Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
И сега оваа од Сетек : Haier Tundra PLUS SMART 1U35MEEFRA / AS35TADHRA-CL дали е иста со таа од Eнергија Haier Tundra Green 35 и од klimi.mk. На klimi.mk e истата ознака како во сетек, а во енергија мислам дека беше надворешната 1U35BEEFRA. Всушност прашањето ми е од кај да ја купам? :)
Prijatel Klimi Mk HAIER klimite gi nabavuvaat preku Energija bidejki Energija e oficijalen uvoznik na HAIER za Mk ako vo Klimi Mk go ima najnoviot model toa znaci deka i vo Energija go ima toj model bidejki Klimi Mk go zimaat od Energija e sega okolu kupuvanjeto moj sovet ti e Haier da go kupis od Energija bidejki mnogu se vnimatelni pri montazata i imaat 3 godini celosna garancija bezuslovna na cela Haier klima dodeka ako ja kupis od Klimi Mk treba Klimi Mk da ti ja montiraat i treba sekoja godina da doplakas za prodolzuvanje na garancijata do 3 godini.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Prijatel Klimi Mk HAIER klimite gi nabavuvaat preku Energija bidejki Energija e oficijalen uvoznik na HAIER za Mk ako vo Klimi Mk go ima najnoviot model toa znaci deka i vo Energija go ima toj model bidejki Klimi Mk go zimaat od Energija e sega okolu kupuvanjeto moj sovet ti e Haier da go kupis od Energija bidejki mnogu se vnimatelni pri montazata i imaat 3 godini celosna garancija bezuslovna na cela Haier klima dodeka ako ja kupis od Klimi Mk treba Klimi Mk da ti ja montiraat i treba sekoja godina da doplakas za prodolzuvanje na garancijata do 3 godini.
Vo MK sekoj moze da uvezuva Haier
Soberi 20000USD i pisi mi, koga sakas, sto sakas.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Prijatel Klimi Mk HAIER klimite gi nabavuvaat preku Energija bidejki Energija e oficijalen uvoznik na HAIER za Mk ako vo Klimi Mk go ima najnoviot model toa znaci deka i vo Energija go ima toj model bidejki Klimi Mk go zimaat od Energija e sega okolu kupuvanjeto moj sovet ti e Haier da go kupis od Energija bidejki mnogu se vnimatelni pri montazata i imaat 3 godini celosna garancija bezuslovna na cela Haier klima dodeka ako ja kupis od Klimi Mk treba Klimi Mk da ti ja montiraat i treba sekoja godina da doplakas za prodolzuvanje na garancijata do 3 godini.
Климава треба да се монтира во Кочани, не знам дали Енергија одат по други градови. А не разбирам, дали ако ја купам од било каде за да ми важи гаранцијата треба да ми ја монтираат нивни монтери?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Климава треба да се монтира во Кочани, не знам дали Енергија одат по други градови. А не разбирам, дали ако ја купам од било каде за да ми важи гаранцијата треба да ми ја монтираат нивни монтери?
Toa Energija dali montiraat vo drugi gradovi ke si prasas kaj niv no sigurno montiraat sto se odnesuva do kupuvanjeto od kade i da ja kupis ke ti pratat nivni monteri ovlasteni za HAIER klimi i ke ti vazi garancijata razlikata e vo toa sto ako ja kupis od drugo mesto ke treba da plakas 3 godini za prodolzuvanje na garancijata dodeka ako ja montira Energija ima 3 godini celosna garancija bezuslovna.

Vo MK sekoj moze da uvezuva Haier
Soberi 20000USD i pisi mi, koga sakas, sto sakas.
Koj e oficijalen uvoznik na LG klimi kaj nas vo Mk dali Neptun ili Dogan ama iskreno odgovori.
Bidejki nekoj vikast Neptun nekoj Dogan e sega koja e vistinata ?
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Дали оваа енергетска ,укажува дека оваа клима е предвидена да работи долго на -10 или -15. Дали ја одредува како Нордик ( мек нордик),или некој хибрид нордик, или трето.
 

Attachments

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Ако може предлог за мулти-сплит, се работи за две соби од по 15 мк без изолација, исток ориентација....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Таа Тундра со Ј во името има Еуровент и барем по неколку документи што сум сретнал е доста појака од оваа со М.
А зинеш лажеш(као прво)
Имала едната Еуровент ама другата немала...лажеш у старт и двете имаат
HiaierMeefra.jpg HiaierJeefra.jpg
Со должна почит кон присталициве на Јапанциве, ама треба да реагирате кога некој ваков прилепски мангуп ве дупчи а му ќутите и ве дупќи со 4.7kw na -7

Ама чисто ме интересира твојата елеборација и логика како ти функционира и да ми објасниш мене и на сите тука во што е појака и поточно како е тоа е измерено дека е појака на уштрб на што?...зошто таа џомити појаката Хаиер so J искочи појака и од Даикин Sеnsira 5.5кw со ист Еуровент 4.07
FTXF50.jpg

Со 4.7kw J-to е појака вероватно и од Митсу ФХ50, и од LN50 клими од стартни 60 докај 100к и више, Тошиба и Кариерките ги јаде уште у 18к варијанта, ама пошто истите носат и едно и друго сеедно е кај ке легнат јајцата/парите...некој грејач или радијатор да не има у оваа со "Ј" џоа појаката што кошта нешто ситно под 40к што е 20к далеку у старт од другиве?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Дали оваа енергетска ,укажува дека оваа клима е предвидена да работи долго на -10 или -15. Дали ја одредува како Нордик ( мек нордик),или некој хибрид нордик, или трето.
Си се насмеав оти ти несакајќи дојде до проблемот на тие "матни" класификации! Нема стандард што кажува "Нордик",секој производител си лепи име какво сака за нивните клими за длабок минус.
Инаку наведената е клима за ладна зона,гледаш како повеќе дава на -15 отколку на -7,-10ц...
За споредба само,митсу ФХ дава 3.6кв на -10 и оттука надолу само губи капацитет!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Си се насмеав оти ти несакајќи дојде до проблемот на тие "матни" класификации! Нема стандард што кажува "Нордик",секој производител си лепи име какво сака за нивните клими за длабок минус.
Инаку наведената е клима за ладна зона,гледаш како повеќе дава на -15 отколку на -7,-10ц...
За споредба само,митсу ФХ дава 3.6кв на -10 и оттука надолу само губи капацитет!

Фала на одговорот.
Постојат многу нејасни каталошки објави во врска со моделите најверојатно на сите производители.
Ние кои не сме со стручно предзнаење , многу тешко доаѓаме до вистинските податоци. Новите потенцијални купувачи не се снаоѓаат. А се покажа последниов месец дека имаат голема потреба.
Овде на форумот во овие 10 год има доста корисни работи, ама нема шанса некој кој се одлучил пред месец-два да купи клима, да ги " пофати конците" и барем приближно правилно одреди кој уред ќе му треба за неговиот простор.
Убаво би било да им се помогне.
Потребно е повремено да се повторат основите
- изолација , топлотни губитоци на просторот кој ќе го затоплуваат
- видови на инверетери по моќ и намена
- монтирање
- одржување
Има многу членови кои стручно напишале за секоја област.
Некако поедноставно да се упатат.
" Научната расправа" на поедини членови нека остане како зачин на форумот, не како патека која треба беспоговорно да се следи.
Ве поздравувам
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
А зинеш лажеш(као прво)
Имала едната Еуровент ама другата немала...лажеш у старт и двете имаат
Прегледај го приврзокот 270543Прегледај го приврзокот 270542
Со должна почит кон присталициве на Јапанциве, ама треба да реагирате кога некој ваков прилепски мангуп ве дупчи а му ќутите и ве дупќи со 4.7kw na -7

Ама чисто ме интересира твојата елеборација и логика како ти функционира и да ми објасниш мене и на сите тука во што е појака и поточно како е тоа е измерено дека е појака на уштрб на што?...зошто таа џомити појаката Хаиер so J искочи појака и од Даикин Sеnsira 5.5кw со ист Еуровент 4.07
Прегледај го приврзокот 270544

Со 4.7kw J-to е појака вероватно и од Митсу ФХ50, и од LN50 клими од стартни 60 докај 100к и више, Тошиба и Кариерките ги јаде уште у 18к варијанта, ама пошто истите носат и едно и друго сеедно е кај ке легнат јајцата/парите...некој грејач или радијатор да не има у оваа со "Ј" џоа појаката што кошта нешто ситно под 40к што е 20к далеку у старт од другиве?
Мило ми е што знаеш и потврдуваш зошто со прилепчанец не треба да се зафаќаш зошто во Прилеп мајмун не игра.
Мило ми е што потврдуваш со еуровент тоа што го пишав. Тундрата со Ј е подобра од тундрата со М. Како, зошто, дали потплатиле не сум ФБИ за да истражувам. Ако на официјални документи и тестови не веруваме на кого ќе веруваме, тебе каде секој збор е лага?

Од целиот пост каде што укажував на ознаките, дека таа со Ј е вистинската Green, а таа со М е Плус и дека во продавнициве кркамба праат и ни самите не знаат што продаваат, ти се фати на тоа дека кажав оти таа со М немала Еуровент. Сепак на крајот го потврди дека таа е послаба, имала или немала еуровент.

Очаен обид да деградираш мислења, очаен.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
109
Поени од реакции
96
Мило ми е што знаеш и потврдуваш зошто со прилепчанец не треба да се зафаќаш зошто во Прилеп мајмун не игра.
Мило ми е што потврдуваш со еуровент тоа што го пишав. Тундрата со Ј е подобра од тундрата со М. Како, зошто, дали потплатиле не сум ФБИ за да истражувам. Ако на официјални документи и тестови не веруваме на кого ќе веруваме, тебе каде секој збор е лага?

Од целиот пост каде што укажував на ознаките, дека таа со Ј е вистинската Green, а таа со М е Плус и дека во продавнициве кркамба праат и ни самите не знаат што продаваат, ти се фати на тоа дека кажав оти таа со М немала Еуровент. Сепак на крајот го потврди дека таа е послаба, имала или немала еуровент.

Очаен обид да деградираш мислења, очаен.
A koj e toj prilepcaneco so go dupci strelco, sramota? Mozi ako dojdi strelco vo Prilep, mozi i da zaigra majmun, ako ima koj da mu go drzi stapo :)
Inaku na temava, gi sporeduvav na eurovent Panasonic, Tundra green, tundra plus, gree fairy, gree amber, i ispaga nesto vaka (makar da ne znam tocno kako presmetuvaat):
Na temp okolu 2C site sle slicni
Na povisoki temperaturi Panasonic i Hauler se podobri, Gree poslabi
Na poniski temperaturi -7, Gree se za okolu 10% poekonomicni, no Hauler M trosi no i dava 10% poveke, a Hauler J trosi, no i dava 20% poveke'
Ova spreme brojkite on eurovent, ako moze da im se veruva.

A problemov kaj nas e sto prodavaat Hauler Tundra Green Plus, a vsusnost toa se 2 razlicni modeli sprema Eurovent, kade Green trosi 10% poveke od Plus, no i dava 10% poveke.
Potrosuvackata za umerena klima za 5.5kw ja dava za panasonic 1400, fairy 1400, Amber 1500, Tundra Plus 1600, Tundra Green 1800
 

Kajgana Shop

На врв Bottom