Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Fikshe1989 @FURNADzIJA MKD , и СФ от има исто такво подесување за дефрости како и Даикинот, е сега ако е погодено местото на надворешната и да е со некаков провев, може и помалку ќе бидат инаку тоа е тоа, треба да се навикне човек!
Троа солена ми е за 2,5 ка, ја гледам во Енергосистем 41000, но затоа на Клими.мк е 38000 што веќе е добра цена за неа!
П.С. Листајки го Енергосистем видов дека сеуште имаат ФХ 35 !
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Che59 Dobro, ako vekje bega od defrosti, neka gleda druga klima. Ne znam iskreno koi klimi kakvi defrosti imaat. Ama klimata e top 2,5ka po specifikacii.m, mnogu me kejfa
 
Член од
13 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дружтво имам едно прашање за вас: дали е подобро цевките од внатрешната единица до надворешната да се внатре повеќе во соба или да бидат што повеќе надвор изложени? Прашувам од причина што се земени две идентични клими за во две засебни соби, потполно ист модел, каде едната клима да работи како другата треба да се разлика од три степени наместени, и каде на едната се внатре цевките повеќе, а на другата веднаш зад внатрешната излегуваат надвор ( оваа е таа што работи на 25 и е супер)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Che59 Dobro, ako vekje bega od defrosti, neka gleda druga klima. Ne znam iskreno koi klimi kakvi defrosti imaat. Ama klimata e top 2,5ka po specifikacii.m, mnogu me kejfa
Панасониците од повисоките класи имаат потивки дефрости, а зачестеноста не е само од алгоритамот на климата! За во спална би идела во предвид и Тошиба, заради тивкоста и одличната модулација
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@FURNADzIJA MKD
Jas so mojata mirai 2.5 sum prezadovolen kaj sinot vo soba od 16 m2 e nema ukluci iskluci vo ladnovo si odrzuva ko sto treba.Samo se skapi jas ja zemav 28000 pod 35000 nema da ja najdes.
Difrost pravi po potreba najcesto koga e vlazno i e pokratok od suzumito kade e 8 min ovde kaj mirai to e 4.5 min
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Дружтво имам едно прашање за вас: дали е подобро цевките од внатрешната единица до надворешната да се внатре повеќе во соба или да бидат што повеќе надвор изложени? Прашувам од причина што се земени две идентични клими за во две засебни соби, потполно ист модел, каде едната клима да работи како другата треба да се разлика од три степени наместени, и каде на едната се внатре цевките повеќе, а на другата веднаш зад внатрешната излегуваат надвор ( оваа е таа што работи на 25 и е супер)
Не би требало да има влијание тоа, Ќе да е во друго цаката!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Само за @rusrus и неговата стара гарда која си мисли дека ги знае сите финти.
Иако на видеата имам датуми 4 часовници,часовникот од камерата ги покажува секундите,
на секои 5 - 6 секунди покажувам усис издув потрошувачка rusrus сепак си знае! хахаха.
Не работам јас во холивуд хахаха.
FH 35ve на -10 надворешна, во првиот дел од видеото дава 4киловати со цоп 4.1 додека во вториот
и третиот дел од видеото дава 3.5 - 3.7киловати со цоп од 4.5 до 4.7киловати.
Или можеби грешам?

https://streamable.com/u36qm
Tolku tesko e so telefonot da otvoris prozor i da snimis direktiva kaj nadvoresnata ona sto go prikazuvas na ekranot od laptopot???

Istotaka Starata garda primetuva deka sobava kaj sto meris ti e bas “golema” pa imas fantasticni 12% vlaznost u nea... ;)
Baska ke ti se rasipe Cop-ot ako davas po 100den dnevno za operil ili marisol..
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki, dali e normalno kaj Hansolot i koga e isklucen da vlece struja?
Kako sto znaete momentalno ne se raboti no bese ostaven pod napon i utrinava koga rastrguvav kaj priklucokot na meracot gledam deka povlekuva po 100 W.
Za vie sto imate Hansoli dali moze da proverite dali i kaj vas se slucuva istoto?
Dali e vozmozno grejacot na tacnata da raboti celo vreme duri i koga klimata ne e priklucena?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Почнувам да не им верувам баш на некои временски информации, викендов во Маврово бев па можев да испитам рекордни 10на степени разлика во живин термометар на тераса и на пр.wether channel. Во кола една, на термометар друга, на апликација трета температура со разлика од 5 степени
Незз што е точно стварно
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Decki, dali e normalno kaj Hansolot i koga e isklucen da vlece struja?
Kako sto znaete momentalno ne se raboti no bese ostaven pod napon i utrinava koga rastrguvav kaj priklucokot na meracot gledam deka povlekuva po 100 W.
Za vie sto imate Hansoli dali moze da proverite dali i kaj vas se slucuva istoto?
Dali e vozmozno grejacot na tacnata da raboti celo vreme duri i koga klimata ne e priklucena?
Да. Тоа е греачот на тацната и работи постојано без разлика дали е пуштена климата или не. Ја држи загреана надворешната единица и кога не е упалена и кога е упалена се додека надворешната температура е под +4 степени.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Мидеа инвертерот го издуплира звукот.
Дали е од тоа што надворешната има сљој со лед!?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Почнувам да не им верувам баш на некои временски информации, викендов во Маврово бев па можев да испитам рекордни 10на степени разлика во живин термометар на тераса и на пр.wether channel. Во кола една, на термометар друга, на апликација трета температура со разлика од 5 степени
Незз што е точно стварно
Bitola definitivno e najladen grad! I vervaj koga izlegov sabajle za na rabota odvaj se dvizev od sho beshe ladno - suv stud. A doma toplo izlegvash nadvor shok za organizmot 40 stepeni razlika :) Ajde kje izdrzime ushte ovaj mesec... Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom