Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Кога сме кај Wi-Fi, тие кои што имате, како го користите?

Прашањето ми е кое ви е корисничкото сценарио.

Знам дека можите да ја прилагодувате температурата од далечина, меѓутоа дали тоа го правите често и дали го наоѓате корисно.

Во мојот случај, на другиот спрат повеќе од 10 години имаме OnOff Beko 6-ка, кога никој нема дома, првиот што ќе дојде ја пушта климата на ладење, дури да се пресоблече (помалку од 5 мин) климата веќе си ја завршила работата.

Мојата клима SF50 нема WiFi модул, а не знам ни дали има можност да се додаде, не велам дека е gimmick, но ме интересира тие кои имате, дали ја наоѓате оваа функционалност битна и колку често ја користите.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Е за ова полемизираме.


За тие 60% ми е муабетот. Значи не разбирам како може да е таква кривата на работа на инвертер. Тоа е крива за фиксна клима која има фиксна ротација на брзината.

Зошто јас ако сакам да го улетам компресорот со 1500w на +7 она ќе ја стопи внатрешната после 10 минути. Ќе испорача 1500w пута бар 4 cop, преку 5kw. И тоа го може било кој инвертер. Само е лимитиран на поналце а се чува резервата за кога ќе треба. Имено под 0.

Е сега да е фиксен компресорот па да му опаѓа од 7 на 0 кога ќе дојде океј. Ама он не седи мирен. Рипа од 700w, на 1000w. Па и на 1200w па и 1400w. Со тоа може ќе го бутне COP надоле, ама би требало да испорача доста топлина. Па со потрошња од 1500w он и со мочан COP2 да работи ќе извади 3000w внатре. А не работи со 1500 и со цоп 2, туку полабаво.

Чудни ми се некои такви записи.

Тестот е подобар во овој поглед иако и тој е од грее зошто барем ја има прогресијата како расте и форсажот на компресорот по потрошња и по Hz. И испорачана топлина, макар и со 2cop во најлоши услови.
Druze, ako e inverter ne e Perpetuum Mobile, ako me svakas, ko sto sakaat da ja prikazat edna kineska kanta.
Toa sto e inverter e samo prednost sto moze da raboti motorot so varijabilna brzina i nisto drugo. Zatoa klimata ima i softver koj regulira kako, kolku i koga . Vo osnova sekoja klima gubi od silata na poniski temperaturi, cista fizika, mora da trosi poveke energija za pretvoranje na freonot od edna vo druga sostojba, COP paga na poniski temperaturi, a se kacuva na povisoki e kako ti da stavis na reso topla voda i da cekas da zovrie i da stavis led da zovrie. Dali resoto e invertersko ili ne,( obicna plotna, staklokeramika, indukciono) koja voda ke zavrie pobrzo i ke se potrosi pomalku energija za procesot ?
Indukcionoto reso ke ja zagree vodata najbrzo i so najmala potrosena energija, no sepak pobavno ke zovrie ledot otkolku toplata voda, neli.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Кога сме кај Wi-Fi, тие кои што имате, како го користите?

Прашањето ми е кое ви е корисничкото сценарио.

Знам дека можите да ја прилагодувате температурата од далечина, меѓутоа дали тоа го правите често и дали го наоѓате корисно.

Во мојот случај, на другиот спрат повеќе од 10 години имаме OnOff Beko 6-ка, кога никој нема дома, првиот што ќе дојде ја пушта климата на ладење, дури да се пресоблече (помалку од 5 мин) климата веќе си ја завршила работата.

Мојата клима SF50 нема WiFi модул, а не знам ни дали има можност да се додаде, не велам дека е gimmick, но ме интересира тие кои имате, дали ја наоѓате оваа функционалност битна и колку често ја користите.
Твојата би требало да има неделен тајмер со температура на 4 пари во денот. Што е многу покорисно отколку вифиња и памтење саати.

Ја подесуваш климата со 4 саати секој ден вака:

Во 05ч да оди на 28ц
Во 07ч да оди на 25ц
Во 14ч да оди на 28ц
Во 16ч да оди на 25ц

И со тоа имаш ем топлина 24/7, ем искористеност на најголема ефикасност, ем форсажа на ефтина струја во саатите пред да почне скапа.

Секако саатите се тие, само можеш ако ти е топло да симнеш на 24 или да кренеш на 26. Или ако одите на работа во 07 да оди на 24, па потоа на 26 рецимо. Или ако сакаш поголема акумулација на ефтина наместо 28 ќе ставиш 30-31ц.

И ја забораваш. Само ако ти стане топло или ладно креваш или спушташ еден степен и толку. Еднаш месечно е доволно да се чепка. Секако на почеток повеќе додека ја научиш климата и просторот, ама во главно тоа е тоа.

П.с. најбитно и да ја издрапа некој климата и да ја опне на 30 или да ја изгаси недај боже тоа трае само до следната команда на тајмерот и сама си се враќа во колосек. Страшно битна работа со народ кој драпа ноз дома "пошто им е ладно или пошто имало сонце надвор..."
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Твојата би требало да има неделен тајмер со температура на 4 пари во денот. Што е многу покорисно отколку вифиња и памтење саати.

Ја подесуваш климата со 4 саати секој ден вака:

Во 05ч да оди на 28ц
Во 07ч да оди на 25ц
Во 14ч да оди на 28ц
Во 16ч да оди на 25ц

И со тоа имаш ем топлина 24/7, ем искористеност на најголема ефикасност, ем форсажа на ефтина струја во саатите пред да почне скапа.

Секако саатите се тие, само можеш ако ти е топло да симнеш на 24 или да кренеш на 26. Или ако одите на работа во 07 да оди на 24, па потоа на 26 рецимо. Или ако сакаш поголема акумулација на ефтина наместо 28 ќе ставиш 30-31ц.

И ја забораваш. Само ако ти стане топло или ладно креваш или спушташ еден степен и толку. Еднаш месечно е доволно да се чепка. Секако на почеток повеќе додека ја научиш климата и просторот, ама во главно тоа е тоа.

П.с. најбитно и да ја издрапа некој климата и да ја опне на 30 или да ја изгаси недај боже тоа трае само до следната команда на тајмерот и сама си се враќа во колосек. Страшно битна работа со народ кој драпа ноз дома "пошто им е ладно или пошто имало сонце надвор..."
Да има неделен тајмер и така планирам да ја користам (со + или - некој степен во зависност како ќе го осеќаме просторот).

Ме интересира другите како го користат вифи-то.

Иначе во твојот случај со неделен тајмер, фанот го местиш на ауто во сите 4 поставки?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ладење на ауто, греење на 3 цртки.

Ама твојата е со појак фан ќе треба да си пробаш за греењето како ти одговара спрема просторот. Може и ауто да е добро, може и 2 цртки да е добро, може и 3 ќе треба како кај мене.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Многу погрешна е насоката на разговор колку дава на -15 или на -10Ц или колку троши на тие услови. Скоро цела Македонија последниве 5години освен една зима секој месец во годината има просечна месечна температура повисока од 0Ц. Најбитната работа според мене е опсегот на капацитет односно да може уредот да работи при доста низок топлински или ладилен капацитет. Потребите за греење/ладење во секој простор се менуваат во текот на 24h а поготово зимно време во новите станови со добра изолација многу е потребно да уредот да работи континуириано со мал капацитет и да одржува стабилна температура. според мене тоа е борбата за квалитетен инвертер клима уред. не е инвертер ако може да трга со 50% снага па нагоре или 30%, најверојатно таков уред ќе има лоши перформанси во пракса. впрочем затоа и ЕУ ги воведе сезонските коефициенти на искористување. глупо е за Македонија да се потенцира дека грее до -30Ц. кога такви температури тешко да има и тогаш тешко да се загрееш со клима уред.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Многу погрешна е насоката на разговор колку дава на -15 или на -10Ц или колку троши на тие услови. Скоро цела Македонија последниве 5години освен една зима секој месец во годината има просечна месечна температура повисока од 0Ц. Најбитната работа според мене е опсегот на капацитет односно да може уредот да работи при доста низок топлински или ладилен капацитет. Потребите за греење/ладење во секој простор се менуваат во текот на 24h а поготово зимно време во новите станови со добра изолација многу е потребно да уредот да работи континуириано со мал капацитет и да одржува стабилна температура. според мене тоа е борбата за квалитетен инвертер клима уред. не е инвертер ако може да трга со 50% снага па нагоре или 30%, најверојатно таков уред ќе има лоши перформанси во пракса. впрочем затоа и ЕУ ги воведе сезонските коефициенти на искористување. глупо е за Македонија да се потенцира дека грее до -30Ц. кога такви температури тешко да има и тогаш тешко да се загрееш со клима уред.
Po.tvojot post ja favoriziras Toshiba.
A sto e so Mitsu Elekktric na primer FH.modelot so.visok.minimum a mnogu plusovi A+++ i cesto on off.
Kako e toa dobieno ?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Sho mislite za

Cooper&Hunter CH-S12FTXLA Arctic?
Cooper&Hunter се ребрендирани GREE, така да ако си решил да земаш клима од тој ранг, подобро GREE да земеш, или Haier Tundra, ако имаш некоја банка плус.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ako imas moznost da go zgolemis budzetot na 30.000 den togas najdobar izbor bi ti bila ovaa inverter klima od dokazan brend so SCOP 5.1
https://klimi.mk/product.php?id=216
Ako pak ne si vo moznost da go zgolemis budzetot togas Haier tundra e isto taka odlicen izbor Best buy za cena VS kvalitet.
Не е со 5.1 таа клима!!! Тоа е Warmer, на Average со е 4.0 најнормална клима. И по цената се гледа. 5.1 се хиперунвертери од највисока класа и се над 1000еур обично.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Ako imas moznost da go zgolemis budzetot na 30.000 den togas najdobar izbor bi ti bila ovaa inverter klima od dokazan brend so SCOP 5.1
https://klimi.mk/product.php?id=216
Ako pak ne si vo moznost da go zgolemis budzetot togas Haier tundra e isto taka odlicen izbor Best buy za cena VS kvalitet.
Mu nudis model DS koj e NA KAPILARA za cena 33.000 :(...da sija zemes za sebe!
kapilara proizveden vo zavodite na Midea i Made in China

Eve dokazano deka e na Kapilara, a duri i za ES modelot vo Halandija prodavacite im kazuvaat deka e buget-model a ne SpejsShatl
DSkapilara.jpg
Uz toa bugarov vo Holandija go kupil ES modelot koj e so EEV...pa i na taa nadvoresnata rikna posle 1 mesec :)
DSkaput.jpg
https://forum.setcombg.com/климатици-toshiba-carrier/25836-toshiba-carrier-93.html
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom