Најекономично греење и ладење

Член од
27 мај 2018
Мислења
856
Поени од реакции
1.486
si tece kako ceshma :)
inace odma do nadvoresnata edinica imam oluk ama pametnite monteri ne mi pustija edno crevce za tamu da ide vodata :(

Ti imas oluk a kaj mene e na dr strana od terasa taka da kombinirav nesto ke vidime kako ke bide na po ladno zs do sega ne napravila df ...
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
L

lleeoo

Гостин
Прегледај го приврзокот 199806
23.5 stepeni na 4 metri od klima i visina 1.8 na namestena 23 stepeni sega odi vo eco mode do sabajle 05h
I prava Teshiba e shiba ko luda toplo gree i koga ne e Gree :D
Eve i od mene momentalno sum kaj roditelite brka rabota AERI-to i kaj niv od zadadeni 24 na 5 metri od klimata na 50sm od podot 23stepeni na follow me. Tatko mi poln kef sto ne se zamara so drvata. Non stop denje noke postavena na na taa temp.
 

Attachments

Член од
21 октомври 2016
Мислења
527
Поени од реакции
677
Uste eden sovet za site idni korisnici:
1. VIVAX klima ured nikako, se raboti za najniska klasa na ured koj e praven nekade za najniska cena. t.e. kvalitet.
2. Kupuvajte klima ured od proizvoditel na klima uredi. GREE/MIDEA/HAIER/TOSHIBA/MITSU/DAIKIN...
3. Ne kupuvajte klima uredi od takanareceni brendovi t.e. nalepnici, VIVAX i kompanija
4. Barajte sto pogolema garancija za klima uredot
5. Procitajte ja garancijata poleka i ubavo
Пиша човекот логиран со иста ип адреса со уште "пет различни" членови "сите" вработени во Грее во лето - лади во зима оригинал кинезарија.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Eve i od mene momentalno sum kaj roditelite brka rabota AERI-to i kaj niv od zadadeni 24 na 5 metri od klimata na 50sm od podot 23stepeni na follow me. Tatko mi poln kef sto ne se zamara so drvata. Non stop denje noke postavena na na taa temp.
Vivax NO.1 bravo sto se poveke familii se great na inverter klimi i ne ne trujat so drva.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ti na drva bese, neznam sto ti smeta stalno Gree, a deka si za Carrier jasno e, imas jasno postiran post za toa so spomnati Cico...montiras za niv ili so interes imas vazno imas nesto
Pij gi apcinjata i nema da ti se prividuvaat ni drva ni monteri. I neka ne brisat moi komentari, site veke znaat deka ti e potrebna pomos
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
sabajle od 8 chasot sea do 10 i 30 stavena na 25c i na quiet mode, prosecna potrosuvacka 0.469w. temp vo dnevnata 22.4, vo sobite 20,7...za mene ova e premija koga ne sum doma da mi odrzuva vaka:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.591
Поени од реакции
7.377
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Klime deka e NO.1 vivax tesko ama deka si e klimata ok da. E sea za drvata toa e borbata. I tatko mi i brat mi se sea za sea zadovolni a bogami i jas sum. A sea prodavacive neka si terat neka si brcat:)))
Najbitno e sto poveke familii da se prefrlat od greenje i truenje so drva na greenje so inverter klimi em stopleni em mnogu ekonomicna greenje
A za Vivax Vivax ima mnogu prifatliva cena vc kvalitet za razlika od tezgarinjata Gree :)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Petna, ne znam kolku dolgo si na forumov i na temava konkretno, ama praviloto e deka nikogas ne kazuvas deka klima ti pravi defrost, a ako kazis pa deka i duva ladno za vreme na defrost, toa ti e samoubistvo!
Ne znam sto e strasno da ja kazes vistinata. Na ovie temperaturi so ovaa vlaznost na vozduhot (izgleda deka e 100%, cel den ima prilicno gusta magla) ne znam koja klima, ili toplotna pumpa ne pravi defrost. Na youtube ima videa koga i mnogu poskapi i pojaki klimi pravat defrost, duri i suv defrost.

Na najvisok fan klimata odi najbrzo vo defrost
Najmalo opteretuvanje i najmal fan najmalce defrosti
Dobro ne treba ova da bide obratno po nekoja logika? Mislam deka @Strelec kazuvase deka kolku posilen izduv ima na vnatresnata tolku COP e pogolem, odnosno pomalku ja opteretuva nadvoresnata edinica (kompresorot) koj namesto da zagreva do primer 55 stepeni, moze istata rabota zavrsi i so greenje na 45 stepeni. Ovaa teorija mi e malku kontra-logicna i bas bi sakal da slusnam argumentirano obrazlozenie.

Dali nekoj mozi da preporaca nesto za da se izbegni potejne na prozorcite vo sobite kade sto nema greejne? Odnapred blagodaram
Mislam deka nema evtino resenie, kondenzacijata se javuva na najladnite mesta, a toa e obicno na staklata. Resenieto e dopolnitelna izolacija no togas mozebi zidot ke bide najladna tocka pa namesto kondenzacija na staklata od prozor, ke se javi na zidot. Resenieto ti e namaluvanje na vlaznosta. Edna opcija ti e odvlazuvac, druga greenje a treta ventilacija. Ima interesni rekuperatori za edna prosorija od Lunos, ama kostaat znacitelno. Vo Germanija odat okolku 350eur, ovdeka gi nosat vo Energija, ama poznavaki ja nivnata politika na ceni, tesko deka ke najdes

Ako klimata raboti 24 sata na 23C i osekas ladno, kaj tebe ima seriozni zagubi.
Uh bas sprotivno. Samata prostorija ima pomali toplotni zagubi, spored ona sto jas go presmetav, kako sto pisav pred nekoj post. Mislam deka poladnoto cuvstvoto moze da se dolzi na defrost ciklusot, na pomalata vlaznost (denta ne se gotvelo) sto mi e najverojatna opcija, ili na subjektivno cuvstvo.
 
L

lleeoo

Гостин
Najbitno e sto poveke familii da se prefrlat od greenje i truenje so drva na greenje so inverter klimi em stopleni em mnogu ekonomicna greenje
A za Vivax Vivax ima mnogu prifatliva cena vc kvalitet za razlika od tezgarinjata Gree :)
Neznam za drugite vivax ama ovaa so ja imav gree i toa zdravo slicno duri kako mitsu so go imam na nejzino mesto. Mene toa mi e vazno da ne ima po mene od brat mi i tatko mi 'kotek' deka sum gi izlazal oti bea bas skeptici za greenje na klimi. Ja inaku sum najmaliot vo familijata :)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom