Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Има сега и котли на дрва кои сами се гасат кога ќе ја достигни котелот зададената температура. Ги гаси дрвата потоа пак ги пали. За неизолиран објект котелот на пелети многу повеќе ќе потроши(пари), 90% пелетите кои што ни ги продаваат не се добри правени се од разни смоли, книга... па премногу се затнува котелот и оџакот, и треба редовно чистење. Ако загреваат толкав простор ќе треба да го чистат секој ден од пепел. Да не споменувам колку луѓе познавам што им се зафркнал котелот зошто во пелетите има железа. Можеш да замислиш колку чини сервис.[DOUBLEPOST=1552689446][/DOUBLEPOST]

Нема врска дека некој цело време ја менува температурата од 22 па 28 , потоа по еден час, два ја симнува пак на 23, па тука демек е проблемот. Тоа никој не го прави, кој е тој што сака да му варира толку температурата во собата. И да смениш, креваш и спушташ степен-два.
И што е тоа, не требало да се чепка далечинското, кога ќе зададеш една температура и тераш. Незнам кој го измисли ова, ама 100% не е производителот
Друже имам јас парно на пелети Алфа Плам спратно.
Грејам 130 м2 во куќа веке 5 години и немам никаков проблем.
Котелот го чистам еднаш во 4-5 (кога трошам по 2 вреќи од 15 кг дневно) дена во зависност колку вреќи на пелети ке потрошиш. Во потоплите денови троши и по 1 вреќа така да максимум може 8 дена без чистење да ди тера ако користиш квалитетни пелети А1 класа бидејќи тие се повеќе калорични и многу малку пепел пуштаат. А оџакот го чистам 1 годишно кога ќе заврши грејната сезона и сум немал никаков проблем со тоа.
Ако користиш квалитетни пелети нема да имаш никаков проблем ниту со пепел ниту со оџак.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
216
Поени од реакции
370
https://youtu.be/r77e2opt7X4[DOUBLEPOST=1552693945][/DOUBLEPOST]
Друже имам јас парно на пелети Алфа Плам спратно.
Грејам 130 м2 во куќа веке 5 години и немам никаков проблем.
Котелот го чистам еднаш во 4-5 (кога трошам по 2 вреќи од 15 кг дневно) дена во зависност колку вреќи на пелети ке потрошиш. Во потоплите денови троши и по 1 вреќа така да максимум може 8 дена без чистење да ди тера ако користиш квалитетни пелети А1 класа бидејќи тие се повеќе калорични и многу малку пепел пуштаат. А оџакот го чистам 1 годишно кога ќе заврши грејната сезона и сум немал никаков проблем со тоа.
Ако користиш квалитетни пелети нема да имаш никаков проблем ниту со пепел ниту со оџак.
Со 1 тон пелети поминуваш месечно, загреваш 130м2 неизолирани, со спратен котел од 21кw во најладните месеци?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
https://youtu.be/r77e2opt7X4[DOUBLEPOST=1552693945][/DOUBLEPOST]

Со 1 тон пелети поминуваш месечно, загреваш 130м2 неизолирани, со спратен котел од 21кw во најладните месеци?
Da druze. Potroshuvachkata i cistenjeto na kotelot zavisi od toa kolku stepeni sakash da ti postigne kotelot. Kolku poveke go forsirash tolku poveke troshi. No nema nikakvi problemi kako sto kazuvash ti so odzaci i ostanati rab...
Vo epten ladnite denovi znae i 3 vreki da potroshi. No sepak ke kazam golema uloga ima i kakvi peleti se koristat. Ako stavash krsh peleti A2 klasa ili peleti od soncogled i ostanati sranja. Togash ke troshi mnogu poveke i ke treba da go cistish na 2 dena.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ovaa sezona za greenje ispaga kaj mene okolu 12000den so tri inverteri .
Dali nadvor bese -10,-20stepeni
nisto ne se oseti .
Presmetkata e samo.za inverterite.
Maksimalno potrosuvacka zabelezana i na -15stepeni bese
Lg 800w
Fh 380w
Toso 380w
Fan vo pomali brzini -cop pomal
Ama komfort podobar
Podesena temperatura 22-23denski, navecer 20stepeni
Od dosega videnoto Toshiba popametno raboti od Mitsu.
Investicijata bese 2000evra za trite inverteri
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Тука сме нагде со @GT1 со сметките, ја греам стан 80м2 во СК, он нов стан 55м2 во Битола, во Ск потопло во Бт доста поладно итн
Мојата сметка за Фебруари

Кјумбево мое декларирано A+++ без Еуровент најмала сметка ко да извади за Фебруари за тоа што и како греело, поскапо со Тошиба му испаѓа греењево...а Алексо ? :)
Него со Митсуво се нешто многу ќутливи, неможат да му фатат крај на сетинзите и АутоФано...ај за некоја година ко ке научат може ке покажат сметки :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Тука сме нагде со @GT1 со сметките, ја греам стан 80м2 во СК, он нов стан 55м2 во Битола, во Ск потопло во Бт доста поладно итн
Мојата сметка за Фебруари

Кјумбево мое декларирано A+++ без Еуровент најмала сметка ко да извади за Фебруари за тоа што и како греело, поскапо со Тошиба испадна :)
Не спорам дали/колку троши, дај боже и помалце да ти троши.

Треба да се напомне дека станува збор за 23 дена :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не спорам дали/колку троши, дај боже и помалце да ти троши.

Треба да се напомне дека станува збор за 23 дена :)
Некоја сметка имаш ли бе ти зеленаш да покажеш ?
Слушам Митсуто твое мал комrпесор имала, а ти не си знаел :D
Нешто многу си се распишал денес...на сите страни....да не те фатила менопауза па немаш шо да праиш а ?
Таму на другоно место веќе си го изел, репете ако бараш на погрешна адреса чукаш!
Така ми го мереле, а дали биле 23 ја не им кажувам... за тебе и 23 се многу, блажо :D
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Некоја сметка имаш ли бе ти зеленаш да покажеш ?
Слушам Митсуто твое мал комrпесор имала, а ти не си знаел :D
Нешто многу си се распишал денес...на сите страни....да не те фатила менопауза па немаш шо да праиш а ?
Не сум конфликтна личност, џабе да не се провоцираме :)

Прво за 24ката: пошто го следиш и другиот форум мислам дека ти е јасна логиката зошто да продавам нешто како 18ка ако можам да го продавам како 24ка и да се продава толку брзо што постојано ќе ми треба дотур на роба :)

Второ за компресорот: мојата клима нема никаква врска со првото, така да зошто да се споредува во мојата.
А и веќе кога се споредува зошто да споредува FH25 so SF50. Нема логика.
Ни една 25ка од исти бренд нема да топли повеќе од 50ка на -10, нели.

Поентата е дека таа сметка која ја сподели ти (без разлика дали ќе ја споделеше ти или некој друг со друга клима), добро е да се напомне дека се 23 дена што е за цела недела помалку од еден месец.

А за јас да споделам, ако толку ти прави кеиф, не можам за овај месец, кај мене се мери на средината (околу 15ти) па дури да дојди сметка :)

Но ја имам од претхнодниот месец, за цела куќа и можам да ја споделам без да потенцирам дека ги имаме сите можни начини на греење на првиот спрат и ги користиме што сакаме кога сакаме по желба :)
Со тоа освен што би можел да "играм" со вкупната сметка на ралични начини (читај како ми одговара во различен момент) зошто би ги лажел другите членови на форумот.

Сепак тука сме да споделиме искуство и да научиме нешто повеќе.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Strelec
Spored smetkava ko da ne si se banal vo februari ;)
boljerot uklucen li ti e ?Samo reziski trosoci se minimum 2000 denari.
Daj slika od merac za cel mesec kolku kw se potroseni.
Pretpostavuvam pod 400 kw ne bese mesecov?
Kaj mene Toshibata ima potroseno okolu 440 kw
ti grees stan 80 m2
jas gream kuka 75 m2
koristam sushara nonstop bez da gledam skapa eftina mal boljer vo kujna 2 frizideri i smetkata e nekade 5200denari
ali toa e sto e.
p.s sega vidov smetkata ti e za 22 dena mojata za 28 dena
koga bi se izednacile po denovi bi bila tvojata okolu 4000 den sto i ne e loso sepak .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ни една 25ка од исти бренд нема да топли повеќе од 50ка на -10, нели.
Многу површно мислење имаш...така да одхеби со твоето Ејровент познавање која на кој минус колку давала или ке ти даде у мозочето твое....ти толкувај си за тебе и по твое и пак сметката ти е дупла....кажи си слободно....и на Алексо му е 5200 за Фебруар не па твојата у Битола.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Многу површно мислење имаш...така да одхеби со твоето Ејровент познавање која на кој минус колку давала или ке ти даде у мозочето твое....ти толкувај си за тебе и по твое и пак сметката ти е дупла....кажи си слободно....и на Алексо му е 5200 за Фебруар не па твојата у Битола.
Зошто да не можи нормално да се комуницира?

Мојата последна реплика имаше повеќе поенти на кои ти избра повторно со одговор кој нема врска затоа на кратко.

1. Кажи ми БИЛО КОЈА клима од БИЛО КОЈ БРЕНД која е декларирана како 5Kw за греење ОД НАЈНИСКА КЛАСА а воедно да е послаба од 2.5Kw од највисока класа од истиот бренд.

100% сум сигурен дека да наведиш.

2. Ти кажав дека сметката за овај месец не ми е стигната, а кога веќе си толку упорен кажи ми на Алексо колку ми е сметката за јануари па ќе споделам јас за ЦЕЛА куќа 2 спрата по 80+ квадрати.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@cyberbaze
Strelco ne e raspolozen u sabota mora da dezura na rabota jas eve ke ti kazam :)
januari 2019 7500 den
januari 2018 6500 den
januari 2017 10200den ali posle ovaa smetka staviv izolacija na plafonot tamu kaj sto falese a falese bajagi i dostaviv uste eden sloj kamena volna
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Alekso 1981 ja gi imam spodeleno smetkite za proslite meseci so slika....a kade se tvoite smetki i dali gi imas pokazano?
Gledam te fakja nostalgijata za lani....ama lani bese topla zima, nebese kako ovaa.
I so e poentava so bojlerot ? ....Da be kako pogodi.... nie i decava mesecov ne se banjavme samo da se slikame so mala smetka....ziti muabetov kako da si od IT
Januari mi e najakata smetka 6200den ama Feb ve kinam site so 3200smetka
Da te potsetam deka do Dekemvri sum postiral dosega sliki od smetkite., a ti baraj go postot i racunaj dali po 23 ili po 33 mi merele, na kraj pak sve plakjas toa nigde nebega samo trolovite racunaat taka.
Za 2018/2019ta ovie mi se smetkite i bitno da se kaze, ova bese ladna zima ne bese topla ko proslata.
3524 za Oktomvri
3003 Noemvri
5780 Dekemvri
6500 Januari (najgolemata moja smetka)
3200 Februari (ili 1200 za greenje)
Izvadi mesecno potrosnja po 2000den regularno za banjanjeto i gotvenjeto kolku sto mi idat smetki i letno vreme , pa za greenjeto vkupno za site ovie meseci ostanuva dopolnitelni 10.980
I tebe ti idese 2000den smetka preku leto ako ne se lazam....za 75m2 ali 80m2 letno vreme tolku ke da e, ili i za toa imas komentar
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Koj ke slika sega smetki, po greska ako ja zemam od kaj majka mi koja e isto na moe ime i jas slikam ke ispadne 2000 den za 02.2019 ;)
Ne znam kako racunate smetki site sto kako kolku jas znam deka mene grejna sezona od okt do april mi doaga prosek okolu 20000den toa mu doaga okolu 3000 den mesecno ili 1650 za 12 meseci ko sto racunaat tie so parno.Ko za kukja e top. Koga greev na paneli doagase sezona i 30000 den pa i poveke i toa soba pomalku se greese.
Od 01.12 do denes klimava ima potroseno vkupno 1701 kw ili vo denari 8000 den za 3,5 meseci
sega mnogu li e malku li e taman e.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199



Еве ја мојата за Јануари.

На @Strelec кјубето 12ка потрошило повеќе од мојата 18ка со мал компресор ?

А што ли потроши другиот спрат од 80+ квадрати зошто станува збор за куќа на два спрата.

Сега јасно ти е зошто јас не споделувам сметки?

Ако сеуште не ти е јасно, ке ти кажам.

Не сакам да оставам грешна слика за АКО некој се изгори да е поради грешна информатираност.

ЕДИТ: во твој стил да потенцирам по некоклу пати дека сум во Битола :)

И кажи ми за 5ка од било кој бренд што е послаба од 2.5ка од истиот брент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom