Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
И секако СЕКОЈА БАКАРНА ЦЕВКА ВО СВОЈА ИЗОЛАЦИЈА. Секоја цевка посебно. Да не се допираат меѓусебно.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И секако СЕКОЈА БАКАРНА ЦЕВКА ВО СВОЈА ИЗОЛАЦИЈА. Секоја цевка посебно. Да не се допираат меѓусебно.
Мислам дека така идат во комплетот, само краевите им се соголени.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vnimavaj na montazata minimun treba 3 m bakarni cevki da ti stavat i obavezno vakumiranje 20 do 30 minuti so vakum pumpa.
Ako ne e tajna koj servis ke ti gi montira klimive?
Se nadevam deka imaat vakum pumpa voopshto :)) A inace klimite gi porachav preku edna firma od Ohrid "Proterm", a gazdata ke si prati svoj majstor.

Само една ? А FH каде е ? Ја би ги сликнал сите 3 овака не си шизик :D
FHto ke dojde kraj na Mart, nemaa na lager, a drugata WH nemashe potreba da ja slikam. Utre ke gi slikam montirani dvete WH :))
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Иди со најмалце 8ца изолација, немој испод.
И со 5см(25кг) може.
Само спореди дебелина на изолација на термос за кафе кој држи повеќе часови... Или дебелина на стиропор на фрижидер(ќе речеш појако пресуван),ок ама е 3см,ништо повеќе.а намената е секојдневна изолација на големи темп.разлики.
Кај фасадите нема секојдневна изолација на големи темп.разлики.
Може да стави кој сака и 15 см...ама ист ефект ќе има и со 5см.



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Se nadevam deka imaat vakum pumpa voopshto :)) A inace klimite gi porachav preku edna firma od Ohrid "Proterm", a gazdata ke si prati svoj majstor.
FHto ke dojde kraj na Mart, nemaa na lager, a drugata WH nemashe potreba da ja slikam. Utre ke gi slikam montirani dvete WH :))
Proterm gi najdov na MarketKonekt....solarni bojleri prodavaat....kaj tebe ocito ke se probaat i so montaza na klimatizeri....od utre i ovlasteni za Mitsu moze ke stanat ;)
Do Mart so srekja so 1xWH u 55m2..
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Proterm gi najdov na MarketKonekt....solarni bojleri prodavaat....kaj tebe ocito ke se probaat i so montaza na klimatizeri....od utre i ovlasteni za Mitsu moze ke stanat ;)
Do Mart so srekja so 1xWH u 55m2..
Abe Strelec, ti brat pesimist da ne si slicajno? :)
Zenet si? Deca imas? Ako si, bi trebalo malku gledishteto kon zivotot da si go promenis, sepak decata uchat od gledanje, a losho e da si pesimist, pesimizmot e edna od najteshkite "bolesti" i shto e najbitno e mnogu zarazna, pa bez da sakas i bez da znaes mnogu lesno mozes da ja prenes na tvoite najbliski.

Proterm e profesionalna firma koja se bavi so postavuvanje na sekakvi sistemi za greenje. Celosniot naziv na firmata e "Proterm-Regionalen centar za Energetska Efikasnost i OIE".
https://m.facebook.com/proterm.net/
Covekot preku 20 godini raboti so ova.

A vo odnos na pesimistickoto gledanje tvoe sprema toa deka samo edna klima ke imam vo dnevna soba momentalno, treba da znaes deka jas ne ni planirav do na prolet da chepkam bilo shto vo kukjava i da postavuvam greenje, taka da i ova e odlicno sega zasega ako zemes predvid deka ovaa zima bez nikakvo greenje planirav da ja pominam, odnosno so edna 3ka TA pecka. Kaj tolku meseci ja koristev TA pechkata vo dnevna, pa ke ja ostavam ushte eden mesec da poraboti zaednonso WHto, i sosem dovolna ke bide WHto vo toj slucaj, a i da ne e, ke si platime i povisoka ako e smetkata za struja eden mesec. Otishol brodot, pa jas za veslata li ke se grizam?

Eve, za kraj i da ti se izvinam shto ne se odluciv mojot dom da go gream so klimite na Gree. Mozebi se odlicni klimi, no ete, jas gi odbrav Mitsubishi.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nikako 25kg stiropor. Kolku polesen tolku podobro[DOUBLEPOST=1519455311][/DOUBLEPOST]15cm i 5cm nema ist efekt, tuku zavisnosta od toploprovodlivosta i debelinata ne e linearna, pa zatoa majstorite (koi se strucni samo vo domenot na lepenje u secenje na stiropor) go velat toa.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Moj sovet:
Vo edna soba da se stavat dve klimi e po mene epten loso resenie, pa makar i sobata bila 55m2 so nezgodna forma.
Ti ce bides vtor vakov slucaj sto jas go znam, @yamaha10 isto ima dve vo 16 m2, zosto e taka toj si znae.....
Resenieto samo ti se nudi: na eden kraj od sobata stavi ja klimata, na drugiot kraj termoto sto go imas, ce go polnis na eftina tarifa u nema da go koristis duvanjeto, samo neka zraci. So parite za drugata klima ce si gi zgolemis fondot potreben za izolacija na prolet.
Vaka, so izolirana kuca ti garantiram deka ce imas uspesno greenje, otprilika so ista potrosuvacka, no so mnogu popriatno greenje.
Eve jas gream dnevna soba od 32m2 bez izolacija so PVC prozori vaka so godinista, so termo od 2.5Kw i ON/OFF klima, baska sto mozes da sednes na termoto ili da go gusnes koga ti studi.
Sega ce imas prilika i da go isprobas kako funkcionira ova, a so izolacija ce ti bide top, sekogas mozes da stavis uste edna klima, zatoa NE BRZAJ......
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Moj sovet:
Vo edna soba da se stavat dve klimi e po mene epten loso resenie, pa makar i sobata bila 55m2 so nezgodna forma.
Ti ce bides vtor vakov slucaj sto jas go znam, @yamaha10 isto ima dve vo 16 m2, zosto e taka toj si znae.....
Resenieto samo ti se nudi: na eden kraj od sobata stavi ja klimata, na drugiot kraj termoto sto go imas, ce go polnis na eftina tarifa u nema da go koristis duvanjeto, samo neka zraci. So parite za drugata klima ce si gi zgolemis fondot potreben za izolacija na prolet.
Vaka, so izolirana kuca ti garantiram deka ce imas uspesno greenje, otprilika so ista potrosuvacka, no so mnogu popriatno greenje.
Eve jas gream dnevna soba od 32m2 bez izolacija so PVC prozori vaka so godinista, so termo od 2.5Kw i ON/OFF klima, baska sto mozes da sednes na termoto ili da go gusnes koga ti studi.
Sega ce imas prilika i da go isprobas kako funkcionira ova, a so izolacija ce ti bide top, sekogas mozes da stavis uste edna klima, zatoa NE BRZAJ......
Greenje so TA pecka e mit, za nekoe drugo vreme kaj shto 1kw bi bilo 1 denar. Poslushaj nekoj koj se gree so TA 16 godini. Samo polnenje na peckata i ostavanje da zraci e laga koja shto ke ti ja kaze nekoj koj saka da si go opravda nemanjeto na podobar nacin na greenje.

A inace fala ti na sovetot, ama rabotata e zavrshena. 2 klimi ke ima vo dnevnata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom