Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 12196

Гостин
Ova tvoevo iskaca kako da si kupil Mercedes, si procital deka ima bandaz 22 i si planiral da gi stavis gumite od traktorot sto go imas.
E nebiva.... hahaha.
Не подигнав прст, не смеј се за џабе. Ако сум купил мерцедес, не требало да ме убедуваат во салонот дека може да користам гуми од трактор.
Па сеа ти имаш модел до -30 со двостепен компресор а тоа не е баш ситница, ако толку ти било до тајмерот си требал друг модел да земеш.
"Ситници" за 5000 некој наплаќа и за опцијата 8ºC греење и турбо-загревање што ти ја имаш гратис, и уште 5000 ке ти земат за WiFi и тоа го имаш.
10.000ден ти заштедив :)


А каков тајмер треба да има за да биде исправна рекламата за 24 часовен тајмер, еве по твое како би изгледал тој?
За сите 24часа коа тебе ти прдне да си мењаш температури за секој саат? Е па лепи такво даљинско непостои.
Постои само да 3 до 4 пати во денот смениш температура, ама тој не се вика 24 часовен туку Неделен (Weakly)
Така да безвеза дигаш галама...Не ги разликуаш работите како прво, а за да ги разбереш прво читај.
Имаш и тајмери кај кои неможеш да зададеш во колку часот да се упали/угаси туку дефинираш после колку часови. Пример ако е сеа 19часот а сакаш да се угаси во 23часот ставаш 4.
Сега вртиш вода на својот млин. Не дискутирам за -30°, ниту за двостепен компресор. Тоа не го негирам. Зборувам конкретно за тајмерот кој има опција САМО ЗА ЕДНО ВКЛУЧУВАЊЕ и ЕДНО ИСКЛУЧУВАЊЕ во 24 часа, БЕЗ ПОДЕСУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА. Нека има и пет вклучувања и исклучувања во денот, тоа е 24-часовен тајмер. Секој ден исто. Неделниот тајмер може да се подесува за секој ден посебно.

Тоа што ми заштеди 10 000 требаше некој навреме да го каже. Ако ми се допаѓа купувам, ако не ми се допаѓа не купувам. Не да се кажува дури откако климата е монтирана.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.215
Поени од реакции
3.602
Druze ne rekov jas deka ke menjaat proizvoditel tuku me interesira dali seuste se so Midea a toa ke se znae koga ke iskoci katalogot na Vivax me cudi sto seuste ne im e izlezen katalogot.
imaat kovid19 izgleda .....
Автоматски споено мислење:

Не подигнав прст, не смеј се за џабе. Ако сум купил мерцедес, не требало да ме убедуваат во салонот дека може да користам гуми од трактор.
Сега вртиш вода на својот млин. Не дискутирам за -30°, ниту за двостепен компресор. Тоа не го негирам. Зборувам конкретно за тајмерот кој има опција САМО ЗА ЕДНО ВКЛУЧУВАЊЕ и ЕДНО ИСКЛУЧУВАЊЕ во 24 часа, БЕЗ ПОДЕСУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА. Нека има и пет вклучувања и исклучувања во денот, тоа е 24-часовен тајмер. Секој ден исто. Неделниот тајмер може да се подесува за секој ден посебно.

Тоа што ми заштеди 10 000 требаше некој навреме да го каже. Ако ми се допаѓа купувам, ако не ми се допаѓа не купувам. Не да се кажува дури откако климата е монтирана.
Palanka ...aj da te prasam jas nesto ja prodavas klimata ,. ?? kolku pari .... kazi ...? iskreno ama bez Eb.....ne
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Кажете како да го намалам преголемото сушење на воздухот од климава?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Суши воздух секое грејно тело.

Со навлажнувач од сетек СТ ставен под климата. 1300 денари. Ама дестилирана вода да си најдеш на големо за ефтино.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Kade moze da se nabavi vakva izolacija za bakarnite creva na klima uredot ???

Se cudam kakvo prasanje e ova,,,,, da prasuvam kade moze da se kupe izolacija za bakarnite cevki ,,,,, pa luge be od koj svet ste dosle ,,,,,mozebi sakas nekoj i na posluzavnik da ti gi posluzi ,,,,,,samo pazi ima izolacii so greaci vnatre rasprasaj se poubavo,,,,,,
 
Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Se cudam kakvo prasanje e ova,,,,, da prasuvam kade moze da se kupe izolacija za bakarnite cevki ,,,,, pa luge be od koj svet ste dosle ,,,,,mozebi sakas nekoj i na posluzavnik da ti gi posluzi ,,,,,,samo pazi ima izolacii so greaci vnatre rasprasaj se poubavo,,,,,,
Не знае човекот и прашал. Ништо страшно или срамно. Како вие се да знаете каде се продава и како функционира.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
724
Drugari klimata mi tera 23/3 veke 3 meseci i nema maka.. sega veke nadvor e nad 25 i mene samo preku vecer mi treba klima posle 18 h... Na sto opcija da ja stavam...nesto automatic, da ja ostavam pak da si tera kako sto e ili da ja namalam nekoj stepen preku denot koga e toplo i daja kacam prikvecer posto nema potreba da duva preku denot?
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Не знае човекот и прашал. Ништо страшно или срамно. Како вие се да знаете каде се продава и како функционира.

sigurno sam ke si e mene izolacijata , lani gi stavi dvete klimi , toa e glupo prasanje da prasuva koga se znae vo sekoaj zelezara , boi i lakove i vodovod gi ima tie izolacii, mozebi ke treba vo Zegin da ide da pobara ili vo market nekoj , glupo prasanje zasluzuva glup odgovor .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom