Најекономично греење (затоплување)

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Тундрата со Wi-Fi у Енергија е 26к, во Сет без Wi-Fi е 23.5к. Ај сеа допуни ја листата и од Гри до 30к денари, и да се посмееме. :)

п.с. Ломото беше 21к, сеа конечно видоа резултати од Еуровент па ја дигнaа цената на 24к. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Eve haier tundra plus za isti pari kako lomoto so podobar cop na -7..tuka nekade se kinezive..
Прегледај го приврзокот 256345
Razlikata vo Cenata ja gledas li ?
Pomal kapacitet sekogas dava povisik COP....na -10 ubavo se gleda deka Lomoto dava za nijansa pojse 100W za 0.05 pomal COP
Tundrata e bez Wifi koe treba da se doplati
ZAtoa od denes Lomo Lc so Eurovwent e 23.990, a Tundrata so WiFi bi kostala sigurno okollu 28k, pa ti kupi si Tundra :tapp: :tapp:
Автоматски споено мислење:

Тундрата со Wi-Fi у Енергија е 26к, во Сет без Wi-Fi е 23.5к. Ај сеа допуни ја листата и од Гри до 30к денари, и да се посмееме. :)

п.с. Ломото беше 21к, сеа конечно видоа резултати од Еуровент па ја дигна цената на 24к. :pos:
И што сакаш да ни кажеш...што не сум го предочил.....Поскапи цени имаш у start во пишаното
Lomo LC so Wifi e 23.990
Во СЕТ е 23.500 ама без Wifi
Во енегија е 26к, пак без Wifi
Слеп да сум Lomo LC ke земам
 
Последно уредено:

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Ај уште еднаш, за тие што не читаат, 26к денари е СО ВКЛУЧЕН модул за Wi-Fi у Енергија, додека во Сет БЕЗ Wi-Fi модул e 23.5k денари.
Поскапи цени у старт? Него дали ги рачунаш тие 9 години по 900 денари + годишно за продужуење на гаранција? И математиката на крај која испаѓа. :pos:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ај уште еднаш, за тие што не читаат, 26к денари е СО ВКЛУЧЕН модул за Wi-Fi у Енергија, додека во Сет БЕЗ Wi-Fi модул e 23.5k денари.
Поскапи цени у старт? Него дали ги рачунаш тие 9 години по 900 денари + годишно за продужуење на гаранција? И математиката на крај која испаѓа. :pos:
Ова за плус цената за одржување не се сложувам баш од проста причина што можиш да платиш за две години 1600ден и да имаш вкупно 3години како haier ili toshiba od energija .Не верувам дека за 26к енергија дава и 10години гаранција,туку и да сакаш да платиш да продолжиш над 3години ,нема можност.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Точно, ама имаш 3 години безусловна гаранција. Кај овие МОРАМ да платам за да имам било каква гаранција.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ај уште еднаш, за тие што не читаат, 26к денари е СО ВКЛУЧЕН модул за Wi-Fi у Енергија, додека во Сет БЕЗ Wi-Fi модул e 23.5k денари.
Поскапи цени у старт? Него дали ги рачунаш тие 9 години по 900 денари + годишно за продужуење на гаранција? И математиката на крај која испаѓа. :pos:
За опрема Мултисплит во Тошиба ке добиеш 36месеци гаранција без можност да ја продолжиш гаранцијата, а опремата кошта скоро 4000евра.
За 800ден би проодолжил ли гаранција на 4к евра платена опрема ?
Ти за 20к клима се буниш, а се кладам имаш поскапо платен телефон
Пратиме све и знаеме какви се условите кај другите и соодветно и цените....не се замарај со тие продолжувања зашто знаеме кој и како продолжува гаранција и на која опрема и цена на опрема. Така да све си е на место.
Автоматски споено мислење:

Точно, ама имаш 3 години безусловна гаранција. Кај овие МОРАМ да платам за да имам било каква гаранција.
Kaj koj ovie be naucnik?
Imam iskustvo so klienti so Carrier i Toshiba klimi koi koj kade imale rasipani kompresori ili elektroniki sred zima na koj od Servis im odgovorile deka treba da platat po 300evra ili 500evra za delotot unapred i da go cekaat delot 3 meseci da stigne. Toa znaci kupi si nova klima za 300eu ili sedi u jambolii zamotan 3 meseci.
 
Последно уредено:

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Прво задржи си го нивото на разговор, не сум излезен од нива. Второ ме здоболе за Енергија и нивните брендови или за било која фирма и брендот/брендовите што ги застапуваат. Трето бидејќи не заработувам од продажба нa некој бренд клими, за разлика од тебе, можам да бидам објективен и да барам најдоброто од аспект на цена/квалитет. Да не ги барам лагите уназад со стотина страни за лажните податоци кои ги сеевте за Гри по форумов. Дел од нив паднаа по објавување на Еуровент.
И последно не е убаво да се пишуе за конкуренција било која, тоа поише кажува за вас него за нив.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Да не ги барам лагите уназад со стотина страни за лажните податоци кои ги сеевте за Гри по форумов. Дел од нив паднаа по објавување на Еуровент.
Ти паднало тебе нешто од небо некоја кока кола па те пореметило
Еуровент за тебе е ComicBook....ЗАГОр, велики Марк, Илустрована Политика, Алан Форд све ти е исто...не се сили дека нешто си научил таму и ти светнал силно денот...
Пошто со сила се правиш паметен, објасни ни елементарен поим што е тоа Tbiv ?
И дополинително да те збунам, што разлика има меѓу тест на -7 и test na Тbiv?
Има едни добри Самсунзи за тебе по 50к за 35м2 викаат добри биле за новите научници
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Не знам зашто мислевте дека со Еуровент ќе се сменеше нешто, мене мислењето ми остана исто, Грее/Хајер за буџетари, Јапан за престиж.
Исто ко за коли.
Исто ко за телефони.

Се до буџет од 40к се оди со кинески бренд, над тоа веќе имаш избори и треба размислување. Цените се со попуст.

Entry level Japan СЕКОГАШ <<< Mid range China за иста цена.

 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Еве уште еден апдејт на табелата, се надевам дека ги има сега сите клими (3,5кв) достапни во МК со Еуровент до 53000 денари.
Прегледај го приврзокот 255934
Ајде апдејт на цената на ломо лц. Ја кренаа за 3000 мкд. Сега Тундрата дефинитивно е најдобар избор за цената.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
strelco strelco saka da ti prodade galicka klima i da ja sporeduva so mercedes bmw i da vika za istite pari isto vozi great wall ili dwm ili dacia. epa ne e taka. nikogas ne e isto nema ni da bide isto, od kvalitet na komponeneti od krckanje na plastika od izdrzlivost od modulacija od vek na traenje od brzina na postignuvanje na temperatura itn itn... sekogas e podobro entry model na Japonski proizvoditel (koj moze da si dozvoli) od bilo kakva galicka.
 
Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
100620_Energija_Toshiba-Mirai-NOVO.gif

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/

Следете не на нашата facebook страна:
https://www.facebook.com/EnergijaMakedonija/

или повелете во нашите салони на
ул. Лондонска 1А, Скопје. или
во ново отворениот продажен салон на
Енергија во Визбегово (до Пантер Мис)
(инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Hahahha " engeenered in Japan".... u prevod " Japanka od Kina"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom