Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Panelka od 2 kw
10 min ke raboti 20 min ke odmara barem taka e kaj mene dolgo vreme se mislev ama se e prejako za taa kvadratura i ke raboti on off
Тоа не е ништо страшно ако работи со 300w. Проблем е ако работи со 600w. Инаку има и 09 клими па и 07. Мислам дека даикин нуди фтхф20 како најслаба опција.

Нема никаква врска со работење како он/оф која ќе работи со 700 или 900w. Овие се третина од тоа.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207

Повели, самопрогласен менаџеру, само пази да не се навлажниш. Инаку кај братов има цела колекција од снимки со ФХ35, може да си ја погледнеш „бифшата“ да видиш што си изгубил.

Само мал дел е ова:
Heating with Mitsubishi FH35VE 45m2 living room
Outdoor temp -14.7C
Inside 23.5C
Power consumption about 750w
Humidity 75%

Vranje,Serbia Outdoor 2C Light snow Humidity 74% Indoor set 24C on termometer 21.8C Power input about 460w... Room 16 m2


Интересно е како дури и на Јутуб се обидуваш да го деградираш Митсубиши, признавајќи како е тоа одлична клима со заклучок дека не чини аутофанот.
Mitsu mitsu vistina ima sranje ayto fan.
Prva brzina min 275 ,vtora 340w ( ili 370w treba da proveram) tocno e odredeno.
Drvo klima da trcas samo po dalecinskoto.
Автоматски споено мислење:

И јас до сега не сум имал проблем. Веќе 3 години го користам првиот што го купив за на бојлерот.


Може и да е конфликт со друг уред.....
Јас на iOS ги користам, таман си е се.... дури онаа e-control арно работи иако е бааги застарена и нема упдате може 2 години.
Пробај напрај му ресет на мерачот и прво поврзи го директно со телефонот како AP device...има таму во опциите ќе го најдеш.
Кога го купив вториот мерач ме зафркаваше не го покажуваше точно графиконот со потрошувачка, им пишав на маил на Broadlink и тие ми сугерираа така да направам, па после тоа се среди.


Може за LN ако сакате, овие 5-6 дена како да се греам на сијалица ;)
Se ladis kazi ovie dena so LN ot ne ti duva ladno ke ti se ukoci kicmata.
Tuka imase nekoi za hansolot so min od 110-120w se fakaja za stapot deka ne cinelo.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ajde mislenje za klimava https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=72200

Za vo mala soba od15 kvadrati za zagrevanje za decka soba

Многу зависи како губи топлина собата.
Панелка во добро изолиран простор, работи малку помалку од половина од времето ако одржуваш температура 23-24 степени. Лично мене ,една 1,5 кв така ми работи. Не е голема, може и да се намести на тркалца или на ѕид ( мобилна - фиксна). Купена 3000 ден. Ако ја одржуваш температурата на 22 степени, рачунај 20 - 25% помалку.
Работи еве 7 год., А имам и панелки што работат 10 год.
Клима уред без 25 000 ден. не би купил, ако сакаш подобра, рачунај на 40 000 со монтирање. Треба 3 пати помалку да троши, 15 год. да работи. Имаш и решено ладење, ако е потребно.
Направи си сам пресметка
Автоматски споено мислење:

Klima so ili bez grejac na kompresor? prednosti i slabosti ako e so ili bez?

Грејачот на долниот дел од металната кутија на надворешната единица ( Н.Е.) би било корисно во
- Најладните котлини на Македонија, или планински предели со голема влага и снег.
- Ако клима уредот не е од Јапонски производител.
- Ако надворешната единица е поставена на место кое не го фаќа сонце барем 2-3 часа во Зимо.
Вистина е дека ќе троши околу 70-80 вати во период на часови-те кога температурата е под 1-2 Целзиус-а. Превенира да не се оштети-скрши перката на Н.Е.
За греач на компресор ич не мисли, тоа треба сите да го имаат.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
Mitsu mitsu vistina ima sranje ayto fan.
Prva brzina min 275 ,vtora 340w ( ili 370w treba da proveram) tocno e odredeno.
Drvo klima da trcas samo po dalecinskoto.
Ова трчање по далечински управувач е најголемата глупост што ви ја смисли самопрогласениот менаџер на форуми и јутуб само колку да си има некаков банален аргумент кога ќе се прават споредби. Затоа што друго не може да најди. За на крајот на денот да признае дека со таа клима нема споредби.

Е сеа пази ова. Ако „тебе“ или било кој го мрзи два три пати во годината да кликне на далечинското и да си смени брзина на издув, а притоа да заштеди голема сума на пари и наместо тоа да купи амбер кој „го бие добар глас на форум“ дека имал одличен аутофан, а притоа троши како рерна и 80% од времето работи пали гасни е проблем во кој што за жал не можам да помогнам.

За клима која што на -15 работи со 750W - 900W, па ќе спијам со далечинското наместо да серам дека не чинел аутофанот.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
За греач на компресор ич не мисли, тоа треба сите да го имаат.
Greska si Prijatel Greacot na kompresor voopsto ne e potreben bidejki inverter klimite zimno vreme ne gi gasime rabotat nonstop plus masloto vo kompresorot na sekoja inverter klima e sinteticko ulje ( maslo ) i toa maslo ne mrzne ni na -50°C zatoa NE treba greaci vo inverter klimite.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ова трчање по далечински управувач е најголемата глупост што ви ја смисли самопрогласениот менаџер на форуми и јутуб само колку да си има некаков банален аргумент кога ќе се прават споредби. Затоа што друго не може да најди. За на крајот на денот да признае дека со таа клима нема споредби.

Е сеа пази ова. Ако „тебе“ или било кој го мрзи два три пати во годината да кликне на далечинското и да си смени брзина на издув, а притоа да заштеди голема сума на пари и наместо тоа да купи амбер кој „го бие добар глас на форум“ дека имал одличен аутофан, а притоа троши како рерна и 80% од времето работи пали гасни е проблем во кој што за жал не можам да помогнам.

За клима која што на -15 работи со 750W - 900W, па ќе спијам со далечинското наместо да серам дека не чинел аутофанот.
Ja imam doma fh ja gledam -aytofan kanta isti se i drugite mitsu.
E sega da stanat rabotite pojasni za 2i pol dena
Fh 25ve so A+++ vo 15m2 ima potroseno 1.8kw na auto fan( koga ke zaldi na 2racno zadavam pa ako treba pak na auto) so senzor pusten.
Suzumi so A+ vo 10m2 800w potroseno na autofan.( cela zima dalecinsko ne gigbam)
Razlikata e 200evra megu niv .
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Greska si Prijatel Greacot na kompresor voopsto ne e potreben bidejki inverter klimite zimno vreme ne gi gasime rabotat nonstop plus masloto vo kompresorot na sekoja inverter klima e sinteticko ulje ( maslo ) i toa maslo ne mrzne ni na -50°C zatoa NE treba greaci vo inverter klimite.

Пријател, ги буниш нашите сограѓани кои малку знаат за климите.
Не треба ич да му мислат за греачот на КОМПРЕСОР, тоа во праксата не е битно, за тоа му мисли производителот.
За греачот на долниит дел од металната кутија имаат избор.
Како што напишав, да не се повторувам.
Знаеш дека јас со кинеска клима Зимо 2016-2017 имав проблем со замрзнувањето.
Еве за која клима се работи.
Претпоставувам затоа најголем број кинески модели идат со греач на ЛИМОТ
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Претпоставувам затоа најголем број кинески модели идат со греач на ЛИМОТ
Greaci na tacna ili po tvoe LIMOT nemaat Toshiba Mitsubishi Fujitsu Daikin Panasonic LG Cartier pa nemaat problem pri greenje toa mi e poentata na muabetov
Pozdrav
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
Ja imam doma fh ja gledam -aytofan kanta isti se i drugite mitsu.
E sega da stanat rabotite pojasni za 2i pol dena
Fh 25ve so A+++ vo 15m2 ima potroseno 1.8kw na auto fan( koga ke zaldi na 2racno zadavam pa ako treba pak na auto) so senzor pusten.
Suzumi so A+ vo 10m2 800w potroseno na autofan.( cela zima dalecinsko ne gigbam)
Razlikata e 200evra megu niv .
Знај само една работа, со олку малку параметри математика не се прави. И самиот знаеш дека едниот простор може помалку топлина да губи од другиот.
Друга работа е што Тошибата може да ја наместиш на 24 и аутофан, ама да не може од 21 повеќе да постигне. Со другата може правиш 25 степени.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
,
Знај само една работа, со олку малку параметри математика не се прави. И самиот знаеш дека едниот простор може помалку топлина да губи од другиот.
Друга работа е што Тошибата може да ја наместиш на 24 и аутофан, ама да не може од 21 повеќе да постигне. Со другата може правиш 25 степени.
I lani i god pred toa ja vidov razlikata toshibata primer trosi duplo pomalku i poveke 1:2,5 nekade vo odnos na mitsuto fh se zaradi nefukcionalniot auto fan.
Toshibata primer ima ist auto fan kako i Gree Hansolot nema nekoja razlika.
Ne e klima toa samo da ja pustis vo 3ta fan i gotovo.
 
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Многу зависи како губи топлина собата.
Панелка во добро изолиран простор, работи малку помалку од половина од времето ако одржуваш температура 23-24 степени. Лично мене ,една 1,5 кв така ми работи. Не е голема, може и да се намести на тркалца или на ѕид ( мобилна - фиксна). Купена 3000 ден. Ако ја одржуваш температурата на 22 степени, рачунај 20 - 25% помалку.
Работи еве 7 год., А имам и панелки што работат 10 год.
Клима уред без 25 000 ден. не би купил, ако сакаш подобра, рачунај на 40 000 со монтирање. Треба 3 пати помалку да троши, 15 год. да работи. Имаш и решено ладење, ако е потребно.
Направи си сам пресметка
Автоматски споено мислење:


Собата е изолирана внатрешно со стиродур 2см и плафонот истотака и надворесните зидови со 5см стиропор. Има една балконска врата и еден прозор ке треба дасе грее од 20 00 до 7 часот наутро
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За Матеј

Ќе треба да ја грееш 24/7, со тоа што преку ден намали, да биде околу 18 степени, а пред спиење подеси потопло.
Значи панелката нема многу да ти троши струја.
АРНО АМА
Ако се работи за мало дете кое може да се изгори ноќно време, побезбедна ти е клима-та. Ако треба и ладење летоска, ако не може индиректно од други соби да се лади, пак клима ти треба. Климата делумно, не е баш дека врши целосно чистење, го прочистува воздухот.Само климата МОРА да ја чистиш, инаку можно е да наштети на нос-бронхии- бели дробови кај осетливи деца.
Автоматски споено мислење:

Греачи на долен дел на шасијата- лимо има и Митсубиши кај " нордик" моделите. Можда и другите јапонски, ама тоа го оставам на постручните.Те молам не ги информирајте полу точно.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Греачи на долен дел на шасијата- лимо има и Митсубиши кај " нордик" моделите. Можда и другите јапонски, ама тоа го оставам на постручните.Те молам не ги информирајте полу точно.
Prijatel jas i ti ne se razbirame greaci moze ima Mitsubishi NO vo Nordic modelite za sibirskite zemji nie ne sme drzava so ladna sibirska klima tuku nasata drzava se naoga vo umerena klimatska zona zatoa ovde ne se potrebni Nordic modeli.
I zatoa tuka vo Mk NE se uvezuvaat Mitsubishi Nordik modeli zatoa sto realno NEMA potreba ! ! !
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Prijatel jas i ti ne se razbirame greaci moze ima Mitsubishi NO vo Nordic modelite za sibirskite zemji nie ne sme drzava so ladna sibirska klima tuku nasata drzava se naoga vo umerena klimatska zona zatoa ovde ne se potrebni Nordic modeli.
I zatoa tuka vo Mk NE se uvezuvaat Mitsubishi Nordik modeli zatoa sto realno NEMA potreba ! ! !
Ne uvezuvavaat zatoa sto cenata ke bide nenormalna, ne zatoa sto ne treba.
Sekoj kupuvac sam si odlucuva dali ke mu treba ili ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom