Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Gree Amber nordik 18ka

Отоплителна моштност:
5.57 kW (1.2 ~ 9.2), 19010 BTU (4096 ~ 31400)
Консумирана електроенергија:
1320 W (350 ~ 3300)
COP:
4.21 (коефициент на преобразуване – енергијна ефективност)
SCOP:
4.40 (сезонен коефициент за енергијна ефективност)
Energy efficiency class:
A++
Кај ќе ти оди душата ако го за**еш човекот?
Има некоја званична потврда оваа препорачанава машина или превземено начисто од бугарскиот проспект?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Да кажев колкава ми е сметката за струја, попара ќе се напраевте да докажите дека имате подобра клима која малку троши ама многу грее.

Од толку научници на форумов нема кој да кажи која 18-ка е најдобра до 70000денари???
Одговоров на GT1 ќе го заобиколам, зошто на линкот што го објави, ја избрав климата што ја имам дома и најпрво информациите за тежините на истата се грешни.
Значи кога можат тие информации да бидат грешно напишани како да им веруваме во врска со информациите за греењето и трошењето.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.597
Да кажев колкава ми е сметката за струја, попара ќе се напраевте да докажите дека имате подобра клима која малку троши ама многу грее.

Од толку научници на форумов нема кој да кажи која 18-ка е најдобра до 70000денари???
Одговоров на GT1 ќе го заобиколам, зошто на линкот што го објави, ја избрав климата што ја имам дома и најпрво информациите за тежините на истата се грешни.
Значи кога можат тие информации да бидат грешно напишани како да им веруваме во врска со информациите за греењето и трошењето.
Џабе се натегате и мерите кога од сите работи моделот на климата е најмалку зависен за сметките што ви идат. Многу побитни работи се изолацијата, наместената температура и градот во кој што се топлите.

Али во секој случај убаво е да гледаш идилични постови каде на крајот излегува дека некои клими не само што не трошат, туку и враќаат струја назад во ЕВН, но во љубовта, војната и продажба плус нема правила
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да кажев колкава ми е сметката за струја, попара ќе се напраевте да докажите дека имате подобра клима која малку троши ама многу грее.

Од толку научници на форумов нема кој да кажи која 18-ка е најдобра до 70000денари???
Одговоров на GT1 ќе го заобиколам, зошто на линкот што го објави, ја избрав климата што ја имам дома и најпрво информациите за тежините на истата се грешни.
Значи кога можат тие информации да бидат грешно напишани како да им веруваме во врска со информациите за греењето и трошењето.
Tamu e stariot model Daikin
I ti Sega se fati za 1 kg

Eve servisno od Gree Amber kompresor babacko;)

http://gree-bulgaria.com/wp-content/uploads/bsk-pdf-manager/amber-18K_202.pdf
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Џабе се натегате и мерите кога од сите работи моделот на климата е најмалку зависен за сметките што ви идат. Многу побитни работи се изолацијата, наместената температура и градот во кој што се топлите.

Али во секој случај убаво е да гледаш идилични постови каде на крајот излегува дека некои клими не само што не трошат, туку и враќаат струја назад во ЕВН, но во љубовта, војната и продажба плус нема правила
Епа нека го прекрстат тогаш форумов во ФОРУМ ЗА ШЕГИ И КАКО ДА БИДИШ ЗАЕБАН.
Каква корист некој би имал да прашува овде каква клима да купи ако сака да се префрли од друго греење. И онака секој ќе му понуди тоа што го продава, исто како да бил по продавници[DOUBLEPOST=1552850017][/DOUBLEPOST]
Tamu e stariot model Daikin
I ti Sega se fati za 1 kg

Eve servisno od Gree Amber kompresor babacko;)

http://gree-bulgaria.com/wp-content/uploads/bsk-pdf-manager/amber-18K_202.pdf
Не е едно кило туку +2кг на надворешната(ни старата не е 48кг) и -2 на внатрешната. :)
Нека пишат и +2кw.
Фала за сервисното
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Епа нека го прекрстат тогаш форумов во ФОРУМ ЗА ШЕГИ И КАКО ДА БИДИШ ЗАЕБАН.
Каква корист некој би имал да прашува овде каква клима да купи ако сака да се префрли од друго греење. И онака секој ќе му понуди тоа што го продава, исто како да бил по продавници[DOUBLEPOST=1552850017][/DOUBLEPOST]

Не е едно кило туку +2кг на надворешната(ни старата не е 48кг) и -2 на внатрешната. :)
Нека пишат и +2кw.
Фала за сервисното
Ако ја следиш темата во последните 24 часа и имаше прилика да им ги прочиташ мислењата пред да бидат избришани тогаш се тие е јасно :)

Јас сакав да ја купам баш таа клима но од очигледни причини избрав Mitsubishi SF50VE3.

Од инает пишуваат за мал компресор и како била послаба од FH25 за што нели нема никаква логика.
Дали ликот кој на сите ни е познат би чекал 1 мината пред да кажи која 2.5 од највисока класа е појака од најниската класа 5ка. Сигурно дека не. Но кога нема што преминува на навреди.

Он топик, сестра ми ја зедоја Греето (баш таа која ти ја нудат) и на таа клима оваа сезона преку 30-40 пати (кој да ги број) климата замрзна комплетно.
За трошењето да не ти кажувам, наведената вредност и таа на мерач, кој поставил видел :)

Мојата Mistubishi не замрзна ни еднаш.

Последната сметка за јануари, пази во мојата најладна Битола ја имаш во претходната страна.
Тука наведувам дека станува збор за куќа 2 спрата по 80+ квадрати со што првиот спрат има други начини на греење.
Но сепак два високи фрижидери и трет за замрзнување кој работат 24 часа + две шпориња + две машини за перење + две машини за садови итн :)

Сега е околу 75 во кеш сигурно под 70 би ја зел.

Изборот е твој.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ovaa li e taa odlicna 5.5 kw klima od Mitsubishi
https://klimi.mk/product.php?id=196
Јас ја имам две сезони, греам од 40-50 м2 со неа. Работи како часовник, немам поставено мерач и не можам да кажам како модулира, ама вкупната сметка вели дека е ок!
Има огромна надворешна единица а внатрешната повеќе е со габарит на 3,5 ка. Јас лично сум задоволен со неа. Ја купив 68 000 без некој денар, ако си од Ск имаш шанса да ја купиш под 70 000, за другите градови незнам.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Да таа е.

Греам околу 40 квадрати.

Во Битола (претпоставувам и цела Македонија) најладно беше на коледе вечерта.

На надворешна температура која беше сигурно пониска од -15 (некои пријавуваа и -20) отворив врати од цел спрат освен една мала соба.

Кога се вратив спратот беше бања :)
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
Ако ја следиш темата во последните 24 часа и имаше прилика да им ги прочиташ мислењата пред да бидат избришани тогаш се тие е јасно :)

Јас сакав да ја купам баш таа клима но од очигледни причини избрав Mitsubishi SF50VE3.

Од инает пишуваат за мал компресор и како била послаба од FH25 за што нели нема никаква логика.
Дали ликот кој на сите ни е познат би чекал 1 мината пред да кажи која 2.5 од највисока класа е појака од најниската класа 5ка. Сигурно дека не. Но кога нема што преминува на навреди.

Он топик, сестра ми ја зедоја Греето (баш таа која ти ја нудат) и на таа клима оваа сезона преку 30-40 пати (кој да ги број) климата замрзна комплетно.
За трошењето да не ти кажувам, наведената вредност и таа на мерач, кој поставил видел :)

Мојата Mistubishi не замрзна ни еднаш.

Последната сметка за јануари, пази во мојата најладна Битола ја имаш во претходната страна.
Тука наведувам дека станува збор за куќа 2 спрата по 80+ квадрати со што првиот спрат има други начини на греење.
Но сепак два високи фрижидери и трет за замрзнување кој работат 24 часа + две шпориња + две машини за перење + две машини за садови итн :)

Сега е околу 75 во кеш сигурно под 70 би ја зел.

Изборот е твој.
Оваа Митсубиши ја гледав пред да го купам Даикинот.
Поради тоа што според Еуровент Даикинот е подобар се одлучив за него и цената му беше подобра, а инаку редовна цена му е 64700, јас го купив за 58230 со 10% попуст.
Инаку Митцибишиво се продава за 64000 кеш во Прилеп.

Како тоа 30-40 пати замрзна?? Мислиш на дефрости??
Немој да ми кажиш дека Митцубишито твое не направило дефрост ниту еднаш.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ако ја следиш темата во последните 24 часа и имаше прилика да им ги прочиташ мислењата пред да бидат избришани тогаш се тие е јасно :)

Јас сакав да ја купам баш таа клима но од очигледни причини избрав Mitsubishi SF50VE3.

Од инает пишуваат за мал компресор и како била послаба од FH25 за што нели нема никаква логика.
Дали ликот кој на сите ни е познат би чекал 1 мината пред да кажи која 2.5 од највисока класа е појака од најниската класа 5ка. Сигурно дека не. Но кога нема што преминува на навреди.

Он топик, сестра ми ја зедоја Греето (баш таа која ти ја нудат) и на таа клима оваа сезона преку 30-40 пати (кој да ги број) климата замрзна комплетно.
За трошењето да не ти кажувам, наведената вредност и таа на мерач, кој поставил видел :)

Мојата Mistubishi не замрзна ни еднаш.

Последната сметка за јануари, пази во мојата најладна Битола ја имаш во претходната страна.
Тука наведувам дека станува збор за куќа 2 спрата по 80+ квадрати со што првиот спрат има други начини на греење.
Но сепак два високи фрижидери и трет за замрзнување кој работат 24 часа + две шпориња + две машини за перење + две машини за садови итн :)

Сега е околу 75 во кеш сигурно под 70 би ја зел.

Изборот е твој.
Kako Ke zamrzni Koga pod 0 stepeni odi na sekoj cas PO 5- 7minuti vo defrost:) takov MU e algoritmot.

Zborvme za golemina na kompresorOT.
Ako e tvojata 50 ima pojak kompresor od mojata 25ka Ela Ke TI ja dadam klimata ako ne Jas Ke dojdam PO tvojata;)
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Kako Ke zamrzni Koga pod 0 stepeni odi na sekoj cas PO 5- 7minuti vo defrost:) takov MU e algoritmot.

Zborvme za golemina na kompresorOT.
Ako e tvojata 50 ima pojak kompresor od mojata 25ka Ela Ke TI ja dadam klimata ako ne Jas Ke dojdam PO tvojata;)
што има тука лошо што оде во defrost на секои сат или два под 0 ? троши? дува ладно? оти читав и Hitachi то го прави ...
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
215
Поени од реакции
370
што има тука лошо што оде во defrost на секои сат или два под 0 ? троши? дува ладно? оти читав и Hitachi то го прави ...
Е како нема. Сигурно дека повлекува повеќе струја после дефростот отколку да не застани и да модулира, зошто тогаш почнува пак од почеток.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
што има тука лошо што оде во defrost на секои сат или два под 0 ? троши? дува ладно? оти читав и Hitachi то го прави ...
Ne rekov deka e loso Ili arno taka firmata odlucila da raboti.
I daikinot raboti slicno kako mitsuto isto pravi kratki defrosti.PO casovnik.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom