Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 мај 2020
Мислења
49
Поени од реакции
78
Или спуштен плафон е?

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Bi gi zaprasal korisnicite na Gree + aplikacijata za mobilen dali od kako imase nov update na 20-05-2020 god primetija nekoe cudno ponasanje na nivniot smart mobilen.
Eve kaj mene bes da znam deka e od taa aplikacija pocna da mi se trosi baterijata mnogu brzo , prethodno do 12h ako e ostanuvalo 60-70% posle toa pocna da mi ostanuva samo 30-40% od baterijava, se cudev sto kako moze da bide a mobilniot si stoi toj vrel nesto raboti se zagreva i sto ispadna vcera muabet so eden od mobilara vika eve sega ke proverime sto e tolku brzo trosi i koga gledame Gree+ aplikacijava uzas od ful polna baterija do 16h taa potrosila 24% a ne uklucena aplikacijava ne mi e potrebna sega a drugive aplikacii facebook mesinger viber troisle koja 5% koja 8% koja 2%. i ja deinstalirav aplikacijava i sega si e OK mobilniot baterijata si drzi kako prethodno, pa ako imate nekoj problem so trosenje na baterijata brisete ja aplikacijava Gree+ pa ke cekame naredna nadogradba sigurno ke go resat toj problem.

 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Ja montiraa veke TST klimata pa ke vidime kako ke se pokaze
So zdravje da se slizis dolgo da ja koristis klimata.
Koj ti ja montirase bidejki vnatresnata edinica e mnogu zalepena do plafon treba da ima 10 do 15 cm prostor za dovolen protok na vozduh
Kolku metri bakarni cevki staavija dali stavija minimum 3 metri bakarni cevki kolku sto treba za normalno funkcioniranje na klimata.
i dali ja vakumiraa so vakum pumpa ?
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.904
Едно прашање во врска со фреонот Р32 и Р410А...дали има голема разлика , оти инвертерите со Р410а се поевтини од овие Р32, или е само поради еколошки причини, и тоа што треба помалку да се полни?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Vivax do 2015 godina se proizveduvase vo Gree i bese rebrendirana Gree ( koj model go imas na Vivax stavi sliki od vnatresnata i nadvoresnata edinica ) taka da i monterot bil od Gree kako sto kaj mene monterot na TST rebrendirana Gree ne gi izbandazira bakarnite cevki so bandaz traka taka kaj tebe stavil monterot 2 metri bakarni cevki.
Spored mene monterite na Gree si teraat po svoe i zatoa sekoj kupuvac na klima treba na sekoj monter ( nezavisno od brend ) da mu visi nad glava za da monterot si ja izvrsi montazata kako sto treba sepak ne e mala sumata za montiranje na klimi pa zatoa treba da se montira kako sto treba.
Monterite na Gree nemaat nisto so Vivax, nitu sega, nitu predgodno.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Vivax do 2015 godina se proizveduvase vo Gree i bese rebrendirana Gree ( koj model go imas na Vivax stavi sliki od vnatresnata i nadvoresnata edinica ) taka da i monterot bil od Gree kako sto kaj mene monterot na TST rebrendirana Gree ne gi izbandazira bakarnite cevki so bandaz traka taka kaj tebe stavil monterot 2 metri bakarni cevki.
Spored mene monterite na Gree si teraat po svoe i zatoa sekoj kupuvac na klima treba na sekoj monter ( nezavisno od brend ) da mu visi nad glava za da monterot si ja izvrsi montazata kako sto treba sepak ne e mala sumata za montiranje na klimi pa zatoa treba da se montira kako sto treba.
18CH50AEDI
I garantirano nema greac na tacna a vo upatstvo i pri kupuvanje velea ima a ne veruvam deka ima i na kompresor bidejki zimno vreme znae da zamrzni i tacnata i cela klima opsto i pri defrost preliva prekutacna a izvadeno e i luleto nema nisto sloboden pad
20200603_131059.jpg
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Monterite na Gree nemaat nisto so Vivax, nitu sega, nitu predgodno.
Jas koga bratmi ja zema Vivax Geci rebrendirana Gree Change ja zema od edna prodavnica za Bela Tehnika od tamu pustija monter dobro se ja montirase so 3 metri bakarni cevki vnatresnata edinica od plafon mu e odalecena 15 cm samo sto ne ja izvakumira ama eve 8 godini nema gajle Vivax Geci so Gree compressor raboti kako vcera da e kupena iako ne e vakumirana.
 
Член од
11 октомври 2019
Мислења
17
Поени од реакции
7
Denes naracav g tech 3.5 , nz dali da zemam uste edna g tech 3.5 se raboti za dve sobi 16 m2 3 metra visina na tavan edna spalna ke bide edna dnevna , od dnevnata mislam da e otvorena vratata da se gree i hodnik i kujna, odma sporti vrata se, pvc novi ama nema izolacija na kukjata cigla e, da ne bidat premn jaki dve ? Blagodaram
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
Ова беше како мој предлог, по она што сите (или најголемиот дел) ми го препорачаа, беше препорака да се оди со 3,5ка во дневна па ако биде потребно со 2,5 (3,5) во спалните.

Така да се насочив да побарам 3,5ки на нашиот пазар до некоја разумна сума од 50.000ден (+- 10%).
Ова е она што можев јас да го најдам, (барем за оние кои што имаат Еуровент)

Прегледај го приврзокот 254064

на табелава горе се подредени по тоа колку kw даваат на -7 според еуровент, иако незнам како Хајер Тундрата? се наоѓа таму кај што е. веројатно дека има некој backup heater па затоа се тие резултати.

Дали има некои други клими што не се во листава а вреди да бидат ? овие што се во боја се (според мене) како подобри од останатите, она што успеав да го најдам и прочитам најдобро од ова горе би бил Panasonic Z12SKE иако е постар модел 2016-2017, е најдобар за цена/перформанси, само еден го имаше на форумов ама мислам дека не е активен членот.

Ви Благодарам на сите уште еднаш.
SUZUMI ti e prav izbor bez nikakvo dvoumenje, imas odlicna modulacija i performansi. ( SCOP 4,60 )

Inaku Haierot i mene blagoprijatno me iznenadi sto ubavo kotira vo ova ubavo drustvo, iako i te kako imam preubavo mislenje za nego kako brend so koj sum imal nekoe licno iskustvo.

Bujrum detalni podatoci vo attach.
Sekoe dobro.
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
18CH50AEDI
I garantirano nema greac na tacna a vo upatstvo i pri kupuvanje velea ima a ne veruvam deka ima i na kompresor bidejki zimno vreme znae da zamrzni i tacnata i cela klima opsto i pri defrost preliva prekutacna a izvadeno e i luleto nema nisto sloboden pad
Прегледај го приврзокот 254115
Ovaa vivax e rebrendirana Midea ne e Gree Vivax modelite na Midea zavrsuvaat na krajot na modelot so bukvi AE kako sto se AEZI AERI AESI i drugi modeli.
a modelite na Vivax koj se Rebrendirani Gree zavrsuvaat na krajot na modelot so bukvi GE kako sto se GECI GEYI GEXI i drugi modeli.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Ovaa vivax e rebrendirana Midea ne e Gree Vivax modelite na Midea zavrsuvaat na krajot na modelot so bukvi AE kako sto se AEZI AERI AESI i drugi modeli.
a modelite na Vivax koj se Rebrendirani Gree zavrsuvaat na krajot na modelot so bukvi GE kako sto se GECI GEYI GEXI i drugi modeli.
Da uveren sum deka e rebrendirana prisobrana midea bidejki motorceto bese so oznaka deka e za model midea
I da pojasnam deka vo ovlasteniot servis i vo uvoznikot Pakom po modelot od klimata ne znaeja sto motorce e vgradeno na fen ,mi baraa slika od motorceto .
Znaci kako eden zaklucok od moe iskustvo kupuvajte inverter od bilo koj PROIZVODITEL ne kupuvajte rebrend pa da ne se znae koj del e vgraden ili pak nedaj boze da otvorile pogon pa naracale delovi od tri brenda proizvoditeli(nesto sto veke go otfrlile kako zastarena tehnologija) pa sklopile nekoj niven brend i posle se cudat sto vgradile.
Po moe mislenje isto kako sto barame del za kola po katalog treba da se bara i del za inverter dokolku se proizveduva po propisi (da se znae vo koja serija sto delovi se vgraduva ) i so kazuvanje na modelot da go najdis potrebniot del ,a ne da ja rasklopis cela klima pa da slikas pa prakas ,kako vo mojot slucaj.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Da uveren sum deka e rebrendirana prisobrana midea bidejki motorceto bese so oznaka deka e za model midea
I da pojasnam deka vo ovlasteniot servis i vo uvoznikot Pakom po modelot od klimata ne znaeja sto motorce e vgradeno na fen ,mi baraa slika od motorceto .
Znaci kako eden zaklucok od moe iskustvo kupuvajte inverter od bilo koj PROIZVODITEL ne kupuvajte rebrend pa da ne se znae koj del e vgraden ili pak nedaj boze da otvorile pogon pa naracale delovi od tri brenda proizvoditeli(nesto sto veke go otfrlile kako zastarena tehnologija) pa sklopile nekoj niven brend i posle se cudat sto vgradile.
Po moe mislenje isto kako sto barame del za kola po katalog treba da se bara i del za inverter dokolku se proizveduva po propisi (da se znae vo koja serija sto delovi se vgraduva ) i so kazuvanje na modelot da go najdis potrebniot del ,a ne da ja rasklopis cela klima pa da slikas pa prakas ,kako vo mojot slucaj.
Zavisi za koja fabrika za klima uredi se rabori
Eve Gree i vo svoite i vo rebrendiranite klimi kako sto se TST ( e ista so Gree Lomo eco ) Tosot i drugi brendovi rebrendirani od Gree koristi isti delovi dodeka so Midea ne e isto orginal Midea i rebrendirana Midea ne se isti primer Vivax Aeri e Midea no midea nema takov model kako sto e Aeri modelot dodeka Vivax Geci i Gree Change se isti zatoa rekov zavisi za koja fabrika se raboti.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Zavisi za koja fabrika za klima uredi se rabori
Eve Gree i vo svoite i vo rebrendiranite klimi kako sto se TST ( e ista so Gree Lomo eco ) Tosot i drugi brendovi rebrendirani od Gree koristi isti delovi dodeka so Midea ne e isto orginal Midea i rebrendirana Midea ne se isti primer Vivax Aeri e Midea no midea nema takov model kako sto e Aeri modelot dodeka Vivax Geci i Gree Change se isti zatoa rekov zavisi za koja fabrika se raboti.
Mozebi e taka so Gree .
Sepak mislam deka bi trebalo bilo koj proizvoditel da ima tocna specifikacija sto e vgradeno vo klima uredot , na primer da se znae sto model motor nadvor so seriski broj model kompresor isto taka neveruvam deka e tolku tesko da se navedi vo edna specifikacija.
Otkolku da citame ponudi od tipot Toshiba kompresor pa imalo Panasonic pa imalo GREE ,navistina mozebi ima toshiba kompresor no sto go koristele pred 10godini vo toshiba klimi sto sega mozebi ne e efikasen kako kompresor gree sto e vgraden vo najevtiniot niven inverter,i idime kako kupuvaci vo zabluda so samo naveduvanje na sto brend e kompresorot vo nekoja rebrend klima,
A koga ke znaeme tocen model a kompresor ke znaeme dali kupuvame nova tehnologija ili 10godisno staro prepakovano
 

Kajgana Shop

На врв Bottom