Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Мое мислење: Мултисплит, најскапа почетна инвестиција, незнам колку исплатлива и за кој рок..

Ova nadole nema argumentacija

Парапетни, послаб COP од ѕидни и поскапи од ѕидни ама се поставени на земја и топол воздух дуваат долу...
Ѕидни, најефтини со подобар COP, ама поставени високо да дуват топло надолу...
И сега заклучок: НЕЗНАМ.
Najekonomicno e ToplinskaPumpa vozduh-voda na piodno greenje no i najskapa kako investicija iako komforot e najdobar...na radijatori e daleku od ekonomicna vo sporedba so podnoto i toa mnogupati e objasneto duri i na Eurovent so kapacitet/Cop na +7 i bema nikakvo info za piniski temp

Vtora opcija po ekonomicnost e Multisplitot....kako investicija mozda i 50% poeftina od kombinacijata podno+Tp no po ekonomicnost 50% poekenomicna id logikata 3 zasebni klimi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Mnogu poskapa investicija i za kolku vreme bi se isplatila ne se znae, mora podno za da bide ekonomicna, toplotnata pumpa e ogromna ( ako ste vo stan povisok od 2 sprat otide terasata za pumpata)
Najekonomicno e ToplinskaPumpa vozduh-voda na podno greenje
Ja gubis poentata vo start so Podnovo greenje, radjatori ne spomnav, zasto radijatori ne se nigde spomnati ni na Eurovent, ili se spomnati???
Ama spomnato e deka na fenkojleri COP e pomal...
Neli tamu se orientirvte koku e isplatlivo....noprmalno deka neznaes za kolku god se isplakja ako ne go stais i ne gi vidis smetkite.
Kolku e efikasna Daiikin Althema na -10C ili -7, toa nikoj nema pojma ama kupci ima eden roj sto poljma nemaat i sto kupile.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Во план сум да земам клима за греење/ладење на дневна (~26-7м2) + отворени врати накај ходник, спална, детска (+30м2) колку е тоа можно...
Изолација 8см стиропор, пвц прозори, долу има стан што се грее, горе има стан - но нема греење, од страна 1 има стан, другите 2 страни се до скали/ходник, 1 страна само надворешна, југо-западна ориентација.

upload_2020-5-21_10-32-44.png

Ја обележав локацијата каде би била за климата, претпоставувам дека таму би било најдобро.
Е сега првата дилема е дали 3,5ка или 5,5ка, и тука мислам дека 5,5ка ќе биде подобра поради поголемиот проток на воздух?

Од она што гледав, се мислам помегу
Daikin Sensira FTXFA/B 5kw - 61500 ден. (swing compressor, 46kg, 0.9kg R32)
4.07kw -7, 2,71 COP
4.20kw -15, 2.06 COP

Fujitsu ASYG18KMTA 5.5kw - 68100 ден. (twin rotary compessor, 36kg, 1.02kg R32)
4,25kw -7, 2,86 COP
4,7kw -15, 2.47 COP

Или нешто поефтино - Хајер Тундра 38500 ден?
Други предлози?

Од она што успеав да видам/искалкулирам, отприлика за -15°C надворешна и 25°C внатрешна ќе ми требаат 4,7kw, на -10°C/25°C внатрешна би било 4,2kw на час.
Ова беше како мој предлог, по она што сите (или најголемиот дел) ми го препорачаа, беше препорака да се оди со 3,5ка во дневна па ако биде потребно со 2,5 (3,5) во спалните.

Така да се насочив да побарам 3,5ки на нашиот пазар до некоја разумна сума од 50.000ден (+- 10%).
Ова е она што можев јас да го најдам, (барем за оние кои што имаат Еуровент)

1591136605358.png

на табелава горе се подредени по тоа колку kw даваат на -7 според еуровент, иако незнам како Хајер Тундрата? се наоѓа таму кај што е. веројатно дека има некој backup heater па затоа се тие резултати.

Дали има некои други клими што не се во листава а вреди да бидат ? овие што се во боја се (според мене) како подобри од останатите, она што успеав да го најдам и прочитам најдобро од ова горе би бил Panasonic Z12SKE иако е постар модел 2016-2017, е најдобар за цена/перформанси, само еден го имаше на форумов ама мислам дека не е активен членот.

Ви Благодарам на сите уште еднаш.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
на табелава горе се подредени по тоа колку kw даваат на -7 според еуровент, иако незнам како Хајер Тундрата? се наоѓа таму кај што е. веројатно дека има некој backup heater па затоа се тие резултати.
Ne znam zošto se čudiš kako se našol kinez među japanci. Ova kako vicot koga magareto se našlo među konjite, pa koga go prašale što baraš ti tuka, toa posrameno veli abe mislev deka će gi merime......
Po toj kriterium e baš kade što e. Po nekoi drugi kriteriumi nema ni da bide na spisokot.
Po mene (veruvaj mi bidejći cel zivoten vek sum vo industrijata), batali podelbi na kinezi i japonci, toa se predrasudi od minatiot vek.
Tundrata -7 C dava baš kolku i što pišuva, eve ti podolu PRODUCT FICHE od mojata, jas sum go skeniral, ne e izvadeno od internet tuku od kartonskata kutija od klimata.
Moj sovet, ako planiraš 50.000 den i baraš prefineta rabota i niska modulacija, togaš neka ne odlučuva ovoj kriterium od pogore. Jas na primer možam da živeam so faktot deka na nadvorešna nad 12-14 C će imam efekt na ON-OFF klima i sum go prifatil toa ( normalno so mala intervencija na mestenje na položbata na senzorot za T, pa sega razlikata na T pomeđu pali-gasi ciklusot e pomala od 0.5 C pa ne se ni primetuva koga klimata raboti vo ovoj režim). No toa sum jas, ti si normalno nešto drugo.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Ne znam zošto se čudiš kako se našol kinez među japanci. Ova kako vicot koga magareto se našlo među konjite, pa koga go prašale što baraš ti tuka, toa posrameno veli abe mislev deka će gi merime......
Po toj kriterium e baš kade što e. Po nekoi drugi kriteriumi nema ni da bide na spisokot.
Po mene (veruvaj mi bidejći cel zivoten vek sum vo industrijata), batali podelbi na kinezi i japonci, toa se predrasudi od minatiot vek.
Tundrata -7 C dava baš kolku i što pišuva, eve ti podolu PRODUCT FICHE od mojata, jas sum go skeniral, ne e izvadeno od internet tuku od kartonskata kutija od klimata.
Moj sovet, ako planiraš 50.000 den i baraš prefineta rabota i niska modulacija, togaš neka ne odlučuva ovoj kriterium od pogore. Jas na primer možam da živeam so faktot deka na nadvorešna nad 12-14 C će imam efekt na ON-OFF klima i sum go prifatil toa ( normalno so mala intervencija na mestenje na položbata na senzorot za T, pa sega razlikata na T pomeđu pali-gasi ciklusot e pomala od 0.5 C pa ne se ni primetuva koga klimata raboti vo ovoj režim). No toa sum jas, ti si normalno nešto drugo.
Значи, сепак и треба на тундрата 0.6kw backup на -10c. Се на се, за цената е топ инвертер.

Sent from my SM-T865 using Tapatalk
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
@tzlatko (normalno so mala intervencija na mestenje na položbata na senzorot za T, pa sega razlikata na T pomeđu pali-gasi ciklusot e pomala od 0.5 C pa ne se ni primetuva koga klimata raboti vo ovoj režim).


Колку е долго кабелчето на сензорот за температура? Сакам да ја монтирам во ниска просторија 2 метри плафон, па дали ќе имам можност да го спуштам сензорот колку може најдолу. Ќе се користи само за греење

Sent from my SM-T865 using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Одлична и ефикасна клима, ако си од Скопје климата е изложена во салонот во Аеродром, може да ви ја пуштат....безчујна е и внатрешната и надворешната исто.
А++ класа при греење, двоен изменувач, греач само на тацна(компресорот се грее преку намотките на компресорот), Self Clean функција за чистење на внатрешната единица процес кој трае временски околу 30мин, и најбитното ЕЕV elektronski ekspanzionen вентил (што другиве го немаат) и служи за прецизна регулација на активниот проток на фреон во системот, што резултира со зголемена моќност и економичност.
Лесно раслоплива внатрешна.
Подетален опис имаш овде
иако лично ти предлагам да ја видиш во живо.
Сеуште важи и Еко акцијата G-Tech + Procistucvac na vozduh, kompletna programa za 45m2 za 39.990den
Za Procistuvacot info imas na sledniov link
Fala na odgovorot ,kupiv edna dogovorena montaza za ponedelnik ,bi trebalo da zagreva sredno izolirana spalna od 20kv ,a vnatesnata edinica e golema i dopadliva,pogolema od segasnata vivax 5.5kw koja e 90cm siroka 5cm pomala(inaku od vivaksot sredno zadovolen i 3brzini na fen )
Ne bas vremevo nesto ladno za testiranje pa zatoa barav iskustva od clen ,barem dodeka e akcijava da zemam uste edna za vo trpezarija
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko (normalno so mala intervencija na mestenje na položbata na senzorot za T, pa sega razlikata na T pomeđu pali-gasi ciklusot e pomala od 0.5 C pa ne se ni primetuva koga klimata raboti vo ovoj režim).


Колку е долго кабелчето на сензорот за температура? Сакам да ја монтирам во ниска просторија 2 метри плафон, па дали ќе имам можност да го спуштам сензорот колку може најдолу. Ќе се користи само за греење

Sent from my SM-T865 using Tapatalk
Значи, сепак и треба на тундрата 0.6kw backup на -10c. Се на се, за цената е топ инвертер.
Da na -10C, ama na -7 si dava 2.8 Kw so COP 2.8, znači će vleče od mreža 1 Kw, što e odlično.
Kabelčeto e dolgo, koga će se izvleče senzorot, za edno 15-tina cm. Ne e problem da se prodolži so parče dvožilen kabel, ama nema nešto toa da ti pomogne, samo će napraviš da dobivaš ušte pološi rezultati.
Kaj mene vn. edinica e montirana na 5-6 cm od plafonot skoro vo agol na sobata (moraše taka da bide) i togaš ušte poveće doađa do izraz pali gasi efektot so razliki i do 2C vo temperaturata na sobata. Zborime za nadvorešni T povisoki od 12C, taman će zapali ušte ne poćnala da spušta pod 600W, će iskluci, će miruva pola čas, T će padne za 1-2 C i taka vo krug. Tuka pomaga najgolemata brzina na turbinata, da se meša vozduhot od celiot volumen na sobata, so što elektronikata uspeva da spušti na 430-450 W i taka da raboti mnogu podolgo vreme, no pak koga će iskluči ima distorzija na vn. temperatura, ne e toa mazno i da ne znaeš deka postoi ured za greenje vo sobata.....
Jas go rešiv toa (treba HAIER da me zaposli kaj niv), posle nekolku nedelno eksperimentiranje so senzorot.
Prvo go izvadiv nadvor od kućišteto na 30 cm od plafonot i podaleku od agolot na sobata- ušte pološo raboteše togaš, zaklučiv deka toj mora da bide vo strujata na vozduhot što vleguva (što e logički), znači vnatre vo kutijata .....
Fabrički toj montiran taka da edvaj izleguva od plastikata, možebi za 10-tina mm, duri ne e baš ni vo strujata od vozduhot od turbinata.
Duri i najdov položba, koga će iskluci klimata da se pali posle točno 3 min kolku što trae i zaštita na kompresorot od edno podrugo pali gasi ciklusi.
Sega senzorot e izvlečen od svojata prvobitna položba za edno 40 mm vo pravecot koj go i imaše fabrički postaven. Vaka klimata raboti najdobro, ne pravi česti on-off ciklusi, nema varijacii na T vo sobata, no koga e potoplo vremeto MORA da se koristi najgolemiot izduv.
Gledam na ladenje deka e poveće od dobro, može da se koristi i tivkiot nečuen mod (na greenje e totalno beskoristen), pa duri i so perkite nadolu da se koristi kako toplotna zavesa nad vlezna vrata.

Kaj tebe za greenje na niska prostorija so mal volumen (ne znam kolku kvadratura e ) teško će odi so ovaa modulacija, će baraš klima so niska modulacija i i feel funcija.....
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Inaku moeto gledanje da inverteri i montaza na istite, mislam deka uvoznicite se najgolemi vinovnici za nesoodvetna montaza na x mesta i posle toa mu se generira zaguba na potencijani kupci ,bidejki jas kako nezadovolen od montazata na vivax inverter 5.5kw odnosno od nezadovolen od efikasnosta na klimata sigurno imam uslovno kazano preubedeno potencijalni klienti na vivax da ne kupat vivax bidejki sum im pokazal na delo sto kako.
Za da e pojasno se raboti za klima kupena 2011godina vivax 5.5kw inverter i bese montirana so cevka od 2metri dijagonalno postavena sto predizvikuvase prenos na vibracii i od prviot den vnatresnata edinica imase pojava na nekakov zvuk kako da zui i po javuvanjeto kaj monterot dojde samo zirna i mi veli nema gajle ,iako insistirav negov odgovor bese nemaj gajle ,i po konsultacija na prodavacot odgovorot toj odgovori nemal poim ,monterot sto ke kazel.
I taka dojde momentot da ima defekt klimata da ne uklucuva i da ima eror 3 ,i sega bidejki von garanten rok go barav monterot da ja proveri sto kako na sto mi kaza mnogu bil zafaten i najverojatno elektronikata e i skapo bi bilo za popravka ,i po nekolku javuvanja pocna da ne se javuva voopsto ,i ete toa e losiot efekt od monterot na uvoznikot na odreden brend na inverteri.
Zatoa mislam deka treba uvoznikot da postavi minimum parametri kako brosura so sliki kako treba da izgleda montazata ,kako minimum dolzina, pozicija ,vrz koe korisnikot bi imal pravo pri montazata da reagira i da neplati se dodeka ne e izvrsena montazata kako sto treba po upatstvoto od uvoznikot .
Bidejki jas morav da imam edna katastrofalna montaza sto mozebi dovede do defekt na klimata i po toa skapo uciliste sega znam deka ne bi ostavil montaza bez 3metri cevka iako mozi da e edna pozadi druga edinica montazata i mozi i so 1metar (kako kaj drugarce sto e montirana )
inaku klimata posle nekolku baranja na majstor i nivna nezainteresiranost za popravka gubenje vreme za mali pari ,se resiv da ja rasturam da baram problem bidejki ja prezalav ,ja rasturiv motorceto od vnatresnata edinica bese pregoreno i recisi zakoceno od edniot lager (najverojatno od toa zuela od nova neipravno nabieno lagerce malku bese nakoseno vo lesisteto) i dokolku reagirase monterot uste na start (ili koga rekov ima eror 3 ,i ne idese a jas ja startuvav klimata so racno pridvizuvanje na fenot za start) mozebi ke go resese problemot .
Poracav motorce stigna go namestiv i pak ne startuvase i po detalno citanje na americki forumi najcesto imase predlog da so menuvanje na motorceto se promeni i kondenzatorot (go poracav od loging skopje 33den )stigna go namestiv klimata funcionira veke mesesec i pol bez isklucuvanje i nikakvo zuenje na fenot.
Defektot jas sam go otstraniv so dve rasklopuvanja i 1350denari (motor i kondenzator)
Serviser od vivax pobara 1200den otvoranje utvrduvanje defekt
5000denari nov motor ( trebalo da cekam 4meseci da stigni)
I 1200den sklopuvanje
Vkupno 7400den i 4meseci cekanje i nema garancija (i ako ne bilo do motorot nemalo moznost da ne go zemam)
Pa koj normalen bi kupil pak VIVAX so vakov ovlasten servis sto treba da go molis uste od samoto kupuvanje (monterot na klimata bese dime visok decko)
Se nadevam ke pomognam na nekoj so slicen problem.
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Da na -10C, ama na -7 si dava 2.8 Kw so COP 2.8, znači će vleče od mreža 1 Kw, što e odlično.
Kabelčeto e dolgo, koga će se izvleče senzorot, za edno 15-tina cm. Ne e problem da se prodolži so parče dvožilen kabel, ama nema nešto toa da ti pomogne, samo će napraviš da dobivaš ušte pološi rezultati.
Kaj mene vn. edinica e montirana na 5-6 cm od plafonot skoro vo agol na sobata (moraše taka da bide) i togaš ušte poveće doađa do izraz pali gasi efektot so razliki i do 2C vo temperaturata na sobata. Zborime za nadvorešni T povisoki od 12C, taman će zapali ušte ne poćnala da spušta pod 600W, će iskluci, će miruva pola čas, T će padne za 1-2 C i taka vo krug. Tuka pomaga najgolemata brzina na turbinata, da se meša vozduhot od celiot volumen na sobata, so što elektronikata uspeva da spušti na 430-450 W i taka da raboti mnogu podolgo vreme, no pak koga će iskluči ima distorzija na vn. temperatura, ne e toa mazno i da ne znaeš deka postoi ured za greenje vo sobata.....
Jas go rešiv toa (treba HAIER da me zaposli kaj niv), posle nekolku nedelno eksperimentiranje so senzorot.
Prvo go izvadiv nadvor od kućišteto na 30 cm od plafonot i podaleku od agolot na sobata- ušte pološo raboteše togaš, zaklučiv deka toj mora da bide vo strujata na vozduhot što vleguva (što e logički), znači vnatre vo kutijata .....
Fabrički toj montiran taka da edvaj izleguva od plastikata, možebi za 10-tina mm, duri ne e baš ni vo strujata od vozduhot od turbinata.
Duri i najdov položba, koga će iskluci klimata da se pali posle točno 3 min kolku što trae i zaštita na kompresorot od edno podrugo pali gasi ciklusi.
Sega senzorot e izvlečen od svojata prvobitna položba za edno 40 mm vo pravecot koj go i imaše fabrički postaven. Vaka klimata raboti najdobro, ne pravi česti on-off ciklusi, nema varijacii na T vo sobata, no koga e potoplo vremeto MORA da se koristi najgolemiot izduv.
Gledam na ladenje deka e poveće od dobro, može da se koristi i tivkiot nečuen mod (na greenje e totalno beskoristen), pa duri i so perkite nadolu da se koristi kako toplotna zavesa nad vlezna vrata.

Kaj tebe za greenje na niska prostorija so mal volumen (ne znam kolku kvadratura e ) teško će odi so ovaa modulacija, će baraš klima so niska modulacija i i feel funcija.....
Ок фала друже, а да ја монтирам герила ниско на 30см од земја? Мислиш ли дека подобро ќе модулира? Зашто не ми треба за ладење , подрумска просторија е и така е ладно летно време во неа. Околу 30м2 е просторијата , само со влезна пвц врата и мал пвц прозор.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Inaku moeto gledanje da inverteri i montaza na istite, mislam deka uvoznicite se najgolemi vinovnici za nesoodvetna montaza na x mesta i posle toa mu se generira zaguba na potencijani kupci ,bidejki jas kako nezadovolen od montazata na vivax inverter 5.5kw odnosno od nezadovolen od efikasnosta na klimata sigurno imam uslovno kazano preubedeno potencijalni klienti na vivax da ne kupat vivax bidejki sum im pokazal na delo sto kako.
Za da e pojasno se raboti za klima kupena 2011godina vivax 5.5kw inverter i bese montirana so cevka od 2metri dijagonalno postavena sto predizvikuvase prenos na vibracii i od prviot den vnatresnata edinica imase pojava na nekakov zvuk kako da zui i po javuvanjeto kaj monterot dojde samo zirna i mi veli nema gajle ,iako insistirav negov odgovor bese nemaj gajle ,i po konsultacija na prodavacot odgovorot toj odgovori nemal poim ,monterot sto ke kazel.
I taka dojde momentot da ima defekt klimata da ne uklucuva i da ima eror 3 ,i sega bidejki von garanten rok go barav monterot da ja proveri sto kako na sto mi kaza mnogu bil zafaten i najverojatno elektronikata e i skapo bi bilo za popravka ,i po nekolku javuvanja pocna da ne se javuva voopsto ,i ete toa e losiot efekt od monterot na uvoznikot na odreden brend na inverteri.
Zatoa mislam deka treba uvoznikot da postavi minimum parametri kako brosura so sliki kako treba da izgleda montazata ,kako minimum dolzina, pozicija ,vrz koe korisnikot bi imal pravo pri montazata da reagira i da neplati se dodeka ne e izvrsena montazata kako sto treba po upatstvoto od uvoznikot .
Bidejki jas morav da imam edna katastrofalna montaza sto mozebi dovede do defekt na klimata i po toa skapo uciliste sega znam deka ne bi ostavil montaza bez 3metri cevka iako mozi da e edna pozadi druga edinica montazata i mozi i so 1metar (kako kaj drugarce sto e montirana )
inaku klimata posle nekolku baranja na majstor i nivna nezainteresiranost za popravka gubenje vreme za mali pari ,se resiv da ja rasturam da baram problem bidejki ja prezalav ,ja rasturiv motorceto od vnatresnata edinica bese pregoreno i recisi zakoceno od edniot lager (najverojatno od toa zuela od nova neipravno nabieno lagerce malku bese nakoseno vo lesisteto) i dokolku reagirase monterot uste na start (ili koga rekov ima eror 3 ,i ne idese a jas ja startuvav klimata so racno pridvizuvanje na fenot za start) mozebi ke go resese problemot .
Poracav motorce stigna go namestiv i pak ne startuvase i po detalno citanje na americki forumi najcesto imase predlog da so menuvanje na motorceto se promeni i kondenzatorot (go poracav od loging skopje 33den )stigna go namestiv klimata funcionira veke mesesec i pol bez isklucuvanje i nikakvo zuenje na fenot.
Defektot jas sam go otstraniv so dve rasklopuvanja i 1350denari (motor i kondenzator)
Serviser od vivax pobara 1200den otvoranje utvrduvanje defekt
5000denari nov motor ( trebalo da cekam 4meseci da stigni)
I 1200den sklopuvanje
Vkupno 7400den i 4meseci cekanje i nema garancija (i ako ne bilo do motorot nemalo moznost da ne go zemam)
Pa koj normalen bi kupil pak VIVAX so vakov ovlasten servis sto treba da go molis uste od samoto kupuvanje (monterot na klimata bese dime visok decko)
Se nadevam ke pomognam na nekoj so slicen problem.
Значи сите се исти. Јас мислев дека само Грее се однесува така бахато кон корисниците.

Потенцијалните нови корисници (старите веќе го платиле и научиле школото) треба од вакви постови да учат. Не од оние кај што една група постојано го фали своето, а останатото е ѓубре (дури не се воздржуваат од навреди), од друга страна се јавуваат други кои го кудат првото, а фалат нешто свое. И сето ова за да им влезе евро повеќе во џебот, а корисниккот кој го е*е. Важно е да му ги земат парите, потоа тој нека се снаоѓа како знае и умее.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Podobro sigurno, no ne podole od ovie po katalog 400W na greenje i toa vo najgolema brzina na ventilatorot. Ako prostorijata e dolga kako kaj mene 7,5 m i otvaram ušte 12-13m2, vkupno 40 koga e nadvor toplo, togaš duvanje so 550m3 e podnoslivo. Vo sprotivno so pomali brzini na duvanje će imaš non stop pali gasi, ako tebe ne ti smeta (na klimata ništo drastično nema da i smeta) togaš dobro.
Ок фала друже, а да ја монтирам герила ниско на 30см од земја? Мислиш ли дека подобро ќе модулира? Зашто не ми треба за ладење , подрумска просторија е и така е ладно летно време во неа. Околу 30м2 е просторијата , само со влезна пвц врата и мал пвц прозор.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.935
Za da e pojasno se raboti za klima kupena 2011godina vivax 5.5kw inverter i bese montirana so cevka od 2metri
Vivax do 2015 godina se proizveduvase vo Gree i bese rebrendirana Gree ( koj model go imas na Vivax stavi sliki od vnatresnata i nadvoresnata edinica ) taka da i monterot bil od Gree kako sto kaj mene monterot na TST rebrendirana Gree ne gi izbandazira bakarnite cevki so bandaz traka taka kaj tebe stavil monterot 2 metri bakarni cevki.
Spored mene monterite na Gree si teraat po svoe i zatoa sekoj kupuvac na klima treba na sekoj monter ( nezavisno od brend ) da mu visi nad glava za da monterot si ja izvrsi montazata kako sto treba sepak ne e mala sumata za montiranje na klimi pa zatoa treba da se montira kako sto treba.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom