Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Druze ne e bitno kade e ova tuku fakt e deka moze direktrno so plasticni cevki F 50 ili pod nadvoresnata edinica na drzacite da se montira dodatna tacna pa cevki plasticni F 50 i ednostavno nema potreba od greaci Fakt e deka greacite kaj inverter klimite se bezpotrebni i dzabe trosat elektricna energija koj saka sto saka neka vika toa e fakt a kinezite kako Midea Haier Gree i drugi se dodeka pravat klimi so greaci treba da svatat deka ima i drug nacin i dzabe gi stavaat tie greaci
Kolku za pocetuvanje LG FUJITSU DAIKIN PANASONIC TOSHIBA CARRIER MITSUBISHI nemaat greaci pa great bez nikakov problem treba da razbereme deka za kvalitetno Greenje so inverter klima klimata treba da ima dovolno jak i kvaliteten kompresor soodvetna golemina na saketo izmenuvacot i da ima dovolna tezina nadvoresnata edinica ako gi ima ovie raboti Klimata ke topli bez problem a ako ima mal kompresor mala i lesna nadvoresna edinica i mal izmenuvac togas i 20 greaci da ima dzabe nema so taa klima da ima kvalitetno Greenje
Moe licno mislenje e deka Gree Amber dzabe ima greaci taa klima e tolku mokna so Two stage compressor i ne i trebaat greaci taa klima i bez greaci ke gree odlicno zatoa sto ima 2-reden izmenuvac sake i odlicna golemina na kompresor.
Da nemase Gree Amber greaci bez razmisluvanje ke ja kupev ama so greaci ne fala ne mi treba toa e moj stav licno mislenje DEMOKRATIJA
E što će go krkaš so toj pamet nekoja zima, možebi slednava, minatata se spasi, beše preblaga. Samo da te gledam od nekade so toa bokalot so vruća voda kačen na skala kako go odmrznuvaš prefarbanoto GREE......se ovde što pogrešno trubiš na nos će ti izleze, za trošok od 100-150 den plus vo najladniot mesec, pamet vađaš be čoek na forumov. Aj nekoj glea i će ti naplati so kamata.....ako slučajno pa nemaš pristap do smrznatata klima, će se greeš na grealka nedela dve i će moliš boga sonceto da go stopi mrazot.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
п.с најпаметно е да имаш опција на далечинското за пуштање и гасење
Takva opcija preku dalecinskoto za zal nitu edna klima nema.
Автоматски споено мислење:

E što će go krkaš so toj pamet nekoja zima, možebi slednava, minatata se spasi, beše preblaga. Samo da te gledam od nekade so toa bokalot so vruća voda kačen na skala kako go odmrznuvaš prefarbanoto GREE......se ovde što pogrešno trubiš na nos će ti izleze, za trošok od 100-150 den plus vo najladniot mesec, pamet vađaš be čoek na forumov. Aj nekoj glea i će ti naplati so kamata.....ako slučajno pa nemaš pristap do smrznatata klima, će se greeš na grealka nedela dve i će moliš boga sonceto da go stopi mrazot.
Ne se sekiraj nema mene da mi zamrzne nadvoresnata edinica jas jakata zima 2016/2017 koga bese -20°C ja pominav so inverter Vivax Aezi 5,5 kw i toa pustena ( januarot i februarot ) celo vreme na 30°C bidejki gi toplev i drugite prostorii i klimata iako bese opteretena na maksimum ne zamezna si pravese normalni defrost ciklusi bez da zamrzne na tacnata nitu pak perka skrsi si toplese bez nikakov problem a nemase greaci na kompresor i kondez ednostavno go izvadiv luleto i kondez crevoto staviv cevka F 50 i nemase klimata gajle
I neznam zosto ti mi zboris za mrznenje koga i ti imas Haier Tundra bez greaci ostaj me ti mene gledaj si za sebe zosto kupi klima inverter bez greaci a sega zboris za greaci ako sakase klima so greaci sto ne zema takva klima neznam ne si mi jasen.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Mene mi e na dofat, ako smrzne bokalot će igra, a ti brat si go krkal stapot. Bi bilo ubavo da ima greač na tacna ama ete nema. A toa što tropaš treba golemi kompresori i izmenuvači znači samo poveće voda i ušte pogolema šansa za sobiranje na mraz. Dobra klima ima nekolku otvori od dole i so vadenje na luleto samo se zgolemuva možnosta za pogolem odliv na vodata....Probaj nekolku dena da ne e puštena od x pričini i nagazi ja pobrzo da ti zagree (kako što pravat eden kup korisnici) pa će vidiš....
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Како интересна понуда што би можел да Ви издвојам од она што можете да очекувате многу набргу деновиве е понудата од CARRIER - CARRIER CRYSTAL инвертер со одлични спецификации, перформанси и 5 во 1 филтри со вградено фабричко WI-fi. Цената ќе биде многу пристапна за овој квалитет.

За подетално ви стојам на располагање.
Секое добро.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Mene mi e na dofat, ako smrzne bokalot će igra, a ti brat si go krkal stapot. Bi bilo ubavo da ima greač na tacna ama ete nema. A toa što tropaš treba golemi kompresori i izmenuvači znači samo poveće voda i ušte pogolema šansa za sobiranje na mraz. Dobra klima ima nekolku otvori od dole i so vadenje na luleto samo se zgolemuva možnosta za pogolem odliv na vodata....Probaj nekolku dena da ne e puštena od x pričini i nagazi ja pobrzo da ti zagree (kako što pravat eden kup korisnici) pa će vidiš....
Nema sto da go krkam stapot mene 2-te inverter klimi mi se na dofat i zimno vreme pred da pocne grejnata sezona montiram cevki F 50 i nemam nikakov problem pri Greenje.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ако некој сака LG еве му каталог.
по цена и перформанси LG 5.5kw се скоро исти со Амбер 3.5,за Фери не ни барајте-нема.
кој е за зимање нека си спореди и нека си размисли дали LG или Gree.

viber_image_2020-09-21_12-08-19.jpg
 

Attachments

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ако некој сака LG еве му каталог.
по цена и перформанси LG 5.5kw се скоро исти со Амбер 3.5,за Фери не ни барајте-нема.
кој е за зимање нека си спореди и нека си размисли дали LG или Gree.

Прегледај го приврзокот 267412
Ovaa 5.5 na LG moze voda da i nosi na Amber 3.5, od kompresor, izmenuvac, izduv, brzini, moknost.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
kompresor imaat twin rotary i dvete,
kolicina na freon R32 i dvete imaat isto 1kg
izmenuvac ednoreden LG,dvoreden Amber,
izduv LG 960m3/h , Amber 800m3/h
Brzini 3/7
moknost Greenje LG na +7C >5.8kw na -7C >4.2kw

za Amberot pisi ti, bidejki nemam informacija
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Како интересна понуда што би можел да Ви издвојам од она што можете да очекувате многу набргу деновиве е понудата од CARRIER - CARRIER CRYSTAL инвертер со одлични спецификации, перформанси и 5 во 1 филтри со вградено фабричко WI-fi. Цената ќе биде многу пристапна за овој квалитет.

За подетално ви стојам на располагање.
Секое добро.
Dali noviot model na CARRIER CRYSTAL ke bide so twin rotary compressor i koja cena ke bide ( prasuvam za 3,5kw )
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
kompresor imaat twin rotary i dvete,
kolicina na freon R32 i dvete imaat isto 1kg
izmenuvac ednoreden LG,dvoreden Amber,
izduv LG 960m3/h , Amber 800m3/h
Brzini 3/7
moknost Greenje LG na +7C >5.8kw na -7C >4.2kw

za Amberot pisi ti, bidejki nemam informacija
Amberot12 ima 4.2kw na -15
Amber 9ka ima 3.7kw na -15
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
3.5kw Hansol montiran pred 5-6 god,sopstvenikot saka da go prodava.
koja bi bila realna cena?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
3.5kw Hansol montiran pred 5-6 god,sopstvenikot saka da go prodava.
koja bi bila realna cena?
Eur 200
Автоматски споено мислење:

Eve go Noviot Model na CARRIER CRYSTAL dostapen preku Klimi Mk

Podolu od tvojata TST 12K.
Ne vredi poveke od 19000
Tosot 12K za 17990 e podobra varijanta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom