Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Еееј на времето греевци се фалеа со дворедни изменувачи, грејачи, тежина на надворешна, двојно роторен компресор

Сега со 7 брзини на вентилатор :(
Ajde "Strucnjak", kazi eden model od drug brend, do 30'000 den, koja ima 7 brzini.
 
Член од
25 август 2018
Мислења
54
Поени од реакции
29
Imam problem, imam daikin altherma toplotna pumpa namestena e za bojler da gree(260litri) no samo posle 2 h nema topla voda ne zavisno dali se koristi. Iskustvo pomos
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
7.731
Ajde "Strucnjak", kazi eden model od drug brend, do 30'000 den, koja ima 7 brzini.
И 10 да има џабе е, ама не разбираш.
Тоа е повеќе лоша реклама отколку добра.
Цели 4 месеци го ставив далечинското во фиока, не ми требаше, сама си знаеше да работи во една брзина.
Откако затопли сега ја наместив на мод на штедење и тоа е тоа, наредно ќе биде копчето за од топло во ладно.

Ама ако продолжете со фалење на 7 брзини, убав изглед на далечинско, можи и бактерии гратис ќе давате, така ќе знаеме дека новите клими кои ги продавате се многу побатал од старите
 
D

Deleted member 12196

Гостин
И 10 да има џабе е, ама не разбираш.
Тоа е повеќе лоша реклама отколку добра.
Цели 4 месеци го ставив далечинското во фиока, не ми требаше, сама си знаеше да работи во една брзина.
Откако затопли сега ја наместив на мод на штедење и тоа е тоа, наредно ќе биде копчето за од топло во ладно.

Ама ако продолжете со фалење на 7 брзини, убав изглед на далечинско, можи и бактерии гратис ќе давате, така ќе знаеме дека новите клими кои ги продавате се многу побатал од старите
Важно е вентилаторот да има 7 брзини. Останатото не е важно. На пример тајмерот не регулира температура, ама за реклама постои. Дури откако пациентот ќе ја монтира климата ќе сфати дека тајмерот е само трик за поголема продажба.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Важно е вентилаторот да има 7 брзини. Останатото не е важно. На пример тајмерот не регулира температура, ама за реклама постои. Дури откако пациентот ќе ја монтира климата ќе сфати дека тајмерот е само трик за поголема продажба.
A ova neli podesuva Temperatura ?
CrownWiFi4.jpg
slikata e od WiFi aplikacijata za Crownot.

Procitaj si go prvo upatstvoto!

Imas 4 Sleep moda, Tretiot Sleep mod e DIY (sam go mestis) i za sekoj saat od tie 8 vkupno saati podesuvas Temperatura.
Upatstvo imas ovde na Angliski, procitaj za Sleep mod 3, a eve ti i prevedeno:

Режим за спиење број 3 - поставување на DIY(направи сам) режимот за спиење:

(1) Во третиот DIY режим за спиење, притиснете и задржете го подолго TEMP копчето, далечинскиот управувач ќе влезе во корисничкиoт статус на подесувања за режимот за спиење, во Тајмер делот на далечинскот уравувач ќе покажува еден час - "1hour", додека на местото на зададената температурата ќе ја покажува температурата за првиот час од последната поставена крива за режимот за спиење и таа ќе трепка (при првото влегување ќе се прикаже температурата која ја има по фабричките подесувања);

(2) Со копчињата "+" и "-" подесете ја температурата а потоа притиснете го TEMP копчето за да потврдите;

(3) Тогаш, на местото за тајмер на далечинскот управувач автоматски ќе се зголеми за 1 час ("2 часа" "3часа"....се до "8 часа"), а на местото за поставување на температурата ќе ја прикаже соодветната температура од претходното подесување и ќе трепка;

(4) Повторете ги чекорите на работа (2) и (3), додека не се заврши поставувањето на температурата за 8 часа, тогаш далечинскиот уравувач ќе го прикаже оригиналниот тајмер дисплеј; температурниот дисплеј ќе ја прикаже оригинално поставената температура.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Treba nekoj da procita, ama izgleda nema koj.
Samo da se tresne nesto, takva im e ulogata na forumov.
Bravo za Strelec sto postojano gi UCI.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
D

Deleted member 12196

Гостин
A ova neli podesuva Temperatura ?
Прегледај го приврзокот 244545
slikata e od WiFi aplikacijata za Crownot.

Procitaj si go prvo upatstvoto!

Imas 4 Sleep moda, Tretiot Sleep mod e DIY (sam go mestis) i za sekoj saat od tie 8 vkupno saati podesuvas Temperatura.
Upatstvo imas ovde na Angliski, procitaj za Sleep mod 3, a eve ti i prevedeno:

Режим за спиење број 3 - поставување на DIY(направи сам) режимот за спиење:

(1) Во третиот DIY режим за спиење, притиснете и задржете го подолго TEMP копчето, далечинскиот управувач ќе влезе во корисничкиoт статус на подесувања за режимот за спиење, во Тајмер делот на далечинскот уравувач ќе покажува еден час - "1hour", додека на местото на зададената температурата ќе ја покажува температурата за првиот час од последната поставена крива за режимот за спиење и таа ќе трепка (при првото влегување ќе се прикаже температурата која ја има по фабричките подесувања);

(2) Со копчињата "+" и "-" подесете ја температурата а потоа притиснете го TEMP копчето за да потврдите;

(3) Тогаш, на местото за тајмер на далечинскот управувач автоматски ќе се зголеми за 1 час ("2 часа" "3часа"....се до "8 часа"), а на местото за поставување на температурата ќе ја прикаже соодветната температура од претходното подесување и ќе трепка;

(4) Повторете ги чекорите на работа (2) и (3), додека не се заврши поставувањето на температурата за 8 часа, тогаш далечинскиот уравувач ќе го прикаже оригиналниот тајмер дисплеј; температурниот дисплеј ќе ја прикаже оригинално поставената температура.
Сега треба да купувам телефон за да можам да ја контролирам температурата? Така? И да воведам интернет заради тоа? Така? Добро е што не ми препорача жичен контролер. Само 5000, што е тоа? Ситница.
Јас зборувам за тајмерот што е вграден во инвертерот. Тој тајмер е само рекламен трик. Не врти ги работите во друг правец за да ја прикриеш вистината.
Слип модот е потполно бескорисен. Со него може да се регулира температурата само осум часа, не е 24-часовен тајмер. Преку ноќ доволна ми е една температура која можам да ја подесам со едноставно намалување, немам потреба да го вклучувам слип модот. Како да подесам во 22 часот температурата автоматски да се смали на 18°, а утредента во 10 часот да се зголеми на 22°? Не може никако, НЕ МОЖЕ! Повторно ја свртуваш дискусијата за да ги прикриеш недостатоците.

Благодарам што ми преведуваш дел од упатството, ама такво упатство треба да има на МАКЕДОНСКИ. Законот ве обврзува на тоа.
Treba nekoj da procita, ama izgleda nema koj.
Samo da se tresne nesto, takva im e ulogata na forumov.
Bravo za Strelec sto postojano gi UCI.
Мораш да му дадеш поддршка, колку и да не е во право. За тоа си платен. Само да треснеш нешто, тоа ти е улогата на форумот...
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Hmmmm 7 brzini na vnatresen ventilator pa ne e losa ideja takanse zgolemuva komfordot. Eve primer kaj mene aeri18 vtora brzina mi e nedovolna, treta e prejaka. Sreka na auto ima neki megubrzini taka da raboti ok sekako so i feel onaka ako e bez ifeel oti kaj mene i motirana vo trpezarija tamu ke e 25 stepeni a vo dnevnot prestoj 20 ima pregolema razlika
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Сега треба да купувам телефон за да можам да ја контролирам температурата? Така? И да воведам интернет заради тоа? Така? Добро е што не ми препорача жичен контролер. Само 5000, што е тоа? Ситница.
Јас зборувам за тајмерот што е вграден во инвертерот. Тој тајмер е само рекламен трик. Не врти ги работите во друг правец за да ја прикриеш вистината.
Слип модот е потполно бескорисен. Со него може да се регулира температурата само осум часа, не е 24-часовен тајмер. Преку ноќ доволна ми е една температура која можам да ја подесам со едноставно намалување, немам потреба да го вклучувам слип модот. Како да подесам во 22 часот температурата автоматски да се смали на 18°, а утредента во 10 часот да се зголеми на 22°? Не може никако, НЕ МОЖЕ! Повторно ја свртуваш дискусијата за да ги прикриеш недостатоците.

Благодарам што ми преведуваш дел од упатството, ама такво упатство треба да има на МАКЕДОНСКИ. Законот ве обврзува на тоа.

Мораш да му дадеш поддршка, колку и да не е во право. За тоа си платен. Само да треснеш нешто, тоа ти е улогата на форумот...
Ova tvoevo iskaca kako da si kupil Mercedes, si procital deka ima bandaz 22 i si planiral da gi stavis gumite od traktorot sto go imas.
E nebiva.... hahaha.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Сега треба да купувам телефон за да можам да ја контролирам температурата? Така? И да воведам интернет заради тоа? Така? Добро е што не ми препорача жичен контролер. Само 5000, што е тоа? Ситница.
Па сеа ти имаш модел до -30 со двостепен компресор а тоа не е баш ситница, ако толку ти било до тајмерот си требал друг модел да земеш.
"Ситници" за 5000 некој наплаќа и за опцијата 8ºC греење и турбо-загревање што ти ја имаш гратис, и уште 5000 ке ти земат за WiFi и тоа го имаш.
10.000ден ти заштедив :)

Јас зборувам за тајмерот што е вграден во инвертерот. Тој тајмер е само рекламен трик. Не врти ги работите во друг правец за да ја прикриеш вистината.
А каков тајмер треба да има за да биде исправна рекламата за 24 часовен тајмер, еве по твое како би изгледал тој?
За сите 24часа коа тебе ти прдне да си мењаш температури за секој саат? Е па лепи такво даљинско непостои.
Постои само да 3 до 4 пати во денот смениш температура, ама тој не се вика 24 часовен туку Неделен (Weakly)
Така да безвеза дигаш галама...Не ги разликуаш работите како прво, а за да ги разбереш прво читај.
Имаш и тајмери кај кои неможеш да зададеш во колку часот да се упали/угаси туку дефинираш после колку часови. Пример ако е сеа 19часот а сакаш да се угаси во 23часот ставаш 4.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.145
Поени од реакции
4.995
Do kade se katalozite za klima uredi 2020 seuste nema katalozi nitu od Gree nitu od Vivax.
A bas me interesira Vivax vo koja fabrika ke gi pravi novite modeli na klima uredi za 2020 godina dali vo Gree vo TCL vo Chigo ili seuste ke si tera so modeli praveni vo Midea.
Nemam nisto protiv Midea ok firma si e samo me interesira dali seuste Vivax se so Midea ili smenile proizvoditel.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Do kade se katalozite za klima uredi 2020 seuste nema katalozi nitu od Gree nitu od Vivax.
A bas me interesira Vivax vo koja fabrika ke gi pravi novite modeli na klima uredi za 2020 godina dali vo Gree vo TCL vo Chigo ili seuste ke si tera so modeli praveni vo Midea.
Nemam nisto protiv Midea ok firma si e samo me interesira dali seuste Vivax se so Midea ili smenile proizvoditel.
Gree nema da e 100%
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
OK ima 5 brzini + turbo + tivko
Ali zatoa autofanot ne e neshto naj naj, shalta 1va 2ra brzina makar klimava krenala na 1000w na + 13C° nadvoreshna temperatura. Zatoa si shaltam 2ra brzina koa e potoplo i 3ta koa e poladno.
I ke si shaltame site haha.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.295
Поени од реакции
3.668
Do kade se katalozite za klima uredi 2020 seuste nema katalozi nitu od Gree nitu od Vivax.
A bas me interesira Vivax vo koja fabrika ke gi pravi novite modeli na klima uredi za 2020 godina dali vo Gree vo TCL vo Chigo ili seuste ke si tera so modeli praveni vo Midea.
Nemam nisto protiv Midea ok firma si e samo me interesira dali seuste Vivax se so Midea ili smenile proizvoditel.
Do kade se katalozite za klima uredi 2020 seuste nema katalozi nitu od Gree nitu od Vivax.
A bas me interesira Vivax vo koja fabrika ke gi pravi novite modeli na klima uredi za 2020 godina dali vo Gree vo TCL vo Chigo ili seuste ke si tera so modeli praveni vo Midea.
Nemam nisto protiv Midea ok firma si e samo me interesira dali seuste Vivax se so Midea ili smenile proizvoditel.
Toa se vika od K na K vo ...znajs kade a ako odi vo gree ke mu vikaat Lesii se vratii kucii...(spored mene nee ok toa sto menuvaat na 3/4god, proizvoditel)neatabilni se....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.145
Поени од реакции
4.995
Toa se vika od K na K vo ...znajs kade a ako odi vo gree ke mu vikaat Lesii se vratii kucii...(spored mene nee ok toa sto menuvaat na 3/4god, proizvoditel)neatabilni se....
Druze ne rekov jas deka ke menjaat proizvoditel tuku me interesira dali seuste se so Midea a toa ke se znae koga ke iskoci katalogot na Vivax me cudi sto seuste ne im e izlezen katalogot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom