Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Какво мислење имате за климата?
https://klimi.mk/product.php?id=332
Ми треба за стан 39 квадрати во нова зграда за ладење ,а се мислам да пробам и за греење.Зградата има многу добра изолација и имам само една надворешна страна од 4-5 метри.Доколку некој ја има да сподели некоја информација плус околу потрошувачката.
Ви благодарам.
За ладење секој инвертер ќе ти заврши работа.
За греење ќе заврши работа во 75% од времето. Дали се работи за 40м2 цел стан или само дневна/кујна со/без ходник?

Јас во нов стан со еден надворешен ѕид негде од Феб се греев со Хансол 3.5 точно 30м2 дневна со ходник + спална или цирка 40м2, од следната зима и другата соба ќе ја отворам па ќе биде 50м2 на тест.

Хансолот ти беше најниско 35.000, јас за 5000 би идел на него ако го најдеш за таа цена уште.

Друга опција ти се Ферито што беше до 27к како и Аерито.
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
За ладење секој инвертер ќе ти заврши работа.
За греење ќе заврши работа во 75% од времето. Дали се работи за 40м2 цел стан или само дневна/кујна со/без ходник?

Јас во нов стан со еден надворешен ѕид негде од Феб се греев со Хансол 3.5 точно 30м2 дневна со ходник + спална или цирка 40м2, од следната зима и другата соба ќе ја отворам па ќе биде 50м2 на тест.

Хансолот ти беше најниско 35.000, јас за 5000 би идел на него ако го најдеш за таа цена уште.

Друга опција ти се Ферито што беше до 27к како и Аерито.
Целиот стан ми е 39м2 дневна, кујна ходник отворено и кон спалната има врата.Планирам да го исклучам парното за тоа што по 10 часа во денот не сум дома.Колку имаше плус на сметката за струја во сезона кога е многу ладно?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Тест Рипорт за FairyLCLH GWH12ACC-K6DNA1D
3kw @ -10
3kw @ -15
Без проблем ке загрева 40м2 со добра изолација.
Во ценовен ранг до 30к подобра клима нема да најдете.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Целиот стан ми е 39м2 дневна, кујна ходник отворено и кон спалната има врата.Планирам да го исклучам парното за тоа што по 10 часа во денот не сум дома.Колку имаше плус на сметката за струја во сезона кога е многу ладно?
Bo ladnoto koga si po 10 h nadvor od doma i klimata ke raboti 24h
Stom imas dobra izolacija i parnoto ne ti e so visoki smetki.Kolku plakas na god nivo?Razmisli pred da se isklucis
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Bo ladnoto koga si po 10 h nadvor od doma i klimata ke raboti 24h
Stom imas dobra izolacija i parnoto ne ti e so visoki smetki.Kolku plakas na god nivo?Razmisli pred da se isklucis
12000 за цела сезона од 15ти ноември до 15 април, значи 2000 месечно се фаќа за месеците кога има парно.Инаку читсм и пробувам некако да искалкулирам колку би ми била потрошувачката за да знам дали е исплатливо и ако не е барем да си земам поевтнина клима само за ладење
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ke bide poeftino no kolku tocno nikoj nema da ti presmeta, barem 4000 den grejna ke ti bide poeftino no komforot od parno i klima e ko nebo i zemja.Imas centralno greenje zemi eftin inverter i kuliraj.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Комфор е и 24 сата да си стоплен со константна температура што кај парното го нема!
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
за мене е погрешно многу да се купува low brand уред за греење во Скопје па и во цела држава. на нешто што мислиш да се ослониш цела година и да треба да врти (работи) 8000h во годината на греење и ладење, никако избор од овие галичкиве со по 20к или 30к, без разлика што на хартија се преубаи. тоа е една голема мачка во вреќа. не може да се исти електрониките, исти компресорите исти изменувачите исти перформансите на кинезиве од по 400$ и јапонски уреди по 1000$ едноставно не е можно. размисли на кого и каде ги даваш парите.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
за мене е погрешно многу да се купува low brand уред за греење во Скопје па и во цела држава. на нешто што мислиш да се ослониш цела година и да треба да врти (работи) 8000h во годината на греење и ладење, никако избор од овие галичкиве со по 20к или 30к, без разлика што на хартија се преубаи. тоа е една голема мачка во вреќа. не може да се исти електрониките, исти компресорите исти изменувачите исти перформансите на кинезиве од по 400$ и јапонски уреди по 1000$ едноставно не е можно. размисли на кого и каде ги даваш парите.
Ako tebe ti ucukale "japanec" made in china za 60'000den, nema veke takvi ovci za sisanje.
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
15
Поени од реакции
19
за мене е погрешно многу да се купува low brand уред за греење во Скопје па и во цела држава. на нешто што мислиш да се ослониш цела година и да треба да врти (работи) 8000h во годината на греење и ладење, никако избор од овие галичкиве со по 20к или 30к, без разлика што на хартија се преубаи. тоа е една голема мачка во вреќа. не може да се исти електрониките, исти компресорите исти изменувачите исти перформансите на кинезиве од по 400$ и јапонски уреди по 1000$ едноставно не е можно. размисли на кого и каде ги даваш парите.
Isto kako kaj mobilnite .. samsung 60000 i xiaomi 30000 isti delovi ista fabrika gi pravi tvrdam deka ima ist kvalitet e sea 30 000 + za kurcejne so aamsung kinestojnive ne se za podcenuvajne

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.846
Поени од реакции
7.657
Што претставува овој документ?
Документ со кој докажуваат дека нема кој да ги фали, па ај самите да си се пофалат.
Валиден колку рокот на траење на вакцините во Македонија
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Isto kako kaj mobilnite .. samsung 60000 i xiaomi 30000 isti delovi ista fabrika gi pravi tvrdam deka ima ist kvalitet e sea 30 000 + za kurcejne so aamsung kinestojnive ne se za podcenuvajne

Sent from my MI 6 using Tapatalk
Луѓево не сваќаат дека Кина е земја што има различни производства, преку таквото со муабетите ај бе у кина е склапано.. Јасен е муабетот дека Јапан е Јапан све е уреду тоа.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Koj znae da procita, ke razbere.
Зошто треба да прочитам дали документот нема европски сертификат и потврда за точноста и вистинитоста.
Па прашав што претставува овој документ и што е напишано на него?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom