Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
фонко системи такви се користат веке многу одамна низ цел свет,така да несе нешто комплициранипа мошеш и самиот да си го направиш.кас таков систем за ладење користам веќе десетина години ама сеуште не сум се решил и греењето да го изведам така ако некој сака информации и планови за изградба на истото нека пише
ako ne ne nesto komplicirano daj objasni mozda kako moze da se napravi ke ispadni isplatliva rabota barem za ladene
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
фонко системи такви се користат веке многу одамна низ цел свет,така да несе нешто комплициранипа мошеш и самиот да си го направиш.кас таков систем за ладење користам веќе десетина години ама сеуште не сум се решил и греењето да го изведам така ако некој сака информации и планови за изградба на истото нека пише
Ако ти е само за ладење што си се мачел да го закопуваш во земја:vozbud:

А греењето ти е решено......си имаш ти ефикасни турбофенови....:vozbud::pos2:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ако ти е само за ладење што си се мачел да го закопуваш во земја:vozbud:

А греењето ти е решено......си имаш ти ефикасни турбофенови....:vozbud::pos2:
нее закопано само искористена стара бусотина за вода АЛООООООООО

ako ne ne nesto komplicirano daj objasni mozda kako moze da se napravi ke ispadni isplatliva rabota barem za ladene
За ладење бар тие нај едноставно се разбира доколку имаш бушотина за вода дома
 
S

smart ass

Гостин
Домашен систем на цевки(како ќунците) специјални за загревање...сметам дрво,енергенс..јаглен :toe:

Се разбира и добра изолација да имаш.

тоа е како "парно" на некој начин но не бара струја:toe:

Ааа да и ке се прегрева ...понастрана оти жиш:vozbud:

Заштеда-направи си колектор,така имаш и топла вода.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
За наши услови дрво,а светска работа тоа системот од Фонко под земја испод целата површина на куќата.Здравје еден ден ако правам куќа за мене ставам такво и ич не му ја мислам :smir:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Има една ептен ефтина варијанта поволна и за цел објект а и поединчни простории греенње на гас или авто плин како сакаш,
со 10л плин околу две недели е сега за почетното загревање на печката ти иде малку повеќе плин но потоа горењето се сведува на еден час дневно горење изведбата е на лице место и по желба јас барем и повеќето пријатели сме задоволни за други незнам
објасни тука како е ова изводливо жити се најмило!!! 13 литра плин ми троши колава за 100 Км... според ова шо го кажуваш ако е точно ставам вакво и ич око не ми трепка!!! за 2 недели ако е 10 литра плин значи цел месец го проаѓаш со 700 денара пошо плинот е 35.
најсериозно те молам објасни го ова тука јавно пред сите да видиме шо како зашо од кај и така натака...


фонко системи такви се користат веке многу одамна низ цел свет,така да несе нешто комплициранипа мошеш и самиот да си го направиш.кас таков систем за ладење користам веќе десетина години ама сеуште не сум се решил и греењето да го изведам така ако некој сака информации и планови за изградба на истото нека пише
ај и за тебе важи истото како и за овој претходниов. по објасни на кој начин функционира поточно. шо пари ке кошта инсталирањето на сето ова..


Инаку јас на пример се греам дома на струја. имам печка 6ка и со неа постигнувам да згреам две соби едвај... ако е надвор малку поладно греењево не функционира!!! изолацијава на зидовиве не е нешо нај нај али сепак е добра!!! месечно за струја моите зимно време не плаќаат испод 6000.. стандард сметка е 6500 и стварно е премногу. башка сеа со поскапувањево на струјава би му дошло околу 7000..

Друго. незнам кој систем е и незнам точно како функционира но ке кажам од прилика како е и шо е.
Комшија мој се грее на дрва односно парно. е сега како малце е збунувачки али еве го процесот.
во секоја соба нормално имате парно поставено и цевки до него многу јасно. имаат еден шпорет на дрва ама мислам не е обичен пошо е поврзан со системот. во шпоретот влагаат две цевки бидејки тука се затоплува водата и има една електрична пумпа само која ја врти водата односно која го прави процесот на кружење и нејзината потрошувачка е минимална!!! кога и да отидам кај нив абе мислам сипаници лечат.. имаат двајца страсни пушачи шо значи луфтираат многу и пак се најзатоплени коклу шо може да бидат. ке го прашам комшијата баш на кој начин функционира точно и ке објаснам тука пак ако има некои пропусти...

Инаку мислам дека се знае.. греење на дрва е најекономична работа.. барем 3 пати подобра за разлика од струја...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Јас размислував за клима-инвертер... доста ефикасни се покажани бидејќи не троши константно 2.5 KW како што прават печките или калориферите додека се вклучени. Башка доколку ја држиш нон-стоп уклучена нема да имаш мака од ладното (кај другар мој обична клима без инвертер лани цела зима стоеше уклучена и грееше без проблем иако надвор беше -20 и на надворешниот дел имаше 10 цм мраз). Така да за во стан би ја разгледал таа опција, само заебано е што ќе мора да се постави некако да има проток на воздух низ сите соби доколку сакате секаде да затоплите. Доколку имате трособен или поголем стан... настанува заебанција со климата.

Interesno ova zatopluvanje so Invertor klima uredi. Mene kako laik mi e nejasno kako moze eden ured da dava toplinska energija (zboruvame za greenje sega) od 2.5-3-3.5... a da trosi elektricna energija 0.9-1-1.2KW....!?
Ova reklamen trik li e ili tehnikata otisla napred!? Ako e navistina taka, togas nema diskusija za najekonomicno greenje! Da grees soba od 15-20m2 ... da dobivas solidni 22-23*C, a da trosis kolku trosat 8-9 sijalici... i toa ne permanentno (so pomos na termostat na saat vreme 15-20 minuti se vklucuva). Ako nema drugi nedostatoci (osven cenata na invertorite +24-25.000.-)... navistina ne bi razmisluval za drugo.
Eve Dzis kazuva, a jas i od drugi imam slusnato deka so "najsabanski" klimi, znaci no-name kako Quart, Neo, Beko....sto na krajot na kraistata i ne se tolku losi so ogled deka site tie imaat kompresori od 3-4 renomirani proizvoditeli: Mitsubishi, Panasonic (Matsusita), LG... (a kompresorot e mi se cini 70-80% od uredot!?).... No edni prijateli moi koi gi prasav - koristat bas vakvi ""Sabanski" klimi od (10-12.000.- denari)....se prezadovolni so kvalitetot na greenjeto i osobeno so smetkata za elektricna energija. Samo "fintata" bilo vo toa da se drzat non-stop vkluceni makar i na minimalni 17-18 preku nok ili vo otsustvo, pri sto avtomatski se vklucuvaat ednas na saat 5-6 minuti i tolku.... seto toa neli da se izbegne zamrznuvanje na klimata - ostetuvanje na perkite ili neznam sto!? Proizvoditelite davaat preporaka i garancija da se koristi uredot do -7*C sto i za nasava klima i ne e taka loso. se prasuvam kolku dena vo zimata imame poniski temperaturi od -7... (dosega imavme samo 2-3 dena ako ne se lazam!?)... Ako e taka da receme od 6 mes. grejna sezona, 5 meseci semejstvo da se gree so klimi... izleguva deka znacitelno ke se namalat na trosocite.
Seriozno razmisluvam za vakvo nesto.
Inaku stanot vo koj ziveeme (dvajca) e na prizemje, no so dobra izolacija:
nadvoresniot zid od polna cigla (od ednata soba) oblozen so Knauf - gips karton ploci, pod koi ima izolacija "URSA" od 10cm... Prozor so original termopan staklo (so argonsko polnenje - original Slovenski termopanot, ne e kako kaj nasive "plasticari" praven vo garaza ili podrum).... drugata soba nema direkten kontakt so nadvoresnosta - imame napraveno staklarnik - te baklonot ni e zagraden (zatvoren)...A smetkata za struja, ako ne 6.000 kako lani togas 5.000!!! (seuste visoka)... Zatoa razmisluvam da ja frlam TA peckata (5KW) i da se prefrlam na klimi ili Thermor konvektori (eden veke koristam)...
Ima nekoj mislenje ili iskustvo so obicni klima uredi (ne invertori)?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Proizvoditelite davaat preporaka i garancija da se koristi uredot do -7*C sto i za nasava klima i ne e taka loso. se prasuvam kolku dena vo zimata imame poniski temperaturi od -7... (dosega imavme samo 2-3 dena ako ne se lazam!?)... Ako e taka da receme od 6 mes. grejna sezona, 5 meseci semejstvo da se gree so klimi... izleguva deka znacitelno ke se namalat na trosocite.
Seriozno razmisluvam za vakvo nesto.
Inaku stanot vo koj ziveeme (dvajca) e na prizemje, no so dobra izolacija:
nadvoresniot zid od polna cigla (od ednata soba) oblozen so Knauf - gips karton ploci, pod koi ima izolacija "URSA" od 10cm... Prozor so original termopan staklo (so argonsko polnenje - original Slovenski termopanot, ne e kako kaj nasive "plasticari" praven vo garaza ili podrum).... drugata soba nema direkten kontakt so nadvoresnosta - imame napraveno staklarnik - te baklonot ni e zagraden (zatvoren)...A smetkata za struja, ako ne 6.000 kako lani togas 5.000!!! (seuste visoka)... Zatoa razmisluvam da ja frlam TA peckata (5KW) i da se prefrlam na klimi ili Thermor konvektori (eden veke koristam)...
Ima nekoj mislenje ili iskustvo so obicni klima uredi (ne invertori)?
оваа година беше таква и богами бајаги топла.. зимава како есен ни дојде да не речам инаку немој да потценуваш... ако си малку постар некои 30 години од прилика тогаш би требало да знаш какво знаело порано да биде скопје ја памтам една зима пред околу 5 6 години и стварно беше ЗИМА бре.. ладна и температури до -20... тогаш касно ке биде да се мисли допрва за греење.. ако се сите зими како ваа до -6 сите ке купат по една клима и нема да им е гајле.. финтата е шо не се знае утре шо не чека.. топли зими и прежешки лета имаме последниве две години... така да треба да се поразмисли малку и на ладењето... климава е пореметена у цел свет али шо си е сигурно сигурно си е.. обезбеди се ти на време и за арно и за зло па шо биде нека биде
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Interesno ova zatopluvanje so Invertor klima uredi. Mene kako laik mi e nejasno kako moze eden ured da dava toplinska energija (zboruvame za greenje sega) od 2.5-3-3.5... a da trosi elektricna energija 0.9-1-1.2KW....!?
Ova reklamen trik li e ili tehnikata otisla napred!??
Техниката е таа..веќе повеќе од 50 години.....фрижидерите.
Сега за загревање само се користи обратниот процес односно наместо да имаме исфрлање на топлината имаме нејзино внесување на сметка на разладување на надворешноста..воздухот, земјата, вода.....значи ја црпиме топлината од надворешноста и уфрламе внатре.

Трошење.....ништо чудно, тука струјата не ја претвараме во топлина туку само за транспорт на топлината од едно место до друго....топлинска пумпа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Interesno ova zatopluvanje so Invertor klima uredi. Mene kako laik mi e nejasno kako moze eden ured da dava toplinska energija (zboruvame za greenje sega) od 2.5-3-3.5... a da trosi elektricna energija 0.9-1-1.2KW....!?
Ova reklamen trik li e ili tehnikata otisla napred!? Ako e navistina taka, togas nema diskusija za najekonomicno greenje! Da grees soba od 15-20m2 ... da dobivas solidni 22-23*C, a da trosis kolku trosat 8-9 sijalici... i
Ефективното трошење на струја го добиваш на следниот начин. Климата со инвертер го загрева станот за 1 час работење со капацитет од 100% од моќноста. Значи троши 3.5 KW моќност. Откако ќе се постигне саканата температура, уредот не се исклучува (како стандардните клими шо се гасат па по одредено време пак ќе се вклучи) туку продолжува со работа на 20%-30% од моќноста, и по потреба се покачува таа моќност (во зависност од степенот на ладење на просторијата). И уствари тебе ти доаѓа дека климата во 24 часа ќе работи (пример лупам од памет) 4 часа со 100% од моќноста, 10 часа со 30% од моќноста, 5 часа со 20% од моќноста и 5 часа со 40% од моќноста. И кога сето тоа ќе го собереш/поделиш (и напрајш некој есап) ќе ти излезе дека за 24 часа уредот потрошил 27 KW моќност или нешто повеќе од 1 KW по час....
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Конвертори. Пред да ги купам сумњав но сега топло ( баш топло ) ги препорачувам.
 

Tommy1207

Појмааа немаммм
Член од
2 декември 2009
Мислења
64
Поени од реакции
4
кај мене дома се грееме со клима „инвертер“ веќе 10 години.Грееме два спрата од по 80 квадрати и најголема сметка за струја што дошла е 4000 денари.На долниот спрат имам Панасоник 3,5 горе имам Хаер 3,5.Што се однесува до минусните температури пред две три недели кога беше -18 климите си грееја нормално без никакви потешкотии.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Конвертори. Пред да ги купам сумњав но сега топло ( баш топло ) ги препорачувам.
OK Milojko, ama kazi malku poveke te molam. So sto se greese porano, kakva ti bese togas smetkata za struja, kakva e sega?... Toplo velis? Kolku stepeni i kolkava prostorija grees so panel od 2KW pretpostavuvam!? Od koj proizvoditel koristis? Originalni Francuski ili?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Техниката е таа..веќе повеќе од 50 години.....фрижидерите.
Сега за загревање само се користи обратниот процес односно наместо да имаме исфрлање на топлината имаме нејзино внесување на сметка на разладување на надворешноста..воздухот, земјата, вода.....значи ја црпиме топлината од надворешноста и уфрламе внатре.

Трошење.....ништо чудно, тука струјата не ја претвараме во топлина туку само за транспорт на топлината од едно место до друго....топлинска пумпа.
новoвековниве деца слабо учат....некој им рекол дека со раѓање им го штекаат целото знаење на овој свет па и така се однесуваат...:)

За сега најефтино греење и ладење е ДООБРА термичка изолација.
Уште од антика се знае дека соба ладна во лето е топла во зима ..и обратно, ама на наши архитекти тоа не им го кажал никој, ниту нешто околу триковите како тоа се постигнува или едноствно се штеди на почеток за да се плаќа цело време додека постои објектот...

Сепак, добро кожувче, ракавици или така нешто + телесна топлинска синергија под волнена покривка се апсолутно најевтини :)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
кај мене дома се грееме со клима „инвертер“ веќе 10 години.Грееме два спрата од по 80 квадрати и најголема сметка за струја што дошла е 4000 денари.На долниот спрат имам Панасоник 3,5 горе имам Хаер 3,5.Што се однесува до минусните температури пред две три недели кога беше -18 климите си грееја нормално без никакви потешкотии.
Auuuu Tommy sto zboruvas? Jas vo stan pomal od 50m2... rekov od 5.000 - 6.000 vo Dekemvri i Januari!!! Ke mora da deluvam veke, ne da razmisluvam! Mene bi trebalo da mi ja prepolovi smetkata ako e taka kako sto velis, so ogled deka imam odlicna izolacija... Pa i so cena od 25.000.- invertor-klimatizerot samiot ke se isplati (so razlikata vo cenata na el. energija) za 3-4 godini!
Da inverterot ne bi trebalo da ima problem i na niski temperaturi.... iskreno neznaev deka gi ima desetina godini, barem ne na pazarot vo Mk.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom