 ? Kako moze ? Moze so bekap grealka sto i TOshiba go napisala.
Tvoj izbor e sto model si zemal i kako si zemal...ja nisto ne ti prodavam ti veke imas kupeno klima ama me interesira kako si ja izbral bas taa klima...i ke ti dokazam deka si ja izbral OD NEZNAEENJE...i podatoci na +7....ovie podatoci na +7 kako gi vikaat znaes li?
Gi vikaat Prosecni...Nominalni... Prosecni (za prosecni) taka i ti si ja prosekol
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
E dobro de ajde vaka.
Vo prostorijava imam SUZUMI 16.
Kazimi ti ubedime deka ke bidam poveke stoplen so toj amberot.
Ubedime deka pomalce ke potrosm el.energija,so toj amberot.Nemoj da mi se nerviras.Toj mozi dava i 7 kw energija,ete ti veruvam,ama so COP 2,ILI KOP 1 NA -30.Ama mene ne mi treba,mene mi treba 3,5 na -10 co povisok COP.
Ama sakam da mi trosi 250 w so kop 6 da mi dade 1,5 kw toplina vo prostorijata.
Go mozi toa AMBER .
Ne mozi
blagodaram ,ne mi trba AMBER.
Na toj so mi treba nek si kupi,jas taka razmisluvam.
ти убаво му пишуваш он пак неможе да те разбере,си тера негова приказна
ти:Ama sakam da mi trosi 250 w so kop 6 da mi dade 1,5 kw toplina vo prostorijata...он:ама знаеш колку дава на -30 степени ,7кв топлина

па уште дрзок,ти вика си згрешил што си ја купил :)

еве од друг форум,се гледа колку троши Гри ова врмее 860 вати просек.



и во која зона е Скопје
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A sto vikas za Daisekai NDR so 2-stage kompresor, kolku bi dal za model so vvakov kompresor vgraduvan vo postarite Daisekai verzii, i dali mislis deka ponovite verzii vredat 100k vo odnos na ovie ?
Од овој пост само сватив дека Тошиба се пробала со 2-stage компресорите и се откажала...

@Strelec на линкот од рускиот форум што си го споделил има прикачено техничка спецификација од Daiseikai 7 Polar 25ка 35ка и 45ка (претпоставувам со 2-stage компресор) споредбено со уште постарите модели пишани како Daiseikai Polar 25ка и 35ка (претпоставувам Daiseikai 6ка со стандард компресор).

Од тоа што јас можев да увидам, да капацитетите се зголемени на моделите со 2-stage компресор, меѓутоа зголемена е и потрошувачката.
Поочигледен пример на -20С кај 35ките:
Поновиот Daiseikai 7 Polar 35ка: Испорачувала 3800w со COP 2.11 и потрошна 1800w
Постариот Daiseikai Polar 35ка: Испорачувала 2940w со COP 2.07 и потрошна 1420w

Е сега, овие модели на Daiseikai 7 Polar се произведувале и продавале во периодот од 2013 до 2015.
Веројатно тоа е периодот кога кинезите во Грее си рекле тоа е тоа, праиме 2-stage компресор и вадиме Амбер модел со 3 реден изменувач и сите нишани.

+30% zgolemena Efikasnost vo odnos na standard kompresor sto i da e toa standard :icon_lol: , koga Teshiba toa go tvrdi valjda treba da im se veruva na nivnite inzinjeri
Арно ама Тошиба се премислува и прекинува да ги става 2-stage компресорите во резиденцијални модели на клима уреди така?
Зошто?
Дали сеуште треба да им веруваме на инженерите на Тошиба?

Уште повеќе, зошто и Грее нема извадено понов модел со 2-stage компресор?
Дали и Грее се премислува околу 2-stage компресорите?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Prostorijava sto ja grees nebitno koja klima ja imas ima X nepoznati toplinski zagubi koi se merat vo Kw a ne vo m2(Preporacana).
Ti u start neznaes kolku X Kw zagubi imas u prostorot, ili ukratko nemas energetska za stanot - kukjata.(ZA toa se vadi Energetski elabporat)
E sea....ti si mislam vo Bitola, i se prasuvam kako moze Suzumi16 so edvaj 3.3kw na -7 moze da topli 40m2 na -15 ? Kako moze ? Moze so bekap grealka sto i TOshiba go napisala.
Tvoj izbor e sto model si zemal i kako si zemal...ja nisto ne ti prodavam ti veke imas kupeno klima ama me interesira kako si ja izbral bas taa klima...i ke ti dokazam deka si ja izbral OD NEZNAEENJE...i podatoci na +7....ovie podatoci na +7 kako gi vikaat znaes li?
Gi vikaat Prosecni...Nominalni... Prosecni (za prosecni) taka i ti si ja prosekol
Taa jas so ja imam vo tabelata na Toshiba ,sto ja imase pisuvase 3,6 kw.na -7,togaS nemase ni evrovent ni nisto.
Odamna beja tie vreminja.Posto si ziveam jas i si ja poznavam prostorijata, ne veruvas deka sam si napraviv energetski pasos na mojava prostorija.Koj znaj sam ke si napravi,vrz dolgogodisno iskustvo.
Pa jas i ne se grejam na - 15,spijam koga e temperaturata -15,i nemam videno emperatura -15,noke e.A TOSIBATA si ja ostavam si topli taa.Iko ke se razbudam toplo. Zavetno mesto,a -10,imm.
Da ,od Bitola bev.I sati vo ovie 10 godini pod-10 se brojat na race,sem noknite.
Baraj vidi si kolku pisuva vo tabelata za TOSHIBA,suzumi 16. NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Ima i maksimum 4,25 na -7c .Za sekoj stepen ima i hominalna.i maksimalna
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Некој да каже искоство со тошиба климите, минтреба за 25 квадрати, се мислам измеѓу тошиба и вивакс, секако тошивата е 39000 вивакс 26000 . Тошиба како погоденидали се добри има ли некој да пише искуство

Погледај ја табелата од "" tigar4e ""
Избери од таму нешто. Одреди си ги приоритети-те, према нив избери.
Јас и Хајсенс Енерџи би ја погледнал

 

Kajgana Shop

На врв Bottom