Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Cekaj dali na Eurovent ima podatoci dali klimata ima ili nema Greaci ?

Jas kolku sto znam takov podatok za Greaci na inverter klima na Eurovent nema.
Ама тупиш со тоа греачите чудо едно..

И да има шо со тоа?
Провери на Еуровент. Не е тешко
Најди сервисни упатство и види.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Дали при избор на клима би ви било на прво место типот на фреонот?
Пример за исти пари R410 или R32
По перформанси 32 дава нешто подобри перформанси од 410 или се лажам?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Дали при избор на клима би ви било на прво место типот на фреонот?
Пример за исти пари R410 или R32
По перформанси 32 дава нешто подобри перформанси од 410 или се лажам?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Se lazes
Mnogu proizvoditeli, go iskoristija momentot so R32 da namalat kompresori, izmenuvaci......i so samoto toa nedobivme nisto plus, samo minus.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Хаиер По форумиве како што видов има 4 парчиња стари по 2год кои покажаа дефект
Значи немаш статистика, туку се водиш по некој што пишал по форуми.
Океј ондак по таа логика да се водам и ја, односно за резултатите на Гри кои со години беа лажно пласирани тука на форумов.

Заклучок само со јавно достапни и референтни податоци и анализа може да се фрлаат бројќи и да се коментира.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Se lazes
Mnogu proizvoditeli, go iskoristija momentot so R32 da namalat kompresori, izmenuvaci......i so samoto toa nedobivme nisto plus, samo minus.
Ние не добивме ништо а они намалија на трошоци
Добивме полесни клими и помали компресори со помалку фреон,а резултатот(топлината) на крај за нас како корисници е ист

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
И сега, ти се појавува лик кој пробува да релативизира, кој не знае да намести кирилица или од којзнае кој причини одбива, онаму погоре имаш лик "Олл инн" зачленет вчера (буквално) кој (замисли) ја читал темата цела недела и констатирал дека Стрелец е меродавниот.
Ме потсетува на @Ludi.maks . :pos:
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Значи немаш статистика, туку се водиш по некој што пишал по форуми.
Океј ондак по таа логика да се водам и ја, односно за резултатите на Гри кои со години беа лажно пласирани тука на форумов.

Заклучок само со јавно достапни и референтни податоци и анализа може да се фрлаат бројќи и да се коментира.
Ako de Analizata jas si ja pravam za sebe i si formiram licno mislenje i haier ne bi kupil za mene. Sekoj za sebe neka meri i odmeruva.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
Stinami pred 4 godini kupija Haier tide 5.5kw inverter ovoj model .



Mislam e so Mitsubishi compressor no neznam tocno.
I se prezadovolni odlicno gi greese i zimata 2017 godina na -20°C eve 4 godini klimata raboti kako vcera da e kupena i mozam da kazam deka e potivka nadvoresnata edinica od mojara A ovaa e 5.5kw.

A mojata tide Haier e 3.5kw no e pobucna.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Значи немаш статистика, туку се водиш по некој што пишал по форуми.
Океј ондак по таа логика да се водам и ја, односно за резултатите на Гри кои со години беа лажно пласирани тука на форумов.

Заклучок само со јавно достапни и референтни податоци и анализа може да се фрлаат бројќи и да се коментира.
Treba da ja znaes goleminata na pazarot vo MK, udelot na brendovite, koj kolku ima vo MK..... Itd
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Cekaj dali na Eurovent ima podatoci dali klimata ima ili nema Greaci ?

Jas kolku sto znam takov podatok za Greaci na inverter klima na Eurovent nema.

Da dopolnam Haier Flexis ima greaci a koga se javiv vo Energija vikaat nema a eve i dokaz deka ima eve Video

Зашто не си направиш некоја табела која клима има а која нема греачи?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
само со јавно достапни и референтни податоци
Референтни податоци односно валидни се само сервисните билтени кои ги добиваат овластените сервисни центри директно од производителот.

Ниеден производител нема да дозволи увид во овие билтени. Толку се фрагментирани и хаотични што никој не може крајот да им го најде.

Бенигни работи. Пиксна кај тие, моторче од вентилатор на внатрешна кај оние.

Кај нас недостасуваат извештаи од корисници како оние на Consumer Reports, кои ќе ги објавува друштвото за заштита на потрошувачите.

Како што гледаш, доста е со пишување на комедии :)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.943
Зашто не си направиш некоја табела која клима има а која нема греачи?
Mnogu firmi imaat promena vo modelite taka da najubavo vo zivo ili kako sto na klimi Mk ja otvorija TST da se vidi sto lepota od klima bese za parite eve ke ti dadam primer do pred 2 meseci modelot na Hisence sto se nudi bese bez greaci sega i na toj model mu staile greaci vo fabrikata a cudno e sto e deklariran do -15°C
Eve primer VIVAX AEMI e do -15 i nema greaci a VIVAX AUJI isto e do -15°C a e so greaci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom