Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Човек учи додека е жив!Ни мојава не беше купена за греење,ама па фала богу убаво се покажа и баш ме чуди твоево искуство... На работа исто стари фуега ринат летно време,вода тече од сите страни однадвор ама ладат ~150м2 и мака немаат!
Додека не фанат минуси или додека не ме фане ќеиф да го запалам ќумбето ќе си грее 60м2(со уште една он-офф на припомош,сега засега може сама да постигне и гаси а 3.5ка е).

А за имињата се смеев општо!Не дека не треба да се напомене клима за ладна зона,туку што на испод просечни клими им ставаат такви имиња за да се продаваат.И нормално,неупатен човек ќе наседне...
Btw amber е жар/жарче на англиски ;)
Btw,druze amberov iako nee ona bas najladno fateno mozam da ti kazam deka e vistina amber(zar-zarce)kako sakas narecigo-prevedi go....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Како е со потрошувачката? ама биди искрен
Prvim ...daj sliki od tvojata t.s.t i od haierot da vidime kolku te bricat 2te. A za amberot ne se sekiraj ke ti stavam.i sliki i video ako sakas....inaku potrosuvackata na.moite 41m2 so visina 2.65 so prosecna izolacija,alumin losi prozori, i bez.fasada e okolu 500-520w
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Како е со потрошувачката? ама биди искрен
Eve ja ke ti kazam i ne manpuliraj so ednostrani prasanja.
Kolku mu e COP sto ne go prasas t.e kolku isporacuva toplina za odredena potrosuvacka a ne samo potrosuvacka
Momentalno kaj mene na AutoFan isfrla 47C na izduv ili vo momentov isporacuva 3.9kw...i COPot pritoa e 6.2 !!!
Zadadena e 24C i setame po gakji i maici
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Инаку еве Фуего(оган) Еспања како си грее,баш како името што му кажува :D
Do lani prijatelka se greese so fuego espana bese prezadovolna lani i crkna elektronikata na fuego espana masta i ja izvadi ja koristese 15 godini i si kupi inverter inace fuego espana mislam e proizvedena vo TCL fabrikata za klimi vo kina.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Прегледај го приврзокот 221252

Naracana e denes za nedela dena ke stigne za 40 m2 so 8ca izolacija i novi pvc prozori
Druze ne si zgresil voopsto ! ja imam vo taa kvadratura ama nemam 8ka stiropol i pvc....odnosno pvc naredna nedela ke se postavi (so 4sezoni staklo)ostanuva samo fasada ...
Ke vidiss sto e greejne ....sto i da si imal prethodno(klima) ...ke osetis za 50%razlika vo + a ako si imal on.off 100% i poveke....
 
Член од
27 октомври 2019
Мислења
22
Поени од реакции
25
Druze ne si zgresil voopsto ! ja imam vo taa kvadratura ama nemam 8ka stiropol i pvc....odnosno pvc naredna nedela ke se postavi (so 4sezoni staklo)ostanuva samo fasada ...
Ke vidiss sto e greejne ....sto i da si imal prethodno(klima) ...ke osetis za 50%razlika vo + a ako si imal on.off 100% i poveke....
Druze nikogas na klima ne sum se greel na panelki do sega i minatata godina aktivirav termo 6kw taka da ova mi e prva zima na inverter klima sepak fala na sovetot
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Eve ja ke ti kazam i ne manpuliraj so ednostrani prasanja.
Kolku mu e COP sto ne go prasas t.e kolku isporacuva toplina za odredena potrosuvacka a ne samo potrosuvacka
Momentalno kaj mene na AutoFan isfrla 47C na izduv ili vo momentov isporacuva 3.9kw...i COPot pritoa e 6.2 !!!
Zadadena e 24C i setame po gakji i maici
E dasi mi ziv i zdrav toa nikoj ne prasuva .....samo se prasuva za potrosuvacka....a deka vo sobata za 5min e za po kusi ...mislis 02.08 deka e a ne 02.11
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
@Strelec kompresorot na ovaa Gree lomo eco ( TST ) kolku magneti ima vo nego 4 ili 8 ?
inace klimata e super prvi impresii pomegu TST ( Gree ) i vivax se nebo i zemja.
Gree TST e daleku podobra od vivax-ot aezi.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.213
Поени од реакции
3.598
Druze nikogas na klima ne sum se greel na panelki do sega i minatata godina aktivirav termo 6kw taka da ova mi e prva zima na inverter klima sepak fala na sovetot
Ooo druze od pecka na Amber kese preporodis pred se od smetkata za struja a i ke se iznatoplis.... i so wi-fi to koe ke ti bide sekojdnevie kako fb. +/- sto sakas toa ...
Автоматски споено мислење:

@Strelec kompresorot na ovaa Gree lomo eco ( TST ) kolku magneti ima vo nego 4 ili 8 ?
inace klimata e super prvi impresii pomegu TST ( Gree ) i vivax se nebo i zemja.
Gree TST e daleku podobra od vivax-ot.
Toa te cekav ........da kazes deka gree se podobri od falenite vivax pred se aeri.!
Inaku imase @Strelec pisano za toa iako e eco modelot imase povejke i od vivax i od midea i od tcl i ostanatite....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945
Toa te cekav ........da kazes deka gree se podobri od falenite vivax pred se aeri.!
Drugar nema sto da me cekas kako prvo osven sto mi trebaa 2 klimi od 3.5kw vivax-ot najveke go prodadov bidejki nemase fiksen fan odnosno nemase 3 fan brzini zboram za aezi toa go imav imase prva i drugite fan brzini bea auto.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec kompresorot na ovaa Gree lomo eco ( TST ) kolku magneti ima vo nego 4 ili 8 ?
inace klimata e super prvi impresii pomegu TST ( Gree ) i vivax se nebo i zemja.
Gree TST e daleku podobra od vivax-ot aezi.
Kompresorot e 6-polen, a brojot na magnti e 2x brojot na polovi...znaci ima 12magneta.
QXA-B102zE190a.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom