Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Podolu od tvojata TST 12K.
Ne vredi poveke od 19000
Tosot 12K za 17990 e podobra varijanta.
Porpolno si vo pravo ovoj CARRIER CRYSTAL ne e nisto posebno specifikacii smesni cena previsoka za tie specifikacii ovoj model na CARRIER e prepakovana Midea So isti takvi Specifikacii kako Carrier ima Midea vo Setec za poniska cena
Zto znaci da se plaka brend plakas brend Carrier a ustvari dobivas rebrendirana Midea.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Eur 200
Автоматски споено мислење:


Podolu od tvojata TST 12K.
Ne vredi poveke od 19000
Tosot 12K za 17990 e podobra varijanta.
Tosot eco...a tek kako ja sija Lclh ...koj carier koj gluposti a koja razlika na cena/kapacitet/izgled i red dr.raboti...
Автоматски споено мислење:

Porpolno si vo pravo ovoj CARRIER CRYSTAL ne e nisto posebno specifikacii smesni cena previsoka za tie specifikacii ovoj model na CARRIER e prepakovana Midea So isti takvi Specifikacii kako Carrier ima Midea vo Setec za poniska cena
Zto znaci da se plaka brend plakas brend Carrier a ustvari dobivas rebrendirana Midea.
Ah ah ...pak ako e rebrendirana midea togas e mn.po skapa od mideata ...slicno kako so samsung klimive sto gi pravi sega midea dzabe kupuvas samsung/carier/vivax koga mideata tie istata i + poevtina.!ama kaj nas e se APP...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Tosot eco...a tek kako ja sija Lclh ...koj carier koj gluposti a koja razlika na cena/kapacitet/izgled i red dr.raboti...
Автоматски споено мислење:


Ah ah ...pak ako e rebrendirana midea togas e mn.po skapa od mideata ...slicno kako so samsung klimive sto gi pravi sega midea dzabe kupuvas samsung/carier/vivax koga mideata tie istata i + poevtina.!ama kaj nas e se APP...
Carrier e klasicen OEM brand, nisto poveke.
Samo nalepnica, ako zakacat nekoj.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Tosot eco...a tek kako ja sija Lclh ...koj carier koj gluposti a koja razlika na cena/kapacitet/izgled i red dr.raboti...
Автоматски споено мислење:


Ah ah ...pak ako e rebrendirana midea togas e mn.po skapa od mideata ...slicno kako so samsung klimive sto gi pravi sega midea dzabe kupuvas samsung/carier/vivax koga mideata tie istata i + poevtina.!ama kaj nas e se APP...
Vivax se pravi vo Midea NO Vivax e so ista cena kako Midea ( ne akciska tuku redovna cena ) duri nekoj modeli na Vivax se poevtini i od Midea sto e dobro eve za sporedba 2 modeli na Vivax i Midea






Vivax e poevtin za razlika od Midea no opravdano Vivax postoi 16 godini a Midea kako brend postoi 52 godini LINK

No Carrier i Samsung ne treba da se poskapi od Midea zatoa sto gi pravi Midea zosto da se plaka za brend toe e neprifatlivo za mene
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo
Se dvoumam za klima negde okolu 50k, koja bi bila ekonomicna, no efikasna.. Pa me interesira koja klima bi mi ja preporacale za greenje na prostor od 40 do 45 kvadrati, koj ne e tolku dobro izoliran i se naoga na severo-istocna strana od zgradata? Fala vi odnapred za pomosta.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Vivax se pravi vo Midea NO Vivax e so ista cena kako Midea ( ne akciska tuku redovna cena ) duri nekoj modeli na Vivax se poevtini i od Midea sto e dobro eve za sporedba 2 modeli na Vivax i Midea






Vivax e poevtin za razlika od Midea no opravdano Vivax postoi 16 godini a Midea kako brend postoi 52 godini LINK

No Carrier i Samsung ne treba da se poskapi od Midea zatoa sto gi pravi Midea zosto da se plaka za brend toe e neprifatlivo za mene
Najubav i taka da e... pak dzabe a inaku moj predlog e najubav da se stavi za port parol na kineski klimi...
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@najubav zasto be kupuvas bmw ili renault ili volkswagen, koja rebrendirana koi gluposti. ili imas % kaj kinezive pa bila oem. Pisi malku Willis Carrier na internet i citaj za korporacijata pred da treses zeleni. Priuceni na forumov napagjate bez kompas ste, samo za pogolem % kaj distributerive. Sekogas ama sekogas korporacii kako Carrier York Trane Daikin Toshiba itn.... ke bidat poskapi i ke vredat zasto pravat ili sklapaat klimi kako sakas kazi, so decenii a ne lepat nalepnici kako pola klimi na nasiov pazar. pa ke diskutirame za no name nekoi hrvati ili nekoi tosoti itn itn... ne bidi smesen.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Писатело сака да каже :
Carrier за USA Made in Gree чинат
Carrier за EU Made in Midea нечинат

p.s Ама бројкиве не чтимаат на eurovent ... Midea сите 3,5 на -7 2,5/6 Carrier 3,5 на -7 2.8/9 сепак нее само налепница
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Писатело сака да каже :
Carrier за USA Made in Gree чинат
Carrier за EU Made in Midea нечинат

p.s Ама бројкиве не чтимаат на eurovent ... Midea сите 3,5 на -7 2,5/6 Carrier 3,5 на -7 2.8/9 сепак нее само налепница
Ne rekov deka Carrier rebrendirana Midea ne cini tuku deka so isti takvi Specifikacii ima poevtini klimi kako Carrier a toa se Midea Vivax Tosot Gree Haier znaci ovie brendovi imaat modeli so isti takvi Specifikacii kako Carrier a mnogu poevtini zatoa ne treba da se izbrzuva i da se doplaka za nalepnici.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Денеска на полноќ завршува јавниот повик за субвенции за инвертери

Има некој на форумов што аплицирал?
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
20
Поени од реакции
3
Zdravo
Se dvoumam za klima negde okolu 50k, koja bi bila ekonomicna, no efikasna.. Pa me interesira koja klima bi mi ja preporacale za greenje na prostor od 40 do 45 kvadrati, koj ne e tolku dobro izoliran i se naoga na severo-istocna strana od zgradata? Fala vi odnapred za pomosta.
Eca7 postov sto go napisa isto kako i za mene da e napisan do zbor ☺.
Jas razmisluvav za Gree Fairy ali deckite na forumov mi kazaa deka ja nema na lager nikade,a za amberot 3.5kW ne sum siguren dali moze za zameni klima od 5.5kW kako Fairy to.
Ajde profesionalci pomognete i na dvata,koja klima okolu 50k e najdobra vo momentov spored vas?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Eca7 postov sto go napisa isto kako i za mene da e napisan do zbor ☺.
Jas razmisluvav za Gree Fairy ali deckite na forumov mi kazaa deka ja nema na lager nikade,a za amberot 3.5kW ne sum siguren dali moze za zameni klima od 5.5kW kako Fairy to.
Ajde profesionalci pomognete i na dvata,koja klima okolu 50k e najdobra vo momentov spored vas?
Zdravo
Se dvoumam za klima negde okolu 50k, koja bi bila ekonomicna, no efikasna.. Pa me interesira koja klima bi mi ja preporacale za greenje na prostor od 40 do 45 kvadrati, koj ne e tolku dobro izoliran i se naoga na severo-istocna strana od zgradata? Fala vi odnapred za pomosta.
Iako Gree Amber 3,5 kw taa klima vsusnost e 5,5 kw po moknost zatoa sto ima kompresor od 5,5kw inverter klima Amber e mnogu jaka i mokna klima so 2- reden izmenuvac so two stage compressor taka da za kvadratura nad 40 m2 mnogu podobar izbor e Amber
Gree Fairy za razlika od Amber e mnogu poslaba klima
Taka da moj sovet vi e Gree Amber 3,5 zatoa sto taa klima e vsusnost 5,5kw i e mnogu jaka i mokna klima za Greenje

 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
од луѓе што аплицирале меѓу првите,им се јавиле и им кажале каде да ја носат печката,во кој отпад
така да мрдната е работата,само треба да се причека
за пари враќање немам информации
Автоматски споено мислење:

Eca7 postov sto go napisa isto kako i za mene da e napisan do zbor ☺.
Jas razmisluvav za Gree Fairy ali deckite na forumov mi kazaa deka ja nema na lager nikade,a za amberot 3.5kW ne sum siguren dali moze za zameni klima od 5.5kW kako Fairy to.
Ajde profesionalci pomognete i na dvata,koja klima okolu 50k e najdobra vo momentov spored vas?
имаш опција,замена за Фери а тоа е Cooper & Hunter,5.5kw за 49000 ден,нордик варјанта
имаш варјанта GL за 50000 ден
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Eca7 postov sto go napisa isto kako i za mene da e napisan do zbor ☺.
Jas razmisluvav za Gree Fairy ali deckite na forumov mi kazaa deka ja nema na lager nikade,a za amberot 3.5kW ne sum siguren dali moze za zameni klima od 5.5kW kako Fairy to.
Ajde profesionalci pomognete i na dvata,koja klima okolu 50k e najdobra vo momentov spored vas?
Najblisku do gree fairy e tosot muse lclh
jas se dvoumev za kaj bliski rodnini dali amber
3.5 kw ili fairy 5.5kw ke odime so 5.5kw cisto da znam deka ako ne zatopluva ke znam deka ne e do klimata da ne se pismanam posle trebase 5.5kw. se raboti za prostor od 36 m2 so pvc dograma bez izolacija vo stan. inaku jas imam amber vo prostor od 28 m2 + 7 m2 salon za zal ne e probana uste na greenje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom