Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.424
  Допаѓања:
  3.271
  Не го буцкај одма ке изнајде еден таков....(читај ке креира нов профил) а се кладам дека ги има неколку.
  Али јаки му се предлозиве, де Еуровент де Инвентор Кјото и Вивакс.
  А дека одработува за некој што све живо продава и не му е битно што ке ти ували толку не сме идиоти, ама поголем идиот е оној што го пуштил да тука да пишува дилетантов, вакви на ИТ може и ке пројдат ама овде појше ке го исмееме и испаѓа кловн ама несваќа и си тера.
  Де Еуровент треба Де нетреба, и тоа све на иста страна пишува....да се чудиш кантарот колку му е :)
   
  Последно уредено: 12 септември 2018
 2. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  Nema nikoj od komsiive prijatelive vakva marka na klima pa zatoa prasav na forumov dali ima nekoj iskustvo so ovaa marka na klima uredi.
   
 3. kostovdean

  kostovdean

  Член од:
  13 март 2017
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  119
  Јас имав у поранешната канцеларија . Стара беше 10 и кусур години он оф клима немаше мака , работеше нон стоп и за сите години не беше ни сервисирана ниту дополнет фреон. Башка и за 10 години дали 5 пати се чистени филтрите :) п.с уште работи нема мака .

  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 4. HEKOJ

  HEKOJ

  Член од:
  16 јануари 2013
  Мислења:
  1.347
  Допаѓања:
  1.528
  На скала од 1 до 10 колку треба да си очаен за да се контраш и напаѓаш меѓу себе и к. да те боли за квалитетна дискусија. Притоа она малку знаење што си го добил да го искористуваш извртувајќи муабети и ширење дезинформации.
   
  На Konec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Despot

  Despot ВОЈВОДА

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  429
  Допаѓања:
  177
  Здраво на сите, сакам да ми предложите клима уред за затоплување на отприлика 50-55 квадрати. Марката не е битна, битно е да е квалитетна. Во другиот стан имам Грее Ломо 3.5 со која затоплувам 35-40 квадрати и сум задоволен. Предходната зима затоа што беше потопла ја греев и плус спалната уште 20мк. Цената да биде од 500 до кај 800-900 евра макс. За тие скапите и сам знам шо е добро :) Фала
   
 6. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  814
  Допаѓања:
  1.110
  Штом имаш Ломо ЛцЛх стави си една таква и на скроз другиот една Ломо Еко. Горе доле има ја знаеш работата. Плус две ќе бараш попуст за купување и за монтажа. Би требало да е совршено решение.

  Лцлх ќе ти е главна и ќе ја форсираш повеќе, а ломо екото ќе ти е стално 2C испод другата ставена.

  27000 плус 20000 плус 100еур монтажа 51000 и ако се убави попувче во секој случај си во буџет, а добиваш максимум топлина за парите.
   
  На Sv B, micho73 и Chicco69 им се допаѓа ова.
 7. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  55m2 vo kuka ili stan so izolacija ili bez izolacija ?
  Za 55m2 podobra bi bilo Edna 3.5kw klima inverter i Edna 2.5kw
  Okolu predlog na klima inverter Jas bi ti preporacal 3.5kw na greenje do -15 stepeni https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-12-EQ-NSJ---S-12-EQ-UA3
  A drugara 2.5kw https://klimi.mk/product.php?id=117
   
 8. GT1

  GT1

  Член од:
  14 февруари 2016
  Мислења:
  658
  Допаѓања:
  580
  KAko mozes da go preporacvas lg to koga e nov model i uste zima nema videno.
  Ili dobra e na ladenje.-i on off e dobra na ladenje.
   
 9. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  Vikas LG-to ne videlo zima t.e deka e nov model pa ne bil dokazan a da te prasam Jas tebe i novoto tezgere gree fairy e novo ne dokazano pa Vie go nudite kako odlicen model https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1249#post-8489141
  Za razlika od ova nedokazano tezgere LG-to jas sto mu go preporacav na covekot e dokazan brend so eurovent.
   
 10. GT1

  GT1

  Член од:
  14 февруари 2016
  Мислења:
  658
  Допаѓања:
  580
  I od toj eurovent sto se gleda za LG to deka e vsusnost 2.5ka

  Ti mu nudis navodna 12ka koja po performansi e 9ka. Bravos:)
  Neka si ja kupi .
   
  На Sv B му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HEKOJ

  HEKOJ

  Член од:
  16 јануари 2013
  Мислења:
  1.347
  Допаѓања:
  1.528
  Реално оваа ЛГ клима е декларирана на 2.5 за average клима што значи ќе си има проблеми доколку стегни ладно време. Додуша зависи во кој град си ама некако како што гледам климите од ЛГ што се нудат тука не се за под -10 температури.

  БТВ не мора да се навредувате, можи да посочите што е лошо кај тоа што се нуди па и тој што прашува да поднаучи малку.
   
  На dean79 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  814
  Допаѓања:
  1.110
  LG јас избегавам. Многу недоверливи производи околу мене се јавија. Од ТВ па до клими и тоа скапи.
  Јас не би зимал поготово не ако се гњави климата да грее.

  За ладење да пирка ако ја најдам на компензација пеки иначе јок.
   
  На ante1 и micho73 им се допаѓа ова.
 13. Despot

  Despot ВОЈВОДА

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  429
  Допаѓања:
  177
  Значит викате да ставам 2 клими наместо една појака ? Иначе е стан во постара зграда но со нова дограма, али нема стиропор на фасадата. Ориентација е исток - југ - запад. Дневна со кујна е околу 50 квадрати али ходници ова она 55 одприлика без спални...
   
 14. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  814
  Допаѓања:
  1.110
  Абе сеа, тоа се зависи од просторот врати колку има или големи простории споени.

  Исто ќе ти биде ако киловатите ги дадат ама зависи и како се дистрибуирани.

  Башка една јака централно ќе ти е јако на тоа место со јака клима. Дали треба да ти е топло и од другата стрна или па сакаш поладнички спални... зависи кој како сака. Треба да си видиш. Во секој случај буџет имаш и за едното и за другото само треба да си видиш.
   
 15. Konec

  Konec

  Член од:
  8 септември 2018
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  8
  Dali ima koristeno nekoj klima so r32 freon?
   

Сподели преку: