Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Времето на вакумирање зависи единствено од моќноста на вакумерката, посилна-поскапа-двостепена вакумерка и за 5мин ке извакумира кратка инсталација до 5м.
И треба да се почека послем дали го држи вакумот, со тоа се слагам ама ретко кој го прави тоа кај нас зашто брзаат на следната монтажа.
Не ми е јасно едно, како монтер кој во еден ден у сезона ке направи барем 5 монтажи дневно што ке ги наплати по 70еу или поскапо нема пари да купи саглам вакумерка од 300еу, а тие пари ги вади во само еден ден монтажи?
Но има фала богу и опремени монтери зашто опремата им треба и за големи системи и си ја знаат работата.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Абре сеуште има случаи коиставаат 3x1,5mm кабли а разликата во пари од 1,5 до 2,5 е макс. 10 денари. Еве нека е и 20
Во една сезона на еден котур ќе заштедат 500 денари.

Лошо, многу лошо. За жал шалабајзерството на моменталните мајстори во МК е на огромно ниво
Понекогаш имам впечаток (и би се кладел дека е така) дека корисникот сам подобро ќе си ја намести климата.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
816
Поени од реакции
1.296
Imam klima obicna deneska ja ukluciv ne dava ic toplina samo vozhuh. Do so moze da bide problemo da ne treba od servis da dovagat da gi vikam ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Majstorite za klima se najbaran kadar sekade vo svetot. Pa taka tie najdobrite poedinci valda veke si go fatile patot, dobar klimagija na zapad zarabotuva najmalku 5 bona mesecno, a vo svoja rezija ako e komotno po 1000e dnevno sega so montaza na toplotni pumpi. Vo siptaristanot poleka ke ostane samo toa so e so dve levi race.
iskreno koga gledam kakvi pari lapaat i mene me cesa da se fatam da go ispecam ovoj zanaet, nema kojznae tuka nekoja teska filozofija. Sve moze da se nauci, bitna e praksata, i da se ima komplet alat i oprema.
Муабетов ни е малку офф-топик (нека брише админот ако треба)!
Ама ти друже измеша малку баби и жаби,или монтери и мајстори(и тоа Мајстори со голема буква,а не со дерогативно значење како што најчесто мислиме).
Мајстор за клими или HVAC techician е занает и школо,висока струја,електроника и хидраулика.Години курсеви и сертификати врз занаетот.Работа на висина,на комерцијални системи,на VRF,chillery,ТП и сл. И не само монтажа и пуштање во употреба,туку и сервис,дијагностика и поправка!
И точно дека 5000€ плата зимаат.
Ти по нашата(балканската) “ буцни прачка,пиј вино” тргна :):)
Оно не дека и таму нема монтери,ама ќе држиш цефки,ќе висиш од седми спрат,ќе подаваш клучеви и ќе зимаш “минимална” плата.

П.С.а кај нас нема Мајстори одамна! Прекрасниот образовен систем и (пост)комунистичкото воспитување ала:”учи синко за да не работиш” одамна си го направија своето.

П.П.С. А за да не навредам никој и да не бидам сфатен како анти-патриот,мразач на сопствениот народ,ќе цитирам само една реплика од “Професионалац”:
-Ма није Слобо крив! ...ми смо говна!

:D
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.941
Imam klima obicna deneska ja ukluciv ne dava ic toplina samo vozhuh. Do so moze da bide problemo da ne treba od servis da dovagat da gi vikam ?
Slikni ja vnatresnata edinica i dalecinskoto stavi sliki da vidime kako e podesena klimata.
Sto marka e klimata ?
Dali letovo klimata funkcionirase na ladenje ?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Абре сеуште има случаи коиставаат 3x1,5mm кабли а разликата во пари од 1,5 до 2,5 е макс. 10 денари. Еве нека е и 20
Во една сезона на еден котур ќе заштедат 500 денари.

Лошо, многу лошо. За жал шалабајзерството на моменталните мајстори во МК е на огромно ниво
Понекогаш имам впечаток (и би се кладел дека е така) дека корисникот сам подобро ќе си ја намести климата.
еднаш засекогаш да расчистиме дека 1.5мм2 е доволен пресек за напојување на клима и крај.
ако не ми веруваш еве ти линк прочитај си сам.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Време е да направам сервис на двете клими. Се греам 5 сезони со моделот Luc, а со моделот Lmca 4 сезони. Би ве замолил препорака за сериозен и професионален сервисер. Искрено не сакам било кој да ги сервисира. Живеам надвор од Скопје. Ве повикувам да ми помогнете. Однапред ви благодарам.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
еднаш засекогаш да расчистиме дека 1.5мм2 е доволен пресек за напојување на клима и крај.
ако не ми веруваш еве ти линк прочитај си сам.
Еднаш засекогаш да расчистиме дека 5,5-ка умее да повлече 14 ампери па и повеќе (има и такви модели)
Потоа да не заборавиме дека живееме во Македонија каде што каблите се со катастрофален квалитет. Некогашните 3x1,5 по YUS не се исти со сегашните.

Згора на се нема никаква штета ако се стави 3x2,5 наместо 3x1,5

И кога се повикуваш на табели за пресек редно е да има и колкава тежина има на метар должина (обично се изнесуваат на 100 метри)

И последно еве и ти да видиш
21-09-2019 INSTALLATION MANUAL.pdf.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom