Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
so ovie diskusii gi zbunuvate idnite sopstvenici na klimi ;) ne e ova tema na monterite na klimi?eve jas naskoro sum vo plan da kupam klima i od kaj da znam dali treba nadvoresnata da se montira povisoko ili ponisko... dali treba da me prasa monterot dali sakam da ja vakumiram toa za mene se gluposti... monterot treba da si ja zavrsi rabotata po pravilo i propis nema tuka zelbi posebno... nego dali ke ima mesecov nekoi promocii i popusti, a klimi toa me interesira :)
Mojata Daikin FTXF50A Sensira, ja zedov lani vo Oktomvri. Cel mesec bese na akcija so 10% popust i od 64 000 den ja zedov za
58 200 den. Pocekaj, eve kade e Oktomvri, mozebi ke ima pak popust.
Pozdrav i sekoe dobro

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Mojata Daikin FTXF50A Sensira, ja zedov lani vo Oktomvri. Cel mesec bese na akcija so 10% popust i od 64 000 den ja zedov za
58 200 den. Pocekaj, eve kade e Oktomvri, mozebi ke ima pak popust.
Pozdrav i sekoe dobro

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
vo plan sum istiot model sto go imas da go kupam... pozz
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Ova e vistinski biser ......

I ova i biser....
Od kade sega ovie dezinformacii?
Za prvoto: voopsto ne se raboti za meuri od vozduh, tuku za VODA vo vozduhot koja so vakumot ce ispari na sobna temperatura, vakuum pumpata ce ja vsisa vo sebe i ce si go zagadi svoeto maslo, koe posle dve tri vakumiranja treba da se smeni. Sto mislite deka monterite go menuvaat nekogas masloto vo pumpite? Pa tie so vakvi pumpi povece pravat steta otkolku korist. Sreca ima susac vo nadv. edinica pa gi pegla ovie gluposti....
Za vtoroto: sekoja klima pogotovo ovie so R410 i R32 poradi golemite brzini na struenje na tecniot freon mozat da se montiraat i povisoko i ponisko do 5 metri visinska razlika.
Inace za klimata na rodninata na @dime1978:
-od slikite se gleda deka klimata e gore dole pod libela, mali zakosuvanja ne se nikakov problem
-cevka sigurno ima povece od 1 metar
-rastojanito od zidot e sosema dovolno
-ako vnatresnata edinica bila polna so azot ne e potrebno amatersko vakumiranje ( ako i ne e taka susacot vece ja zavrsil rabotata)
Po mene ce ima zgolemeno klokotenje na freonot poradi mala dolzina na cevkite, sto ne e strasno, a najgolem problem ce bide pri GREENJE poradi losoto resenie za odvod na kondenzatot. Pod itno treba da se izvadi lulata i da se obezbedi odvodot na drug nacin, bidejci vaka ce ima smrznata edinica na 5 m visocina.
Ovde izleguva rabotava sekoj so svoite pravila ....koj kako saka....
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Како да детектираат корисниците на клими дали климата е вакумирана или не ?
По тоа што ќе има катастрофално лоши перформанси во однос на ист модел вакумирана. Минимум за 1/3 до 40% полоши перформанси.

btw
Со користење на азот се тепаат две муви со еден удар. Најпрво се испитува заптивноста на линијата, се одзема влагата од цевките и ако се врши заварување се спречува оксидацијата на бакарот. Постапкава е валидна само и само ако поминале 24 часа од пуштањето на азотот (во случај ако се испитува заптивност)
За обезвлажнување може да се “протне“ еднаш до два пати низ линијата

Откако ќе се осигураат дека линијата не пропушта се пристапува кон вакумирање и конечно, пуштање на фреонот.

Овој тип на монтажа за нас овдека уште долго ќе биде научна фантастика земајќи ги во предвид цените на монтажа.


Мене не ми е јасно само едно. Поминаа повеќе од 10 години откако се почна со малку помасовно користење на сплит клими во Македонија и сеуште на монтерите им е “бед“ да вршат вакумирање. Во прашање се 15-20 минути.
И крај-краева, истото може да се направи со стар компресор од фрижидер.


За членот погоре советувам да си викнат друг мајстор и да им го смени фреонот со нов. Да се направи евакуација.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
И крај-краева, истото може да се направи со стар компресор од фрижидер.
Eve uste eden biser. Procitaj gi moite postovi za vakumiranje, ako ne ti se verni proguglaj malce za tori i potpritisok. Po tvoe ne ni mora da se vakumira ako so azotot se obezvlazuva. Vakumiranjeto ima edna edinstvena cel, a toa e da ja izvlece vodata od sistemot preku isparuvanje na istata na sobni temperaturi, inace vodata vo sistemot go ubiva kompresorot ili mu go namaluva zivotniot vek....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Eve uste eden biser. Procitaj gi moite postovi za vakumiranje, ako ne ti se verni proguglaj malce za tori i potpritisok. Po tvoe ne ni mora da se vakumira ako so azotot se obezvlazuva. Vakumiranjeto ima edna edinstvena cel, a toa e da ja izvlece vodata od sistemot preku isparuvanje na istata na sobni temperaturi, inace vodata vo sistemot go ubiva kompresorot ili mu go namaluva zivotniot vek....
Cekaj neli vikas deka samata klima ima susaci za vlagata vo vnatresnata i nadvoresnata edinica vo cevkite togas ako ima susaci dali e potrebno ili ne da se vakumira klimata ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Od koga TCL klimite koristat SANYO Compresor ?
Novive modeli na ST inverter klimi proizvedeni vo TCL fabrikata za klimi vo kina se so SANYO Compresor.
Ajde narode navali St_Tcl_Sanyo.....
Автоматски споено мислење:

Ajde narode navali St_Tcl_Sanyo.....
A ima nekoj tuka tcl inverter da spodeli iskustvo....?
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Eve uste eden biser. Procitaj gi moite postovi za vakumiranje, ako ne ti se verni proguglaj malce za tori i potpritisok. Po tvoe ne ni mora da se vakumira ako so azotot se obezvlazuva. Vakumiranjeto ima edna edinstvena cel, a toa e da ja izvlece vodata od sistemot preku isparuvanje na istata na sobni temperaturi, inace vodata vo sistemot go ubiva kompresorot ili mu go namaluva zivotniot vek....
Не фантазирај те молам. Вакумирање е вакумирање и се вади воздух од линијата односно се прави вакум. А ако има вакум нема и влага пошто во вакум нема ништо.

Правилото е мин. 20 минути вакумирање, мин. 20 минути се следи ситуација и без да се вади пумпата (која е приклучена на холендарот за низок притисок) се пушта фреонот од двата сервисни вентили. Прво од вентилот за висок притисок а потоа за низок.
Потоа се вади (најбрзо што може) цревото од вакум пумпата. При ова се испушта занемарливо мала количина на фреон во атмосферата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom